kolmapäev, 23. august 2017

     Esileht    Uudised  Arvamus  Kultuur  Elva Jooksusari  Sport  Kuu tegija  Retro  Sündmused  
    
REKLAAM   
Kõige kiiremad uudised Elvast.

KAJAR PRUUL: MILLEGA TEIL SUU KINNI PANNAKSE...

2016.06.08 22:22:29
...ehk mida te tõenäoliselt kuulete, kui teile paistab, et linnavõim kavatseb hakkama saada avaliku linnaruumi seisukohalt kahjuliku käkiga ja teie julgete protestida.

1. Erakonnapoliitika.
(a) Kui protestijate seas leidub kasvõi mõni opositsioonierakonda esindav poliitik, võib rahulikult kõigele kriipsu peale tõmmata. Siis püüab linnavõim asja näidata nii, nagu oleks tegemist paljalt poliitilise intriigi või vandenõuga.

(b) Teine variant: kohalikke poliitikategelasi protestijate seas polegi. Ärge muretsege. Siis küsitakse teilt: „Kes te olete sellised üldse, mingid tüübid tänavalt või kuskilt netikommentaariumi nurkadest? Ainult viriseda oskate, aga tegelikku poliitilist vastutust kanda ei taha ega suuda keegi.“
2. Äri.
(a) Jumal hoidku, kui projektile vastuseisjate seas juhtub olema kasvõi ükski kohalik ettevõtja. Siis on samuti sotid selged: tegemist on ainult konkureerivate ärihuvidega ja kogu teie niinimetatud protest saab külge järjekordse vandenõu-sildi.

(b) Aga te võite lohutada end sellega, et vastupidisel juhul läheks hullemini. Sest siis öeldaks: „Need protestijad on ju ainult mingid ullikesed, puukallistajad. Majanduse toimimise mehhanismidest pole neil aimugi. Ettevõtlusest ei taipa nad tuhkagi.“

3. Kaugel, kuid siiski nii lähedal.
(a) Kui vastalised on lähema ümbruskonna inimesed, siis öeldakse: „Teadagi, neil on vaid oma kitsad huvid mängus. Nad ei mõista, et linna üldistes huvides tuleb mõnedel üksikutel paratamatult midagi ohverdada. Ja üldse: koligu mujale, kui ei meeldi.“ Kuitahes põhjendatud argumendid selle kohta, et vaidlusalune projekt võib olla rumal ka linna kui terviku seisukohalt, vaikitakse lihtsalt maha.

(b) Protestiga ühinevad ka inimesed kaugemalt. Selle variandi korral läheb lugu just väikelinna puhul eriti lõbusaks. Needsamad poliitjõud, kes enne võisid olla teinud suuri sõnu vajadusest kaasata linna hüvanguks ka kõigi kas töö või õpingute tõttu vähem või kauem eemal asujate, üldse kõigi endiste kaaslinlaste panust ja mõtteenergiat, on äkki otsekui ümber vahetatud. Kogu see potentsiaal lastakse nüüd veega alla.

Nüüd öeldakse, et need eemalviibijad ei tea kohalikest oludest mitte kui midagi ja see pole nende asigi. Äärmusjuhtudel vihjatakse, et isegi kuskil sama linna teises otsas korjatud allkirjad või väljendatud arvamused pole ikka päris õige asi.

SAAMATU MAHARAHUSTAMINE JA PEALEKÄRATUSED

4. Internet ja paber.
(a) Kui mingi uus poliitjõud tahab võimule tulla, kuulutab ta oma suurt innovatiivsust ja avatust uuenduslikele suhtluskanalitele. Küll siis linna FB-grupis kõik kihab, säutsub, pliksub ja plaksub. Nii on mugav vastanduda senisele „vanameelsele“ linnavõimule.

(b) Kui ollakse juba ise võimule saanud, siis kohe esimese teravama probleemi puhul kaob see kõik nagu tina tuhka. Paar esimest päeva tehakse sotsiaalmeedias veel hädiseid katseid läbisurutavat projekti kas läbinähtavalt saamatu maharahustamisega või siis, vastupidi, lausa pealekäratustega kaitsta.

Edasi on linnavõimu esindajad seal madalamad kui muru. Nüüd järsku pole seal oma nimel all argumenteeritult väidelda neile enam seisusekohane. Nüüd järsku loeb ja maksab ainult paber. Üldse osutub nüüd kõik ka internetis toimuv äkki otsekui täiesti „tühiseks“. Kaasa arvatud seal kogutud ja sellistes keskkondades nagu näiteks petitsioon.ee ka enam-vähem rahuldaval tasemel isikutega seotavad protestiallkirjad.

5. Manipuleerimine numbritega.
(a) Kui mingi projekti vastu on kogutud märkimisväärne hulk allkirju, siis üritatakse seda näidata võimalikult tühisena võrreldes kogu linna elanike arvuga (kuhu lähevad mõistagi kirja ka rinnalapsed ja voodihaiged raugad). Samas, kui vaadata näiteks mitmete selle, meid kõiki puudutava otsuse langetanud konkreetsete volikoguliikmete häältesaaki viimastel valimistel, siis seda millegipärast elanike koguarvuga võrdlema ei kiputa. Tulemus oleks ju kohati enam kui naeruväärne...

(b) Kui aga võimul on allkirjade kogumisega oma asi ajada, kehtib hoopis teine „matemaatika“. Näiteks seoses Reidi tee projekti ümber puhkenud vaidlusega Tallinnas oli Pirita linnaosavalitsuse jaoks „kõva sõna“ ligi 200 piritalase arvamus (http://tallinncity.postimees.ee/3698443/piritalased-avaldasid-reidi-tee-kohta-arvamust) projekti kaitseks (võrdluseks: elanikke on Pirita linnaosas ca 18 000).

DETAILPLANEERINGU ARUTELU VAIKSEL HOOAJAL

Need olid tegelikult vaid väga üksikud jutupunktid demagoogia raudvarast, mida tasuks tähele panna. Siia võiks lisada veel hulga võtteid: väitlusaluse linnaruumi praeguse seisukorra näitamine võimalikult halvas ja ebafunktsionaalses valguses; algotsuste ärategemine hästi kiiresti ja siis avalikkuse tähelepanu uinutamine viidetega asja menetlemise järgmistele järkudele, kus otsekui kõigil oleks võimalik oma sõna sekka öelda; detailplaneeringu seadusjärgse väljapaneku ajastamine võimalikult vaiksele hooajale ning seejärel kõigi juba sündinud fakti ette seadmine jne.

Pea kõiki neid on kasutatud ka näiteks Tallinnas, Tartus ja mujal – tegelikult kõikjal, kus raha&võim ja kogukond avaliku linnaruumi pärast konflikti on sattunud. (Peaasi muidugi, et ei lõpeks lausa nagu Jõhvis: http://pluss.postimees.ee/3710991/johvi-vallavalitsus-hakkas-kauboikapitalisti-kapiknukuks.)

Kui linnavõim ja/või arendajad nende väidetega välja tulevad, siis tasub hoolega kaaluda ja jälgida, kuidas nad neidsamu argumente, a-sid ja b-sid, teises olukorras täiesti vastupidisena, vastavalt oma hetkevajadusele vaheldumisi välja käivad. Selle järgi tunnete ära, kas teiega ikka tõepoolest tahetakse „dialoogi pidada“ või lihtsalt lollitada.

KOPI-PEISTITUD AVALDUSED

Viimasele osutab näiteks seegi, kui linnavalitsus inimeste protesti taga siirast muret näha ei taha, vaid hakkab sellele „vastuseks“ nagu robot või rikkis printer välja pritsima mingeid formaalseid ja raskestiloetavaid otsekui kopi-peisti meetodil tehtud tekste niigi enamikule teada volikoguotsustest ja seadusepügalatest (http://www.elva24.ee/Uudised/article_1167_Linnavalitsus-ootab-Maksimarketi-v%C3%B5imaliku-laienemise-teemal-linnaelanike-ettepanekuid.html).

Lõpuks peaksin vist mõne sõna ütlema endast ja Elvast ka. Olen Elva linnas elanud 35 aastat, selle kodanik ja maksumaksja. Ei kuulu ühtegi erakonda. Praegune linnas võimus olev koalitsioon on mulle pigem sümpaatne. Eelmise linnavalitsuse poolt pargis korda saadetu mulle pigem ei meeldinud. Oleks saanud ka hoopis kooskõlalisemalt platsifunktsiooni ja parki ühendada. Aga asja annab arendada, täiustada ja kui vaja parandada. Päästa, mis päästa annab.

KUURIARHITEKTUUR EI SOBI ÜHISTELE LINNAMAADELE

Vähe sellest, linnaelanikuna ei saaks mul midagi olla ka Maksimarketi vastu, kui Coop teeks selle laienemismõtte teoks oma krundi piires ja rohkem „vertikaalis“. Aga mitte odava kuuriarhitektuuriga, ja kommiraha eest meie kõigi ühistele linnamaadele esimesse lähimasse kohta valimatult asfalti välja valades nagu, vabandust, joodik okset.

Praegune avantüür tegelikult seda tähendama kipubki, et Elva üks uuemaaegseid märgilisi sõlmpunkte, kuhu muuhulgas kõigepealt saabuvad ka külalised nii Tartu, Valga kui Otepää suunalt ja sealt edasi kaugemalt, sisustatakse paljalt meie linna mõõtkavas hiiglasliku asfaltplatsiga.

PLATSIL ON KASUTUS

Järgmistest detailplaneeringu arutamise etappidest jne võib ju jutustada mida tahes, aga eesti keelt lugeda oskame me kõik: „Elva TÜ saab õiguse kasutada kinnistut tähtajaga 50 aastat sihtotstarbeliselt parklana“ (http://[u]elva.kovtp.ee/et/uudised-ja-teated/-/asset_publisher/9IKhCDg901fk/content/id/12118855?redirect=http%3A[u]).

Ja mis ruutmeetritesse ja detailidesse puutub, siis arvutada oskame ka: on teada, kui palju ETÜ otseseks parkla laiendamiseks juurde tahab ja kui palju pärast seda Turuplatsi pargist veel üldse alles jääks.

Praeguse pargi ja väljaku kohta korrutatakse, et nad ei täida päriselt oma funktsiooni. Otse Puiestee tänava asukana aga ma näen ju iga päev oma silmaga, et see pole sugugi nii. Kiiged leiavad kasutust eri eas laste poolt, jalutab lapsevankritega emasid ja isasid, pinkidel puhkab jalga nii väsinud vanainimesi kui läbisõidul jalgrattureid...

Et jotasid on ka? Kus neid ei oleks? Kas tõesti keegi arvab, et niikuinii enamik aega ööpäevast pooltühjana seisma saav parkimisplats koos teeäärse puuderiviga nad poetagusest kaotaks?
Uudised

Elva Õppejõudude Kogu 300-eurose stipendiumi võitsid Saskia Tullino ja Stella Eileen Päid

Elva Kohvikutepäev on saamas täistuure: järjestikku avanevad uued paigad

ELVA KOHVIKUTEPÄEV ALANUD! Kasteheina kohvikus on massid
Arvamus

PRIIT SIMSON: Räägime sellest, mida meie tahame, mitte sellest, mida poepidajad tahavad

PRIIT SIMSON: Nägemiseni järgmisel hooajal

Piirkonnapolitseinik Jaana Toode: lemmikloomade eest peab hoolt kandma
Kultuur

Elva kultuurikeskuse juhataja Kätlin Saarela: olen saanud julgustust, et oleme õigel teel ja meilt oodatakse uusi põnevaid ettevõtmisi

FOTOD: Elvas avas uksed kaasaegne kultuurikeskus

Aastavahetuse peotelk on valmis ja ootab külalisi
Elva-Jooksusari

Vaata vanu fotosid kunagisest, vahetult augustitormi eel peetud Vapramäe jooksust!

Laupäeval algab taas Elva jooksusari – Vapramäe jooksuga

Täieneb! Elva mäejooksu võitsid Keio Kits ja Tatjana Mannima
Sport

Jooksuportaal: Hannes Veide katkestas Spartathloni maratoni

Eile lõppes jooksukrosside sari Elva Sügis 2016

Hannes Veide stardib homme Kreekas Spartathloni ultrajooksul
Retro

Einelauast restoranini: Elva jaamahoones hakati süüa pakkuma juba üle saja aasta tagasi

Elva Elu 1936: tehkem oma kodud korda!

Karindosk pani kõrtsi kinni, tuletõrjujad tegid lahti
Kuu-tegija

Septembrikuu tegija on Elva puhkepiirkonna edendaja Kätlin Saarela

Augustikuu tegija on FC Elva treener ja tegevjuht Marek Naaris

Juulikuu tegijad on MTÜ Elva Elama eestvedajad Madis Ess ja Toomas Laatsit

Mis Elvas toimub? Saatke oma kommentaarid, teemad, arvamuslood ja fotod aadressil info(at)elva24.ee või võtke ühendust telefonil 56150280
Päevatoimetaja: Priit Simson

Sündmuste kalender

KES ME OLEME?
Portaal Elva24 on 2014. aastal loodud MTÜ Elva Meediaklubi väljaanne, mille eesmärk on operatiivne, julge ja sõltumatu kajastus kõigest, mis Elvas ja tema lähiümbruses inimestele oluline.
Väljaandja ja peatoimetaja: Priit Simson
Väljaandja: Holger Berg
AITA MEIL SAADA PAREMAKS
Anna meile teada, mis Elvas toimub, saada meile huvitav foto või avalda arvamust päevakajalisel teemal. Saada e-kiri info(at)elva24.ee või helista telefonil 56150280
TOETA ELVA24 VÄLJAANDMIST Elva24 sünnib tegijate entusiasmist ega teeni väljaandjatele tulu. Kui sulle meeldib, mida me teeme ja hoolid Elva arengust, oled teretulnud meid toetama. Annetustest saadud raha läheb portaali elementaarsete püsikulude katteks ja meediahariduse edendamiseks Elva koolinoorte seas.

Meie pangakonto number on: EE382200221059950702(Swedbank)
 


Warning: Unknown: Your script possibly relies on a session side-effect which existed until PHP 4.2.3. Please be advised that the session extension does not consider global variables as a source of data, unless register_globals is enabled. You can disable this functionality and this warning by setting session.bug_compat_42 or session.bug_compat_warn to off, respectively in Unknown on line 0