reede, 18. august 2017

     Esileht    Uudised  Arvamus  Kultuur  Elva Jooksusari  Sport  Kuu tegija  Retro  Sündmused  
    
REKLAAM   
Kõige kiiremad uudised Elvast.

KADRI SIMSON: Elva, Eesti, Euroopa…

Autor: Elva24
2014.05.23 17:11:01
„Elva, Eesti, Euroopa,“ ütleb silt Elva Kesk tänava pubi seinal. Kes terasemalt silmitseb, see märkab, et sildil olevale mägrale on tõesti Euroopa Liidu tähelipp pihku surutud.

Kuid mis on keskmisel Eesti inimesel, ammugi Lõuna-Eesti väikelinlasel pistmist Euroopa Parlamendiga või juba pühapäeval toimuvate valimistega europarlamenti?


Tegelikult polegi nii vähe. Esiteks ja kõige ilmsemalt, oleme ühe ja sama majandusruumi osad ning näiteks elektroonikaseadmete tehas Enics, mis toob kuuldavasti Elvasse töölisi 1000 kilomeetri kauguselt Slovakkiast, tunneb seda sidet vägagi otseselt. Waide motell sõltub aga kindlasti ja tuntaval määral kahe ja poolesaja kilomeetri kauguselt Soomest või 500 kilomeetri kauguselt Rootsist saabuvatest külalistest. „Ei ole üksi ükski maa.“ Ja Euroopa Parlament on selle majandusruumi ainus valitud rahvaesindus.

TELEFONIKÕNED ODAVAMAKS
Aga mida nad ikkagi teinud on, võiks küsida. Päris mitu asja. Esiteks selle, et enam ei tule maksta Euroopa Liidus helistades meeletuid roamingu-tasusid. Välismaal helistamine on viimastel aastatel muutunud oluliselt odavamaks ja seda just Euroopa Parlamendi tegevuse tõttu, kes ettevõtetele selge piirangu peale panid. Järelikult, on ikka vahet küll, keda Brüsselisse saata.

Euroopa Parlament on kaasa kõnelenud suitsetamise vastasel võitlusel. See, et suitsupakkidel on suured hoiatused, on nende panus ja ma pooldan suitsetamise piiramist igati. Kas me tahaksime minna tagasi aega, mil baarides-restoranides suitsetati ja peolt koju jõudes haisesid nii suitsetajate kui mittesuitsetajate riided?
Euroopa Parlament on pannud oluliselt päitseid pähe pankadele, kes on vastutavad viimase majanduskriisi eest. Pangajuhtide boonustasudel on piir ees ja see on klientide huvides, kes selle kõige eest maksma peaks.

Europarlament on öelnud oma sõna, et Euroopa Liidu vanade liikmesmaade ja Eesti põllumeeste toetused oleks lähedasemad. Teekond selle eesmärgini on veel pikk, aga mõistlik realism on Brüsselis edukam kui „Murrame läbi“ stiilis lammutamine.

EELARVEHUVID VAJAVAD KAITSET
Europarlamendi saadikud saavad kaasa kõneleda Euroopa Liidu eelarve osas ja pole vaja ilmselt pikalt seletada, kui palju on kasvõi Eesti teedeehitus sõltuv eurorahadest.

Elvale kui puhkelinnale võiks korda minna, et just Euroopa Parlament koostöös Euroopa Komisjoniga on palju ära teinud suplusrandade puhtusstandardite väljatöötamiseks. Nende kaudu sai laiema leviku kuulus „sinilipp“ – parimate ja puhtamate randade tunnus.

Mõnikord ironiseeritakse erinevate Euroopa bürokraatlike liialduste üle, olgu selleks siis sobilikuks loetud banaanikõverused või kaneelisaiade lubatavus. Nende ärahoidmiseks peavadki Euroopa Parlamendi saadikud valmis olema. Kuid ometi on Euroopa Liidu loodud võimalused nii hariduse, reisimise aga ka võõrsil töötamises osas maailmas ühed parimad.

Soovin olla Eesti järgmine saadik Euroopa Parlamendis, sest minu jaoks pole Euroopa Liit midagi tundmatut ega kauget. Hakkasin juba ülikooli viimastel aastatel töötama euroinfo punktis konsultandina ning läbisin vahetult pärast bakalaureusekraadi saamist Euroopa Liidu poliitika lektorite kursused Taanis.

Oma magistrikraadi sain Suurbritanniast University College Londonist ning minu esimene praktika oli 2002. aastal Brüsselis, NATO Parlamentaarse Assamblee juures. Seega pole väliskeskkonnas tegutsemine mulle võõras. Paljud Brüsseli kaaspraktikandid või Londoni kaasmagistrandid on tänaseks tublid tegijad rahvusvahelises suhtluses, olgu siis Suurbritannias, Hispaanias, USAs või Türgis.

Juurde on tulnud koduse poliitika kogemus. Olen ka siin Riigikogus Euroopa Asjade Komisjoni liige. Võõrsile minnes ei saa aga mingil tingimusel unustada siinset – Eesti inimestel on oma ootused ja see usaldus kohustab. Loodan selle usalduse ära teenida.

Ja veel loodan, et ilus ilm toob paljud Elva piirkonna inimesed pühapäeval valima!


Uudised

Elva Õppejõudude Kogu 300-eurose stipendiumi võitsid Saskia Tullino ja Stella Eileen Päid

Elva Kohvikutepäev on saamas täistuure: järjestikku avanevad uued paigad

ELVA KOHVIKUTEPÄEV ALANUD! Kasteheina kohvikus on massid
Arvamus

PRIIT SIMSON: Räägime sellest, mida meie tahame, mitte sellest, mida poepidajad tahavad

PRIIT SIMSON: Nägemiseni järgmisel hooajal

Piirkonnapolitseinik Jaana Toode: lemmikloomade eest peab hoolt kandma
Kultuur

Elva kultuurikeskuse juhataja Kätlin Saarela: olen saanud julgustust, et oleme õigel teel ja meilt oodatakse uusi põnevaid ettevõtmisi

FOTOD: Elvas avas uksed kaasaegne kultuurikeskus

Aastavahetuse peotelk on valmis ja ootab külalisi
Elva-Jooksusari

Vaata vanu fotosid kunagisest, vahetult augustitormi eel peetud Vapramäe jooksust!

Laupäeval algab taas Elva jooksusari – Vapramäe jooksuga

Täieneb! Elva mäejooksu võitsid Keio Kits ja Tatjana Mannima
Sport

Jooksuportaal: Hannes Veide katkestas Spartathloni maratoni

Eile lõppes jooksukrosside sari Elva Sügis 2016

Hannes Veide stardib homme Kreekas Spartathloni ultrajooksul
Retro

Einelauast restoranini: Elva jaamahoones hakati süüa pakkuma juba üle saja aasta tagasi

Elva Elu 1936: tehkem oma kodud korda!

Karindosk pani kõrtsi kinni, tuletõrjujad tegid lahti
Kuu-tegija

Septembrikuu tegija on Elva puhkepiirkonna edendaja Kätlin Saarela

Augustikuu tegija on FC Elva treener ja tegevjuht Marek Naaris

Juulikuu tegijad on MTÜ Elva Elama eestvedajad Madis Ess ja Toomas Laatsit

Mis Elvas toimub? Saatke oma kommentaarid, teemad, arvamuslood ja fotod aadressil info(at)elva24.ee või võtke ühendust telefonil 56150280
Päevatoimetaja: Priit Simson

Sündmuste kalender

KES ME OLEME?
Portaal Elva24 on 2014. aastal loodud MTÜ Elva Meediaklubi väljaanne, mille eesmärk on operatiivne, julge ja sõltumatu kajastus kõigest, mis Elvas ja tema lähiümbruses inimestele oluline.
Väljaandja ja peatoimetaja: Priit Simson
Väljaandja: Holger Berg
AITA MEIL SAADA PAREMAKS
Anna meile teada, mis Elvas toimub, saada meile huvitav foto või avalda arvamust päevakajalisel teemal. Saada e-kiri info(at)elva24.ee või helista telefonil 56150280
TOETA ELVA24 VÄLJAANDMIST Elva24 sünnib tegijate entusiasmist ega teeni väljaandjatele tulu. Kui sulle meeldib, mida me teeme ja hoolid Elva arengust, oled teretulnud meid toetama. Annetustest saadud raha läheb portaali elementaarsete püsikulude katteks ja meediahariduse edendamiseks Elva koolinoorte seas.

Meie pangakonto number on: EE382200221059950702(Swedbank)
 


Warning: Unknown: Your script possibly relies on a session side-effect which existed until PHP 4.2.3. Please be advised that the session extension does not consider global variables as a source of data, unless register_globals is enabled. You can disable this functionality and this warning by setting session.bug_compat_42 or session.bug_compat_warn to off, respectively in Unknown on line 0