kolmapäev, 23. august 2017

     Esileht    Uudised  Arvamus  Kultuur  Elva Jooksusari  Sport  Kuu tegija  Retro  Sündmused  
    
REKLAAM   
Kõige kiiremad uudised Elvast.

PRIIT SIMSON: MIKS KUKKUS LINNAVÕIM?

2015.05.23 16:30:24
Pole mingit kahtlust, Toomas Järveoja oli ja on tõeline Elva linna esindusfiguur. Kus oli Elva üritus, seal oli tema ka kohal. Nagu laulusalm ütleb, „oma rahvaga mul meeldib olla koos“. Tema võib seda vabalt enda kohta tarvitada.
Eva Kamsil tuleb samasuguse kohalolu nimel päris kõvasti pingutada. Toomas vihastab harva, väljendub tasakaalukalt. Meer missugune!

Fänne on tal omajagu, ei mingit kahtlust. Nende näitajate põhjal ei ainsatki mõra. Olen talle isiklikult tänulik Elva Jooksusarja korraldamisele kaasaaitamise eest. Alati on kohal olnud. Aga siiski kukkus ta ametist. Kuidas küll ometi? Mis juhtus? Raske on uskuda, et Järveoja oleks nõrgem isiksus kui näiteks Reno Laidre, aga võim kaotati just tema ajal.

Reformierakonna voli on Elvas olnud iidne. Linnapead kuuluvad sellesse parteisse alates 2002. aastast järjestikku, kuid koalitsioonis on nad ju valitsenud märksa kauem. Ka kunagine edukas valimisliit „Samm Edasi!“ ei kujutanud endast muud kui Reformierakonna varinimekirja. Seega näeme päris maavärina sarnast muudatust, sest oravad on end siin linnas väga sügavale sisse kaevanud.

SÜVENEV SEISAKUTUNNE

Võiks süüdistada inimeste õelust või väiklaste tegelaste kadedust, kuid ühiskonnateaduslikult kõike sellele omistada ei ole pädev jutt. Inimloomus, olgu hea või kuri, on konstant, meie aga räägime muutujaist.

Mina pakuks, et võimuvahetuse põhjus on inimestes süvenev stagnatsioonitunne. Arusaam, et jah, siin ja seal üht-teist silutakse, nö hoitakse maja soojana, deklareeritakse, et hoiame üksteist, aga üldiselt elu seisab.

Kuidas muidu sai valimisliitlaste natuke amatöörlikult tegutsev seltskond kohalikel valimistel Reformierakonnaga võrdse tulemuse? Neil polnud ju selget liidritki? Reformierakonna-Valimisliit Elva skoor meedialahinguis võis olla vabalt kusagil 2:1 võimulolijate kasuks. Terve suvi oli täidetud abilinnapea Heiki Hanseni järjejuttudega „positiivsusest“. Valimisliitlased ei suutnud isegi välireklaami osas selget seisukohta võtta, kas teha või mitte, mõjudes kampaania algfaasides mõneti kõhklevalt.

Järelikult pidi olema kusagil mingi vinduv rahulolematus, kui nad taolise natuke laisa kampaaniaga suutsid teha ikkagi hea tulemuse.

Elva stagnatsiooni näeme kinnisvarahindades, Pika tänava alguse tühje aknaid vaadates, tondilossis, puuduvates kohvikutes, restoranides. Pühapäeval on päris raske leida kohta, kus kooki süüa ja kohvi juua. Reno-aegadel oli mingi hetk, kus argipäeviti polnud kusagil isegi mitte õhtuti pärast kella kaheksat õlut juua. Kodus, seda muidugi. Nüüd on õnneks etem.

Muidugi ei pea linnaisad kõrtse-kohvikuid; nemad, nagu nad toonitavad, loovad keskkonda. Aga kui äri teha ei taheta, siis järelikult pole seda keskkonda. Ja Otepääl näiteks on. On GMP restoran. On Pühajärve puhkekompleks. On pubidega keskväljak. Tülitsevad mägede otsas nagu pöörased, aga äri seal ikkagi tehakse.

TAHETI SPORDIHOONET, SAADI KÕRVITSAPARK

Elva inimesed rääkisid alatasa spordihoonest, kultuurimajast, ujulast, saunast. Võim pakkus neile hoopiski kõrvitsaparki, käbikuju ja pärnadeta Kesk tänavat. Neid pole keegi kusagil nõudnud või igatsenud.

Ometi oli just kultuurimaja või spordihoone osas vajakajäämine kõige ilmsem. See pole ainus seisakumärk, aga ta on väga nähtav. Meile on pikalt ja põhjalikult selgeks tehtud, kui keerukas oleks kumbagi neist saada või ülal pidada.

Aga mis iganes on põhjused, ilmselt võisid päris paljud elvakad küsida, et kuidas see kõik teistes mitte eriti suurtes omavalitsustes võimalikuks on osutunud. Ja küsisidki.

MIKS TEISTEL ON?

Kuidas on Türil tuttuus staadion ja ujula, aga Elvas mitte? Jah, eks ole hädasid nendega ka, aga on ka võimalusi. Mismoodi on Jõgeval tuttuus staadion ja spordihoone, aga meil mitte? Vändral on uus staadion, aga Elvas pole. Kuidas nii? Tapal, mis on ju üsna kehvas seisus paik, on ka uus staadion. Miks on isegi Oraval uus staadion, aga Elvas pole?

Kuidas sai Nõo rajada endale spordihoone, aga Elvas on see „olgem ikka realistid“ teema? Kas Nõos, Jõgeval ja Türil elavad mitterealistid? Panite hiljaaegu tähele uudist, kuidas Elva noored käisid Karksis päästeõppel ja seal oli ujula?

Ja nii edasi ja nii edasi. Kultuurimaja-fännid võiksid samasuguse rea koostada. Jutud sellest, et „me tegutseme selle nimel“ on jäänud juba hiljaks.

„Raha pole,“ oli valvevastus, kuid samas kukus seda raha kõikvõimalike üllatusprojektide jaoks, olgu selleks siis pea 200 000 –eurone park, mitmeteist tuhande eurone linna sünnipäevakontsert, 12 000-eurone käbi või 4000-eurone turundustrateegia, milles polnud ainsatki uut mõtet. Ja minu sisemine tunne on, et sinna hajus laiali võimalus teha midagi suurt ja vastata linnarahva nõudlusele.

Kui nii mõelda, siis igasugustest taolistest juppidest oleks saanud juba mingi osa kultuurimaja või spordihoonet valmis ehitada ja küll need teised summad ka kord tulevad. Praegu näiteks oleks ju päris hea, kui kultuurimaja varemed ikkagi linnale kuuluks. Muist tööd oleks juba tehtud.

Aga nendes olulistes sfäärides edasiminekut polnud ja linnavõimu toetus kulus ikkagi õhukeseks Järveoja enda heale isiklikule häältesaagile vaatamata. Keegi ei suuda ju
kukutada seda, kellel on väga tugev rahva toetus.

„MUIDE, MIS PARTEID TE TOETATE?“

Kuid reformierakondlik võimuvertikaal polnudki alati nii pehme ja „hoiame üksteist“ stiilis. Konkurendid pidid avastama kohalikku lehte lugedes, et linnavõimul on alati õigus ja nemad alati mõttetud mehed. Linna haldusettevõttesse tööle kandideerides küsiti töövestlusel justkui muuseas, et millist poliitilist jõudu antud isik pooldab.

Tegemist on mu hea tuttavaga ja mine tea, ma loodaks, et ta räägib sellest kunagi avalikult. Kuna küsija oli kohalikel valimistel oravapartei värvides, siis ilmselt polnud raske arvata, mis oli õige vastus.


Illustratsioon: Margoliina Unt


See pole ainus näide. Mäletan, et kui kohalike keskerakondlaste pealik Leelo Suidt leidis endas reformierakondlase, siis ei jäänud ta ainsaks. Vaadates, kui kiiresti keskerakondlased parteist lahkusid või suisa reformierakondlaseks ümber ristiti, hakkasin uskuma jutte, et vähemalt mõnedele pandi valik ette üsna üheselt ja see oli seotud töökoha säilitamisega.

Ega ma väga imestunud polnudki, kui eelmine koolidirektor peatselt Reformierakonna värvidesse läks. Paistis, nagu käiks siin linnas tööbörs ennekõike parteikuuluvuse põhjal.

Jah, sedasorti info liigub alati althõlma, aga nii need asjad liiguvadki. Ja need näited ütlevad mulle, et teatud kaartide segamine Elva juhtimisel oleks tervislik. Kas segadus on kasulik?

Ma pole hiromant ega julge kellelegi lubada, et nüüd oleks mingid helged päevad alanud.

Aga neile, kes kardavad poliitilisi tülisid ja eelistavad alati „hoiame üksteist“ vennaarmu üks väike repliik. Orson Wellesil oli sarnase olukorra kohta üks näide: „Itaalias, 30 aasta jooksul Borgiate all käis sõda, terror, mõrvad ja verevalamine, kuid nad andsid Michelangelo, Leonardo da Vinci ja renessansi. Šveitsis oli vennaarm, 500 aastat demokraatiat ja rahu – ja mida nad maailmale andsid? Käokella.“

Seda enam, et selle „hoiame üksteist“ vennaarm oli osalt vaid näiline.Uudised

Elva Õppejõudude Kogu 300-eurose stipendiumi võitsid Saskia Tullino ja Stella Eileen Päid

Elva Kohvikutepäev on saamas täistuure: järjestikku avanevad uued paigad

ELVA KOHVIKUTEPÄEV ALANUD! Kasteheina kohvikus on massid
Arvamus

PRIIT SIMSON: Räägime sellest, mida meie tahame, mitte sellest, mida poepidajad tahavad

PRIIT SIMSON: Nägemiseni järgmisel hooajal

Piirkonnapolitseinik Jaana Toode: lemmikloomade eest peab hoolt kandma
Kultuur

Elva kultuurikeskuse juhataja Kätlin Saarela: olen saanud julgustust, et oleme õigel teel ja meilt oodatakse uusi põnevaid ettevõtmisi

FOTOD: Elvas avas uksed kaasaegne kultuurikeskus

Aastavahetuse peotelk on valmis ja ootab külalisi
Elva-Jooksusari

Vaata vanu fotosid kunagisest, vahetult augustitormi eel peetud Vapramäe jooksust!

Laupäeval algab taas Elva jooksusari – Vapramäe jooksuga

Täieneb! Elva mäejooksu võitsid Keio Kits ja Tatjana Mannima
Sport

Jooksuportaal: Hannes Veide katkestas Spartathloni maratoni

Eile lõppes jooksukrosside sari Elva Sügis 2016

Hannes Veide stardib homme Kreekas Spartathloni ultrajooksul
Retro

Einelauast restoranini: Elva jaamahoones hakati süüa pakkuma juba üle saja aasta tagasi

Elva Elu 1936: tehkem oma kodud korda!

Karindosk pani kõrtsi kinni, tuletõrjujad tegid lahti
Kuu-tegija

Septembrikuu tegija on Elva puhkepiirkonna edendaja Kätlin Saarela

Augustikuu tegija on FC Elva treener ja tegevjuht Marek Naaris

Juulikuu tegijad on MTÜ Elva Elama eestvedajad Madis Ess ja Toomas Laatsit

Mis Elvas toimub? Saatke oma kommentaarid, teemad, arvamuslood ja fotod aadressil info(at)elva24.ee või võtke ühendust telefonil 56150280
Päevatoimetaja: Priit Simson

Sündmuste kalender

KES ME OLEME?
Portaal Elva24 on 2014. aastal loodud MTÜ Elva Meediaklubi väljaanne, mille eesmärk on operatiivne, julge ja sõltumatu kajastus kõigest, mis Elvas ja tema lähiümbruses inimestele oluline.
Väljaandja ja peatoimetaja: Priit Simson
Väljaandja: Holger Berg
AITA MEIL SAADA PAREMAKS
Anna meile teada, mis Elvas toimub, saada meile huvitav foto või avalda arvamust päevakajalisel teemal. Saada e-kiri info(at)elva24.ee või helista telefonil 56150280
TOETA ELVA24 VÄLJAANDMIST Elva24 sünnib tegijate entusiasmist ega teeni väljaandjatele tulu. Kui sulle meeldib, mida me teeme ja hoolid Elva arengust, oled teretulnud meid toetama. Annetustest saadud raha läheb portaali elementaarsete püsikulude katteks ja meediahariduse edendamiseks Elva koolinoorte seas.

Meie pangakonto number on: EE382200221059950702(Swedbank)
 


Warning: Unknown: Your script possibly relies on a session side-effect which existed until PHP 4.2.3. Please be advised that the session extension does not consider global variables as a source of data, unless register_globals is enabled. You can disable this functionality and this warning by setting session.bug_compat_42 or session.bug_compat_warn to off, respectively in Unknown on line 0