reede, 18. august 2017

     Esileht    Uudised  Arvamus  Kultuur  Elva Jooksusari  Sport  Kuu tegija  Retro  Sündmused  
    
REKLAAM   
Kõige kiiremad uudised Elvast.

RASKE VALIK: Kas Elvasse tuleks kõigepealt ehitada spordihall või kultuurimaja?

Autor: Elva24
2014.08.21 11:08:43
Elva volikogu on teinud linnavalitsusele ülesandeks tellida tasuvusuuring, kas mõttekam oleks kõigepealt ehitada kultuurikeskuse juurdeehitis või spordihall. Kuniks uuringut veel pole, uurisime asjaosalistelt ja teistelt aktiivsetelt Elva inimestelt, kumba nemad eelistavad ja miks. Veenvaid argumente on mõlema variandi kasuks.


Sinilinnu juurdeehituse eskiis


LEELO SUIDT, volikogu liige, kultuurikeskus Sinilind direktor: Mina kui kultuuritöötaja pean loomulikuks, et peale 60 aastat ootamist on elvalane ära teeninud korraliku vabaaja veetmise koha. Tänapäeva kultuurikeskus ei ole ainult rahvakultuur, kuigi see on üks olulisemaid funktsioone – arendada, hoida elujõus meie kultuuripärandit, meie laulu- ja tantsutraditsioone. Professionaalse kultuuri vahendamine on samuti oluline. Prooviruume Elvas on, kuid sõna ’kaasaegsed’ ei saa kasutada. Puudub aga täiesti väljund lõpptulemuse esitlemiseks kaasaegses keskkonnas. Peale nende tegevuste puudub Elvas koht, kus tantsida, vabaaega sisustada , külastada näituseid, tegeleda loovusega, nautida erinevaid kultuuriprogramme jne.

Aastaid on linna arengukava kultuurikeskuse ehitamisest rääkinud, samuti volinikud, linnavalitsus, elvalased. Mitmel korral on tulnud teele ette takistusi, kord taasiseseisvumise rasked ajad (ehitus jäi seisma), teine kord lisarahade väike summa ja vee-ja kanalisatsiooni trasside primaarsus (see lisaraha läks lõpuks koolile). Nüüd on esimest korda reaalselt võimalik linna eelarve ja laenuga kultuurimaja kaasaegseks ehitada (tänapäevane saal lisanduks vanale ühetasandi saalile). Tehtud on eskiis ja kalkulatsioonid.

Oleme ainus linn, kus puudub kultuurikollektiivide oma kodu, oma esindussaal, koht, mis annab võimaluse korraldada kaasaegseid seminare, koolitusi, esinemisi. Olen kindel , et mõistus ja reaalsus võidab ja Elva saab oma kultuurikeskuse 2015-2016 ning mõne aasta pärast saame ka sportimisvõimalusi parandada.

EVELIN PIHLAK, volikogu liige, judotreener: Mõeldes Elva Gümnaasiumi õpilastele (ligi 400 last), kellel on algkooli õppehoones peaaegu olematud sisetingimused kehalise kasvatuse tundide läbiviimiseks, pooldan mina esimese objektina spordihoone ehitust. Tihti toimub mitmel klassil korraga kehalise kasvatuse kitsukeses võimlas, kus on puudu ruumist ja õhust. Õpilased vajavad turvaliseks õppetööks võimlat ja matisaali, et tegeleda ainekavas ettenähtud spordialadega. Lahendust ei paku ka talvekuud, kuna õuetunde tohib tervisekaitse nõuetel viia 1.-6.klassini läbi kuni -10 kraadiga. Lisaks sellele tegutsevad Elvas noortespordiklubid ning täiskasvanud linnakodanikud,kes vajaksid kaasaegseid sisetingimusi. Linnast on kadunud kõik vabariiklikud võistlused sisetingimustes. Minu süda on spordihoone poolt.

UNO KODU, volikogu liige, Elva Muusikakooli direktor: Kultuuriinimesena on minu vastus ilmselt ette prognoositav. Vaja on linnale kindlasti mõlemaid, aga kuna korraga ei kannata rahakott seda raskust, on kindlasti rohkem vaja kultuurimaja. Elvas on head sportimisvõimalused ja kahjuks puudub juba väga pikka aega kultuurimaja.

PRIIT VIKS, Tartumaa Tervisespordikeskuse tegevjuht:
Elvas on väga istuva iseloomuga töökohad. Kui kohalikel puudub tervis, ei tee ka kultuuri. Elvas on olemas kultuuri edendamiseks laululava, Sinilind, mitmed saalid – spordis see vastu saalialad puuduvad täielikult. Talvel ei ole lihtsalt võimalik paljusid alasid võimaluste puudumisel harrastada. Kui on veel kehvad lumeolud ka, siis pole justkui midagi teha. Elvas puudub kultuuriüritus, mille nimel ma peaksin oma arvamust muutma. Lisaks, kui midagi toimub, siis linnarahvas võtab sellest osa ainult siis, kui see on tasuta. Kui on tasuline, tekivad täituvusega suured probleemid. Spordihoone loodetavasti majandaks ennast paremini ära. Spordihoone võimaldaks ka mõningase ümbervuntsimise tagajärjel võõrustada ka suuremaid kultuuriüritusi ja vastupidi. Olen nõus, et see pole 100% ideaalne, aga vastupidine olukord oleks mõeldamatu – korvpalli ja võrkpalli teatrilaval ei mängi.

ILMAR SÄRG, volikogu liige, kirjanik ja arst:
Olen ka varem välja öelnud, et kõigepealt peaks ehitama kultuurimaja. See on väga habemega asi, aastaid lubatud ja ikka tegemata jäänud. Samuti on ülalpidamine ilmselt odavam kui spordihallil. Ja seega saaks pärast kultuurimaja ka spordihalli ehitada. Pean rahvuskultuurikultuuri märksa olulisemaks eesti rahva jaoks kui sporti, kus tipptasemel on ainult skandaalid.

FRED KOPPEL, volikogu liige:
Elva linn vajab mõlemat objekti ja mõlemat ka saab. Küsimus on ju pigem ajas ja selles, kumb eelisjärjekorda seada. Olen ise ikka olnud pigem kultuuriinimene lapsest peale ja ka üks neist, kes Sinilinnu garderoobis 2000ndate alguses harrastusteatri proovi teinud või meeskooriga esinenud kehva akustikaga Sinilinnu laval. Seega võin öelda, et isegi harrastajatele ideaalseid ruume Elvas pole. Lisaks on kultuurimaja rajamine päevakorras olnud Elvas juba üle 50 aasta ja see on seega pika auvõlaga lugu.

Sellest olenemata püüan hoida neutraalset joont ja lähtuda mitte enda emotsioonidest, vaid ratsionaalsetest kalkulatsioonidest ning suuremas kasutegurist. Arengukomisjoni eelhinnangul tundub, et suurem mõju Elva rahvastiku kasvu saavutamiseks võiks olla spordihallil. Siiski on see eelkõige esmane emotsioon, mis ei ole piisavalt numbrilist tõendust saanud, et selle eest kindlalt seista. Tegelikult pole volinikel tänaseni piisavalt kalkulatsioone, mille põhjal olulist otsust vastu võtta. Neid kalkulatsioone pole linnavalitsus teinud. Sellest lähtuvalt sai ka esitatud 5. mail volikogu eestseisuse poolt linnavalitsusele märgukiri, mis tegi ülesandeks sellised kalkulatsioonid väljastpoolt tellida. Mina kavatsen oodata, mil tasuvusanalüüs valmib ja otsustada selle põhjal, kumb rajatis on optimaalsemate kuludega ning suurema demograafilise kasuteguriga Elva jaoks.

AIVO JOHANSON, volikogu arengukomisjoni liige, ettevõtja:
Valiksin kindlasti spordihalli. Kindlasti leiab spordihall rohkem kasutust ja tooks ka kaugemat rahvast Elvasse. Spordihall peab olema koos ujula ja saunaga, see tooks ka Tartu rahvast juurde. Kultuurimaja ehitamise asemel tasuks praegune Sinilind renoveerida, oleks odavam ja kultuurirahvas peaks enne tõestama uue maja vajadust. Elvas on imeilus laululava, aga aastaid oleme näinud üritusi Sinilinnu parklas.

MARGUS IVASK, volikogu liige, ettevõtja:
Minu eelistus on kindlasti spordihoone. Spordiga, eriti saalialadega tegelemise võimalus on Elvas ajast ja arust. Sportivate inimeste arv on tõusuteel ja sellest saaliaegade nappusest enam mööda vaadata pole võimalik. Kui tahame linnana ja tõmbekeskusena tulevikus edukalt eksisteerida on see ehitamine vältimatu. Hetkel on naabrite olukord oluliselt parem, vaatame või lähinaabreid Nõod või Otepääd. Linna investeeringud on olnud sellel suunal nullilähedased juba aastakümne jagu. On aeg, kulla linnaisad!

AARE ANDERSON, volikogu liige: Olen linnavolikogu liige, seetõttu minult seisukohta - kas esimesena spordihall või kultuurimaja - hetkel veel ei tule. Otsustamiseks on vajalik, et peamiste lähtealuste osas oleks elementaarne info olemas (võimalikud rahastamisallikad, ülalpidamiskulud, potentsiaalsete kasutajate hulk jmt). tasuvusanalüüsi jm vajaliku info peab linnavalitsus ette valmistama.

Esimesena tuleks rajada see objekt, millel on suurem potentsiaal saada investeeringutoetust ning mille kasutajate hulk on suurem. Selles mõttes aitab ka küsitluse kaudu linnaelanike arvamuse selgitamine kaasa. Kavandatavad suuremad investeeringud peavad olema linnale jõukohased, läbimõeldud ja rahastamisallikatega kaetud. Kiire ja suvalistele argumentidele tuginev otsustamine toob pigem kahju. Peamine eesmärk ei tohiks olla, et saaks mõne objekti ükskõik mis tingimustel tehtud.Uudised

Elva Õppejõudude Kogu 300-eurose stipendiumi võitsid Saskia Tullino ja Stella Eileen Päid

Elva Kohvikutepäev on saamas täistuure: järjestikku avanevad uued paigad

ELVA KOHVIKUTEPÄEV ALANUD! Kasteheina kohvikus on massid
Arvamus

PRIIT SIMSON: Räägime sellest, mida meie tahame, mitte sellest, mida poepidajad tahavad

PRIIT SIMSON: Nägemiseni järgmisel hooajal

Piirkonnapolitseinik Jaana Toode: lemmikloomade eest peab hoolt kandma
Kultuur

Elva kultuurikeskuse juhataja Kätlin Saarela: olen saanud julgustust, et oleme õigel teel ja meilt oodatakse uusi põnevaid ettevõtmisi

FOTOD: Elvas avas uksed kaasaegne kultuurikeskus

Aastavahetuse peotelk on valmis ja ootab külalisi
Elva-Jooksusari

Vaata vanu fotosid kunagisest, vahetult augustitormi eel peetud Vapramäe jooksust!

Laupäeval algab taas Elva jooksusari – Vapramäe jooksuga

Täieneb! Elva mäejooksu võitsid Keio Kits ja Tatjana Mannima
Sport

Jooksuportaal: Hannes Veide katkestas Spartathloni maratoni

Eile lõppes jooksukrosside sari Elva Sügis 2016

Hannes Veide stardib homme Kreekas Spartathloni ultrajooksul
Retro

Einelauast restoranini: Elva jaamahoones hakati süüa pakkuma juba üle saja aasta tagasi

Elva Elu 1936: tehkem oma kodud korda!

Karindosk pani kõrtsi kinni, tuletõrjujad tegid lahti
Kuu-tegija

Septembrikuu tegija on Elva puhkepiirkonna edendaja Kätlin Saarela

Augustikuu tegija on FC Elva treener ja tegevjuht Marek Naaris

Juulikuu tegijad on MTÜ Elva Elama eestvedajad Madis Ess ja Toomas Laatsit

Mis Elvas toimub? Saatke oma kommentaarid, teemad, arvamuslood ja fotod aadressil info(at)elva24.ee või võtke ühendust telefonil 56150280
Päevatoimetaja: Priit Simson

Sündmuste kalender

KES ME OLEME?
Portaal Elva24 on 2014. aastal loodud MTÜ Elva Meediaklubi väljaanne, mille eesmärk on operatiivne, julge ja sõltumatu kajastus kõigest, mis Elvas ja tema lähiümbruses inimestele oluline.
Väljaandja ja peatoimetaja: Priit Simson
Väljaandja: Holger Berg
AITA MEIL SAADA PAREMAKS
Anna meile teada, mis Elvas toimub, saada meile huvitav foto või avalda arvamust päevakajalisel teemal. Saada e-kiri info(at)elva24.ee või helista telefonil 56150280
TOETA ELVA24 VÄLJAANDMIST Elva24 sünnib tegijate entusiasmist ega teeni väljaandjatele tulu. Kui sulle meeldib, mida me teeme ja hoolid Elva arengust, oled teretulnud meid toetama. Annetustest saadud raha läheb portaali elementaarsete püsikulude katteks ja meediahariduse edendamiseks Elva koolinoorte seas.

Meie pangakonto number on: EE382200221059950702(Swedbank)
 


Warning: Unknown: Your script possibly relies on a session side-effect which existed until PHP 4.2.3. Please be advised that the session extension does not consider global variables as a source of data, unless register_globals is enabled. You can disable this functionality and this warning by setting session.bug_compat_42 or session.bug_compat_warn to off, respectively in Unknown on line 0