reede, 18. august 2017

     Esileht    Uudised  Arvamus  Kultuur  Elva Jooksusari  Sport  Kuu tegija  Retro  Sündmused  
    
REKLAAM   
Kõige kiiremad uudised Elvast.

KRISTO KOOSKORA: Kas tulebki selline pop-up Elva?

Autor: Elva24
2016.07.21 11:10:57
9. juulil asetati Elva linnavalitsuse esisele muruplatsile installatsioon, mis kohalikke elanikke kavandatavate linnaruumiliste muudatustega sõbrunema ja tutvuma kutsub.


Kristo Kooskora


Maagiliseks konteineriks tituleeritud rändobjekti siseseintele on riputatud missiooniprojekti „Hea avalik ruum“ raames toimunud väikelinnade keskväljakute ja linnaruumi arhitektuurivõistluse võidutööd. Pisut kõledavõitu ekspositsioon ja selle esisele torgatud ajutised „pop-up“ põõsarootsud muudavad vaataja ettevaatlikuks. Milline hinnang anda Elva võidutööle? Kuivõrd veenvalt mõjub linnaruumi moderniseerimise plaan ja mida konkursi võidukavandiga peale hakata?

Konkursi detailiderikast võidutööd „Sõstrapõõsaste vahel“ (autorid Ülle Maiste, Diana Taalfeld, Anne Saarniit, Roomet Helbre ning Taavi Kuningas arhitektuuribüroodest At Home, NU, Ubin pluss ja TEMPT) võib pidada terviklikuks, atraktiivseks ja kaunilt edasi antud nägemuseks, mille kõrval teised Elva konkursitööd suisa kahvatusid.

Lahenduse tugevateks külgedeks võib pidada seletuskirjas sisalduvat kujundusidee järk-järgulist realiseerimiskontseptsiooni, detailide ühtlast esteetikat ja omavahel sobituvaid viimistlusmaterjale, samuti konkreetset fookuspunkt, mis uute ühendusteedega Arbi järve ranna, kultuurimaja ja ajaloolise raudteejaama tugevamini liitma peaks. Selline kolmnurkne teedeühendus on võluv, kuivõrd kordab üldkujult ja proportsioonilt ajaloolist liikumistrajektoori suunal raudteejaam, Verevi rand, turg ja vana postimaja.

Siiski on kahe kolmnurk-trajektoori vahel põhimõtteline ja omamoodi väljendusrikaski erinevus. Kui ajalooline kulg on osaliselt looklev ja romantiline ning „tallatud sisse“ reaalsete liikumistega, siis uus kolmnurk särab sirgjoonelisuse ja kohatuvõitu vastandumisega olemasolevale.

Varjamatult moodsa substantsi sobitamine ajaloolisesse keskkonda on igati põnev ja tervitatav väljakutse, aga kindlasti ei tasuks sellega eksperimenteerida nii laiaulatuslikult ja radikaalselt linnas, kus juba viimased 15 aastat ei ole ametis linnaarhitektigi. Julgen väita, et võidutöö tormakas ellu rakendamine oleks riskantne ja lühinägelik.

VIIS KAHTLUS- JA KÕHKLUSKOHTA

Järgnevalt toon välja viis mõtet konkursitööde teemal, mida arhitektuuripärandi vallas tegutseva endise elvalasena jagada sooviksin.

1. Eesti Arhitektide Liidu ja „Eesti Vabariik 100“ korraldustoimkonna ühiselt käima lükatud programmi „Hea avalik ruum“ üldtutvustuses on öeldud, et linnakeskuste korrastamisega loodetakse kasvatada kohaliku kogukonna ühtsustunnet, muuta väikelinnade elukeskkond ligitõmbavamaks ning kujundada linnakeskustest kohad kultuuriüritusteks ja vaba aja veetmise kohaks.

Ma ei ole kindel, et välja valitud ideekavand seda eesmärki kõige paremini teenib. Võidutöös ja teisteski ettepanekutes on keskendutud uute väärtuste leiutamisele ja ülesehitamisele. Arvan, et praeguste plaanidega rajatav uus arhitektuurne kvaliteet lihtsalt kahvatub selle kõrval, mis on linnale algusest peale omane. Minu jaoks on ärevustekitav kavandatavate plaanide mastaapsus. Elukeskkonda Elvas ei pea taasleiutama. Kaardistada tuleks olemasolevad väärtused ja orgaaniliselt siduma aastakümnete jooksul väljakujunenud kokkukäimiskohad ja trajektoorid. Kultuurimaja esist ala keskväljaku kujundamiseks pean igati õigustatuks, kuid sellest laiade kiirtena kaugenevad prospektid, jätavad nõutuks ja tekitavad võõristust.

2. Ükski Elva konkursile esitatud lahendustest ei sisalda sügavamat tajumust sellest, kus ja kuidas linnas tegelikult liikuda ja olla armastatakse. Tõepoolest, Kesk tänav, mille ühes otsas on kaubanduskeskus ja teises otsas raudteejaam, kiratseb. Vaat et ainuvõimaliku ravimina sellele on välja pakutud Kesk tänava moderniseerimist. Miks? Ka võidutöös ei ole seda päriselt põhjendatud. Lahendus näeb ette äriliselt vähem atraktiivsesse tänavaotsa (st kultuurimaja ümbrusesse) justkui kompensatsiooniks äriotstarbeliste moodulmajade puistamist, mis olgem ausad, sellisel kujul kogu aasta lõikes erilist kasumit ja kvaliteeti kohe kindlasti ei toodaks ega looks.

3. Enamikes lahendustes ja ka võidutöös domineerib teede sirgjoonelisus ja sillutatus. Miks? Elvale on iseloomulik just tihe, sillutamata ja sisse tallatud teede-radade-võrk liivastel reljeefidel, järvede ümbruses ja ka kesklinnas. Kavandatavad suured lagedad platsid, laiad teed ja tehislikud astangud vastanduvad sellele täiesti.

Kelle või mille huvides peab silmatorkavat ent konteksti sobimatut kivist keskkonda looma? Isiklikult pean sellist lähenemisviisi meelevaldseks ja investeeringuna kahjulikuks. Aastaid tagasi kaubanduskeskuse kõrvale professionaalsete arhitektide poolt kavandatud „turuplats“ on ju elav näide, mitte toimivast keskkonnast, mis tööle ei hakanudki ja millel puudub Elvale omane õdusus ja „tunne“. Milleks siis kasutada analoogset võtet veelgi laiaulatuslikumalt?

4. Juba vabariigiaegsetes ajalehtedes oli punkthaaval kirjas, mida külalised ja auväärt elanikud professorid Elvas hindasid. Hiljutine erakordselt populaarne ja meeleolukas Elva kohvikute päev tõestas taaskord, et linnas on jätkuvalt sellist kvaliteeti ja ressurssi, mis külalisi kuurordilinna hiilgeajale iseloomulikult ligi meelitab. Neistsamustest väärtustest ja määrajatest tuleks lähtuda ka linnaruumi kujundamisel. Elvale omast eriilmelisust, sopilisust, saladuslikust ja metsikust ei peaks ümber kujundama.

5. Ei saa salata, et kõhklusi tekitab ka võidutöö läbiv motiiv – sõstrapõõsas. Autorid selgitavad: „Sõstrapõõsad ja viljapuud viivad endaga kaasa, nad peatavad hetke või soosivad uusi unelmaid. See on sümbioos helgetest mälestustest, soojusest, vabadusest, unistustest ja nende poole püüdlemisest. See on rahu, mida loodus ja üks väikelinn loob.“

Aktsepteerin taolist kontseptsiooni näiteks mõnel pargialal, kuid kogu linna siduvaks leitmotiiviks see ei sobi. Sõstrapõõsad põimivad tugevaks tervikuks küll võidutöö kavandi, kuid antud kontekstis assotsieerub taim pigem projektipõhisuse või muu mitte püsivaga – mille ilmekaks illustratsiooniks on programmi praegune installatsioon linnavalitsuse esisel. Tuletan meelde, et Elva sümboliks on jätkuvalt ligi 350 aastane mänd, mis asub Arbimäel.

MIS SAAB EDASI?

Pean „Hea avaliku ruumi“ programmi igati kiiduväärseks algatuseks, tänu millele on Eesti väikelinnades aset leidnud mitmed kõrgel tasemel konkursid. Pole kahtlustki, et kõige rohkem võidavad võistlustest siiski need linnad, kus konkursi lähtetingimused olid spetsiifilised ning kooskõlas pikemaaegsete plaanide või linnaarhitekti nägemusega (nt Valgas).

Elvas näib kaugemaleulatuv ja terviklik visioon veel puuduvat. Programmis osalemist tuleb tunnustada, aga laekunud konkursitulemuste realiseerimisega tormata ei maksaks. Võidutöö lahendusvõtteid võiks katsetada näiteks laiendatava kultuurimaja vahetus ümbruses, kuid rutakat ja kampaanialikku Kesk tänava ja Arbi järve ääre sillutamist mina mõistlikuks ei pea.

Mõistan, et omavalitsuse otsused võivad ajendatud olla konkreetsetest rahastamisprojektidest ja tähtaegadest, kuid soovitan veelkord analüüsida, mis täpsemalt on sedapuhku kaalul ning mis on see, mis suvitajaid ja uusi elanikke Elvasse tegelikult ligi meelitab.
Arvamusloo autor Kristo Kooskora kaitses 2016. aasta kevadel Eesti Kunstiakadeemia Muinsuskaitse ja konserveerimise osakonnas magistritöö käsitledes väikelinnade Valga, Rakvere ja Haapsalu kultuuriväärtuslike linnatuumikute toimimist. Magistritöö on loetav ja allalaetav aadressilt: https://dl.dropboxusercontent.com/u/80850653/magistrit%C3%B6%C3%B6_2016_kkooskora.pdf

Toeta Elva24 tegevust!
MTÜ Elva Meediaklubi EE382200221059950702 (Swedbank)


Uudised

Elva Õppejõudude Kogu 300-eurose stipendiumi võitsid Saskia Tullino ja Stella Eileen Päid

Elva Kohvikutepäev on saamas täistuure: järjestikku avanevad uued paigad

ELVA KOHVIKUTEPÄEV ALANUD! Kasteheina kohvikus on massid
Arvamus

PRIIT SIMSON: Räägime sellest, mida meie tahame, mitte sellest, mida poepidajad tahavad

PRIIT SIMSON: Nägemiseni järgmisel hooajal

Piirkonnapolitseinik Jaana Toode: lemmikloomade eest peab hoolt kandma
Kultuur

Elva kultuurikeskuse juhataja Kätlin Saarela: olen saanud julgustust, et oleme õigel teel ja meilt oodatakse uusi põnevaid ettevõtmisi

FOTOD: Elvas avas uksed kaasaegne kultuurikeskus

Aastavahetuse peotelk on valmis ja ootab külalisi
Elva-Jooksusari

Vaata vanu fotosid kunagisest, vahetult augustitormi eel peetud Vapramäe jooksust!

Laupäeval algab taas Elva jooksusari – Vapramäe jooksuga

Täieneb! Elva mäejooksu võitsid Keio Kits ja Tatjana Mannima
Sport

Jooksuportaal: Hannes Veide katkestas Spartathloni maratoni

Eile lõppes jooksukrosside sari Elva Sügis 2016

Hannes Veide stardib homme Kreekas Spartathloni ultrajooksul
Retro

Einelauast restoranini: Elva jaamahoones hakati süüa pakkuma juba üle saja aasta tagasi

Elva Elu 1936: tehkem oma kodud korda!

Karindosk pani kõrtsi kinni, tuletõrjujad tegid lahti
Kuu-tegija

Septembrikuu tegija on Elva puhkepiirkonna edendaja Kätlin Saarela

Augustikuu tegija on FC Elva treener ja tegevjuht Marek Naaris

Juulikuu tegijad on MTÜ Elva Elama eestvedajad Madis Ess ja Toomas Laatsit

Mis Elvas toimub? Saatke oma kommentaarid, teemad, arvamuslood ja fotod aadressil info(at)elva24.ee või võtke ühendust telefonil 56150280
Päevatoimetaja: Priit Simson

Sündmuste kalender

KES ME OLEME?
Portaal Elva24 on 2014. aastal loodud MTÜ Elva Meediaklubi väljaanne, mille eesmärk on operatiivne, julge ja sõltumatu kajastus kõigest, mis Elvas ja tema lähiümbruses inimestele oluline.
Väljaandja ja peatoimetaja: Priit Simson
Väljaandja: Holger Berg
AITA MEIL SAADA PAREMAKS
Anna meile teada, mis Elvas toimub, saada meile huvitav foto või avalda arvamust päevakajalisel teemal. Saada e-kiri info(at)elva24.ee või helista telefonil 56150280
TOETA ELVA24 VÄLJAANDMIST Elva24 sünnib tegijate entusiasmist ega teeni väljaandjatele tulu. Kui sulle meeldib, mida me teeme ja hoolid Elva arengust, oled teretulnud meid toetama. Annetustest saadud raha läheb portaali elementaarsete püsikulude katteks ja meediahariduse edendamiseks Elva koolinoorte seas.

Meie pangakonto number on: EE382200221059950702(Swedbank)
 


Warning: Unknown: Your script possibly relies on a session side-effect which existed until PHP 4.2.3. Please be advised that the session extension does not consider global variables as a source of data, unless register_globals is enabled. You can disable this functionality and this warning by setting session.bug_compat_42 or session.bug_compat_warn to off, respectively in Unknown on line 0