reede, 18. august 2017

     Esileht    Uudised  Arvamus  Kultuur  Elva Jooksusari  Sport  Kuu tegija  Retro  Sündmused  
    
REKLAAM   
Kõige kiiremad uudised Elvast.

„Hea avaliku ruumi“ arhitektuurikonkurss on vajalik ka Elvas

2015.08.14 13:23:10
Kutsun üles kõiki kaasa mõtlema ja arvamust avaldama nii ajakirjanduses, sotsiaalmeedias kui temaatilistel aruteludel selle üle, kuidas kujundada Elva linna südameks olevat avalikku ruumi.
Hetkeseis ei rahulda vist kedagi. Ettevõtjad kurdavad linna atraktiivsuse puudumist, linnakodanik käest kippuvat heakorda, vankritega jalutavad emad konarlikke ja paigast vajunud kõnniteid, külaline märkab korrastamata majafassaade ja puudulikku viidamajandust. Tuleb tunnistada, et neil kõigil on õigus. Kuid tegeleme probleemidega jõudumööda.

Olukorra lahendamiseks on püütud ka üht - teist ette võtta: on olemas erinevaid ideekavandeid ja eelnevate linnavalitsejate poolt välja valitud Kesk tänava ja Arbi järve ümbruse terviklahendus, mis Elva inimestelt ei saanud kuigi positiivset hinnangut. Sellest projektist on realiseeritud nn turuplatsi park, mis paraku täna oma funktsiooni välja ei kanna.

Olen nõus sellega, et ilu on vaataja silmades ja nii palju kui on inimesi on ka tõenäoliselt erinevaid vaatenurki. Kuid olen veendunud selles, et huvitava ja linna identiteeti kandva lahenduse saavad välja töötada oma ala professionaalid. Võistlusmoment peaks andma juurde nii loomingulist särtsu ja loodame, et ka rahvusvahelist kompetentsi ning mõõdet.


ARHITEKTUURIKONKURSS ELVAS

Suve hakul võtsime ühendust Eesti Arhitektide Liiduga (edaspidi EAL), et uurida, millised võimalused on Elva linnal programmiga "Hea avalik ruum” liitumiseks. Eesmärk on läbi linnaruumi organiseerimise, atraktiivseks ja kogemuslikuks muutmise luua inimestele võimalus ja põhjus ruumi rohkem kasutada.

„Eesti Vabariik 100“ raames toimuvaid arhitektuurivõistlusi rahastab Riigikantselei ja korraldab Eesti Arhitektide Liit koostöös 14 kohaliku omavalitsusega. Programmi tulemusena saavad vabariigi 100 juubeliks avaliku linnaruumi lahendused läbi arhitektuurikonkursi 14 omavalitsust. Avalikud arhitektuurivõistlused algasid 2014. aasta sügisel ja kestavad kuni 2016. aasta kevadeni.

Võistlustingimuste koostajateks on kogemustega arhitektid, kes omavad vastavat kutsekvalifikatsiooni ja on ka ise edukalt osalenud võistlustel, mitmetel on varasem võistlustingimuste koostamise kogemus.

Elva linn on otsustanud selles projektis kaasa lüüa. Septembris-oktoobris toimub võistluse ettevalmistamine ja võistlustingimuste koostamine. Septembri esimese pooles toimub Arhitektuurikatlas võistlust tutvustav vestlusõhtu ja võistluse lõplik väljakuulutamine leiab aset novembri algul.

Võistlustööde esitamise tähtaeg on jaanuaris 2016. Kui kõik kulgeb plaanipäraselt, saame avalikustada konkursi võitja veebruaris, peale mida korraldame laekunud töödest näitused nii Elvas kui Arhitektuurimuuseumis Tallinnas.
Korraldatava võistluse kogu eelarve on ca 24 000 eurot, millest võistluse korraldamise kulu ca 8000 eurot katab EAL projekti „Hea avalik ruum“ vahenditest ning ca 15 000-16000 eurot on võistluse auhinnafond, mis tuleb katta kohalikul omavalitsusel. Võidutöö auhinnafond on 6000 eurot.

Juba praegu on ette heidetud, et konkursi korras saadud lahendus pole linnale odavaim ja kaheldud on ka hilisemas elluviimise võimekuses. Kuid usun, et lahendamist vajab Elva üks võtmeküsimusi: hea ja atraktiivne avalik ruum kesklinnas ning meil kõigil on võimalus anda oma panus.

VÕIMALUS PANUSTADA

Elva linnavalitsus kutsub üles nii kodanikke kui linna ettevõtteid võimalusel panustama preemiafondi kogumisse. See aktsioon annab igale oma kodulinna armastavale inimesele võimaluse täiendavalt linna arengusse panustada. Täpsema info edastab linnavalitsus kui konkursi tingimused ja ajakava on lõplikult paigas.

Soovitan kõigil huvilistel külastada EAL kodulehte www.arhliit.ee, kus projekti puudutav täiendav põhjalik informatsioon on kättesaadav. Vaatamiseks on väljas juba toimunud konkursside võidutööd. Minu isiklikud lemmikud on Kärdla ja meie naabri Tõrva konkursitööd. Olen kindel, et ka Elva leiab endale läbi selle projekti parima ruumilahenduse.

Head kaaslinlased, linnavalitus on juba ette tänulik kõigi ideede, soovide ja kaasamõtlemise eest. Paneme koostöös teiega tuksuma elu Elva linna südames!

Margus Ivask, Elva linna arendusjuht

Uudised

Elva Õppejõudude Kogu 300-eurose stipendiumi võitsid Saskia Tullino ja Stella Eileen Päid

Elva Kohvikutepäev on saamas täistuure: järjestikku avanevad uued paigad

ELVA KOHVIKUTEPÄEV ALANUD! Kasteheina kohvikus on massid
Arvamus

PRIIT SIMSON: Räägime sellest, mida meie tahame, mitte sellest, mida poepidajad tahavad

PRIIT SIMSON: Nägemiseni järgmisel hooajal

Piirkonnapolitseinik Jaana Toode: lemmikloomade eest peab hoolt kandma
Kultuur

Elva kultuurikeskuse juhataja Kätlin Saarela: olen saanud julgustust, et oleme õigel teel ja meilt oodatakse uusi põnevaid ettevõtmisi

FOTOD: Elvas avas uksed kaasaegne kultuurikeskus

Aastavahetuse peotelk on valmis ja ootab külalisi
Elva-Jooksusari

Vaata vanu fotosid kunagisest, vahetult augustitormi eel peetud Vapramäe jooksust!

Laupäeval algab taas Elva jooksusari – Vapramäe jooksuga

Täieneb! Elva mäejooksu võitsid Keio Kits ja Tatjana Mannima
Sport

Jooksuportaal: Hannes Veide katkestas Spartathloni maratoni

Eile lõppes jooksukrosside sari Elva Sügis 2016

Hannes Veide stardib homme Kreekas Spartathloni ultrajooksul
Retro

Einelauast restoranini: Elva jaamahoones hakati süüa pakkuma juba üle saja aasta tagasi

Elva Elu 1936: tehkem oma kodud korda!

Karindosk pani kõrtsi kinni, tuletõrjujad tegid lahti
Kuu-tegija

Septembrikuu tegija on Elva puhkepiirkonna edendaja Kätlin Saarela

Augustikuu tegija on FC Elva treener ja tegevjuht Marek Naaris

Juulikuu tegijad on MTÜ Elva Elama eestvedajad Madis Ess ja Toomas Laatsit

Mis Elvas toimub? Saatke oma kommentaarid, teemad, arvamuslood ja fotod aadressil info(at)elva24.ee või võtke ühendust telefonil 56150280
Päevatoimetaja: Priit Simson

Sündmuste kalender

KES ME OLEME?
Portaal Elva24 on 2014. aastal loodud MTÜ Elva Meediaklubi väljaanne, mille eesmärk on operatiivne, julge ja sõltumatu kajastus kõigest, mis Elvas ja tema lähiümbruses inimestele oluline.
Väljaandja ja peatoimetaja: Priit Simson
Väljaandja: Holger Berg
AITA MEIL SAADA PAREMAKS
Anna meile teada, mis Elvas toimub, saada meile huvitav foto või avalda arvamust päevakajalisel teemal. Saada e-kiri info(at)elva24.ee või helista telefonil 56150280
TOETA ELVA24 VÄLJAANDMIST Elva24 sünnib tegijate entusiasmist ega teeni väljaandjatele tulu. Kui sulle meeldib, mida me teeme ja hoolid Elva arengust, oled teretulnud meid toetama. Annetustest saadud raha läheb portaali elementaarsete püsikulude katteks ja meediahariduse edendamiseks Elva koolinoorte seas.

Meie pangakonto number on: EE382200221059950702(Swedbank)
 


Warning: Unknown: Your script possibly relies on a session side-effect which existed until PHP 4.2.3. Please be advised that the session extension does not consider global variables as a source of data, unless register_globals is enabled. You can disable this functionality and this warning by setting session.bug_compat_42 or session.bug_compat_warn to off, respectively in Unknown on line 0