reede, 18. august 2017

     Esileht    Uudised  Arvamus  Kultuur  Elva Jooksusari  Sport  Kuu tegija  Retro  Sündmused  
    
REKLAAM   
Kõige kiiremad uudised Elvast.

PSÜHHOLOOGIAPROFESSOR JÜRI ALLIK: Suur osa meie demokraatia puudest on pärit kohaliku omavalitsuse tasandilt

Autor: Elva24
2014.04.26 19:52:16
Demokraatiaga on nii, et seda kas on või pole üldse. Veidi meenutab see rasedust, kuna natuke üht või teist pole lihtsalt võimalik. See muidugi tähendab vaid seda, et on selge piir demokraatia ja selle puudumise vahel, kuigi demokraatia ise võib olla väga erinevas täiuse astmes. On täisväärtuslikud demokraatiad, kuid on ka väikse või suurema puudega demokraatiad.

Teatavasti kuulub Eesti puudega demokraatiate hulka. Economist Intelligence Unit’i poolt koostatud demokraatia indeksis on Eesti 167 maa seas alles 34 kohal kuuludes puudega demokraatiate nimistusse. Suur narratiiv, mille vajaduses vastne peaminister küll kahtles, peaks püüdlema sellest puudest vabanemise suunas eesmärgiga jõuda nende 25 riigi hulka, kus valitseb täisväärtuslik demokraatia. Olles nüüd osalenud kohalikus elus ja osutunud valituks Elva linnavolikogu liikmeks, saan ma ka aru, et suur osa meie demokraatia puudest on just pärit kohaliku omavalitsuse tasandilt.

Praeguses Elva volikogus on mitmed väga küsitava kvaliteedi ja väärtusega otsused vastu võetud minimaalse 9:8 enamusega. Võimukoalitsioon on nimetanud seda demokraatiaks. Sõnadel on siiski oma kindel tähendus ja demokraatia tähendab sellist valitsemise vormi, milles kõik selleks õigust omavad inimesed võtavad osa, kas otse või volitatud inimeste kaudu, seaduste väljatöötamises ja valitsemisotsuste tegemises. Kuigi hääletamine ise on kindlasti üks demokraatliku valitsemiskorra instrumente, siis ei ole konkreetne hääletamise tulemus tingimata kinnituseks, et kõigi või isegi ainult enamuse inimeste huvid on arvesse võetud.

Millised puuded veavad Eestit alla demokraatia pingereas? Poliitiliste vabaduste ja valimiste korralduse osas pole Eestil probleeme. See, mis veab Eestit alla, on hoopis vähene osavõtt eelkõige just kohalikel valimistel, mis tegelikult näitab, et umbes 40% hääleõiguslikest valijatest oma passiivsusega umbusaldab kohalikku võimu. Selle umbusalduse üheks põhjuseks on aruandluse ja vastutuse puudus valimiste vahelisel perioodil.

Veel üheks suureks puudeks peetakse võimude lahususe puudumist või vähesust. Just kohalikult tasandil tähendab see eelkõige seda, et otsuseid langetavad inimesed, kes on ise majanduslikult või administratiivselt neist huvitatud.

Demokraatia indeksi koostamisel arvestavad selle koostajad üsna oluliselt „pehmete“ näitajatega. Näiteks arvestatakse seda, kuidas inimesed vastavad maailma väärtuste uuringu (World Values Survey) või Euroopa sotsiaaluuringu (European Social Survey) küsimustele. Näiteks peetakse demokraatia näitajaks seda, kui palju inimesi usaldab oma valitsust ja poliitilisi parteisid. Samuti seda, kui korrumpeerununa tajuvad inimesed ametiisikuid ja kui vabana nad ennast tunnevad oma elu korraldades.

Lihtsalt öeldes ei näita demokraatiat see, kui palju linnajuhtidel palka ja volikogu liikmetel hüvitisi tõstetakse. Samuti mitte see, et kõigi linnavolikogu komisjonide etteotsa määratakse valitseva koalitsiooni liikmed sõltumata nende võimetest või kvalifikatsioonist.

Kui kohalik seadusandlik ja täidesaatev võim tahab aidata Eestit välja puudega demokraatia häbipostist, siis peaksid nad hakkama tegema lihtsaid asju: kuulama, mida linnakodanikud asjadest arvavad ja mitte nimetama seda virisemiseks; toetama inimeste ja vabakondade algatusi ise oma elu korraldamiseks; kaasama linnakodanikke olulisemate otsuste tegemisse ja – võib-olla kõige olulisem – võitma inimeste usalduse mitte üks kord nelja aasta tagant valimiste päeval, vaid kogu aeg.


Uudised

Elva Õppejõudude Kogu 300-eurose stipendiumi võitsid Saskia Tullino ja Stella Eileen Päid

Elva Kohvikutepäev on saamas täistuure: järjestikku avanevad uued paigad

ELVA KOHVIKUTEPÄEV ALANUD! Kasteheina kohvikus on massid
Arvamus

PRIIT SIMSON: Räägime sellest, mida meie tahame, mitte sellest, mida poepidajad tahavad

PRIIT SIMSON: Nägemiseni järgmisel hooajal

Piirkonnapolitseinik Jaana Toode: lemmikloomade eest peab hoolt kandma
Kultuur

Elva kultuurikeskuse juhataja Kätlin Saarela: olen saanud julgustust, et oleme õigel teel ja meilt oodatakse uusi põnevaid ettevõtmisi

FOTOD: Elvas avas uksed kaasaegne kultuurikeskus

Aastavahetuse peotelk on valmis ja ootab külalisi
Elva-Jooksusari

Vaata vanu fotosid kunagisest, vahetult augustitormi eel peetud Vapramäe jooksust!

Laupäeval algab taas Elva jooksusari – Vapramäe jooksuga

Täieneb! Elva mäejooksu võitsid Keio Kits ja Tatjana Mannima
Sport

Jooksuportaal: Hannes Veide katkestas Spartathloni maratoni

Eile lõppes jooksukrosside sari Elva Sügis 2016

Hannes Veide stardib homme Kreekas Spartathloni ultrajooksul
Retro

Einelauast restoranini: Elva jaamahoones hakati süüa pakkuma juba üle saja aasta tagasi

Elva Elu 1936: tehkem oma kodud korda!

Karindosk pani kõrtsi kinni, tuletõrjujad tegid lahti
Kuu-tegija

Septembrikuu tegija on Elva puhkepiirkonna edendaja Kätlin Saarela

Augustikuu tegija on FC Elva treener ja tegevjuht Marek Naaris

Juulikuu tegijad on MTÜ Elva Elama eestvedajad Madis Ess ja Toomas Laatsit

Mis Elvas toimub? Saatke oma kommentaarid, teemad, arvamuslood ja fotod aadressil info(at)elva24.ee või võtke ühendust telefonil 56150280
Päevatoimetaja: Priit Simson

Sündmuste kalender

KES ME OLEME?
Portaal Elva24 on 2014. aastal loodud MTÜ Elva Meediaklubi väljaanne, mille eesmärk on operatiivne, julge ja sõltumatu kajastus kõigest, mis Elvas ja tema lähiümbruses inimestele oluline.
Väljaandja ja peatoimetaja: Priit Simson
Väljaandja: Holger Berg
AITA MEIL SAADA PAREMAKS
Anna meile teada, mis Elvas toimub, saada meile huvitav foto või avalda arvamust päevakajalisel teemal. Saada e-kiri info(at)elva24.ee või helista telefonil 56150280
TOETA ELVA24 VÄLJAANDMIST Elva24 sünnib tegijate entusiasmist ega teeni väljaandjatele tulu. Kui sulle meeldib, mida me teeme ja hoolid Elva arengust, oled teretulnud meid toetama. Annetustest saadud raha läheb portaali elementaarsete püsikulude katteks ja meediahariduse edendamiseks Elva koolinoorte seas.

Meie pangakonto number on: EE382200221059950702(Swedbank)
 


Warning: Unknown: Your script possibly relies on a session side-effect which existed until PHP 4.2.3. Please be advised that the session extension does not consider global variables as a source of data, unless register_globals is enabled. You can disable this functionality and this warning by setting session.bug_compat_42 or session.bug_compat_warn to off, respectively in Unknown on line 0