reede, 18. august 2017

     Esileht    Uudised  Arvamus  Kultuur  Elva Jooksusari  Sport  Kuu tegija  Retro  Sündmused  
    
REKLAAM   
Kõige kiiremad uudised Elvast.

ARHITEKT JAANIKA SAAR: Elva keskusel on hõredavõitu naeratus

Autor: Elva24
2014.04.21 13:26:40
Elva linnakeskusel on praegu liiga hõre naeratus, arvab arhitektuuribüroo ARC Projekt arhitekt, Elvas elav Jaanika Saar.

13. aprillil peetud Elva õppejõudude kogul kõneles urbanistikaõppejõud Margus Kiis sellest, et selgelt väljaarendatud linnakeskus on tema hinnangul üks arengueeldusi ja tõi positiivse näitena esile Jõgeva ja Otepää. Kuivõrd hästi on Elvas keskus tajutav ja kas Elva üldse vajab selgemini väljakujundatud keskust?Elva keskuseks me loeme Kesk tänavat, mis kulgeb raudteejaamast ja turuplatsini. Aja jooksul on see väga hõredaks jäänud, sest ärifunktsiooniga hooneid on seal päris mitu ära lammutatud. Keskuses on nagu omamoodi hambutu naeratus. Ja see tekitab elvalases tunde, et ei ole enam terviklikkust. Ja kuigi seal on riburada apteeke, linnavalitsuse ja kultuurikeskuse hoone, siis terviklikku keskusejoont meil enam ei ole. Kui tänav suhteliselt kiiresti otsa saab ja seal on vähe sellist, millele sa mõtlema jääd, siis ehk tekibki selline ähmastunud keskuse tunne. Noorte jaoks on keskus kindlasti Konsumi juures ehk siis kindlasti mitte seal, kus ta ajalooliselt oli, raudteejaama poolses otsas. Praegu on pisut seisakutunne, hajus ja tühi.

Aga ikkagi – kas meil siis on vaja keskust välja kujundada?
See on ajalises mõistes mõistes pikem küsimus. Kindlasti oleks vaja keskust arendada, aga mitte niivõrd selles mõttes, et tuleks sinna tingimata midagi kohe ehitada, vaid et oleks ühtne visioon, millist teed pidi edasi liikuda. Kas ta muutub modernsemaks? Või me lähme tagasi selle poole, milline ta kunagi on olnud nii hoonestuselt kui planeeringult? Kas me mingis osas tahaksime taastada ajaloolist Elvat?

Üks olulisemaid algatusi viimastel aegadel on novembris valminud turuplatsi väljak, rahvasuus ka Hansenplatz, kus asub hulgaliselt oranže kerasid. Mis mulje sulle see väljak praegu jätab?

See väljak jätab praegu natuke nukra ja tühja tunde. Argipäeval ei näe ma seal eriti selle väljaku kasutajaid. Elva inimene ootas sellelt väljakult võib-olla midagi muud – laternate ja romantiliste pargipinkidega mõnusat pargiala. Praegused pingid on modernsemat tüüpi, mida ei oskagi esimesel hetkel Elvaga seostada. Küll aga sobib ta ehk kokku kõrvaloleva Konsumi hoonega. Minu arvates on sellel väljakul liiga vähe väikevorme, mis kutsuksid seda parki kasutama. Praegu on ta lihtsalt kahe olulise ristuva tee sõlmpunkt.

Seal oranžid kerad ju on? Või mis need väikevormid peakski olema?
Lastele nad pakuvad ehk tõesti algul huvi. Täiskasvanul tekib ehk küsimusi, mis ma nendega teen, istun peale? On lauad ja lõpetamata katustega pingid, viimased ehk natuke liigagi võllapuid meenutavad elemdid. Platsi aitaks elavdada see, kui seal oleks mingid laadad, ühe niši asjad, näiteks laste endi käsitöö asjad, mis annaks platsile lisafunktsioonid. Ega selle väljaku eelnev olukord väga hea ei olnud – seal olid põõsastevahelised pingid, kus kogunesid seltskonnad pudelitega ja lapsed sealt läbi jalutada eriti ei tahtnud.

Mida sa arvad vahepeal arutlusel olnud arhitektuuribüroo Artes Terrae kavast teha ühetasandiline Kesk tänav, mis oleks ära kaotanud mururiba ja senised pärnad?Minu silmis tekitab see kaks probleemi – esiteks pärnapuude teema. Need pärnad on seal olnud nii kaua kui mina mäletan. Kui pärnad maha võtta, siis järgnevalt näeme me veel palju aastaid ainult väikeste istikutega täidetud ala. Pigem võiks mõne muu Elva tänava istikutega rõõmsamaks muuta. Ja teine probleem on mururiba kaotamine sõidutee ja kõnnitee vahelt. Võib-olla on see natuke ohtlik lahendus, arvestades, et meil on palju väikesi lapsi, kelle jaoks see riba on siiski sõidutee suhtes piiranguks. Pigem on oluline, mis on need hooned, mis selle tänava äärde tekivad ja kuidas ülejäänud tänavaga ühilduvad.


Uudised

Elva Õppejõudude Kogu 300-eurose stipendiumi võitsid Saskia Tullino ja Stella Eileen Päid

Elva Kohvikutepäev on saamas täistuure: järjestikku avanevad uued paigad

ELVA KOHVIKUTEPÄEV ALANUD! Kasteheina kohvikus on massid
Arvamus

PRIIT SIMSON: Räägime sellest, mida meie tahame, mitte sellest, mida poepidajad tahavad

PRIIT SIMSON: Nägemiseni järgmisel hooajal

Piirkonnapolitseinik Jaana Toode: lemmikloomade eest peab hoolt kandma
Kultuur

Elva kultuurikeskuse juhataja Kätlin Saarela: olen saanud julgustust, et oleme õigel teel ja meilt oodatakse uusi põnevaid ettevõtmisi

FOTOD: Elvas avas uksed kaasaegne kultuurikeskus

Aastavahetuse peotelk on valmis ja ootab külalisi
Elva-Jooksusari

Vaata vanu fotosid kunagisest, vahetult augustitormi eel peetud Vapramäe jooksust!

Laupäeval algab taas Elva jooksusari – Vapramäe jooksuga

Täieneb! Elva mäejooksu võitsid Keio Kits ja Tatjana Mannima
Sport

Jooksuportaal: Hannes Veide katkestas Spartathloni maratoni

Eile lõppes jooksukrosside sari Elva Sügis 2016

Hannes Veide stardib homme Kreekas Spartathloni ultrajooksul
Retro

Einelauast restoranini: Elva jaamahoones hakati süüa pakkuma juba üle saja aasta tagasi

Elva Elu 1936: tehkem oma kodud korda!

Karindosk pani kõrtsi kinni, tuletõrjujad tegid lahti
Kuu-tegija

Septembrikuu tegija on Elva puhkepiirkonna edendaja Kätlin Saarela

Augustikuu tegija on FC Elva treener ja tegevjuht Marek Naaris

Juulikuu tegijad on MTÜ Elva Elama eestvedajad Madis Ess ja Toomas Laatsit

Mis Elvas toimub? Saatke oma kommentaarid, teemad, arvamuslood ja fotod aadressil info(at)elva24.ee või võtke ühendust telefonil 56150280
Päevatoimetaja: Priit Simson

Sündmuste kalender

KES ME OLEME?
Portaal Elva24 on 2014. aastal loodud MTÜ Elva Meediaklubi väljaanne, mille eesmärk on operatiivne, julge ja sõltumatu kajastus kõigest, mis Elvas ja tema lähiümbruses inimestele oluline.
Väljaandja ja peatoimetaja: Priit Simson
Väljaandja: Holger Berg
AITA MEIL SAADA PAREMAKS
Anna meile teada, mis Elvas toimub, saada meile huvitav foto või avalda arvamust päevakajalisel teemal. Saada e-kiri info(at)elva24.ee või helista telefonil 56150280
TOETA ELVA24 VÄLJAANDMIST Elva24 sünnib tegijate entusiasmist ega teeni väljaandjatele tulu. Kui sulle meeldib, mida me teeme ja hoolid Elva arengust, oled teretulnud meid toetama. Annetustest saadud raha läheb portaali elementaarsete püsikulude katteks ja meediahariduse edendamiseks Elva koolinoorte seas.

Meie pangakonto number on: EE382200221059950702(Swedbank)
 


Warning: Unknown: Your script possibly relies on a session side-effect which existed until PHP 4.2.3. Please be advised that the session extension does not consider global variables as a source of data, unless register_globals is enabled. You can disable this functionality and this warning by setting session.bug_compat_42 or session.bug_compat_warn to off, respectively in Unknown on line 0