kolmapäev, 16. august 2017

     Esileht    Uudised  Arvamus  Kultuur  Elva Jooksusari  Sport  Kuu tegija  Retro  Sündmused  
    
REKLAAM   
Kõige kiiremad uudised Elvast.

FRED KOPPEL: Kaasavast eelarvest Elva moodi

Autor: Elva24
2014.10.01 10:52:05
Elva linnavolikogus oldud 6 aastat on ikka üllatanud sellega, et nimeliselt tehakse linnavalitsuse poolt ilusaid asju, aga sisuliselt poolelt on tegemist vaid kõlavate hüüdlausetega. Mõned nimetatutest: linna arengukava, turundusstrateegia, elanike kaasamine. Järjekordne pettumus oli kaasava eelarve käsitlemine linnavalitsuse poolt.

Kaasav eelarve (ÜRO järgi) on kompleksne protsess, mille eesmärgiks on tagada KOV eelarve läbipaistvust, kaasata kogukonda eelarveprioriteetide seadmisel ning parandada seeläbi demokraatlikku kultuuri, tekitada kodanikes huvi ning suurendada osalusdemokraatiat. Eestis on praktiseerinud kaasava eelarve juurutamist varasemalt näiteks Tartu, mille sõnul kaasava eelarve eesmärk (veebilehe järgi) on: “Kaasava eelarvega soovime parandada linlaste arusaama linnaeelarvest ja selle kujunemisest, parandada kogukondadevahelist koostööd ning leida lahendus mõnele olulisele valupunktile linnas või viia ellu mõni päris uus idee. Selleks et avada kohaliku eelarve kujundamine kodanike osaluseks, on kasutusele võetud kaasav eelarvemenetlus."

Fred Koppel. Foto: vk.com

Septembrikuu volikogu istungile läksin positiivses meelolus - oli üks päevakorrapunkte, kaasava eelarve -, popp idee, mille elluviimisest olid ju kõik huvitatud. Samuti sai teemat hiljutisel arengukomisjoni koosolekul arutatud ning eelnõu üksmeelselt üldiselt heaks kiidetud. Ainus märkus komisjonist sai ka linnavalitsusele esitatud, et kaasava eelarve menetlemise ainult üks osa on raha eraldamine ning ka ülejäänud tegevused linnaeelarve osas kodanike kaasamiseks tuleb planeerida.

EELARVE KAASAB VAID OSALISELT

Seda olulist aspekti volikogus linnavalitsusele meelde tuletades sain aga suure pahameele osaliseks. "Kaasav eelarve ongi kaasav eelarve ja ülejäänud eelarveprotsessi see kuidagi ei mõjuta. Ülejäänud eelarve EI OLE kaasav eelarve,” öeldi linnavalitsusest üksmeelselt ja mitmel korral. Ka Elva sellekohase eelnõu eesmärk kinnitab üsna üheseltmõistetavalt, et “kaasava eelarve” eesmärk on ära jagada 10 000 eurot.

Seega sain ka lõpuks sahmaka sellesuvist poppi jäävett kaela - mõistmine kaasavast eelarvest minu peas ning linnavalitsuse ametnikel erinevad nagu öö ja päev. Linnavalitsus nägi seda ilmselt kui tobedat valimiseelset lubadust, mis nüüd “tärni pärast” tarvis on ellu viia. Ma aga enda naiivsuses lootsin, et tegemist on tõepoolest osalusdemokraatiat suurendava meetmepaketiga, mis koosneb suuremast elanike kaasamisest eelarvesse. Olgu see siis läbi koosolekute või kogu investeeringute kava läbi hääletades.

Seega saime volikogu istungil teada, et kõlavalt planeeritud kaasav eelarve on enda sisult projektikonkurss - linnaeelarvega pole sel rohkem seost, kui 10 000 eurot kulu. Ning kaasamine? See on ju lihtsalt popp termin, mille kõrvalprodukt on leida ideid, kuhu panna avalikku raha.

SUURI INVESTEERINGUID EI ARUTATA

Mõtlesin, miks siis tehakse kaasavat eelarvet, kui eelarvega sel pistmist pole ning kaasamisest ei saa rääkida, kuna eelarveprioriteedid ju ei muutu. Leidsin vaid kaks võimalikku põhjust, esimeseks mainekujundus. On ju nime poolest tegemist popi ja innovaatilise osalusdemokraatia suurendamise meetmega. Teiseks tähelepanu oluliselt eemale juhtimine. Huvilistele on antud kont hambusse - ca 1,5% eelarvest, mille üle arutleda võib. Selle Potjomkini tegemisega on aga varasemast veel väikesem elanike tähelepanu järgmisel aastal planeeritavatel investeeringutel (näiteks 80 000-eurosel ringristmikul) või püsikuludel (need on veel avaldamata, aga sinna sisse on varasemalt pandud ilma igasuguse kaasamiseta nii suvised tänavapimendamised kui linnapeade palgatõusud).

Selle asemel, et püüda selgitada linnaeelarvet kogukonnale sedasi, et sellest saaks aru ka tädi Maali, öeldakse, aga, et linnaeelarve ongi nii keeruline asi ja tegelikult valdab eelarve ridasid vaid üks inimene terve linna kohta. Mida vähem arusaajaid, seda vähem segajaid ning kont projektikonkursiga hambusse neil, kes ikka veel millegi vastu huvi tunnevad. Niisiis lahkusingi sellekuiselt positiivse nimega päevakorrapunkti arutelult enda poolthäält andmata. Kaasav eelarve Elva moodi tähendab vaid mainekujunduslikku slõuganit - linnaeelarve ega kaasamisega pole sel suurt pistmist.

Fred Koppel
Volikogu liigeUudised

Elva Õppejõudude Kogu 300-eurose stipendiumi võitsid Saskia Tullino ja Stella Eileen Päid

Elva Kohvikutepäev on saamas täistuure: järjestikku avanevad uued paigad

ELVA KOHVIKUTEPÄEV ALANUD! Kasteheina kohvikus on massid
Arvamus

PRIIT SIMSON: Räägime sellest, mida meie tahame, mitte sellest, mida poepidajad tahavad

PRIIT SIMSON: Nägemiseni järgmisel hooajal

Piirkonnapolitseinik Jaana Toode: lemmikloomade eest peab hoolt kandma
Kultuur

Elva kultuurikeskuse juhataja Kätlin Saarela: olen saanud julgustust, et oleme õigel teel ja meilt oodatakse uusi põnevaid ettevõtmisi

FOTOD: Elvas avas uksed kaasaegne kultuurikeskus

Aastavahetuse peotelk on valmis ja ootab külalisi
Elva-Jooksusari

Vaata vanu fotosid kunagisest, vahetult augustitormi eel peetud Vapramäe jooksust!

Laupäeval algab taas Elva jooksusari – Vapramäe jooksuga

Täieneb! Elva mäejooksu võitsid Keio Kits ja Tatjana Mannima
Sport

Jooksuportaal: Hannes Veide katkestas Spartathloni maratoni

Eile lõppes jooksukrosside sari Elva Sügis 2016

Hannes Veide stardib homme Kreekas Spartathloni ultrajooksul
Retro

Einelauast restoranini: Elva jaamahoones hakati süüa pakkuma juba üle saja aasta tagasi

Elva Elu 1936: tehkem oma kodud korda!

Karindosk pani kõrtsi kinni, tuletõrjujad tegid lahti
Kuu-tegija

Septembrikuu tegija on Elva puhkepiirkonna edendaja Kätlin Saarela

Augustikuu tegija on FC Elva treener ja tegevjuht Marek Naaris

Juulikuu tegijad on MTÜ Elva Elama eestvedajad Madis Ess ja Toomas Laatsit

Mis Elvas toimub? Saatke oma kommentaarid, teemad, arvamuslood ja fotod aadressil info(at)elva24.ee või võtke ühendust telefonil 56150280
Päevatoimetaja: Priit Simson

Sündmuste kalender

KES ME OLEME?
Portaal Elva24 on 2014. aastal loodud MTÜ Elva Meediaklubi väljaanne, mille eesmärk on operatiivne, julge ja sõltumatu kajastus kõigest, mis Elvas ja tema lähiümbruses inimestele oluline.
Väljaandja ja peatoimetaja: Priit Simson
Väljaandja: Holger Berg
AITA MEIL SAADA PAREMAKS
Anna meile teada, mis Elvas toimub, saada meile huvitav foto või avalda arvamust päevakajalisel teemal. Saada e-kiri info(at)elva24.ee või helista telefonil 56150280
TOETA ELVA24 VÄLJAANDMIST Elva24 sünnib tegijate entusiasmist ega teeni väljaandjatele tulu. Kui sulle meeldib, mida me teeme ja hoolid Elva arengust, oled teretulnud meid toetama. Annetustest saadud raha läheb portaali elementaarsete püsikulude katteks ja meediahariduse edendamiseks Elva koolinoorte seas.

Meie pangakonto number on: EE382200221059950702(Swedbank)
 


Warning: Unknown: Your script possibly relies on a session side-effect which existed until PHP 4.2.3. Please be advised that the session extension does not consider global variables as a source of data, unless register_globals is enabled. You can disable this functionality and this warning by setting session.bug_compat_42 or session.bug_compat_warn to off, respectively in Unknown on line 0