reede, 18. august 2017

     Esileht    Uudised  Arvamus  Kultuur  Elva Jooksusari  Sport  Kuu tegija  Retro  Sündmused  
    
REKLAAM   
Kõige kiiremad uudised Elvast.

VALLO EHASALU: Elval on küll oma arhitektuur!

Autor: Elva24
2016.07.01 07:51:45
Elva linn näeb muuseumi sulgemisest tekkivaid muutusi tänavapildis. Üks neist on Leopold Hanseni maja kadumine Vaiksel tänaval. Kuid kas Elval võiks olla oma Karlova või Kadriorg?

Elva Postipoiss andis 21. mail edasi kellegi sõnad „ei ole Elvas säilinud arhitektuuriliselt terviklikke piirkondi, on vaid üksikuid huvitava arhitektuuriga hooneid.” Olen ise vaadelnud Elva arhitektuuri ning leidnud siiski väikesi üldistatavusi ning selle kaudu terveid piirkondi, millele pöörata tähelepanu.
Tahaksin rääkida ühest Elva linnaosast, mis mulle tundub terviklikuna, just nimelt linnaosa Eduard Kutsari maja ümber (maja paikneb Kärneri tänaval). Elva ajalugu teab juba Jaan Kärneri sõnastatud ja kusagil protokollitud vastuolu kahe keskuse vahel, raudteejaama ja Uderna kõrtsi piirkondades, viimane tänapäeva turuplatsi ümber.

Kärneri kirjutatud „Soodoma kroonika” sõnul: „Vaestel on turgu vaja, mitte rikastel, toodagu turg meierei juurest Uderna kõrtsi juurde”. Nii ka sündis. See teema kestab ka veel edasi, kuna raudteejaama ümbruse unarusse jäämine on sundinud tänapäeval otsima võimalusi tuua elutegevust just raudteejaama suunda.

See oli kirjutatud ajalugu, kuid vaadates ajalugu maastikul näeb silm kerge vaevaga veel kolmandat keskust - kunagi ehitati kõige enam just raudteejaama ümbrusesse. Just 300 meetri raadiuses raudteejaamast paikneb palju puumaju, nagu esimene politseimaja, esimene kool, postimaja, koguni kaks loomaarsti maja, apteek, nüüdseks hävinud tööstushooned Tööstuse tänaval, tuletõrjemaja, esimene õigeusu kirik (ka kirik, veetorn ja meierei, mis pole küll puumajad).

Tegemist on valdavalt hoonetega, mis ehitati juba keisririigi ajal, ja hoonete funktsioonide paljus viitab linnaosa kunagisele tähtsusele (siis kui teisi linnaosi veel polnud). Piki Kärneri tänavat ehitasid 1930-ndail hooneid taluperemehed, see oli investeering linna.

MILLINE ON ILUS MAJA?

Niisiis miljööväärtuslik piirkond kunstnik Eduard Kutsari maja ümber. Loetleksin neli detaili, millest tunneb ära ilusa hoone. Esiteks vanale Elvale omane vindskap. Selliseid on hilisemas ehituses uuendatud, tehes neist lamekatusega vindskapid, kuid vanematel Elva majadel on ka viilkatusega vindskappe. Vindskapi algne mõte, nagu sõnagi ütleb, oli kaupade tõstmine pööningule vända ja köie abil, hiljem sai sellest lihtsalt ilus katuseakna vorm.
Teiseks akende kuju. Kirjanik F. E. Sillanpää on öelnud romaanis „Silja”, et kui peremees läks rikkaks, vahetas ta „vanad aknad inetute vastu”. Seevastu õige aknaraami kuju ja pulkade paigutus tagavad koduse tunde, kui see pole paigas või neid on vähe, tundub, nagu vaataks akna asemel pimedasse auku. Reegel kõlab, puithoone sein on liigendatud, liigendatud peab olema ka aken.

Kolmandaks kaunistab hoonet veranda. Mõnikord tundub, et veranda säilib pareminigi kui hoone ise. Seal piirkonnas on elanikke, kes väidavad oma veranda olevat tsaariaegse. Antud piirkonna verandad on siiski lihtsad, ilusaid verandaid on Elvas veel Pargi tänava piirkonnas ja mujalgi, uhkemad juugendverandad seejuures on millegipärast just mujal kui Eduard Kutsari maja linnaosas.

Neljandaks on ilus vaadata ilusat voodrilauda. See on küll koormus meie metsadele, kuidas saada palgist seda õiget laualaiust kätte. Siiski on just see linnaosa ilus näide sellest tööst.

TAGAHOOV VÕIKS OLLA HOOPISKI FASSAAD

Ilmselt on olnud Elva ajaloos periood, mil leiti, et linn hakkab kasvama just ümber raudteejaama, kuid ühel pool takistas jõgi, teisel pool meelitas maantee ja postjaam. Nüüd on see arhitektuuriliselt üsna terviklik ja ajalugu meenutav linnaosa jäänud otsekui meie tagahoovi, mitte fassaadile. Minu silma seevastu rõõmustab mõnikord räämas hoone isegi enam kui korras hoone, kuna räämas hoonel on rohkem näha vanade meistrite kätt.

See linnaosa kutsub end vaatama. Ühtlasi oleks vaja elvalastel mõelda, kuidas hoida seda ilusa ja omanäolisena. Sellest võiks sihikindla ja tegelikult igaühele jõukohase tööga teha meie fassaadi.

Õieti pole see ka ainus tähelepanuväärne ja ilus linnaosa. Ilusaks võiks pidada kasvõi Arbimäe tänavat või Valga maanteed. Need on ju meie vanema põlvkonna kolhoosi- või tehasetöö kõrvalt ehitatud hooned. Need on maitsekates proportsioonides, enamasti naabritega arvestavad, lähevad sellistena ehk eesti arhitektuuri ajalukku kui tõeliselt kodused, rahva ehitatud majad.

Uudised

Elva Õppejõudude Kogu 300-eurose stipendiumi võitsid Saskia Tullino ja Stella Eileen Päid

Elva Kohvikutepäev on saamas täistuure: järjestikku avanevad uued paigad

ELVA KOHVIKUTEPÄEV ALANUD! Kasteheina kohvikus on massid
Arvamus

PRIIT SIMSON: Räägime sellest, mida meie tahame, mitte sellest, mida poepidajad tahavad

PRIIT SIMSON: Nägemiseni järgmisel hooajal

Piirkonnapolitseinik Jaana Toode: lemmikloomade eest peab hoolt kandma
Kultuur

Elva kultuurikeskuse juhataja Kätlin Saarela: olen saanud julgustust, et oleme õigel teel ja meilt oodatakse uusi põnevaid ettevõtmisi

FOTOD: Elvas avas uksed kaasaegne kultuurikeskus

Aastavahetuse peotelk on valmis ja ootab külalisi
Elva-Jooksusari

Vaata vanu fotosid kunagisest, vahetult augustitormi eel peetud Vapramäe jooksust!

Laupäeval algab taas Elva jooksusari – Vapramäe jooksuga

Täieneb! Elva mäejooksu võitsid Keio Kits ja Tatjana Mannima
Sport

Jooksuportaal: Hannes Veide katkestas Spartathloni maratoni

Eile lõppes jooksukrosside sari Elva Sügis 2016

Hannes Veide stardib homme Kreekas Spartathloni ultrajooksul
Retro

Einelauast restoranini: Elva jaamahoones hakati süüa pakkuma juba üle saja aasta tagasi

Elva Elu 1936: tehkem oma kodud korda!

Karindosk pani kõrtsi kinni, tuletõrjujad tegid lahti
Kuu-tegija

Septembrikuu tegija on Elva puhkepiirkonna edendaja Kätlin Saarela

Augustikuu tegija on FC Elva treener ja tegevjuht Marek Naaris

Juulikuu tegijad on MTÜ Elva Elama eestvedajad Madis Ess ja Toomas Laatsit

Mis Elvas toimub? Saatke oma kommentaarid, teemad, arvamuslood ja fotod aadressil info(at)elva24.ee või võtke ühendust telefonil 56150280
Päevatoimetaja: Priit Simson

Sündmuste kalender

KES ME OLEME?
Portaal Elva24 on 2014. aastal loodud MTÜ Elva Meediaklubi väljaanne, mille eesmärk on operatiivne, julge ja sõltumatu kajastus kõigest, mis Elvas ja tema lähiümbruses inimestele oluline.
Väljaandja ja peatoimetaja: Priit Simson
Väljaandja: Holger Berg
AITA MEIL SAADA PAREMAKS
Anna meile teada, mis Elvas toimub, saada meile huvitav foto või avalda arvamust päevakajalisel teemal. Saada e-kiri info(at)elva24.ee või helista telefonil 56150280
TOETA ELVA24 VÄLJAANDMIST Elva24 sünnib tegijate entusiasmist ega teeni väljaandjatele tulu. Kui sulle meeldib, mida me teeme ja hoolid Elva arengust, oled teretulnud meid toetama. Annetustest saadud raha läheb portaali elementaarsete püsikulude katteks ja meediahariduse edendamiseks Elva koolinoorte seas.

Meie pangakonto number on: EE382200221059950702(Swedbank)
 


Warning: Unknown: Your script possibly relies on a session side-effect which existed until PHP 4.2.3. Please be advised that the session extension does not consider global variables as a source of data, unless register_globals is enabled. You can disable this functionality and this warning by setting session.bug_compat_42 or session.bug_compat_warn to off, respectively in Unknown on line 0