reede, 18. august 2017

     Esileht    Uudised  Arvamus  Kultuur  Elva Jooksusari  Sport  Kuu tegija  Retro  Sündmused  
    
REKLAAM   
Kõige kiiremad uudised Elvast.

KAI RÄISA: Mis toimub lasteaiakohtadega?

Autor: Kai Räisa
2016.05.25 12:23:43

Linnavalitsus on just saanud valmis sügiseste lasteaiarühmade komplekteerimisega, aga hetkel on üle 20 lapse veel siiski kohata.

Aastaid on räägitud lasteaiakohtade puudusest Elvas. Abilinnapea Marika Saare sõnul püsib järjekord praegugi ja kõik lapsed ei pruugi sügisel soovitud kohta saada, kuid linnavalitsus otsib aktiivselt lahendust hetkel soovi avaldanud, kuid nimekirjast välja jäänud lastele.
Varasemad kogemused näitavad, et kuigi kevadeti tundub olukord trööstitu, siis sügiseks saavad asjad joonde ja igale lapsele leitakse lahendus. Järjekorda tekitab Saare sõnul ka asjaolu, et üha enam vanemaid soovivad hoiukohta alla kahe aastastele lastele.

Üle aasta töös olnud ühtne järjekorrasüsteem tundub töötavat – kõik avaldused koos sooviga, millisesse aeda oma last panna tahetakse, on linnavalitsuses ja vastavalt avalduse laekumistele rühmanimekirju koostataksegi. Võimaluse korral arvestatakse vanemate soove ja ühe pere lapsed püütakse paigutada samasse lasteaeda.

Elvas on kolm lasteaeda – munitsipaalomandisse kuuluvad Õnneseen (koos Peedu majaga) ja Murumuna ning Järve eralasteaed. Lisaks hoitakse lapsi lastehoidudes Tibupoeg (Peedul) ja Nupsik (Arbimäel). Kokku käib Elva lasteaedades- ja hoidudes 426 last.

Organisatsiooni, mis vahendaks lapsehoidjaid, kes tulevad koju last hoidma või pakuksid oma pinnal tunnihoidu, hetkel Elvas ei ole.

MAKSAD 12, MITTE 10 KUU EEST

Aasta algusest hakkas kehtima kord, et sellest õppeaastast tasuvad Elva lasteaedades käivate laste vanemad kohatasu kõigi 12 kalendrikuu eest (varasema kümne kuu asemel). Muudatust põhjendati asjaoluga, et lasteaiakoha kasutamise leping kehtib aastaringselt ja perioodil, kus oma lasteaed puhkab, on lapsel võimalik saada koht teises lasteaias.

See otsus toob linnakassasse aastas ligi 30 000 eurot lapsevanemate raha. Kui paljud neist aga oma lapse tõepoolest kaheteistkümneks kuuks järjest lasteaeda viivad?

Linnavalitsus võiks pigem soosida laste puhkamist ja teha lepingusse näiteks punkti, et iga laps peab oma vaba kuu või neli nädalat kätte saama – nagu töö- ja puhkeaja seadus täiskasvanuile võimaldab. Fakt on, et peresõbralikuma linna tiitlit selle otsusega ei saada.

Uue soodustusena vastukaaluks eelmisele teemale on Elva linna elanike registris oleval vanemal, kellel käib samaaegselt lasteaias kolm või enam last, võimalus taotleda kolmanda ja iga järgneva lapse vabastamist lasteaia kohatasu omaosaluse maksmisest. Tõsi, see soodustus puudutab väheseid. Sotsiaalnõunik Alo Rebase sõnul on neid peresid hetkel vaid kaks.

Lisaks on võimalik taotleda lasteaia/lastehoiu toidusoodustust majanduslikel põhjustel. Selleks tuleb esitada vajalikud dokumendid linna sotsiaalosakonnale.

ELANIK POLE, AGA KÄIB ELVA LASTEAIAS

Hetkel kehtiva korra alusel ei pea Elva linna lasteaedades käivad lapsed olema Elva elanike registris. See tekitab küsimusi, kas nii on õige? Rõngu, Konguta jt valdade lapsed saavad Elva laste kohad endale?

Marika Saar kinnitab, et jutud korra muutmisest ja Elva laste eelisjärjekorda seadmisest ei vasta tõele ja linnavalitsusel selliseid plaane ei ole, kuigi on kohustus Elva elanike registris olevatele lastele koht tagada, püütakse ikka kõigile vastu tulla.

Saar kutsub üles aktiivseid ja motiveeritud inimesi eralastehoide looma ja linnale koostööpartneriks hakkama.

LÜNK ERIVAJADUSTE OSAS

Oluline küsimus on, kuidas toetada neid lapsevanemaid, kes kasvatavad väikseid erivajadustega lapsi. Hetkel Elvas erivajadustega väikelastele eraldi rühma ei ole. Kergemate puuetega lapsed saavad tavarühmas enamasti hakkama.

Logopeediliste probleemide korral on abi kõigis lasteaedades ametis olevatest logopeedidest, kelle töökoormus on kuuldavasti väga suur. Raskematel juhtudel on võimaluse korral määratud rühma täiendavat personali tugiisikute näol, kuid see on kindlasti teema, mis vajab arendamist.

Sotsiaalnõunik Alo Rebase sõnul linn hetkel ühelegi lasteaiaealisele puudega lapsele eritoetuseid ei maksa, küll aga mõnele kooliealisele, kes vajab transporti Maarja kooli või mujale. Eri- ja sobitusrühmade loomine on kehtiva korra järgi linnavalitsuse otsustada.

Sügava- või liitpuudega, raske füüsilise või vaimupuudega lapsele Elvas hetkel kohta ei ole. See võib tingida pere elukohavahetuse mõnda teise omavalitsusse, mis oleks ju väga kurb. Paljud erivajadusega väikelapsed hakkavad õigeaegselt vajalikke teenuseid ja tuge saades kenasti toime tulema ega vaja hiljem ehk üldse kõrvalist abi.

Uudised

Elva Õppejõudude Kogu 300-eurose stipendiumi võitsid Saskia Tullino ja Stella Eileen Päid

Elva Kohvikutepäev on saamas täistuure: järjestikku avanevad uued paigad

ELVA KOHVIKUTEPÄEV ALANUD! Kasteheina kohvikus on massid
Arvamus

PRIIT SIMSON: Räägime sellest, mida meie tahame, mitte sellest, mida poepidajad tahavad

PRIIT SIMSON: Nägemiseni järgmisel hooajal

Piirkonnapolitseinik Jaana Toode: lemmikloomade eest peab hoolt kandma
Kultuur

Elva kultuurikeskuse juhataja Kätlin Saarela: olen saanud julgustust, et oleme õigel teel ja meilt oodatakse uusi põnevaid ettevõtmisi

FOTOD: Elvas avas uksed kaasaegne kultuurikeskus

Aastavahetuse peotelk on valmis ja ootab külalisi
Elva-Jooksusari

Vaata vanu fotosid kunagisest, vahetult augustitormi eel peetud Vapramäe jooksust!

Laupäeval algab taas Elva jooksusari – Vapramäe jooksuga

Täieneb! Elva mäejooksu võitsid Keio Kits ja Tatjana Mannima
Sport

Jooksuportaal: Hannes Veide katkestas Spartathloni maratoni

Eile lõppes jooksukrosside sari Elva Sügis 2016

Hannes Veide stardib homme Kreekas Spartathloni ultrajooksul
Retro

Einelauast restoranini: Elva jaamahoones hakati süüa pakkuma juba üle saja aasta tagasi

Elva Elu 1936: tehkem oma kodud korda!

Karindosk pani kõrtsi kinni, tuletõrjujad tegid lahti
Kuu-tegija

Septembrikuu tegija on Elva puhkepiirkonna edendaja Kätlin Saarela

Augustikuu tegija on FC Elva treener ja tegevjuht Marek Naaris

Juulikuu tegijad on MTÜ Elva Elama eestvedajad Madis Ess ja Toomas Laatsit

Mis Elvas toimub? Saatke oma kommentaarid, teemad, arvamuslood ja fotod aadressil info(at)elva24.ee või võtke ühendust telefonil 56150280
Päevatoimetaja: Priit Simson

Sündmuste kalender

KES ME OLEME?
Portaal Elva24 on 2014. aastal loodud MTÜ Elva Meediaklubi väljaanne, mille eesmärk on operatiivne, julge ja sõltumatu kajastus kõigest, mis Elvas ja tema lähiümbruses inimestele oluline.
Väljaandja ja peatoimetaja: Priit Simson
Väljaandja: Holger Berg
AITA MEIL SAADA PAREMAKS
Anna meile teada, mis Elvas toimub, saada meile huvitav foto või avalda arvamust päevakajalisel teemal. Saada e-kiri info(at)elva24.ee või helista telefonil 56150280
TOETA ELVA24 VÄLJAANDMIST Elva24 sünnib tegijate entusiasmist ega teeni väljaandjatele tulu. Kui sulle meeldib, mida me teeme ja hoolid Elva arengust, oled teretulnud meid toetama. Annetustest saadud raha läheb portaali elementaarsete püsikulude katteks ja meediahariduse edendamiseks Elva koolinoorte seas.

Meie pangakonto number on: EE382200221059950702(Swedbank)
 


Warning: Unknown: Your script possibly relies on a session side-effect which existed until PHP 4.2.3. Please be advised that the session extension does not consider global variables as a source of data, unless register_globals is enabled. You can disable this functionality and this warning by setting session.bug_compat_42 or session.bug_compat_warn to off, respectively in Unknown on line 0