reede, 18. august 2017

     Esileht    Uudised  Arvamus  Kultuur  Elva Jooksusari  Sport  Kuu tegija  Retro  Sündmused  
    
REKLAAM   
Kõige kiiremad uudised Elvast.

KRISTJAN MÄGI: Külaliste probleem on ka meie probleem

Autor: Elva24
2014.08.23 17:10:45
Pürgides sisemaakuurortiks, peame püüdma vaadata meie linnakesele läbi külaliste silmade. Rinna kummi ajamisest ja uhkest “põhjakorealikust” lauspropagandast, kuigi ka sellel on oma tähtis koht, on üksi vähe. Linnakülaliste esmaste vajaduste rahuldamisest sõltub paljuski külastajate soov meie linnakesse taas tulla.

Eesti hiphop festival tõi Elvasse palju rahvast tervest riigist. Nii mõnedki noored said meie ilusast linnast oma esmamulje. Tänastest festivalikülalistest võiksid saada aastate möödudes teiste meie linnaga seotud ürituste osalejad, kuid seda kõike ainult siis, kui esmamulje ei olnud nii ehmatav, et rohkem nad meie linna küll oma jalga tõsta ei julgeks. Tänane investeering esmamuljesse toob linnale kasu aastakümneid, kui tänased noored elukaare teistes etappides ja juba rahakamatena meie linna taas ja taas tagasi pöörduvad.

Nälga meie külalised tänu Konsumile ja teistele tublidele erasektori esindajatele ei jäänud. Probleemid tekkisid hoopis avalike tualettruumide leidmisel, mida lihtsalt polnud. Eriti hull oli olukord turuplatsi ümbruses, kus ainukeseks tualetivariandiks on Peetri Pizza tualett. Pizzatoa tualeti esmane ülesanne on söögikoha enda klientide teenindamine ja puuduseks vähene lahtiolekuaeg. Sellel nädalavahetusel oli aga tualett suletud - avarii. Linnakülalistel polnud mingit viisakat võimalust vaevast lahti saada, ebaviisakaid võimalusi muidugi leiti.

Tulemus ei rahuldanud ei linnakülastajaid ega linnaelanikke. Paraku karistame me oma avaliku ruumi planeerimatusega just neid noori, keda me oma linnas tulevikuski näha tahaksime - kultuurseid linnakülalisi.

Foto: Tanel Meos

Olukorra lahenduseks on avalike käimlate organiseerimine suveperioodiks piirkondadesse, kus on rohkem külalisi liikvel. Matkakeskuses on tualetikasutamise võimalus olemas, kuid see jäi festivali külaliste liikumisteedest kõrvale. Loomulik linnakeskus on juba aastaid liikunud pigem Konsumi juurde kui raudteejaama.

Nõnda on saanud vanast turuplatsist meie linnakese esindusväljak: suured seltskonnad kogunesid Konsumi parklasse ja tegid seal aega parajaks. Vajadus avalike tualettide järele just turuplatsi piirkonnas on ilmselge. Esialgu on meie linnades avalik ruum veel tihti välja arendamata, ent läbimõeldud plaan külastajate murede lahendamiseks võimaldaks meie linnakesel teiste omasuguste seast välja paista.

Linnakülaliste heaolu nimel võiks leida võimaluse turuplatsi kanti alustuseks suviseks ajaks välikäimlate paigutamiseks. Väga kena näide selle kohta on Tõrva, kus linna tippsündmuste ajal on keskväljakul lausa neli teisaldatavat välikäimlat ja koguni kondimootoriga toimiv kätepesuvõimalus. Tõrva on Elvast palju väiksem. Kuid siiski on seal leitud võimalus avalikus ruumis külastajate probleemidega tegeleda.

Foto: Tiit Kuimets

Käimlad võiks paigutada turulettide ja Konsumi vahelisele mururibale, kus nad liigselt silma ei torkaks ja oleks kergelt leitavad. Välikäimlad peaks olema siiski ajutiseks meetmeks. Mõtteid tuleks mõlgutada ka püsivate lahenduste leidmiseks.

Koostöös erasektoriga oleks võimalik leida ka kõiki osapooli rahuldav lahendus, kui linnavõim näitab üles huvi ja on valmis ka kulusid kandma või jagama. Püsiv lahendus peaks olema lõimitud kaubanduskeskusega, mis on juba loomulikult saanud kohalikuks tõmbekeskuseks nii kohalikele kui läbisõitjatele.

Just nüüd on parim aeg mõelda järgmise suve peale, et seekordsed kitsaskohad saaks läbimõeldult ja kestlikult lahendatud. Ainult nii saab tänasest soovmõtlemisest, et meil on kõik kõige parem, lihtne tegelikkus, mida peame oma linnaruumi loomulikuks osaks. Siis ei pea me enam kirjutama ka tekste sellest, mis kõik aastaga on paremaks muutunud.

Kristjan Mägi


Uudised

Elva Õppejõudude Kogu 300-eurose stipendiumi võitsid Saskia Tullino ja Stella Eileen Päid

Elva Kohvikutepäev on saamas täistuure: järjestikku avanevad uued paigad

ELVA KOHVIKUTEPÄEV ALANUD! Kasteheina kohvikus on massid
Arvamus

PRIIT SIMSON: Räägime sellest, mida meie tahame, mitte sellest, mida poepidajad tahavad

PRIIT SIMSON: Nägemiseni järgmisel hooajal

Piirkonnapolitseinik Jaana Toode: lemmikloomade eest peab hoolt kandma
Kultuur

Elva kultuurikeskuse juhataja Kätlin Saarela: olen saanud julgustust, et oleme õigel teel ja meilt oodatakse uusi põnevaid ettevõtmisi

FOTOD: Elvas avas uksed kaasaegne kultuurikeskus

Aastavahetuse peotelk on valmis ja ootab külalisi
Elva-Jooksusari

Vaata vanu fotosid kunagisest, vahetult augustitormi eel peetud Vapramäe jooksust!

Laupäeval algab taas Elva jooksusari – Vapramäe jooksuga

Täieneb! Elva mäejooksu võitsid Keio Kits ja Tatjana Mannima
Sport

Jooksuportaal: Hannes Veide katkestas Spartathloni maratoni

Eile lõppes jooksukrosside sari Elva Sügis 2016

Hannes Veide stardib homme Kreekas Spartathloni ultrajooksul
Retro

Einelauast restoranini: Elva jaamahoones hakati süüa pakkuma juba üle saja aasta tagasi

Elva Elu 1936: tehkem oma kodud korda!

Karindosk pani kõrtsi kinni, tuletõrjujad tegid lahti
Kuu-tegija

Septembrikuu tegija on Elva puhkepiirkonna edendaja Kätlin Saarela

Augustikuu tegija on FC Elva treener ja tegevjuht Marek Naaris

Juulikuu tegijad on MTÜ Elva Elama eestvedajad Madis Ess ja Toomas Laatsit

Mis Elvas toimub? Saatke oma kommentaarid, teemad, arvamuslood ja fotod aadressil info(at)elva24.ee või võtke ühendust telefonil 56150280
Päevatoimetaja: Priit Simson

Sündmuste kalender

KES ME OLEME?
Portaal Elva24 on 2014. aastal loodud MTÜ Elva Meediaklubi väljaanne, mille eesmärk on operatiivne, julge ja sõltumatu kajastus kõigest, mis Elvas ja tema lähiümbruses inimestele oluline.
Väljaandja ja peatoimetaja: Priit Simson
Väljaandja: Holger Berg
AITA MEIL SAADA PAREMAKS
Anna meile teada, mis Elvas toimub, saada meile huvitav foto või avalda arvamust päevakajalisel teemal. Saada e-kiri info(at)elva24.ee või helista telefonil 56150280
TOETA ELVA24 VÄLJAANDMIST Elva24 sünnib tegijate entusiasmist ega teeni väljaandjatele tulu. Kui sulle meeldib, mida me teeme ja hoolid Elva arengust, oled teretulnud meid toetama. Annetustest saadud raha läheb portaali elementaarsete püsikulude katteks ja meediahariduse edendamiseks Elva koolinoorte seas.

Meie pangakonto number on: EE382200221059950702(Swedbank)
 


Warning: Unknown: Your script possibly relies on a session side-effect which existed until PHP 4.2.3. Please be advised that the session extension does not consider global variables as a source of data, unless register_globals is enabled. You can disable this functionality and this warning by setting session.bug_compat_42 or session.bug_compat_warn to off, respectively in Unknown on line 0