esmaspäev, 25. september 2017

     Esileht    Uudised  Arvamus  Kultuur  Elva Jooksusari  Sport  Kuu tegija  Retro  Sündmused  
    
REKLAAM   
Kõige kiiremad uudised Elvast.

PRIIT SIMSON: Räägime sellest, mida meie tahame, mitte sellest, mida poepidajad tahavad

2017.03.26 16:01:39
Elva Maksimarketi eskiis on rahvale esitatud ja esmaspäeval koguneb volikogu detailplaneeringu hääletusele. Ehkki piltidelt nähtud uus hele karp on senisega võrreldes kindlasti edasiminek, olen seda meelt, et Turuplatsi park peab säilima ja Konsumi laiendamiseks tuleb kasutada teisi võimalusi.

Pood peab kohanema linnaga, mitte linn poega. Ja kindlasti suudab Coop vajadusel teha uue, teistsuguse projekti, mis näeb piisavalt apetiitne välja, toimib kaubanduslikult hästi, kuid ei nõua linnasüdame ühiskasutatavalt maalt nii suurt tükki.

[PIC1]

Miks tuleks park/väljak säilitada? Esiteks, raha, mis linn turuplatsi pargi parklaks tegemisest saab, on tühiselt väike. 22 000 eurot aastas, millest on räägitud, tähendab pisut rohkem kui 1800 eurot kuus linna magusaima koha eest.

Tulevase Maksimarketi kuuüür, 1800 eurot käib juba praegu Konsumi kassadest läbi imelühikese ajaga. Võrdluseks, kui mullu kuulutati välja esimene raudteejaama restorani konkurss, tahtis linn selle pisikese ruumi eest 800 eurot kuus. Arvestades, et linna juhib kinnisvarainimene, oleksin eeldanud märksa paremat tehingut. See pole ju korter, vaid linna keskväljak, millest me räägime.

Teiseks, linnakeskuses kastpoe laiendamine on täiesti plaaniväline asi. Kui üks või teine kohalik arvamusliider või omavalitsuspoliitik on rääkinud sellest, missugune peaks Elva olema või millest ta puudust tunneb, pole kunagi räägitud uuest suuremast poest. Neist pole suurt puudust tuntud. See on kerkinud esile ootamatult.

SUUR AMPS AVALIKUST RUUMIST

Ikka on kõneldud sootuks nunnumast, väikelinlikust Elvast. Ma ei mäleta ainsatki poliitikut, kes oleks võimule saanud loosungiga “ma teen turuplatsi pargist parkla.” Kuid nüüd on miljööst rääkimine täiesti meelest läinud. See ettevõtmine vajaks nii uut mandaati rahvalt kui ka arhitektide hinnangut.

Kolmandaks, poodi saab laiendada ka linna avalikku ruumi nii suures koguses endale ampsamata. Kui on park või, olge lahke, väljak, on see linnaelanike valdus. Kui see läheb poe kätte, siis suunab ja kamandab seal eraomanik.

Elva elanikel on täielik õigus neile kuuluvast ühisruumist mitte loobuda. Seda enam, et küsija pole just kuigi kompromissivalmis. Küll ei sobi talle väiksem laiendus, siis jälle ei klapi poe kahekorruseliseks ehitamine või autode maa alla panek. Kuulge, me kõik peame linna ära mahtuma. Tõmmake parem ise end koomale.

Linnarahva ei pea seda juttu vaese sugulase positsioonist kuulama. Mõtleme rohkem sellele, mis meile sobib, mitte sellele, mis poele sobib. Meile ei tehta mingit Coopi keti poolset kingitust, vaid loodetakse tulu teenida. Maksimarketi tulek pole mingi iseäralik kompliment pisikesele ja tähtsusetule linnale, vaid märk kaubandussektori laienevast turuvõitlusest. Ja selleks võitluseks sobivad nüüd ka väiksemad linnad. Ja need linnad saavad dikteerida tingimusi. Kui mitte Coopile, siis mõnele muule ketile.

TÕKESTAB TEED KESK TÄNAVALE

Praegu soovib pood laieneda sisuliselt linlaste teele risti ette. Need, kes praegu saavad Käärdist või Õuna tänavalt Kesk tänavale täiesti hõlpsalt ja loogiliselt üle väljaku, peavad tulevikus hakkama minema kas läbi parkimisplatsi või ümber poe.

Neljandaks, kas plats siis ikkagi funktsioneerib või mitte? Ta võiks funktsioneerida palju paremini kui pood oleks selle platsi poole näo või küljega, mitte ahtriga.


Maksimarketi avalik arutelu (Raido Paurson)


Praegu võtab just pood oma platsile huugava ventilatsiooniga väljakult õdusust maha. Palju loogilisem oleks ehitada nõnda, et Konsumis/Maksimarketis oleks söögikoht, mis kasutaks Turuplatsi parki oma välikohviku alana. Sellisel lahendusel oleks eelised praeguse pitsakoha välikohviku ees, mida autod siiski ahistama kipuvad.

KUI EI TAHA LAIENDUST, OSTA KONSUMIST VÄHEM

Kui on soove leida võimalusi väljaku elavdamiseks, siis neid ka leitakse. Ja leitakse ka võimalusi poodi laiendada ilma parki parklaks muutmata. Praegu lihtsalt saab ka kergemini.

Paistab aga, et “kaasame-kuulame” jutt on asendunud sellega, et teeme juba selle asja ära. Karavan on hoogu sisse saamas. Kuid seda saab siiski peatada. On üks, kõige tõhusam võimalus Maksimarketi laienemist peatada. Mitte osta mõnda aega oma kaupu Konsumist, vaid kusagilt mujalt. Mida vähem Konsum täna teenib, seda vähem soovib ta tulevikus laieneda Maksimarketiks. Neid mõjutab ostjakäitumine, mitte muu ninnunännu.


Maksimarketi avalik arutelu (Raido Paurson)Uudised

Elva Õppejõudude Kogu 300-eurose stipendiumi võitsid Saskia Tullino ja Stella Eileen Päid

Elva Kohvikutepäev on saamas täistuure: järjestikku avanevad uued paigad

ELVA KOHVIKUTEPÄEV ALANUD! Kasteheina kohvikus on massid
Arvamus

PRIIT SIMSON: Räägime sellest, mida meie tahame, mitte sellest, mida poepidajad tahavad

PRIIT SIMSON: Nägemiseni järgmisel hooajal

Piirkonnapolitseinik Jaana Toode: lemmikloomade eest peab hoolt kandma
Kultuur

Elva kultuurikeskuse juhataja Kätlin Saarela: olen saanud julgustust, et oleme õigel teel ja meilt oodatakse uusi põnevaid ettevõtmisi

FOTOD: Elvas avas uksed kaasaegne kultuurikeskus

Aastavahetuse peotelk on valmis ja ootab külalisi
Elva-Jooksusari

Vaata vanu fotosid kunagisest, vahetult augustitormi eel peetud Vapramäe jooksust!

Laupäeval algab taas Elva jooksusari – Vapramäe jooksuga

Täieneb! Elva mäejooksu võitsid Keio Kits ja Tatjana Mannima
Sport

Jooksuportaal: Hannes Veide katkestas Spartathloni maratoni

Eile lõppes jooksukrosside sari Elva Sügis 2016

Hannes Veide stardib homme Kreekas Spartathloni ultrajooksul
Retro

Einelauast restoranini: Elva jaamahoones hakati süüa pakkuma juba üle saja aasta tagasi

Elva Elu 1936: tehkem oma kodud korda!

Karindosk pani kõrtsi kinni, tuletõrjujad tegid lahti
Kuu-tegija

Septembrikuu tegija on Elva puhkepiirkonna edendaja Kätlin Saarela

Augustikuu tegija on FC Elva treener ja tegevjuht Marek Naaris

Juulikuu tegijad on MTÜ Elva Elama eestvedajad Madis Ess ja Toomas Laatsit

Mis Elvas toimub? Saatke oma kommentaarid, teemad, arvamuslood ja fotod aadressil info(at)elva24.ee või võtke ühendust telefonil 56150280
Päevatoimetaja: Priit Simson

Sündmuste kalender

KES ME OLEME?
Portaal Elva24 on 2014. aastal loodud MTÜ Elva Meediaklubi väljaanne, mille eesmärk on operatiivne, julge ja sõltumatu kajastus kõigest, mis Elvas ja tema lähiümbruses inimestele oluline.
Väljaandja ja peatoimetaja: Priit Simson
Väljaandja: Holger Berg
AITA MEIL SAADA PAREMAKS
Anna meile teada, mis Elvas toimub, saada meile huvitav foto või avalda arvamust päevakajalisel teemal. Saada e-kiri info(at)elva24.ee või helista telefonil 56150280
TOETA ELVA24 VÄLJAANDMIST Elva24 sünnib tegijate entusiasmist ega teeni väljaandjatele tulu. Kui sulle meeldib, mida me teeme ja hoolid Elva arengust, oled teretulnud meid toetama. Annetustest saadud raha läheb portaali elementaarsete püsikulude katteks ja meediahariduse edendamiseks Elva koolinoorte seas.

Meie pangakonto number on: EE382200221059950702(Swedbank)
 


Warning: Unknown: Your script possibly relies on a session side-effect which existed until PHP 4.2.3. Please be advised that the session extension does not consider global variables as a source of data, unless register_globals is enabled. You can disable this functionality and this warning by setting session.bug_compat_42 or session.bug_compat_warn to off, respectively in Unknown on line 0