pühapäev, 20. august 2017

     Esileht    Uudised  Arvamus  Kultuur  Elva Jooksusari  Sport  Kuu tegija  Retro  Sündmused  
    
REKLAAM   
Kõige kiiremad uudised Elvast.

IGOR GRÄZINI MÄLESTUSED ELVAST: laagrilõkked, esimene armumine ja ainus spordidiplom kaugushüppes

Autor: Elva24
2014.05.21 14:51:04
Oli tegelikult üsna tavaline 1993. aasta suvepäev kusagil juuli alguses: hommikul vihma, päeval päikest; ei külm ega palav – nagu kogu tänavune suvi. Kõndisime üle Uderna poole jääva raudteeülepääsu Elva südame suunas. Paremale jäid paar väga kena uuemat elumaja ja igipõline turuplats ning otse ees kõrgus suurtsugu koolihoone, mille vastas nüüd siis uus,aga tegelikult vana ja sõdurlikult lihtne Vabadussõja mälestussammas, ilma igasuguse üleseletamiseta: ainult aastaarvud, mille tähendus niigi selge. Siis staadion, kerge männitukk ja kerged puumajad, millest osades veel nüüdki laste suvekodu või kunagise pioneerilaagri ase. Laagri sööklamaja ja väiksemate laste magamismaja olid laudadega kinni löödud, kunagine palliplats minust kõrgemas umbrohus aimamatu ning laagriülema maja lihtsalt kadunud. Päris tagaots, mis 30 aasta eest esimese, st kõige vanema rühma asupaik oli, uppus nii võsasse, et maja seinal Kondakovi mälestustahvli leidmine tähendas nõgesekuplaid kuni küünarnukini välja.Kuid mis sellest laagrist, kui professor Kondakovi kautšuki esmaavastaja augi on hakanud mulle nende aastate jooksul üha kahtlasemana paistma. Aga õige ta on – punarätte me 60ndate aastate keskel siin pioneerilaagris kandsime, mis on poliitiliselt muidugi kole paha, kuid lisaks sellele – siia võssa on jäänud ka meie öised häired, laagrilõkked, luurekad, kümneaastase esimene armumine ning minu ainus spordidiplom kaugushüppes.

Jah, muidugi, ajad on teised, kuid teist lapsepõlve pole võtta kusagilt ning tegelikult on mul kahjugi tänastest kümneaastastest, kelle jaoks niisugust Elvat ja niisugust suve enam pole. Sest majade aknad on laudadega kinni löödud, platsid ohakates ja bassein lagunenud.

Mäletan seda randa päevitajaid-suplejaid ummistäis, lõbupaadid sõudmas vastasranda ja Peedu-poolsetesse kõrkjajõgedesse; mäletan öiseid tudengiprallesid siinsamas – veel päevast kuumavas liivas ja järveveest võetud külma ungari veiniga. Võib-olla just selle meenutuse läbi tunnetad paremini kui Narva või Orava piiripunktis, et piir on piir ja neid päevitajaid-jalutajaid, kes Elvasse elu ja raha juurde tõid, siin enam ei ole: juudi arstide ja muusikute, vene kirjandus- ja teadusmeeste elugi nüüd teine. Paljudel pole enam lihtsalt suvitamiseks raha, ja need, kellel on, lähevad nüüd Virginia Beachi, Rivierasse või hädapärast kasvõi Las Palmasesse: teenindamine ikkagi parem ja pealegi – kunde on seal kunde, ka siis, kui ta juhtumisi vene keelt peas rääkima.
Meie oleme aga millestki ilma: sellest suve- ja suvituskultuurist, mis kunagi Tšaikovski Haapsalusse, Igor Severjani Toilasse, Oistrahhid ja Samoilovi Pärnusse või kasvõi sellesama kautšuki-Kondakovi Elvasse tõi.

Pole enam toda Elva restoranigi, mis muidu natuke õudsevõitugi paik oli, kuid kus vähemalt kord aastas Eesti tippmuusikud pärast Tartu muusikapäevi ka isekeskis pidu said teha. Näiteks nõnda, et Silvi Vrait laulis, Olav Ehala mängis klaverit ja trummisoolo oli kadunud FINEST pealikult Andres Eesmaalt.

Ütlete, et ajad on rasked ja pole enam need. Õige: on ja pole ka need. Aga küll tahaks tagasi puhtaid pargiteid, jäätise-kärbseseent, neljajagseid kiikesid Elva mändide vahel. Ja seda ehk tõesti veidi kerglast, aga ometi nii põhjamaiselt karget päevade ja ööde võlu, mis tegi Elvast Elva, Pärnust Pärnu ja Narva-Jõesuust selle, mis ta oli, mitte üksnes topograafilise punkti ühel kahtlasevõitu piirijõel...

Sest kui seisad Elva jaama perroonil ning Peedu kurvist veereb välja diiselrong, võtab silmad veidi kipitama. Mite sellepärast, et diislifiltrid on läbi, vaid seepärast, et see on seesama rong, mis viib sind tagasi, ja siia maha jääb Elva: see, mis oli kunagi ammu, ja see mis ta oli täna. Ja jääb see, mis saab temast homme – Elvast nagu kogu Eestimaastki.

Tekst on pärit Igor Gräzini 1994. aastal ilmunud raamatust „Parema käega“
Uudised

Elva Õppejõudude Kogu 300-eurose stipendiumi võitsid Saskia Tullino ja Stella Eileen Päid

Elva Kohvikutepäev on saamas täistuure: järjestikku avanevad uued paigad

ELVA KOHVIKUTEPÄEV ALANUD! Kasteheina kohvikus on massid
Arvamus

PRIIT SIMSON: Räägime sellest, mida meie tahame, mitte sellest, mida poepidajad tahavad

PRIIT SIMSON: Nägemiseni järgmisel hooajal

Piirkonnapolitseinik Jaana Toode: lemmikloomade eest peab hoolt kandma
Kultuur

Elva kultuurikeskuse juhataja Kätlin Saarela: olen saanud julgustust, et oleme õigel teel ja meilt oodatakse uusi põnevaid ettevõtmisi

FOTOD: Elvas avas uksed kaasaegne kultuurikeskus

Aastavahetuse peotelk on valmis ja ootab külalisi
Elva-Jooksusari

Vaata vanu fotosid kunagisest, vahetult augustitormi eel peetud Vapramäe jooksust!

Laupäeval algab taas Elva jooksusari – Vapramäe jooksuga

Täieneb! Elva mäejooksu võitsid Keio Kits ja Tatjana Mannima
Sport

Jooksuportaal: Hannes Veide katkestas Spartathloni maratoni

Eile lõppes jooksukrosside sari Elva Sügis 2016

Hannes Veide stardib homme Kreekas Spartathloni ultrajooksul
Retro

Einelauast restoranini: Elva jaamahoones hakati süüa pakkuma juba üle saja aasta tagasi

Elva Elu 1936: tehkem oma kodud korda!

Karindosk pani kõrtsi kinni, tuletõrjujad tegid lahti
Kuu-tegija

Septembrikuu tegija on Elva puhkepiirkonna edendaja Kätlin Saarela

Augustikuu tegija on FC Elva treener ja tegevjuht Marek Naaris

Juulikuu tegijad on MTÜ Elva Elama eestvedajad Madis Ess ja Toomas Laatsit

Mis Elvas toimub? Saatke oma kommentaarid, teemad, arvamuslood ja fotod aadressil info(at)elva24.ee või võtke ühendust telefonil 56150280
Päevatoimetaja: Priit Simson

Sündmuste kalender

KES ME OLEME?
Portaal Elva24 on 2014. aastal loodud MTÜ Elva Meediaklubi väljaanne, mille eesmärk on operatiivne, julge ja sõltumatu kajastus kõigest, mis Elvas ja tema lähiümbruses inimestele oluline.
Väljaandja ja peatoimetaja: Priit Simson
Väljaandja: Holger Berg
AITA MEIL SAADA PAREMAKS
Anna meile teada, mis Elvas toimub, saada meile huvitav foto või avalda arvamust päevakajalisel teemal. Saada e-kiri info(at)elva24.ee või helista telefonil 56150280
TOETA ELVA24 VÄLJAANDMIST Elva24 sünnib tegijate entusiasmist ega teeni väljaandjatele tulu. Kui sulle meeldib, mida me teeme ja hoolid Elva arengust, oled teretulnud meid toetama. Annetustest saadud raha läheb portaali elementaarsete püsikulude katteks ja meediahariduse edendamiseks Elva koolinoorte seas.

Meie pangakonto number on: EE382200221059950702(Swedbank)
 


Warning: Unknown: Your script possibly relies on a session side-effect which existed until PHP 4.2.3. Please be advised that the session extension does not consider global variables as a source of data, unless register_globals is enabled. You can disable this functionality and this warning by setting session.bug_compat_42 or session.bug_compat_warn to off, respectively in Unknown on line 0