reede, 18. august 2017

     Esileht    Uudised  Arvamus  Kultuur  Elva Jooksusari  Sport  Kuu tegija  Retro  Sündmused  
    
REKLAAM   
Kõige kiiremad uudised Elvast.

EVE SAUMETS: KUI OMA LAPS POLE ÄRATUNTAV

Autor: Elva24
2014.10.31 10:59:07
Teoloog ja kolumnist Toomas Paul on oma 2006. aastal välja antud kogumikus “Haihtunud hingede aeg” kirja pannud huvitavaid mõtteid. Ta nimetab inimelu suurimaks väljakutseks iseendaks saamist.

Iseendaks saamine hõlmab Pauli arvates eelkõige enese tundmaõppimist, oma elukäigu aktiivset mõjutamist ning iseenda arengus teadlikku osalemist.Meie kaaslased või lapsed ei ole vahel äratuntavad kui me näeme neid ootamatult tavatutes situatsioonides. Tuleb ette, et me reageerime isegi teisiti kui oleks seda eales arvanud. Kas me tunneme iseennast, kas me oleme täiskasvanud inimestena iseendaks saanud?

Paari päeva tagused sündmused Viljandi koolis panevad ikka ja jälle küsimusi ja vastuseid otsima enda ja kaasinimese varjatud sisemaailma kohta. See, mis esmapilgul silma torkab, ei pruugi olla lõplik tõde.

„MÄRKE LUGEGU SPETSIALISTID“

Hoiatavaid märke näeme ja arvame nägevat alles siis kui on hilja. Märkide maailma keel on keeruline ning argipäevas askeldav inimene ei pane seda tähele.

Aimamiseks ei ole ka vajadust – märkide tõlgendamine on usaldatud spetsialistidele, nemad siis vaadaku ja olgu õigel ajal jaol. Katset siseneda märkide tõlgendamise maailma võiks näha hoopis hoolimise sünonüümina. Kas me hoolime, kui ostame lapsele kingituseks nutitelefoni (sest kõigil teistel juba ammu on!), kas me hoolime, kui lapsel on piiramatu vabadus ja võimalus liikuda virtuaalmaailmas sotsiaalmeedia müra taustal?

Hoolimine ei saa olla lapse kasvatamise täielik ja tingimusteta usaldamine tubasele masinapargile. Hoolimine ja märkamine võivad teha valu, eriti kui nad on seotud harjumuspärastest hüvedest loobumise või nende hüvede kasutamise piiramisega. See on siiski hoolimine, arvestades meie järeltulija tulevikuperspektiive.

RASKESTI AIMATAVAD VÄGIVALLAMÕTTED

26. aprillil 2002 läks üks 18-aastane õpilane relvastatuna Saksamaa Erfurti gümnaasiumisse, tulistas valimatult õpetajaid ja õpilasi, öeldes veresauna lõppedes hirmust tardunud ellujäänud pedagoogile: “Tänaseks on küllalt, härra H.”. Noormees tappis 16 inimest.

Enne kirjeldatud koletut tegu ei märganud keegi midagi- poiss kuulus perekondlikult jõukasse keskklassi, õppis eliitkoolis, ei olnud satanist, paremäärmuslane ega narkomaan. Alam- Saksimaa kriminoloogia uurimisinstituudi direktor konstanteeris siiski fakti, et teo toimepanija oli tavatult vara “istutatud” elutuppa teleri, interneti ja videomängude ülirikkalikku maailma, “lootuses, et kõik siiski hästi läheb”. Seekord ei läinud hästi. Noormees ei jõudnudki iseennast tundma õppida, sest ta lõpetas pärast tulistamist ka enda elu.

MITME VAATEPUNKTI KOKKUPUUDE

Maaris Raudsepp kirjutab oma uurimuses “Õnnelik vanadus: individuaalsed trajektoorid läbi kultuurimuutuste” (2012) järgmist: “Eneseteadvustamise (refleksiivsuse) eelduseks on mitme erineva vaatepunkti (nt tegija ja vaatleja, kahe erineva kultuuri) kokkupuude. Pika elulooga inimestel on tulnud üha uuesti kohtuda tundmatuga, kohaneda üksteisele järgnevate väga erinevate sotsio- poliitiliste ruumide kultuurimuutustega. Viimased on kaasa toonud uued “mängureeglid”: kvalitatiivselt erinevad sotsiaalsete ja kultuuriliste saavutuste süsteemid, uued väärtusparadigmad”.

Meie kui praeguste noorte põlvkonna lapsevanemate eluiga pole olnud teab kui pikk, siiski on ka meil tulnud kohaneda uute “mängureeglitega”. Peame tunnistama, et meie lapsed on virtuaalmaailma teed juhatavate tehniliste vidinatega märksa osavamad kui meie. Ühiskond areneb koos tehniliste saavutustega hirmuäratavalt kiiresti, sageli ei jõua enam sammu pidada. Väärtushinnangud muutuvad koos tehniliste vidinatega.

Missuguseid väärtusi kanname endas meie? Vanade väärtushinnangutega justkui enam edasi ei saa, uusi ei tunne ega saa neist lõpuni aru. Kas on olemas põhiväärtusi, mis ei muutu ajas ega ruumis ning mis ei vannu alla tehnika võidukäiguga kaasnenud üleüldisele pealiskaudsuse ja minnalaskmise meeleolule? Kuidas hoolida ja tõlgendada ohtlikke märke, kui me ei oska neid virtuaalmaailma taustal näha ega tähele panna?

Otsigem neid appikarjeid oma laste silmadest, vaadakem neid ja küsigem endalt, kas see on ikka sama laps, kes meie perre oodatuna sündis, meie käekõrval esimesi samme tegi ja arglikult koolipinki istus? Tulles tagasi Toomas Pauli mõtete juurde - kas me tunneme iseennast, et selle tundmise läbi saada aru oma lihast ja verest, hoolida oma lapsest?

Mõtestagem ja defineerigem enda jaoks need väärtushinnangud, millele saab toetuda ka siis kui nutitelefoni aku lõplikult tühjaks saab ja arvuti kõvaketas kokku jookseb. Õppigem tundma iseennast ja saagem endaga hakkama, sest siis saabub märkide nägemise ja tõlgendamise oskus. Alles siis me hakkame tõeliselt hoolima. Ka oma lapsest.

Eve Saumets
Elva Gümnaasiumi sotsiaalpedagoogUudised

Elva Õppejõudude Kogu 300-eurose stipendiumi võitsid Saskia Tullino ja Stella Eileen Päid

Elva Kohvikutepäev on saamas täistuure: järjestikku avanevad uued paigad

ELVA KOHVIKUTEPÄEV ALANUD! Kasteheina kohvikus on massid
Arvamus

PRIIT SIMSON: Räägime sellest, mida meie tahame, mitte sellest, mida poepidajad tahavad

PRIIT SIMSON: Nägemiseni järgmisel hooajal

Piirkonnapolitseinik Jaana Toode: lemmikloomade eest peab hoolt kandma
Kultuur

Elva kultuurikeskuse juhataja Kätlin Saarela: olen saanud julgustust, et oleme õigel teel ja meilt oodatakse uusi põnevaid ettevõtmisi

FOTOD: Elvas avas uksed kaasaegne kultuurikeskus

Aastavahetuse peotelk on valmis ja ootab külalisi
Elva-Jooksusari

Vaata vanu fotosid kunagisest, vahetult augustitormi eel peetud Vapramäe jooksust!

Laupäeval algab taas Elva jooksusari – Vapramäe jooksuga

Täieneb! Elva mäejooksu võitsid Keio Kits ja Tatjana Mannima
Sport

Jooksuportaal: Hannes Veide katkestas Spartathloni maratoni

Eile lõppes jooksukrosside sari Elva Sügis 2016

Hannes Veide stardib homme Kreekas Spartathloni ultrajooksul
Retro

Einelauast restoranini: Elva jaamahoones hakati süüa pakkuma juba üle saja aasta tagasi

Elva Elu 1936: tehkem oma kodud korda!

Karindosk pani kõrtsi kinni, tuletõrjujad tegid lahti
Kuu-tegija

Septembrikuu tegija on Elva puhkepiirkonna edendaja Kätlin Saarela

Augustikuu tegija on FC Elva treener ja tegevjuht Marek Naaris

Juulikuu tegijad on MTÜ Elva Elama eestvedajad Madis Ess ja Toomas Laatsit

Mis Elvas toimub? Saatke oma kommentaarid, teemad, arvamuslood ja fotod aadressil info(at)elva24.ee või võtke ühendust telefonil 56150280
Päevatoimetaja: Priit Simson

Sündmuste kalender

KES ME OLEME?
Portaal Elva24 on 2014. aastal loodud MTÜ Elva Meediaklubi väljaanne, mille eesmärk on operatiivne, julge ja sõltumatu kajastus kõigest, mis Elvas ja tema lähiümbruses inimestele oluline.
Väljaandja ja peatoimetaja: Priit Simson
Väljaandja: Holger Berg
AITA MEIL SAADA PAREMAKS
Anna meile teada, mis Elvas toimub, saada meile huvitav foto või avalda arvamust päevakajalisel teemal. Saada e-kiri info(at)elva24.ee või helista telefonil 56150280
TOETA ELVA24 VÄLJAANDMIST Elva24 sünnib tegijate entusiasmist ega teeni väljaandjatele tulu. Kui sulle meeldib, mida me teeme ja hoolid Elva arengust, oled teretulnud meid toetama. Annetustest saadud raha läheb portaali elementaarsete püsikulude katteks ja meediahariduse edendamiseks Elva koolinoorte seas.

Meie pangakonto number on: EE382200221059950702(Swedbank)
 


Warning: Unknown: Your script possibly relies on a session side-effect which existed until PHP 4.2.3. Please be advised that the session extension does not consider global variables as a source of data, unless register_globals is enabled. You can disable this functionality and this warning by setting session.bug_compat_42 or session.bug_compat_warn to off, respectively in Unknown on line 0