esmaspäev, 25. september 2017

     Esileht    Uudised  Arvamus  Kultuur  Elva Jooksusari  Sport  Kuu tegija  Retro  Sündmused  
    
REKLAAM   
Kõige kiiremad uudised Elvast.

Juulikuu tegijad on MTÜ Elva Elama eestvedajad Madis Ess ja Toomas Laatsit

2014.08.01 19:00:02
Elva24 toimetuse valikul on juulikuu tegijad MTÜ Elva Elama eestvedajad Toomas Laatsit ja Madis Ess. Kuigi MTÜ on tegutsenud alla aasta, on korda saadetud juba märkimisväärselt palju: talgud Arbi järve ja Elva jõe äärse parkmetsa korrastamiseks, Jõe tänava puhkepaviljoni katuse uuendamine, kampaania „Elva suveöödel valgeks“ ja Elva Gümnaasiumi õpilaste stipendiumifondile kaasa aitamine. Praegu on käsil seni suurim projekt – Vaiksele järvele uue purde ehitamine.

IDEE SÜND

MTÜ Elva Elama asutamise idee käis välja Madis Ess, kes tundis, et oleks vaja Elvas ise midagi ära teha. Elvas oli olemas ka grupp aktiivseid inimesi, kes jagasid ühiseid vaateid. Toomas Laatsit sõnab, et tänu Fred Koppelile sai ta tuttavaks hulga aktiivsete inimestega, keda ta seni ei tundnud. „Kuna Valimisliit Elva näol sai kokku seltskond, kellel oli omavahel väga hea klapp, siis ei raatsinud seda tekkinud sünergiat raisku lasta,“ räägib Laatsit.

Kuigi alguses sai nende inimestega koos poliitilist asja aetud, rõhutab ta, et MTÜ Elva Elama ei ole poliitiline ühendus, vaid suunatud heategevusele ja linna arengule. Ühendus koondab aktiivseid kodanikke, kes tegutsevad Elva elu edendamise, elanike ja kodukonna eneseteadvuse, kaasatuse ning elukvaliteedi tõstmise huvides. „ Me tahame ikkagi Elvat paremaks muuta,“ ütleb MTÜ idee algataja Madis Ess.

KUIDAS SÜNNIVAD IDEED JA KUST TULEB RAHA

MTÜ-l Elva Elama toimuvad üldkoosolekud, kus liikmed käivad välja erinevaid ideid, millest lõpuks pannakse kokku aastaplaan. Suure osa seni teostatud projektidest on moodustanud heakorraalased tegevused. Laatsit räägib, et kuna ta ise sõitis aastaid autoga Saksamaa vahet ja nägi kuidas arenesid asjad Saksamaal ning Poolas, siis tekkiski idee, et kui igal pool mujal saab olla kvaliteeti, siis miks meil ei saa. „Ma nägin, kuidas asjad kümne aasta jooksul mujal arenesid ja Eestisse jõudes tuli alati ausalt öeldes masendus peale. Kui mujal saavad olla kvaliteetsed teed, siis miks meil ei saa,“ ütleb Laatsit.

MTÜ saab raha liikmemaksudest ning kodanike ja firmade annetustest. Näiteks praegu käsil olevat Vaikse järve ujumissilla ehitust on Laatsiti sõnul toetanud mitmed ettevõtted ja ka kohalikud omavalitsused. Projektiraha hetkel pole, kuid tulevikus kavatsetakse olla taotlemisel aktiivsemad.

VABATAHLIKKUS JA KODANIKUAKTIIVSUS

Kas vabatahtlikke on raske kaasata? Laatsit:“ Kui on väärt idee, siis löövad inimesed hea meelega kaasa. Muidugi suuremahuliste tööde puhul, nagu näiteks võsalõikamise talgud, oleks inimesi rohkem vaja. Üks projekt läks luhta, sest abikätest jäi puudu.“

Ka MTÜ teine eestvedaja Madis Ess nendib, et kogukond võiks olla aktiivsem. „Üheskoos saab rohkem tehtud,“ ütleb ta.

Laatsit märgib, et kui kogukond ise on käed külge pannud millegi korrastamisel, siis see ka püsib kauem, ei olda nii varmad lõhkuma. „Valmisolek kodukoha arengusse panustada on olemas, kuid nagu ei julgeta veel. Inimesi tuleb rohkem aktiviseerida muutmaks mõttemalli, et kõike ei pea tegema kohalik omavalitsus või riik. Kogukond ise saab ka palju oma kodukoha heaks ära teha,“ ütleb Laatsit.

LINNA HEAKORD

Linna heakord võiks olla tunduvalt parem, nendivad mõlemad MTÜ eestvedajad. Toomas Laatsit arvab, et teede ja tänavate korrastamisele peaks linnas rohkem rõhku panema. Tänavalgustus võiks olla aastaringne. „Metsaalune prügi samuti häirib, kuid see on juba laiem keskkonnateadlikkuse teema. Elvas võiks olla keskkonnajaam, mille olemasolu ehk vähendaks ka prügi metsa alla viimist,“ ütleb ta.

Laatsit ei ole rahul sellega, et võsaga ei tegeleta, seda tuleks tihedamalt lõigata. MTÜ-l endal on kavas üks Vaikse järve ääres olev võsanurk ette võtta oktoobrikuiste talgute käigus. Samuti märgib ta Arbi järve ääres olevat „tondiloss,“ mille peaks likvideerima, sest seda on väga kole vaadata.

Madis Ess annaks Elva heakorrale viiepalli süsteemis hindeks 4 kahe miinusega. „Palju asju on tegemata, rohkelt on läbimõtlematust ja raiskamist.„Mingid asjad lihtsalt üritatakse kuidagi kaelast ära saada ja edasi lükata. Vaja oleks asjade tegemisel rohkem otsustuskindlust.“

Samas kiidavad mõlemad mehed Elva linna looduskeskkonda, mis ongi põhjuseks, miks nad siin elavad või toimetavad.

MTÜ OOTAB UUSI LIIKMEID

MTÜ-s Elva Elama on hetkel 12 registreeritud liiget ja umbes 8 registreerimata inimest, kes MTÜ tegemistes kaasa löövad. Seega on liikmeskond umbes 20 inimese ringis. Kodanikuühendus Elva Elama ootab MTÜ-ga liituma aktiivseid kodanikke, kellel on tahe oma kodupaiga jaoks midagi ära teha. Laatsiti sõnul ongi MTÜ tugevuseks just väga kirju seltskond, on inimesi erinevatelt elualadelt. „Mina ise olen inseneriharidusega ja seetõttu näiteks saime Vaikse järve ujumissilla projekteerimise pealt kokku hoida, kuna oskasin ise selle modelleerida ja materjalivajaduse arvestada.“

Kelle on huvi liituda võib kirjutada MTÜ meiliaadressile: elvaelama@gmail.com või helistada telefonidel 5105184 ja 56248932. Samuti on MTÜ tegemistega võimalik ennast kursis hoida nende FB lehe kaudu: https://www.facebook.com/ElvaElama.TOOMAS LAATSIT (32)

Toomas Laatsit on lõpetanud Eesti Maaülikooli insenerina, kus ta hetkel töötab õppekava juhina. Peale sele on tal väike firma, mis tegeleb lõikeriistade arendamisega. Doktorantuuri sooviks ta minna Müncheni tehnikaülikooli.
Vabal ajal meeldib Toomasele tegeleda oma firma arendamisega ja käsil on ka kodu renoveerimine.

Elvasse elama asumise kohta ütleb Toomas ise järgmist: “Minu vanavanaisa ja vanaisa tulid viiekümnendate alguses Elvasse ja ehitasid siia meie perekonna maja. Üks tulemise põhjusi oli Elva männimetsa tervislik õhk. Ja nii me oleme siia Elvasse juuri ajama jäänud. Elval on omasugune "lummus" või "õhustik" - eks see tõmbab inimesi ka edaspidi siia.“MADIS ESS (29)

Madis Ess on lõpetanud Eesti Maaülikooli loodusturismi erialal ja hetkel tegeleb oma magistritöö kirjutamisega. Ta on RMK loodusvaht, kes hooldab ja seirab puhkealasid ning loodusobjekte. Samuti töötab Madis retkejuhina.
Vabal ajal tegeleb ta jahipidamise, kalapüügi, loodusfotograafiaga ja maal asuva kinnistu hooldamisega.

Elva juures meeldib Madisele kõige enam looduskeskkond:“ Looduskeskkond, see ongi põhjus siia elama asumiseks, see ütleb kõik.“


MTÜ Elva Elama tegemisi 2013- 2014:


• Elvas Arbi järve äärse parkmetsa korrastamine kahel korral

• Eskiisprojekti koostamine jõulukuuse tagasitoomiseks Elva ajaloolise vaksalihoone juurde.

• Elva jõe äärse parkmetsa võsast ja sinna aastatega kogunenud prügist puhastamine.

• „Teeme ära“ talgutel Elvas Jõe tn puhkepaviljonile uue laudkatuse ehitamine ja Elvas Pargi tänaval hooldamata metsatuka korrastamine.

• Elva Õppejõudude Kogul parimale Elva Gümnaasiumi 11. klassi uurimustöö koostajale stipendiumifondi kogumine.

• Kampaania „Elva suveöödel valgeks!“ algatamine.

• Koostöös Elva linnavalitsuse, Rõngu vallavalitsuse, kohalike ettevõtete ja piirkonna elanikega Vaikse järvele uue ujumispurde ehitamine ja seal lähedal oleva puhkeala korrastamine.

• Linnakodanikele ja meie linna sõpradele „Perepäeva“ korraldamine (kalapüügivõistlus, grillmeistrite võistlus, batuut, Kaitseliit, tutvustatakse linna ja lähipiirkonna lastele huvihariduse ja trennide võimalusi Elvas).

• Avalikud heakorratalgud Elva linna parkmetsas.

• Elva Jõululaadal osalemine heategevuslikul eesmärgil.


"Kuu tegija" on rubriik, kus Elva24 toimetus valib viimase kuu jooksul Elva piirkonna elu mõjutanud ja silma paistnud isiku.

Uudised

Elva Õppejõudude Kogu 300-eurose stipendiumi võitsid Saskia Tullino ja Stella Eileen Päid

Elva Kohvikutepäev on saamas täistuure: järjestikku avanevad uued paigad

ELVA KOHVIKUTEPÄEV ALANUD! Kasteheina kohvikus on massid
Arvamus

PRIIT SIMSON: Räägime sellest, mida meie tahame, mitte sellest, mida poepidajad tahavad

PRIIT SIMSON: Nägemiseni järgmisel hooajal

Piirkonnapolitseinik Jaana Toode: lemmikloomade eest peab hoolt kandma
Kultuur

Elva kultuurikeskuse juhataja Kätlin Saarela: olen saanud julgustust, et oleme õigel teel ja meilt oodatakse uusi põnevaid ettevõtmisi

FOTOD: Elvas avas uksed kaasaegne kultuurikeskus

Aastavahetuse peotelk on valmis ja ootab külalisi
Elva-Jooksusari

Vaata vanu fotosid kunagisest, vahetult augustitormi eel peetud Vapramäe jooksust!

Laupäeval algab taas Elva jooksusari – Vapramäe jooksuga

Täieneb! Elva mäejooksu võitsid Keio Kits ja Tatjana Mannima
Sport

Jooksuportaal: Hannes Veide katkestas Spartathloni maratoni

Eile lõppes jooksukrosside sari Elva Sügis 2016

Hannes Veide stardib homme Kreekas Spartathloni ultrajooksul
Retro

Einelauast restoranini: Elva jaamahoones hakati süüa pakkuma juba üle saja aasta tagasi

Elva Elu 1936: tehkem oma kodud korda!

Karindosk pani kõrtsi kinni, tuletõrjujad tegid lahti
Kuu-tegija

Septembrikuu tegija on Elva puhkepiirkonna edendaja Kätlin Saarela

Augustikuu tegija on FC Elva treener ja tegevjuht Marek Naaris

Juulikuu tegijad on MTÜ Elva Elama eestvedajad Madis Ess ja Toomas Laatsit

Mis Elvas toimub? Saatke oma kommentaarid, teemad, arvamuslood ja fotod aadressil info(at)elva24.ee või võtke ühendust telefonil 56150280
Päevatoimetaja: Priit Simson

Sündmuste kalender

KES ME OLEME?
Portaal Elva24 on 2014. aastal loodud MTÜ Elva Meediaklubi väljaanne, mille eesmärk on operatiivne, julge ja sõltumatu kajastus kõigest, mis Elvas ja tema lähiümbruses inimestele oluline.
Väljaandja ja peatoimetaja: Priit Simson
Väljaandja: Holger Berg
AITA MEIL SAADA PAREMAKS
Anna meile teada, mis Elvas toimub, saada meile huvitav foto või avalda arvamust päevakajalisel teemal. Saada e-kiri info(at)elva24.ee või helista telefonil 56150280
TOETA ELVA24 VÄLJAANDMIST Elva24 sünnib tegijate entusiasmist ega teeni väljaandjatele tulu. Kui sulle meeldib, mida me teeme ja hoolid Elva arengust, oled teretulnud meid toetama. Annetustest saadud raha läheb portaali elementaarsete püsikulude katteks ja meediahariduse edendamiseks Elva koolinoorte seas.

Meie pangakonto number on: EE382200221059950702(Swedbank)
 


Warning: Unknown: Your script possibly relies on a session side-effect which existed until PHP 4.2.3. Please be advised that the session extension does not consider global variables as a source of data, unless register_globals is enabled. You can disable this functionality and this warning by setting session.bug_compat_42 or session.bug_compat_warn to off, respectively in Unknown on line 0