reede, 18. august 2017

     Esileht    Uudised  Arvamus  Kultuur  Elva Jooksusari  Sport  Kuu tegija  Retro  Sündmused  
    
REKLAAM   
Kõige kiiremad uudised Elvast.

Heiki Hansen: iga arendus pole veel areng

Autor: Elva24
2016.04.28 16:52:45
Elva kaubanduskeskuse arendus on kindlasti areng Elva Tarbijate Ühistule ja ei minul ega paljudel teistel poleks midagi selle vastu, kui laienemine toimuks praeguse kinnistu piires, arvestades kaasaegseid linnaplaneerimise põhimõtteid.

Tingimusteta laienemisel linna omandis olevasse äsja renoveeritud Turuplatsi parki pole aga linna kui terviku arenguga midagi pistmist. Pigem tuleks rääkida taandarengust. On ju Turuplatsi park üle mitmekümne aasta ainuke professionaalsete arhitektide poolt loodud linnaruumi element Elvas.
Kui kolm aastat tagasi rajatud park pole leidnud piisavalt aktiivset kasutust, siis saab arenguks nimetada seda, kui parki täiendatakse nö väikevormidega, mis muudavad selle inimestele atraktiivsemaks, mitte selle asemele asfaltplatsi tekitamist. Odavad plekkkarpidest kaubanduskeskused pole enam ammu linnade arengu verstapostideks, eriti kui neid tahetakse rajada kesklinna.

Hubane ja rahulik suvituslinn ning õdus elupaik, mille kesklinn koosneb 5000 m2-st rämpsarhitektuuri meistriteosest ning peaaegu sama suurest parklast, kõlab ikka täieliku irooniana.

Linna arenguks saab nimetada ka seda, kui kaubanduskeskus laieneb oma kinnistu piires planeerides hoonestuse paigutust selliselt, et tekiks sünergia praeguse pargi ja uuenenud kaubanduskeskuse vahel ning parkimine lahendataks korrusparklaga.

Loomulikult peaks ka sellise arenduse puhul mõtlema arhitektuursele sobivusele Elva kesklinna, kuid kõik see on võimalik, kui vaid tahetaks.

Täna tundub, et seda ei taha linnajuhid ega ka Tarbijate Ühistu (TÜ). TÜ suhtumine on mõistetav, kui midagi ei nõuta ja kõik ilma tingimusteta kandikul ette kantakse, tuleb see vastu võtta. Milleks hakata ise pakkuma midagi, millega kaasnevad suuremad kulud. Ise ärimehena toimiksin täpselt samuti. Linnajuhtide ja volikogu koalitsiooni käitumine on aga arusaamatu.

LINN PEAKS SEISMA LINNA HUVIDE EEST

Nemad ei peaks seisma TÜ huvide, vaid linna kui terviku huvide eest. Just seda oleks saanud teha juba planeeringu algatamisel ja lähtetingimuste seadmisel. Millegipärast jäeti kõik tegemata. Koalitsioon sõitis jõuga üle ka volikogu maa- ja keskkonnakomisjoni soovist vastavaid tingimusi planeeringu algatamisse lisada.

Pealegi tähendab viiekümne aastane hoonestusõigus, et selle aja jooksul ei toimugi antud piirkonnas mingit arengut ning kaks põlvkonda linnakodanikke imetlevad „funktsionaalset“ asfaltplatsi linnasüdames.

Rääkides ettevõtete panusest linna arengusse, siis üks hea näide on Saint-Gobain (Elvex). Viimase laienemisega ehitas ettevõte oma kuludega välja Kirdekaare tänava.

Tänastes TÜ plaanides ei näe ma aga midagi peale enda ärihuvide kaitsmise ning võimalikult odava müügipinna tekitamise. See on kurb, sest paljud linnaelanikud on ju ühistu liikmed (sisuliselt omanikud), seega võiks ettevõte panustada veidi rohkem ka linna kui terviku arengusse.

Tänaseks on volikogu planeeringu ilma mingite linnapoolsete tingimusteta algatanud. Ka hoonestusõiguse leping on tingimusteta heaks kiidetud. Sisuliselt kinnitas volikogu valge paberilehe, kuhu planeerijad ja arendaja võivad kirjutada kõike, mida soovivad.

LINNARAHVA AKTIIVSUS ON HÄDAVAJALIK

Ainuke võimalus protsessi TÜ arengust linna arenguks keerata on linnarahva aktiivne osalemine planeeringu protsessis ning lootus, et linnajuhid ka rahvast kuulavad.

Rahva arvamuse kuulamist demonstreeriti koalitsioonipoliitikute poolt ilmekalt viimasel volikogu istungil. Mõne päevaga oli kodanikualgatuse korras kogutud pargi kaotamise vastu ligemale 240 allkirja, see on väga arvestatav arvamusavaldus.

Kui volikogu esimees küsis volikogu liikmetelt, kas ta peaks lugema selle teksti volikogule ette, raputas enamus koalitsiooniliikmeid pead. Niipalju siis rahva arvamuse kuulamisest, räägitakse ainult, et kohe varsti hakkame kuulama.

Heiki Hansen
Volikogu liige
Reformierakond

Uudised

Elva Õppejõudude Kogu 300-eurose stipendiumi võitsid Saskia Tullino ja Stella Eileen Päid

Elva Kohvikutepäev on saamas täistuure: järjestikku avanevad uued paigad

ELVA KOHVIKUTEPÄEV ALANUD! Kasteheina kohvikus on massid
Arvamus

PRIIT SIMSON: Räägime sellest, mida meie tahame, mitte sellest, mida poepidajad tahavad

PRIIT SIMSON: Nägemiseni järgmisel hooajal

Piirkonnapolitseinik Jaana Toode: lemmikloomade eest peab hoolt kandma
Kultuur

Elva kultuurikeskuse juhataja Kätlin Saarela: olen saanud julgustust, et oleme õigel teel ja meilt oodatakse uusi põnevaid ettevõtmisi

FOTOD: Elvas avas uksed kaasaegne kultuurikeskus

Aastavahetuse peotelk on valmis ja ootab külalisi
Elva-Jooksusari

Vaata vanu fotosid kunagisest, vahetult augustitormi eel peetud Vapramäe jooksust!

Laupäeval algab taas Elva jooksusari – Vapramäe jooksuga

Täieneb! Elva mäejooksu võitsid Keio Kits ja Tatjana Mannima
Sport

Jooksuportaal: Hannes Veide katkestas Spartathloni maratoni

Eile lõppes jooksukrosside sari Elva Sügis 2016

Hannes Veide stardib homme Kreekas Spartathloni ultrajooksul
Retro

Einelauast restoranini: Elva jaamahoones hakati süüa pakkuma juba üle saja aasta tagasi

Elva Elu 1936: tehkem oma kodud korda!

Karindosk pani kõrtsi kinni, tuletõrjujad tegid lahti
Kuu-tegija

Septembrikuu tegija on Elva puhkepiirkonna edendaja Kätlin Saarela

Augustikuu tegija on FC Elva treener ja tegevjuht Marek Naaris

Juulikuu tegijad on MTÜ Elva Elama eestvedajad Madis Ess ja Toomas Laatsit

Mis Elvas toimub? Saatke oma kommentaarid, teemad, arvamuslood ja fotod aadressil info(at)elva24.ee või võtke ühendust telefonil 56150280
Päevatoimetaja: Priit Simson

Sündmuste kalender

KES ME OLEME?
Portaal Elva24 on 2014. aastal loodud MTÜ Elva Meediaklubi väljaanne, mille eesmärk on operatiivne, julge ja sõltumatu kajastus kõigest, mis Elvas ja tema lähiümbruses inimestele oluline.
Väljaandja ja peatoimetaja: Priit Simson
Väljaandja: Holger Berg
AITA MEIL SAADA PAREMAKS
Anna meile teada, mis Elvas toimub, saada meile huvitav foto või avalda arvamust päevakajalisel teemal. Saada e-kiri info(at)elva24.ee või helista telefonil 56150280
TOETA ELVA24 VÄLJAANDMIST Elva24 sünnib tegijate entusiasmist ega teeni väljaandjatele tulu. Kui sulle meeldib, mida me teeme ja hoolid Elva arengust, oled teretulnud meid toetama. Annetustest saadud raha läheb portaali elementaarsete püsikulude katteks ja meediahariduse edendamiseks Elva koolinoorte seas.

Meie pangakonto number on: EE382200221059950702(Swedbank)
 


Warning: Unknown: Your script possibly relies on a session side-effect which existed until PHP 4.2.3. Please be advised that the session extension does not consider global variables as a source of data, unless register_globals is enabled. You can disable this functionality and this warning by setting session.bug_compat_42 or session.bug_compat_warn to off, respectively in Unknown on line 0