kolmapäev, 23. august 2017

     Esileht    Uudised  Arvamus  Kultuur  Elva Jooksusari  Sport  Kuu tegija  Retro  Sündmused  
    
REKLAAM   
Kõige kiiremad uudised Elvast.

FRED KOPPEL: Eesti Vabariik, aated ja pragmaatika

Autor: Elva24
2015.02.20 17:32:47
Eesti vabadus sai kätte võideldud tänu kodanike enesemääramissoovile. Meie riigi loomiseni ei viinud mitte ainult idealism oma rahvusriigist, vaid suuresti ka pragmaatilised põhjused, mis tulenesid inimeste elu-olust.

Just nimelt sellistel pragmaatilistel põhjustel, nagu põllumaa saamine, seadusandluse muutmine, emakeelne asjaajamine, nõuti esmalt autonoomiat ning võideldi hiljem juba vaba riigi eest.
Kõiksugu poosetamised alates kätlemistseremooniast kuni näoplakatiteni olid vabariigi algusaastatel olematud või väikesema osatähtsusega. Seega vaba Eesti loomise fookuses oli eelkõige sisu, mitte näilisus. Niisamuti oli ligi 25 aastat tagasi toimunud taasiseseisvumine kaugel tavalisest tööst või rutiinist. Nii kodanikuühendused kui riigiaparaat rabasid enda riigi nimel tööd tihtipeale 20 tundi päevas. See oli 1992. aasta esimeste valimiste vabade valijate otsus.

Eesti püsimiseks tugeva rahvusriigina ka 97 aastat pärast iseseisvumist on ka täna tarvis rohkem vabasid kodanikke - inimesi, kes julgevad, jõuavad ja viitsivad oma vaba aega pühendada nii riigile kui ka kogukonnale. Olgu see siis kodukandiselts, Kaitseliit või valima minek.

KODANIKU HÄÄLE JÕUD

Sama oluline on riigi- ja kohaliku omavalitsuse töötajatel roll näidata kodanikele, et nende arvamus loeb, nende häälel on jõud. Oluline on, et ametisse valitud ja nimetatud näitavad, et on sama hoolivad ja püüdlikud enda palgatöös kui vaba kodanik enda vabatahtlikus töös riigile.

Hea elvalane, keskeltläbi maksab igaüks meist üle kümne protsendi enda tuludest kohalikku eelarvesse. Debatt teemal, kas seda on vähe või palju on teema uuele Riigikogule.

Samas võiks igaüks meist kasvõi valdkonniti teada, kui palju tema maksurahast siin Elvas miskile tegevusele suunatakse. Kas teede liivatamine, tänavate valgustamine või spordihalli ehitamine on piisavalt rahastatud? Kas palgalised ametnikud on vaid tseremoniaalsed esindajad, või ka eelkõige visiooniga pragmaatikud?

Tõelise kodanike riigi toimimiseks peab jaguma just sellist enda elu-olust lähtuvat huvi, pragmatismi ning tasustamata ajakasutust oma riigi jaoks kodanikelt ning ametnikelt. Seega kutsun kõiki üles huvi tundma ja meie riigielus osalema rohkem kui põhiseadus, tööaeg või isiklik vajadus ette näeb. Et Eesti elaks, on tarvis vähem kära, pikemat sammu.

Ilusat sünnipäeva!

Fred Koppel
Fraktsiooni Elva Linnakodanik esimeesUudised

Elva Õppejõudude Kogu 300-eurose stipendiumi võitsid Saskia Tullino ja Stella Eileen Päid

Elva Kohvikutepäev on saamas täistuure: järjestikku avanevad uued paigad

ELVA KOHVIKUTEPÄEV ALANUD! Kasteheina kohvikus on massid
Arvamus

PRIIT SIMSON: Räägime sellest, mida meie tahame, mitte sellest, mida poepidajad tahavad

PRIIT SIMSON: Nägemiseni järgmisel hooajal

Piirkonnapolitseinik Jaana Toode: lemmikloomade eest peab hoolt kandma
Kultuur

Elva kultuurikeskuse juhataja Kätlin Saarela: olen saanud julgustust, et oleme õigel teel ja meilt oodatakse uusi põnevaid ettevõtmisi

FOTOD: Elvas avas uksed kaasaegne kultuurikeskus

Aastavahetuse peotelk on valmis ja ootab külalisi
Elva-Jooksusari

Vaata vanu fotosid kunagisest, vahetult augustitormi eel peetud Vapramäe jooksust!

Laupäeval algab taas Elva jooksusari – Vapramäe jooksuga

Täieneb! Elva mäejooksu võitsid Keio Kits ja Tatjana Mannima
Sport

Jooksuportaal: Hannes Veide katkestas Spartathloni maratoni

Eile lõppes jooksukrosside sari Elva Sügis 2016

Hannes Veide stardib homme Kreekas Spartathloni ultrajooksul
Retro

Einelauast restoranini: Elva jaamahoones hakati süüa pakkuma juba üle saja aasta tagasi

Elva Elu 1936: tehkem oma kodud korda!

Karindosk pani kõrtsi kinni, tuletõrjujad tegid lahti
Kuu-tegija

Septembrikuu tegija on Elva puhkepiirkonna edendaja Kätlin Saarela

Augustikuu tegija on FC Elva treener ja tegevjuht Marek Naaris

Juulikuu tegijad on MTÜ Elva Elama eestvedajad Madis Ess ja Toomas Laatsit

Mis Elvas toimub? Saatke oma kommentaarid, teemad, arvamuslood ja fotod aadressil info(at)elva24.ee või võtke ühendust telefonil 56150280
Päevatoimetaja: Priit Simson

Sündmuste kalender

KES ME OLEME?
Portaal Elva24 on 2014. aastal loodud MTÜ Elva Meediaklubi väljaanne, mille eesmärk on operatiivne, julge ja sõltumatu kajastus kõigest, mis Elvas ja tema lähiümbruses inimestele oluline.
Väljaandja ja peatoimetaja: Priit Simson
Väljaandja: Holger Berg
AITA MEIL SAADA PAREMAKS
Anna meile teada, mis Elvas toimub, saada meile huvitav foto või avalda arvamust päevakajalisel teemal. Saada e-kiri info(at)elva24.ee või helista telefonil 56150280
TOETA ELVA24 VÄLJAANDMIST Elva24 sünnib tegijate entusiasmist ega teeni väljaandjatele tulu. Kui sulle meeldib, mida me teeme ja hoolid Elva arengust, oled teretulnud meid toetama. Annetustest saadud raha läheb portaali elementaarsete püsikulude katteks ja meediahariduse edendamiseks Elva koolinoorte seas.

Meie pangakonto number on: EE382200221059950702(Swedbank)
 


Warning: Unknown: Your script possibly relies on a session side-effect which existed until PHP 4.2.3. Please be advised that the session extension does not consider global variables as a source of data, unless register_globals is enabled. You can disable this functionality and this warning by setting session.bug_compat_42 or session.bug_compat_warn to off, respectively in Unknown on line 0