kolmapäev, 23. august 2017

     Esileht    Uudised  Arvamus  Kultuur  Elva Jooksusari  Sport  Kuu tegija  Retro  Sündmused  
    
REKLAAM   
Kõige kiiremad uudised Elvast.

PRIIT SIMSON: KAS MUSTANAHALISELE ON ELVAS KOHTA?

2015.09.21 10:49:37
Kuigi Elvas mingeid pagulasi ei ole ja kahtlane, kas tulebki, ajab see kohalikku Soodomat pea samapalju ärevile kui tondiloss või käbiskulptuur.

Männilinn on deklareerinud, et sorry, tulijaid me aidata ei saa, meil pole munitsipaaleluruume. Mis sest, et Eesti riigilt asüüli saanud sõjapõgenik võib sama hästi minna erarentija juurde, võtta talt korteri, kuni maksta jaksab ja selle kohta pole kellelgi midagi kosta. Seega oli Elva ametlik “ei” üsna märgist mööda.
Kuid eks siin tuleb vaadata vox populi poole. Sotsiaalmeedia jututubades on hirmu tekitanud juba ainuüksi mõte, et keegi tumedam Eestisse ja Elvasse tuleb. Läheb lahti jutt, et “neegrid hakkavad vägistama” ja muu taoline. Süürias küll neegreid ei ela, aga see selleks. Räägime siis pealegi mustanahalistest.

Kuid ma ei mõista, miks Elva inimesed musta nahavärvi suhtes nii hirmu täis on, kui meil on mustanahalisega lähiminevikust täiesti positiivne kogemus olemas.

MINNE KOTU MAKAMA!

1990. aastate algul ja keskpaigas oli meil siin omaenda mustanahaline, kuuldavasti Tansaaniast pärit Joki ehk pärisnimega Joachim. Joki õppis paari kuuga eesti keele täiesti talutaval tasemel ära, töötas siinsete baaride uksehoidjana ning oli kogu linnaga sõber.
Joki kohta räägiti, et tal oli silmatorkav mälu – kui ta kellegagi tutvus, siis oli ka inimese nimi tal püsivalt meeles.

Rangelt võttes polnud Joki küll ilmselt sõjapõgenik, vaid pigem majandusmigrant, aga selle võib kõrvale jätta, sest praegu on teemaks pigem see, kas üldse mõnest muust rahvusest või rassist inimesed siia sobida võiksid.

Alaealisena ja mõningate lõhnadega üritasin kord end Verevi baari sisse smuugeldada, kuid šveitser Joki silmitses mind ülevalt alla ja andis soovituse: “Minne kotu makama!” See oli päris hea nõuanne, mille väärtust ma küll tollal ei mõistnud.

Aga räägime siis pealegi neegritest ja vägistamisest. Metsikutel 1990. aastatel elasid Elva tüdrukud tõepoolest vägistamishirmus. Aga põhjuseks polnud metsikud aafriklased, vaid hoopis mõningad kodulinna poisid, kes olid hakanud kantpäid mängima.

Kõik, kes tollal Elvas olid, teavad, kellest jutt ja kuna inimesed on õiguskaitseorganitelt vitsad saanud, siis pole põhjust neile rohkem trükiruumi kulutada. Nii ei julgenud tüdrukud Tiiru baarist pärast pidu koju minna, sest mine tea....

Ja Joki? Mustanahaline Joki võttis hirmu täis tüdrukud auto peale ja viis nad koju. Ja need tüdrukud on siiani tänulikud. Jah, võibolla poleks tõesti iga Elvasse sattuv mustanahaline või muu kaugem tulija samasugune nagu Joki. Aga miks me peaksime kohe halvimat eeldama?

Uudised

Elva Õppejõudude Kogu 300-eurose stipendiumi võitsid Saskia Tullino ja Stella Eileen Päid

Elva Kohvikutepäev on saamas täistuure: järjestikku avanevad uued paigad

ELVA KOHVIKUTEPÄEV ALANUD! Kasteheina kohvikus on massid
Arvamus

PRIIT SIMSON: Räägime sellest, mida meie tahame, mitte sellest, mida poepidajad tahavad

PRIIT SIMSON: Nägemiseni järgmisel hooajal

Piirkonnapolitseinik Jaana Toode: lemmikloomade eest peab hoolt kandma
Kultuur

Elva kultuurikeskuse juhataja Kätlin Saarela: olen saanud julgustust, et oleme õigel teel ja meilt oodatakse uusi põnevaid ettevõtmisi

FOTOD: Elvas avas uksed kaasaegne kultuurikeskus

Aastavahetuse peotelk on valmis ja ootab külalisi
Elva-Jooksusari

Vaata vanu fotosid kunagisest, vahetult augustitormi eel peetud Vapramäe jooksust!

Laupäeval algab taas Elva jooksusari – Vapramäe jooksuga

Täieneb! Elva mäejooksu võitsid Keio Kits ja Tatjana Mannima
Sport

Jooksuportaal: Hannes Veide katkestas Spartathloni maratoni

Eile lõppes jooksukrosside sari Elva Sügis 2016

Hannes Veide stardib homme Kreekas Spartathloni ultrajooksul
Retro

Einelauast restoranini: Elva jaamahoones hakati süüa pakkuma juba üle saja aasta tagasi

Elva Elu 1936: tehkem oma kodud korda!

Karindosk pani kõrtsi kinni, tuletõrjujad tegid lahti
Kuu-tegija

Septembrikuu tegija on Elva puhkepiirkonna edendaja Kätlin Saarela

Augustikuu tegija on FC Elva treener ja tegevjuht Marek Naaris

Juulikuu tegijad on MTÜ Elva Elama eestvedajad Madis Ess ja Toomas Laatsit

Mis Elvas toimub? Saatke oma kommentaarid, teemad, arvamuslood ja fotod aadressil info(at)elva24.ee või võtke ühendust telefonil 56150280
Päevatoimetaja: Priit Simson

Sündmuste kalender

KES ME OLEME?
Portaal Elva24 on 2014. aastal loodud MTÜ Elva Meediaklubi väljaanne, mille eesmärk on operatiivne, julge ja sõltumatu kajastus kõigest, mis Elvas ja tema lähiümbruses inimestele oluline.
Väljaandja ja peatoimetaja: Priit Simson
Väljaandja: Holger Berg
AITA MEIL SAADA PAREMAKS
Anna meile teada, mis Elvas toimub, saada meile huvitav foto või avalda arvamust päevakajalisel teemal. Saada e-kiri info(at)elva24.ee või helista telefonil 56150280
TOETA ELVA24 VÄLJAANDMIST Elva24 sünnib tegijate entusiasmist ega teeni väljaandjatele tulu. Kui sulle meeldib, mida me teeme ja hoolid Elva arengust, oled teretulnud meid toetama. Annetustest saadud raha läheb portaali elementaarsete püsikulude katteks ja meediahariduse edendamiseks Elva koolinoorte seas.

Meie pangakonto number on: EE382200221059950702(Swedbank)
 


Warning: Unknown: Your script possibly relies on a session side-effect which existed until PHP 4.2.3. Please be advised that the session extension does not consider global variables as a source of data, unless register_globals is enabled. You can disable this functionality and this warning by setting session.bug_compat_42 or session.bug_compat_warn to off, respectively in Unknown on line 0