pühapäev, 20. august 2017

     Esileht    Uudised  Arvamus  Kultuur  Elva Jooksusari  Sport  Kuu tegija  Retro  Sündmused  
    
REKLAAM   
Kõige kiiremad uudised Elvast.

ELVA RAUDTEEJAAM 125: siinse rongiliikluse tekkelugu

Autor: Elva24
2014.08.07 10:51:45
Tänavu möödub 125 aastat Elva raudteejaama avamisest. Sel puhul avaldame kaks Elva raudtee jaamaga seonduvat lugu. Esimene neist räägib loo raudteejaama tekkest.

15. septembril 1830 avati Inglismaal Liverpooli ja Manchesteri vahel maailma esimene raudteeliin. Sealse idee taga olid ärimehed ja eesmärgiks tsiviilkaubavedu.
1851.aastal anti käiku Peterburi-Moskva raudteeliin. Samal aastal algasid uuringud Peterburi-Varssavi liini rajamiseks.

Arved Duvini raamatust „Lugusid raudteedest Eestimaal“ (2007) saame teada järgmist. Kuulnud, et Venemaal avatakse raudteeliine, käis grupp Tallinna kaupmehi 1850.aastatel välja projekti Tallinn-Narva-Peterburi raudteeliini rajamiseks. See oleks aidanud nobedamini pealinna turule kaupu toimetada. Mehed märkisid isegi tulevase kaubaliini sihi maastikul maha.

Võimud projekti ei toetanud. Väidetavalt polnud rõhutatud asja sõjalist efekti. Aasta hiljem saadeti Tallinna ärimehed kukele ka raudteeprojektiga Tallinn-Pihkva. Aga too esimene kava hingusele ei läinud. Võttis ainult aega. 1868. aastal tuli Peterburist otsus, et Paldiski-Tallinn-Peterburi raudtee ehituskava on heaks kiidetud. Projekt sai nimeks „Balti Raudtee“.


Elva raudteejaama hoone 1930ndatel. Foto: FB grupp Elva linn vanadel fotodel


Esimene raudteeliin Eestimaa pinnal avati 24. oktoobril 1870. Selle tähtsamad jaamad olid sõjaväebaas Paldiski, merekindlus Tallinn ja Venemaa sõjakindlus Narva.

Aastal 1876 esitati Venemaa Teedeministeeriumile taotlus ehitada raudteeliin Tartust Riiga. Tartusse jõudis esimene rong 16. augustil 1876 otse Saksa põllumajandusnäituse avamiseks. Liin sai autoritelt ilusa nime – „Liivimaa raudtee“, ja maikuul 1886 alustati Tartust Valga suunal tööd.

Peastaabiks valiti Tartu. Seega algasid tööd Tartust, kust need jõudsid Elvani eriti kiirelt. Kohalikud juudi kaupmehed, kelle äriluure töötas nagu kord ja kohus, ostsid odavalt ära, nii palju kui jõudsid, trassi alla jäävaid maid ning müüsid neid kroonule väga krõbeda hinnaga.

7. novembril 1887 jõudis Tartust Valka esimene rong. See oli läbi sõitnud kolmest jaamast – Elvast, Pukast ja Sangastest ning kahest pooljaamast – Nõo kiriku juures ja Rõngu lähistel Middendorfi mõisa ligidal. Viimane sai hiljem nimeks „Middendorf-Pritsu-Palupera jaam“.

Mis puutub Elva jaama, siis asukoha valik pälvis malbet kriitikat nii 30 kui isegi 60 aastat hiljem. Ja imelik, et just Elva meeste endi poolt. Kirjanik Jaan Kärner sedastas 1931. aastal oma raamatus „Ajaloost“ järgmist: „Kuna Vene kroonu oli 25 kilomeetri järele Tartust kavatsenud jaama, sattus selle asukoht just keset raba, kuhu seni harva oli eksinud inimese jalg. Jõgi, mille lähedale uus raudteejaam rajati, kandis Elva nime, ja üsna arusaadav, et ka jaamale anti jõe nimi.“

Kunagine Elva koduloomuuseumi direktor Kaljola Kirt kirjutas oma essees „Elva ajaloost“ veelgi värvikamalt: „Tartu-Valga raudtee rajamisel tuli leida kolme peatuse asukoht. Jaamade vahemaa pidi olema 25 kilomeetri piires. Nii langeski esimese peatuse asupaigaks üsna ilmetu Jõepera ussisoo soostunud Arbi järve ja Elva jõe vahel.“

Midagi polnud teha – tolleaegne raudruun vajas iga 25 versta tagant tendrisse uut vett. Ehk oli nurinat ka jaamade ehitamise aegu. Kuid Vene kroonu jäi peale, läbi soo veeti raudteeliin ja tulevase Elva kohta pandi püsti teivas. See sündis 1887. aastal.


Reisijad raudteejaamas rongi ootamas, 1938. Foto: FB grupp Elva linn vanadel fotodel


Koht võinuks teivasjaamaks jäädagi, kuid saatus tahtis, et kahe järgneva aasta jooksul ehitati siia Vene raudtee eeskirjade kohane täiskomplektne raudteejaam. Tartus Ado Grenzsteini käe all ilmunud ajalehe „Olevik“ 1889. aasta 31. juuli numbris on lugeda: „Riia Tartu raudtee pääl sai Elva jaam 22. sel kuupäeval sisse õnnistatud ja ühtlasi ka ametlikult avatud.“ See oligi esimene teade Elva jaama olemasolu kohta.

Aga seik, et väga kiiresti kasvas raudteejama lähistele asundus, algul alev, siis suvitusalev, siis linn ja siis suvituslinn, oli juba tõeline ajaloo kingitus. Tegelikult muidugi väga paljude inimeste – eeskätt aadlike ja ärimeeste soov, tahe ja jõupingutused.
Euroopas hästi tuntud suvituslinna rajamiseks kulus vaid mõnikümmend aastat.

Selle aja sees on 1920. aastal korralikult laiendatud ja 2005. aastal Elva linnale kingitud jaam näinud väga palju nii kurblooliseid kui rõõmsaid sündmusi.

Ajaloolistest sündmustest, mis Elva raudteejaama meile niivõrd tähtsaks on muutunud, kirjutame juba homme.


Kalju Hook
ajaloolane,
Elva muuseumisõprade klubijuhatuse liigeUudised

Elva Õppejõudude Kogu 300-eurose stipendiumi võitsid Saskia Tullino ja Stella Eileen Päid

Elva Kohvikutepäev on saamas täistuure: järjestikku avanevad uued paigad

ELVA KOHVIKUTEPÄEV ALANUD! Kasteheina kohvikus on massid
Arvamus

PRIIT SIMSON: Räägime sellest, mida meie tahame, mitte sellest, mida poepidajad tahavad

PRIIT SIMSON: Nägemiseni järgmisel hooajal

Piirkonnapolitseinik Jaana Toode: lemmikloomade eest peab hoolt kandma
Kultuur

Elva kultuurikeskuse juhataja Kätlin Saarela: olen saanud julgustust, et oleme õigel teel ja meilt oodatakse uusi põnevaid ettevõtmisi

FOTOD: Elvas avas uksed kaasaegne kultuurikeskus

Aastavahetuse peotelk on valmis ja ootab külalisi
Elva-Jooksusari

Vaata vanu fotosid kunagisest, vahetult augustitormi eel peetud Vapramäe jooksust!

Laupäeval algab taas Elva jooksusari – Vapramäe jooksuga

Täieneb! Elva mäejooksu võitsid Keio Kits ja Tatjana Mannima
Sport

Jooksuportaal: Hannes Veide katkestas Spartathloni maratoni

Eile lõppes jooksukrosside sari Elva Sügis 2016

Hannes Veide stardib homme Kreekas Spartathloni ultrajooksul
Retro

Einelauast restoranini: Elva jaamahoones hakati süüa pakkuma juba üle saja aasta tagasi

Elva Elu 1936: tehkem oma kodud korda!

Karindosk pani kõrtsi kinni, tuletõrjujad tegid lahti
Kuu-tegija

Septembrikuu tegija on Elva puhkepiirkonna edendaja Kätlin Saarela

Augustikuu tegija on FC Elva treener ja tegevjuht Marek Naaris

Juulikuu tegijad on MTÜ Elva Elama eestvedajad Madis Ess ja Toomas Laatsit

Mis Elvas toimub? Saatke oma kommentaarid, teemad, arvamuslood ja fotod aadressil info(at)elva24.ee või võtke ühendust telefonil 56150280
Päevatoimetaja: Priit Simson

Sündmuste kalender

KES ME OLEME?
Portaal Elva24 on 2014. aastal loodud MTÜ Elva Meediaklubi väljaanne, mille eesmärk on operatiivne, julge ja sõltumatu kajastus kõigest, mis Elvas ja tema lähiümbruses inimestele oluline.
Väljaandja ja peatoimetaja: Priit Simson
Väljaandja: Holger Berg
AITA MEIL SAADA PAREMAKS
Anna meile teada, mis Elvas toimub, saada meile huvitav foto või avalda arvamust päevakajalisel teemal. Saada e-kiri info(at)elva24.ee või helista telefonil 56150280
TOETA ELVA24 VÄLJAANDMIST Elva24 sünnib tegijate entusiasmist ega teeni väljaandjatele tulu. Kui sulle meeldib, mida me teeme ja hoolid Elva arengust, oled teretulnud meid toetama. Annetustest saadud raha läheb portaali elementaarsete püsikulude katteks ja meediahariduse edendamiseks Elva koolinoorte seas.

Meie pangakonto number on: EE382200221059950702(Swedbank)
 


Warning: Unknown: Your script possibly relies on a session side-effect which existed until PHP 4.2.3. Please be advised that the session extension does not consider global variables as a source of data, unless register_globals is enabled. You can disable this functionality and this warning by setting session.bug_compat_42 or session.bug_compat_warn to off, respectively in Unknown on line 0