reede, 18. august 2017

     Esileht    Uudised  Arvamus  Kultuur  Elva Jooksusari  Sport  Kuu tegija  Retro  Sündmused  
    
REKLAAM   
Kõige kiiremad uudised Elvast.

MÄRT MEESAK: Elvast peaks saama ümbruskonna keskus

2015.02.11 18:13:32
Eesti Vabaerakonna ridades Riigikokku kandideeriva Konguta vallavolikogu esimehe Märt Meesaku sõnul raiskab riik praegu niigi väheseid vahendeid, sest suured mured jäävad väikeste omavalitsuste õlule, kuigi tegelikkuses on need probleemid suuremal piirkonnal ühised.

Kuidas on Elva inimestel teist kasu, kui pääsete riigikokku?

Olen Elva linna ja piirkonnaga seotud juba algkoolist saadik. Seega olen kohapealsete murede ja rõõmudega hästi kursis. Mul on siin piirkonnas palju sõpru ja tegelikult ka nägemus, mida saaks Elva linna ja piirkonna jaoks rohkem riigi tasandil ära teha. Alustades Elva linna mainest ja võimalustest turismivaldkonnas kuni lõpetades infrastruktuuri ja haridusvõrguga.

Elva ja kogu Lääne-Tartumaa vajaks enda esindajat Riigikokku. Senimaani ei ole Jõgeva- ja Tartumaalt valitud saadikud peale valituks osutumise piirkonna heaks suurt midagi teinud ning Elva rahva hääli käiakse noolimas vahetult enne valimisi. Mina ei kaota valituks osutudes sidet oma kandi rahvaga.

Mida peate seni oma suurimaks poliitiliseks saavutuseks?

Usun, et suured saavutused on veel ees. Samas kui poliitilistest saavutustest rääkida, siis leian, et neid on kahte masti.

Esmalt pean saavutuseks seda, et Konguta vald on just sellises heas seisus nagu ta täna on. Meie valla elanike arv on viimase viie aastaga kasvanud igal aastal. Selliseid valdu ei ole väljaspool Tallinna ja Tartu lähedust. Konguta eelarve on jätkusuutlik ning viimati pidime avama ka uue lasteaiarühma, rentides selleks moodulid lasteaia laienduseks. Kongutas, kus elab natuke alla 1500 elaniku, on selline areng suhteliselt ainulaadne.

Teine osa saavutusest on olnud minu meelest Eesti Vabaerakonna sünd ja sellele pea igapäevane kaasa aitamine. Olen Vabaerakonna asutajaliige. Eesti vajab täna teistsugustel alustel ja põhimõtetel toimivat erakonda. Vabaerakond on sündinud kodanike algatusest ja ei viljele “raha teeb võimu ja võim teeb raha” põhimõtet. Erakonna kõigil liikmetel on tõsine tahe midagi Eesti heaks ära teha.
Viimasel ajal on kõne all olnud “tarkade töökohtade” küsimus. Millised targad töökohad võiksid järgmise nelja aastaga tekkida Elvasse ja kuidas teie nende tekitamisesse panustate?

Tarkade töökohtade teema on kogu Eesti mõistes võtmetähtsusega. Et maapiirkonnas, nagu seda on ka Elva linn ja ümberkaudsed vallad, tekiks üldse töökohti on vaja riigil selleks kaasa aidata. Ettevõtlust soosiv riigivõim saab kaasa aidata ka tarkade töökohtade tekkele Elvas.

Tühistada tuleks 1000 euro suuruste arvete deklareerimine ja mitmed teised väikeettevõtlust pärssivad bürokraatlikud praktikad. Täna on riigivõim tegelikult uskumatult mugavaks läinud. Riigivõim on teinud üsnagi kummalise pakkumise ettevõtlikele inimestele: teie võtke risk ja looge meile töökohti, meie küsime aga selle võimaluse eest makse ca 70% iga loodud töökoha pealt. Viimasel ajal peab ainult 2% elanikkonnast oma sissetuleku allikaks ettevõtlusest saadavat tulu.

Selline käitumine peaks lõppema, et ka Elva linna tuleks tarkade töökohtade loomisvõimega ettevõtlikud inimesed. Riik ja ka Elva võidab tarku töökohti ikka siis, kui tema pinnal mõeldakse välja uusi ideid, kuid olulisem on hoopis see, et neid ideid siin kohapeal ka teostatakse. Selleks on vaja nii infrastruktuuri, kvaliteetset elukeskkonda ja ettevõtja sõbralikku riigi ja kohalikku võimu.

Vabaerakond soovib, et osad otsused tuleks tulevikus langetada hoopis maakonna tasemel, mitte linnas-vallas. Kuidas teenib see tulevikus elvalaste huvisid, kui näiteks koolidirektori osas langetatakse valik eemal Tartus, mitte siinsamas?

See ei ole päris nii. Vabaerakond soovib, et rohkem võimu antakse kohapeale. Minu nägemuses peaks maavalitsus kui selline üldse ära kaduma. Antud institutsioonil ei ole ammu enam seda funktsiooni, milleks ta kunagi ellu kutsuti.

Koolidirektori otsustab ikka kogukond, kuid koolide asukoha muredega ei peaks iga väike omavalitsus üksi tegelema ja pead vaevama, vaid see peaks olema mingitel piirkondadel ühine. See on selle mõte, et osad otsused tuleks langetada ühisel tasemel teistega. Meie maaelu ei ole jätkusuutlik, kui me igaüks üksinda valame betooni miljoneid ja ei vaata kaugemale kui tänane omavalitsuse piir. See on meie riigi väheste vahendite raiskamine ja selle tõttu jääb väga palju muud vajalikku tegemata.

Meie nägemusel oleks aga just üks ühine piirkond see, mis koonduks Elva ümber. Seega Elva linn oleks selle ühise koosluse keskus.

Elva24 viib läbi valimiseelseid intervjuusid. Esitame iga Jõgeva- ja Tartumaa ringkonnas täisnimekirja esitanud erakonna ühele kandidaadile neli küsimust, mis selgitavad nende eesmärke Riigikogu liikmena.


Uudised

Elva Õppejõudude Kogu 300-eurose stipendiumi võitsid Saskia Tullino ja Stella Eileen Päid

Elva Kohvikutepäev on saamas täistuure: järjestikku avanevad uued paigad

ELVA KOHVIKUTEPÄEV ALANUD! Kasteheina kohvikus on massid
Arvamus

PRIIT SIMSON: Räägime sellest, mida meie tahame, mitte sellest, mida poepidajad tahavad

PRIIT SIMSON: Nägemiseni järgmisel hooajal

Piirkonnapolitseinik Jaana Toode: lemmikloomade eest peab hoolt kandma
Kultuur

Elva kultuurikeskuse juhataja Kätlin Saarela: olen saanud julgustust, et oleme õigel teel ja meilt oodatakse uusi põnevaid ettevõtmisi

FOTOD: Elvas avas uksed kaasaegne kultuurikeskus

Aastavahetuse peotelk on valmis ja ootab külalisi
Elva-Jooksusari

Vaata vanu fotosid kunagisest, vahetult augustitormi eel peetud Vapramäe jooksust!

Laupäeval algab taas Elva jooksusari – Vapramäe jooksuga

Täieneb! Elva mäejooksu võitsid Keio Kits ja Tatjana Mannima
Sport

Jooksuportaal: Hannes Veide katkestas Spartathloni maratoni

Eile lõppes jooksukrosside sari Elva Sügis 2016

Hannes Veide stardib homme Kreekas Spartathloni ultrajooksul
Retro

Einelauast restoranini: Elva jaamahoones hakati süüa pakkuma juba üle saja aasta tagasi

Elva Elu 1936: tehkem oma kodud korda!

Karindosk pani kõrtsi kinni, tuletõrjujad tegid lahti
Kuu-tegija

Septembrikuu tegija on Elva puhkepiirkonna edendaja Kätlin Saarela

Augustikuu tegija on FC Elva treener ja tegevjuht Marek Naaris

Juulikuu tegijad on MTÜ Elva Elama eestvedajad Madis Ess ja Toomas Laatsit

Mis Elvas toimub? Saatke oma kommentaarid, teemad, arvamuslood ja fotod aadressil info(at)elva24.ee või võtke ühendust telefonil 56150280
Päevatoimetaja: Priit Simson

Sündmuste kalender

KES ME OLEME?
Portaal Elva24 on 2014. aastal loodud MTÜ Elva Meediaklubi väljaanne, mille eesmärk on operatiivne, julge ja sõltumatu kajastus kõigest, mis Elvas ja tema lähiümbruses inimestele oluline.
Väljaandja ja peatoimetaja: Priit Simson
Väljaandja: Holger Berg
AITA MEIL SAADA PAREMAKS
Anna meile teada, mis Elvas toimub, saada meile huvitav foto või avalda arvamust päevakajalisel teemal. Saada e-kiri info(at)elva24.ee või helista telefonil 56150280
TOETA ELVA24 VÄLJAANDMIST Elva24 sünnib tegijate entusiasmist ega teeni väljaandjatele tulu. Kui sulle meeldib, mida me teeme ja hoolid Elva arengust, oled teretulnud meid toetama. Annetustest saadud raha läheb portaali elementaarsete püsikulude katteks ja meediahariduse edendamiseks Elva koolinoorte seas.

Meie pangakonto number on: EE382200221059950702(Swedbank)
 


Warning: Unknown: Your script possibly relies on a session side-effect which existed until PHP 4.2.3. Please be advised that the session extension does not consider global variables as a source of data, unless register_globals is enabled. You can disable this functionality and this warning by setting session.bug_compat_42 or session.bug_compat_warn to off, respectively in Unknown on line 0