kolmapäev, 16. august 2017

     Esileht    Uudised  Arvamus  Kultuur  Elva Jooksusari  Sport  Kuu tegija  Retro  Sündmused  
    
REKLAAM   
Kõige kiiremad uudised Elvast.

KAI RÄISA: Kas Tallinnast Elvasse elama tulek on võimalik?

Autor: Kai Räisa
2016.04.15 11:25:01
Jah, miks ka mitte… Ei, mitte ainult suveks, päriseks ikka. Kas mõni pere võiks seda teed minna ja jõudagi veendumusele, et just Elva on see paik, kus oma edasine elu veeta?

Meie pere tegi sellise otsuse 14 aastat tagasi, kui noorpaarina Tallinnas elades oma esimest last ootasime.
Vaagisime pikalt ja tegime ettevalmistusi ning siis me ühel teisipäeval pisikese roosa Fordi, pambukoorma ja kahe kutiga kolima hakkasimegi. Üks laps oli alla kahe aasta, teine kolme päevane. Meie uue elu esimene päev!

Olgu öeldud, et Elvaks nimetan täna ja edaspidi veidi suuremat ja piiritlemata maa-ala, kui vaid Elva reaalne linnapiir ette näeb. On ju selle linna mõjuala oluliselt avaram. Kaugema kandi meestele on aga suund kohe selge, kui Elva nimi läbi käib.

LAISAVÕITU KINNISVARATURG

„Miks? Mida te seal tegema hakkate?“ Need olid kaks peamist küsimust, millele aastaid tagasi vastama pidime. Siis ei olnud maale kolimine veel popp, pigem kiigati ikka suuremate linnade suunas.

Peamine põhjus meie puhul oli see, et soovisime oma lastele paremat elukeskkonda – Elva loodus, mitmekesine maastik, puhas õhk ja väike kogukond tundusid oluliselt mõnusamad, kui linnakära ja kiirustav trügimine tolmuseil tänavail.

Just Elva väiksus oli sel hetkel ahvatlev ning turvatunnet sisaldav.
Mõtlemiskohti on nii suure elumuutuse juures aga terve rida, ei saa ainult omatahtsi teha, vaid peab arvestama kogu perekoosluse vajadustega.

Alustuseks põhiteemad – kus elama hakata? Kinnisvaraturg Elvas on mõnevõrra laisk. Hinnatase on kõrge, vaat et Tartuga võrreldav ja üüripindade osas valitseb valdavalt suur defitsiit. Vabu krunte praktiliselt ei leidu ja kui ongi plaan linna ehitama hakata, siis peab ju seni ka kusagil elama. Lastega igasse uberikku ju ei lähe, isegi ajutiselt mitte.

Kas Elvas on tööd? Tööd on igal pool, kas inimesel selleks vajalikku pädevust ja jaksu jagub, see on iseküsimus.

VAHEMAAD ON JALGSI LÄBITAVAD

Suurimad tööandjad on elektroonikatehas, autoklaasivabrik, õmblustsehh, tarbijate ühistu, haridusasutused. Väga sageli on tegemist aga vahetustega töödega, mis teeb pere- ja tööelu ühildamise keeruliseks.

Ma tegelikult ei kujuta ettegi, kuidas need pered toime tulevad, kus mõlemad vanemad aeg-ajalt öösiti, siis jälle hilisõhtuteni töötavad – kes vaatab lapsi, millal keedetakse supid, puhatakse ja loetakse unejutud?

Lasteaiad ja koolid on olemas ja see on miski, millega perega kolides kindlasti arvestama peab. Jalgsi läbitavad vahemaad vähendavad pereliikmete omavahelist sõltuvust olulisel määral.

Samas, kas näiteks jaanuaris Elvasse kolides kohe lasteaiakohta saada võimalik on, tuleb kindlasti praegugi enne uurida. Milline on kooli suundumus – kas pakutakse erinevaid tugiteenuseid, väikeklasse? Kas andekad lapsed saavad vajalikku tähelepanu? Hariduse kvaliteet? Kui hoolid, siis uurid!

Erinevad huvihariduse- ning sportimisvõimalused tunduvad nii elementaarsed - on ju Elva kergejõustiklased koolispordis aastakümneid tugevad tegijad olnud. Jalgratta- ja laskesport, pallimängud, judo ning suusaalad toovad samuti kuulsust. Reaalsus näitab aga, et medalite taga võivad vahel olla suisa olematud treeningtingimused.

Vähe tähtis ei ole noorele perele suhtlusvõrgustik. Meie pere jaoks oli oluline juurte juurde tagasi tulemine. Abikaasa sünnikodu on siinkandis ja vanemad samuti. Kuid mina ei tundnud alguses Elvas mitte ühtegi inimest. Üksinda ennast jätta ei tohi. Paraku on täiskasvanuil oluliselt raskem sõpru leida, kui lastel ja kunstlikult „sõpruskonda“ looma hakata on keeruline.

Muidugi võib veenda parimaid sõpru selles, et Elva on superluks elupaik ja kolida koos mitme perega, aga reaalsuses ma seda kuulnud ei ole. Noored emad on sellises olukorras eriti kehvas seisus, sest väikelapse vanemail võib depressiivseid mõtteid ja ebakindlust uue rolliga kohanemisel nagunii pähe tulla ja abi küsimise oskus on eestlastel vist geneetiliselt pärsitud ja tekitab pigem hirmu saamatuna paista.

Ise avatud ja sõbralik olles hakkab aga võrgustik kasvama, kasvõi tänu lastele ja nende sõpradele, kellel on vanemad. Ühel hetkel lisanduvad uued kolleegid, mänguväljakututtavad, hobiringikaaslased jne.

VAATA KÜTTE HINDA

Kas väikelinn on ikka nii turvaline kui Tallinnast tundub? Milliseid meetmeid turvalisuse kasvatamiseks kasutatakse – turvakaamerad, politseipatrullid, naabrivalve ja kogukonnakeskne tähelepanelikkus… On neil Elvas oma kindel koht?

Millised on linnavõimu prioriteedid? Kas oodatakse vaid, et inimene Elvasse tuleb või soovitakse, et ta siia ka jääb? Arukale inimesele ei ole raske linna arengukavale enne lõplikku otsustamist pilk peale visata ja saada ehk kinnitus, et mõni puudujääk lähiaastail lahendatud saab ja linnale lisaväärtust loob.

Olenevalt laste vanusest on vaja mõelda erinevate valdkondade peale – mida on Elval pakkuda noortele, mida beebidele, mida erivajadustega lastele ja nende peredele.

Kuidas valida perearsti ja kas valitu juures ka kohti on? Millised on keskkütte hinnad, kuidas seatud linna heakorra süsteem? Kas lemmikloomal on Elvas hea? Kõigele tuleb mõelda.

TARTU MAANDAB RISKE

Tartu linn oma lähedusega aitab oluliselt riske maandada. Kui Elvas sobivat tööd ei ole, ju sealt ikka leiab. Kultuuri- ja maitseelamused on vaid pooltunni kaugusel. Ideaalis naudiks elu siiski ju võimalikult kodu lähedal – kiirelt tööle, lapsed aeda või kooli, koosolemise aega jääb rohkem.

Elva võttis meid üldjoontes hästi vastu. Loomulikult oli ka üllatusi ja mitte alati positiivseid. Ma arvan, et ei ole kordagi kahetsenud, et sellise otsuse tegime. Ilmselt oleme teeninud vähem raha, kui seda Tallinnas teinuksime, oleme loobunud säravatest karjääridest, oleme vaadanud vähem ooperietendusi ja külastanud vähem muuseume ja kunstisaale…

Kuid oleme viibinud väga palju tunde värskes õhus, oleme loonud oma maalähedased peretraditsioonid ja kujundanud looduslähedast mõtteviisi ka lastes. Oleme hoidnud endas alles teadmise, et pere on kõige tähtsam ja kodu siin metsade vahel on meie kindlus. Kes teab, kas meil ikka oleks täna neli ägedat ja vahvat last, kui poleks Elvat ja seda päris oma väikest kodu…


Uudised

Elva Õppejõudude Kogu 300-eurose stipendiumi võitsid Saskia Tullino ja Stella Eileen Päid

Elva Kohvikutepäev on saamas täistuure: järjestikku avanevad uued paigad

ELVA KOHVIKUTEPÄEV ALANUD! Kasteheina kohvikus on massid
Arvamus

PRIIT SIMSON: Räägime sellest, mida meie tahame, mitte sellest, mida poepidajad tahavad

PRIIT SIMSON: Nägemiseni järgmisel hooajal

Piirkonnapolitseinik Jaana Toode: lemmikloomade eest peab hoolt kandma
Kultuur

Elva kultuurikeskuse juhataja Kätlin Saarela: olen saanud julgustust, et oleme õigel teel ja meilt oodatakse uusi põnevaid ettevõtmisi

FOTOD: Elvas avas uksed kaasaegne kultuurikeskus

Aastavahetuse peotelk on valmis ja ootab külalisi
Elva-Jooksusari

Vaata vanu fotosid kunagisest, vahetult augustitormi eel peetud Vapramäe jooksust!

Laupäeval algab taas Elva jooksusari – Vapramäe jooksuga

Täieneb! Elva mäejooksu võitsid Keio Kits ja Tatjana Mannima
Sport

Jooksuportaal: Hannes Veide katkestas Spartathloni maratoni

Eile lõppes jooksukrosside sari Elva Sügis 2016

Hannes Veide stardib homme Kreekas Spartathloni ultrajooksul
Retro

Einelauast restoranini: Elva jaamahoones hakati süüa pakkuma juba üle saja aasta tagasi

Elva Elu 1936: tehkem oma kodud korda!

Karindosk pani kõrtsi kinni, tuletõrjujad tegid lahti
Kuu-tegija

Septembrikuu tegija on Elva puhkepiirkonna edendaja Kätlin Saarela

Augustikuu tegija on FC Elva treener ja tegevjuht Marek Naaris

Juulikuu tegijad on MTÜ Elva Elama eestvedajad Madis Ess ja Toomas Laatsit

Mis Elvas toimub? Saatke oma kommentaarid, teemad, arvamuslood ja fotod aadressil info(at)elva24.ee või võtke ühendust telefonil 56150280
Päevatoimetaja: Priit Simson

Sündmuste kalender

KES ME OLEME?
Portaal Elva24 on 2014. aastal loodud MTÜ Elva Meediaklubi väljaanne, mille eesmärk on operatiivne, julge ja sõltumatu kajastus kõigest, mis Elvas ja tema lähiümbruses inimestele oluline.
Väljaandja ja peatoimetaja: Priit Simson
Väljaandja: Holger Berg
AITA MEIL SAADA PAREMAKS
Anna meile teada, mis Elvas toimub, saada meile huvitav foto või avalda arvamust päevakajalisel teemal. Saada e-kiri info(at)elva24.ee või helista telefonil 56150280
TOETA ELVA24 VÄLJAANDMIST Elva24 sünnib tegijate entusiasmist ega teeni väljaandjatele tulu. Kui sulle meeldib, mida me teeme ja hoolid Elva arengust, oled teretulnud meid toetama. Annetustest saadud raha läheb portaali elementaarsete püsikulude katteks ja meediahariduse edendamiseks Elva koolinoorte seas.

Meie pangakonto number on: EE382200221059950702(Swedbank)
 


Warning: Unknown: Your script possibly relies on a session side-effect which existed until PHP 4.2.3. Please be advised that the session extension does not consider global variables as a source of data, unless register_globals is enabled. You can disable this functionality and this warning by setting session.bug_compat_42 or session.bug_compat_warn to off, respectively in Unknown on line 0