reede, 18. august 2017

     Esileht    Uudised  Arvamus  Kultuur  Elva Jooksusari  Sport  Kuu tegija  Retro  Sündmused  
    
REKLAAM   
Kõige kiiremad uudised Elvast.

GERDA KIIPLI: KÄITUMISÕPIK KALMISTU VÄRAVASSE?

Autor: Elva24
2014.10.30 13:32:30
Üks liblikas kui unelm
sääl lehvis üle vee... (Doris Kareva)


Ma olen kasvanud peres, kus normiks oli see, et lapsed on osa elust. See tähendas seda, et ema ja isa kaasasid meid vennaga igasugustesse tegevustesse alates peedipõllu kõplamisest kuni jõulukuuse ehtimiseni. Vastavalt eale ja oskustele tegime kaasa kõik toredad ja ka vähem põnevad ettevõtmised. Sest me olime pere.Üheks selliseks tegevuseks oli surnuaias käimine. Üsna pisikesest peale olen teadnud, et kalmistu on koht, kus inimesed leiavad oma viimase puhkepaiga. See tähendas seda, et kõndida tuli rahulikult, rääkida vaikselt, hoolitseda hauaplatsi korrashoiu eest ja nagu vanaema alati armastas rõhutada: surnuaiast ei tohi kaasa võtta isegi mitte heinakõrt.

Liisk langes, kivi veeres,
tal oli teine tee... (Doris Kareva)

Elu on läinud nii, et viimased poolteist aastat olen sageli käinud Elva kalmistul ja ma väga hindan seda ilu, rahu ja vaikust, mis siin on. Elva inimesed on tunnustamist väärt – enamik hauaplatse on hooldatud ja korras. Elvas kasvanud lapsena on üks ilusamaid mälestusi jõuluõhtul surnuaias käimisest: alates raudteest olid kõnnitee äärtesse lume sisse pandud küünlad. Mida lähemal kalmistule, seda valgemaks ja ilusamaks läks.

AUTOGA HAUDADE VAHELE?

Küll aga on hetki, kui on raske ja kurb ning seda mitte põhjusel, mis surnuaias tavapärane. Vahest on raske elavate pärast, kes väga lihtsalt väljendudes ei oska käituda. Auto parkimiseks on kalmistul piisavalt ruumi. Nii öelda uues osas liiguvad autojuhid aga masinaid parkides haudadele järjest lähemale ja varsti võib käes olla hetk, kus äärmised hauaplatsid saavad parkimiskohtadeks.

Võime ju arutleda selle üle, kas praegused parkimiskohad on piisavalt hästi tähistatud või parkla kasutajale mugav ka vihmarohkel ajal, aga väga üheselt võiks olla mõistetav, et haudade vahele autoga ei minda ja ammugi ei sõideta kohalt ära nii, et veel mitu kuud hiljem on jäljed nähtavad.

Mul on hea meel, et surnuaias on võimalik kasutada erinevaid tööriistu alates labidast-rehast lõpetades käruga. See annab võimaluse hooldada oma lähedase hauda igal ajal vastavalt vajadusele ilma pikemalt ette planeerimata ja kodust tarvikuid kaasa toomata.

KONID KALMUDE LÄHISTEL

Küll aga on kahju vaadata, kui need vajalikud tööriistad ei jõua õigesse kohta tagasi, vaid leiavad oma koha prügikasti kõrval. Võiks ju olla normiks, et kui võtad, viid tagasi ka. Prügiga on surnuaias omad lood. Kohti, kuhu vanad küünlad, lilled või okkad panna, on piisavalt ja neid tühjendatakse tihti. Siiski leidub neid, kes peavad paremaks oma prügi metsa alla poetada. Eriliselt kole on näha alkoholitaarat või suitsukonisid. Päriselt? – tahaks küsida.

Ei ole ühte ja õiget viisi leinaks. See on protsess, mille igaüks läbib endale omaselt ja nii peabki olema. Oma leina väljendamiseks ja valuga toimetulemiseks tuleb leida sobiv aeg ja koht, kuid valju muusika ja alkoholiga segatud kogunemised kalmistul ei ole sobilikud. Tuleb jääda viisakaks nii lahkunute kui nende omaste vastu, sest...

..sellest, kelle aeg Su kõrvalt viis,
on taevas saanud Sinu kaitseingel... (Virve Osila)


Käitume siis oma kaitseinglite vääriliselt...


Uudised

Elva Õppejõudude Kogu 300-eurose stipendiumi võitsid Saskia Tullino ja Stella Eileen Päid

Elva Kohvikutepäev on saamas täistuure: järjestikku avanevad uued paigad

ELVA KOHVIKUTEPÄEV ALANUD! Kasteheina kohvikus on massid
Arvamus

PRIIT SIMSON: Räägime sellest, mida meie tahame, mitte sellest, mida poepidajad tahavad

PRIIT SIMSON: Nägemiseni järgmisel hooajal

Piirkonnapolitseinik Jaana Toode: lemmikloomade eest peab hoolt kandma
Kultuur

Elva kultuurikeskuse juhataja Kätlin Saarela: olen saanud julgustust, et oleme õigel teel ja meilt oodatakse uusi põnevaid ettevõtmisi

FOTOD: Elvas avas uksed kaasaegne kultuurikeskus

Aastavahetuse peotelk on valmis ja ootab külalisi
Elva-Jooksusari

Vaata vanu fotosid kunagisest, vahetult augustitormi eel peetud Vapramäe jooksust!

Laupäeval algab taas Elva jooksusari – Vapramäe jooksuga

Täieneb! Elva mäejooksu võitsid Keio Kits ja Tatjana Mannima
Sport

Jooksuportaal: Hannes Veide katkestas Spartathloni maratoni

Eile lõppes jooksukrosside sari Elva Sügis 2016

Hannes Veide stardib homme Kreekas Spartathloni ultrajooksul
Retro

Einelauast restoranini: Elva jaamahoones hakati süüa pakkuma juba üle saja aasta tagasi

Elva Elu 1936: tehkem oma kodud korda!

Karindosk pani kõrtsi kinni, tuletõrjujad tegid lahti
Kuu-tegija

Septembrikuu tegija on Elva puhkepiirkonna edendaja Kätlin Saarela

Augustikuu tegija on FC Elva treener ja tegevjuht Marek Naaris

Juulikuu tegijad on MTÜ Elva Elama eestvedajad Madis Ess ja Toomas Laatsit

Mis Elvas toimub? Saatke oma kommentaarid, teemad, arvamuslood ja fotod aadressil info(at)elva24.ee või võtke ühendust telefonil 56150280
Päevatoimetaja: Priit Simson

Sündmuste kalender

KES ME OLEME?
Portaal Elva24 on 2014. aastal loodud MTÜ Elva Meediaklubi väljaanne, mille eesmärk on operatiivne, julge ja sõltumatu kajastus kõigest, mis Elvas ja tema lähiümbruses inimestele oluline.
Väljaandja ja peatoimetaja: Priit Simson
Väljaandja: Holger Berg
AITA MEIL SAADA PAREMAKS
Anna meile teada, mis Elvas toimub, saada meile huvitav foto või avalda arvamust päevakajalisel teemal. Saada e-kiri info(at)elva24.ee või helista telefonil 56150280
TOETA ELVA24 VÄLJAANDMIST Elva24 sünnib tegijate entusiasmist ega teeni väljaandjatele tulu. Kui sulle meeldib, mida me teeme ja hoolid Elva arengust, oled teretulnud meid toetama. Annetustest saadud raha läheb portaali elementaarsete püsikulude katteks ja meediahariduse edendamiseks Elva koolinoorte seas.

Meie pangakonto number on: EE382200221059950702(Swedbank)
 


Warning: Unknown: Your script possibly relies on a session side-effect which existed until PHP 4.2.3. Please be advised that the session extension does not consider global variables as a source of data, unless register_globals is enabled. You can disable this functionality and this warning by setting session.bug_compat_42 or session.bug_compat_warn to off, respectively in Unknown on line 0