reede, 18. august 2017

     Esileht    Uudised  Arvamus  Kultuur  Elva Jooksusari  Sport  Kuu tegija  Retro  Sündmused  
    
REKLAAM   
Kõige kiiremad uudised Elvast.

PEETER ERNITS: Peab hoolitsema, et viimased ajud Elvat maha ei jätaks

Autor: Elva24
2015.02.17 15:42:53

„Tarku töökohti“ saame Elvasse luua vaid siis, kui suudame olemasolevaid parimaid ajusid siin hoida, ütleb Keskerakonna kandidaat Riigikokku Peeter Ernits. Samas aga peaks riik andma seni endale hoitud riigimaad linnade-valdade käsutusse.

Kuidas on Elva inimestel teist kasu kui pääsete Riigikokku?

Kui ma kandideeriks kohalikel valimistel Elva volikogusse lubaks linnaelanikele kaotatud sauna tagasi. Kuid praegu pole ju linnavolikogu valimised. Riigikogu liikmena tuleb mul vaadata Eestit tervikuna ja Elva on siin üks kild mosaiigist. Poleks aus hakata seepärast elvakatele pudrumägesid ja piimajõgesid lubama. Ainuke, mida saan lubada on see, et Elvat puudutavad arukad ideed võivad kindlalt minu toetusega arvestada.

Ma arvan, et Toompeale on vaja rohkem avara pilgu ja tugeva analüüsivõimega inimesi, kes suudaksid iga seaduseelnõu juures näha tervikpilti, mitte aga ajada kitsalt oma linna asja. Ja loomulikult peaks nad olema väljastpoolt pealinna. Mina ise elan Elvast mitte kaugel Haaslava vallas.

Mida peate seni oma suuremaks poliitiliseks saavutuseks?

Ma ei ole seni tegevpoliitikas olnud, samas on ajakirjanikud teatavasti nn neljanda võimu kandjad. Ma olen aastaid kirjutanud ajalehes, rääkinud televisioonis ja raadios olulistest asjadest. Eesti mõjukaima poliitilise ajakirja Luup peatoimetaja ja suurima nädalalehe Maaleht peatoimetaja ja viimase ajani Tartus resideeruva peatoimetaja asetäitjana olen ilmselt mõjutanud nii rahvast kui poliitikuid.

Toon vaid ühe näite. Kaitsepolitseinik Eston Kohveri röövimise järel kirjeldasin Maalehes esimesena räämas piiri. Kaitsepolitsei üritas loo ilmumist takistada. Kohe peale loo ilmumist hakkasid poliitikud innukalt tegutsema.
Millised targad töökohad võiksid järgmise nelja aastaga tekkida Elvasse ja kuidas teie nende tekitamisse panustate ?

See sõltub suuresti ettevõtlikest inimestest, kes tahavad Elvas tegutseda. Minu kui Riigikogu liikme panus saab olla võimalikult soodsate tingimuste loomine ettevõtluse arendamiseks väljaspool pealinna. See ei puuduta üksnes Elva linna ja Puhja, Rannu ning Konguta valda. See puudutab suurt osa Eestimaast, mida Toompea saksad provintsiks kutsuvad.

Eesti riigis kummardatakse tänaseni püha lehma nimega „maksudega ei mängita“. Mina arvan, et ettevõtluse arendamiseks väljaspool pealinna tuleb seda teha. Pean silmas bürokraatlike takistuste väljarookimist ja maksusoodustusi, näiteks madalamat sotsiaalmaksu, alustavate ettevõtete puhul miks mitte lausa paari aastast vabastust.

Teiseks riik peaks linna ja ümberkaudseid valdu rohkem usaldama, andes neile seni kiivalt endale hoitud maad.

Kolmandaks, mis aga on igasuguste töökohtade, nn „tarkade töökohtade“ loomise puhul aga eriti oluline - peab hoolitsema selle eest, et viimased ajud Elvat maha ei jätaks. Kui koha peal ajusid, kes tarku töökohti välja kannavad pole, pole ka midagi rääkida. Aga siin jõuame selleni, kuidas tagada väga hea haridus, loomulikult ka gümnaasiumis.

Kuidas 1000 eurose alampalgani jõuda, mida Keskerakond lubab?

Kuna ma pole majandustegelane, ei tahaks ma siinkohal detailidesse laskuda. Targem on kui spetsialistid räägivad. 1000 eurose alampalga jutt pole Hundisilmal või Keskerakonna kontoris välja hautud. Sellest on juba tükk aega rääkinud meie suurettevõtjad.

Ülo Pärnits rääkis mulle sellest juba kolm aastat tagasi, hiljem on ühinenud sellega Hansapanga endine juht Indrek Neivelt ja Eesti Panga nõukogu juht Jaan Männik, kui vaid mõnda nimetada. Kuulakem neid: „Tegelikult on ruum palgatõusuks täiesti olemas. Öeldakse, et palk tõuseb siis, kui teenime rohkem lisandväärtust. Ent mis on tegelikkus?! Ettevõtted suurendavad lisandväärtust, kasumi osa kasvab, samas ei kasva palgad kaugeltki mitte võrdses proportsioonis.“

„Palgad on nii väikesed selle pärast, et ettevõtjate fundamentaalne siht on kulusid minimiseerida - palk on ettevõtte jaoks märkimisväärne kulu, mida omaniku loogika järgi tuleb hoida nii väiksena, kui võimalik. Seepärast peab olema sund, mis sunniks ettevõtet palka tõstma, sest niisama – suurest rõõmust ja südameheadust – ei tõsta seda keegi. Meil ei ole ka tugevaid ametiühinguid, kes palgatõusu tagant torgiks.“

„Ainuke võimalus ongi, et riik sunnib seda tegema. Eesti pangad on tunduvalt efektiivsemad kui nende välismaised emapangad – aga palka makstakse kolm korda vähem. Ehitusvaldkonnas sama asi – Eestis teeb ehitaja rohkem tööd kui Soomes aga palk on mitu korda väiksem, või võtame prisma müüjanna- poed, isegi kaubavalik on Tallinnas ja Helsingis suures osas identsed aga meil makstakse kordi vähem.“ (Ülo Pärnits)

„Miinimumpalka tuleb tõsta palju kiiremini, kui ükski erakond seni on välja pakkunud. Kui me seda igal aastal 30-40 eurot tõstame, siis see ei aita inimesi palgavaesusest välja. Meie suur eesmärk peab olema, et mitte keegi ei teeniks vähem kui 1000 eurot kuus.“ ( Jaan Männik)

„Kuni ei teki ametiühingud ja tööandjad, kes sektorite kaupa võtaksid palkade kujundamise enda peale, kes suudaksid maksta 1000 eurot alampalka, seni tuleb seda reguleerida valitsuse poolt. Tööandjad on jäänud palkade osas laisklema – sest survet altpoolt ei tajuta. Alampalga tase on vaid 30-35% keskmisest palgast, samas kui Euroopas peetakse normaalseks 50-60%.“ (Tarmo Kriis)

Kes ei mäleta, Kriis oli pikka aega tööandjate keskliidu juht ja osales nende esindajana aastaid alampalga kujundamise kolmepoolsetele läbirääkimistel. Lõpetuseks tuletan meelde, et alampalk on tõusnud kõige kiiremini siis, kui Keskerakond oli valitsuses – siis aastas lausa 20%.


Uudised

Elva Õppejõudude Kogu 300-eurose stipendiumi võitsid Saskia Tullino ja Stella Eileen Päid

Elva Kohvikutepäev on saamas täistuure: järjestikku avanevad uued paigad

ELVA KOHVIKUTEPÄEV ALANUD! Kasteheina kohvikus on massid
Arvamus

PRIIT SIMSON: Räägime sellest, mida meie tahame, mitte sellest, mida poepidajad tahavad

PRIIT SIMSON: Nägemiseni järgmisel hooajal

Piirkonnapolitseinik Jaana Toode: lemmikloomade eest peab hoolt kandma
Kultuur

Elva kultuurikeskuse juhataja Kätlin Saarela: olen saanud julgustust, et oleme õigel teel ja meilt oodatakse uusi põnevaid ettevõtmisi

FOTOD: Elvas avas uksed kaasaegne kultuurikeskus

Aastavahetuse peotelk on valmis ja ootab külalisi
Elva-Jooksusari

Vaata vanu fotosid kunagisest, vahetult augustitormi eel peetud Vapramäe jooksust!

Laupäeval algab taas Elva jooksusari – Vapramäe jooksuga

Täieneb! Elva mäejooksu võitsid Keio Kits ja Tatjana Mannima
Sport

Jooksuportaal: Hannes Veide katkestas Spartathloni maratoni

Eile lõppes jooksukrosside sari Elva Sügis 2016

Hannes Veide stardib homme Kreekas Spartathloni ultrajooksul
Retro

Einelauast restoranini: Elva jaamahoones hakati süüa pakkuma juba üle saja aasta tagasi

Elva Elu 1936: tehkem oma kodud korda!

Karindosk pani kõrtsi kinni, tuletõrjujad tegid lahti
Kuu-tegija

Septembrikuu tegija on Elva puhkepiirkonna edendaja Kätlin Saarela

Augustikuu tegija on FC Elva treener ja tegevjuht Marek Naaris

Juulikuu tegijad on MTÜ Elva Elama eestvedajad Madis Ess ja Toomas Laatsit

Mis Elvas toimub? Saatke oma kommentaarid, teemad, arvamuslood ja fotod aadressil info(at)elva24.ee või võtke ühendust telefonil 56150280
Päevatoimetaja: Priit Simson

Sündmuste kalender

KES ME OLEME?
Portaal Elva24 on 2014. aastal loodud MTÜ Elva Meediaklubi väljaanne, mille eesmärk on operatiivne, julge ja sõltumatu kajastus kõigest, mis Elvas ja tema lähiümbruses inimestele oluline.
Väljaandja ja peatoimetaja: Priit Simson
Väljaandja: Holger Berg
AITA MEIL SAADA PAREMAKS
Anna meile teada, mis Elvas toimub, saada meile huvitav foto või avalda arvamust päevakajalisel teemal. Saada e-kiri info(at)elva24.ee või helista telefonil 56150280
TOETA ELVA24 VÄLJAANDMIST Elva24 sünnib tegijate entusiasmist ega teeni väljaandjatele tulu. Kui sulle meeldib, mida me teeme ja hoolid Elva arengust, oled teretulnud meid toetama. Annetustest saadud raha läheb portaali elementaarsete püsikulude katteks ja meediahariduse edendamiseks Elva koolinoorte seas.

Meie pangakonto number on: EE382200221059950702(Swedbank)
 


Warning: Unknown: Your script possibly relies on a session side-effect which existed until PHP 4.2.3. Please be advised that the session extension does not consider global variables as a source of data, unless register_globals is enabled. You can disable this functionality and this warning by setting session.bug_compat_42 or session.bug_compat_warn to off, respectively in Unknown on line 0