esmaspäev, 25. september 2017

     Esileht    Uudised  Arvamus  Kultuur  Elva Jooksusari  Sport  Kuu tegija  Retro  Sündmused  
    
REKLAAM   
Kõige kiiremad uudised Elvast.

ELVA RAUDTEEJAAM 125: jaam, mis tunnistas sõdu ning kuulsuste visiite

Autor: Elva24
2014.08.08 11:13:05
Eelmises Elva raudteejaam 125 artiklis kirjutasime sellest, kuidas õnnestus luua just siit läbi sõitev rongiliiklus ning raudteejaam. 125 aasta sisse on mahtunud igasuguseid sündmusi, nii kurbi kui ka rõõmsaid, millest ka meenutuse teises osas kirjutame.

• Jaama sisseõnnistamisest ei möödunud kümnenditki, kui tema perroonile ilmusid suurkübarates ja päevavarjudega „daamed“ ning spatsiirstokkidega „herrad“. Lihtsalt suvitajad, aga ka üha kerkivate suvekodude omanikud. Teadlased, riigiametnikud, juristid, arstid, kaupmehed ja nende pered.

Neist väga paljud olid kopsuhaiged ja neid meelitas siia Meeri mõisniku avastus. Nimelt väitis Peterburi Sõjameditsiini Akadeemia emeriitprofessor, et teel vaksalist Verevi järve äärde on metsas eriline bioenergetika kese. Koos männiokaste levitatud ollusega andvat see tiisikusele surmahoobi. Mõisnik ehitas keskme ümbrusse puhkajate jaoks üksteist suvemaja.

• Elval polnud veel pakkuda rannapromenaadi ega muid suvitusvõlusid. Suvesaksad valisid promenaadiks jaama perrooni. Siin võttis suvitajaskond vastu ja saatis ära kõik Elvat läbivad rongid. Riia tudeng P.Krassovski kirjutas oma 1904. aasta märkmetes, et „Raudteeplatvorm etendas Elvas Nevski prospekti rolli“

• Kaupleja leiab ikka üles kõige rahvarikkama paiga. Elva raudteejaam sai 1909. aastal enda külje alla Elva esimese turu. Hotell, restoran, välikemmerg ja apteek olid juba olemas.

• Siis tuli rööpaid pidi sõda. Aino Kallas, kes alates 1906. aastast sageli hotell-restoranis „Elwa“ oma kirjatöid tegi, märkis sedapuhku päevikusse, et Elva on tühi, vaid raudteejaamas seisab lõpmata pikk sõjaväeešelon.

Reisijad raudteejaamas rongi ootamas, 1938. Foto: FB grupp Elva linn vanadel fotodel

• Rööpaid pidi tuli ka Vabadussõda. Venemaalt saadetud Eesti Kommunistliku polgu üksused hõivasid jaamahoone ja seadsid siin sisse oma staabi. 14. jaanuaril 1919 alustas Eesti soomusrong Tartust Valga poole liikumist. Elva jaam nägi kolme punaste soomusrongi ühe Eesti rongi vastu minemas ja peagi põgenemas koos punahiinlaste üksuse riismetega, kes olid korraldanud vastupanu Vapramäel. 20. jaanuaril 1919 olid Eesti sõjamehed vaksalis ja Elva asundus vaenlasest vaba. Jaamahoone aga andis peavarju Läti sõjapõgenikele, sealhulgas ka ühele hilisemale Läti Vabariigi presidendile.

• 1920. aasta suvest alates hakkas jaamas liikuma valge käru. Jäätiseonu Kübarsepp müüs nelja sorti maiust 5 sendi eest ports.

• Samal aastal süttis jaama esisel üks viiest esimesest elektrilambist Elva tänavail. Kohe pärast turu kolimist tegi siin pildi ilusaks kena lilleklump ja selle keskel purskkaev.

• Vabas Eestis oli jaamahoone see kõige demokraatlikum koht, kus Elva eliit ei häbenenud ühineda – ka puhvetis – kõigi reisijate ja ootajatega. Suviti nähti siin Kahe Muusa Eedit – kunstnik Viiraltit ja helilooja Ojat. Siia tegi sageli asja „kirjanikepaar“, nagu Elvas kutsuti Jaan Kärnerit ja Hugo Raudseppa. Elva oli nii uhke Eesti ainukese kutselise näitekirjaniku üle, et Raudsepa 50. sünnipäev kujunes kogu linna pidupäevaks. Sel puhul tõi rong ka rohkesti külalisi.

• Jaama perroonil on eri aegadel liikunud pea iga päev näitleja Leopold Hansen, kes käis Vanemuises tööl. Vahel üritas ta jaama ka vältida ja läks Tartusse jala.

• Hulgaliselt on jaam kõigil aegadel vastu võtnud näitetruppe, eeskätt Vanemuisest, ning muusika- ja lauluinterpreete.

• 1931. aastast alates võis siin kohata kunstnik Eduard Kutsarit. Jaamast astus sageli läbi ka kohalik kunstnik, kunagise Tartu Ülikooli rektori poeg Viktor Aleksejev, kelle Elva maastikke müüdi USA-sse, Saksamaale ja mujale.

• Pärast majanduskriisi kujunesid 1930. aastate suved Elva jaamale lausa rahvaste paabeliks. Oli rohkesti puhkepäevi, mil odavama piletiga saabus Tartust Belgia eeskujul käiku lastud huvirongidega kuni 3000 puhkajat. Seda oli poolteist korda rohkem, kui Elvas elanikke. Ja selle üle oldi uhked. Kirjanik Jaan Kärner märkis 1931. aastal õhinal, et „Elva oleks tulevikus suuteline vastu võtma isegi kuni 25 000 tartlast suve jooksul“.

• Tolle aja välissuvitajaid tõi Elva jaama ikka rong - Skandinaaviast, Saksamaalt, Austriast, Itaaliast, Prantsusmaalt ning isegi Ladina-Ameerikast ja Uus-Meremaalt.

• Võõrriigi poolt võimu võtmine pööras vana jaama elus kogu ilusa pea peale. Juunis 1941 ja märtsis 1949 viidi siit sadu „rahvavaenlasi“- naisi, lapsi ja vanureid – Siberi kolkasse „karistust“ kandma ja „ümber kasvama“.

Raudteejaam 1951. Foto: FB grupp Elva linn vanadel fotodel

• Kui teine suur sõda hakkas peale tulema, oleks Elva oma jaamast äärepealt ilma jäänud. Läti hävituspataljon põletas juba maha Sangaste ja Puka jaamahooned, Elva oma aga päästis jaamaülem Paul Mathiesen. Terroristid said vaid Paluperast Elvani liiprid eriseadeldisega puruks teha.

• Viimase sõja ajal nägi eakas jaam ära kahe riigi ja ühe riigita sõjaväeüksuse esindajad. Viimased olid majutatud Peedule ja neid kutsuti vlassovlasteks.

• Sõja lõppedes hakkas jaam raudteedpidi õppustele saatma nõukogude tanke, mis olid paigutatud Elvas mitmele poole laiali.

• Jaamahoone mäletab hästi sõjaeelse Elva tuntud spordimehi. Siin on elvalased tormiliselt tervitanud läbisõitvaid olümpialasi eesotsas Kristjan Palusaluga (1936), aga ka 1938. aastal omameest, kolmekordset maailmameistrit ja kolme maailmarekordi omanikku laskmises Villem Jaansonit.

Kaheksal korral tõid rongid aastatel 1931-1959 Elvasse Eesti meistrivõistlustest osavõtjaid ujumises.

Sportlasi ning suurte kultuuri- ja riigikaitseürituste külalisi on jaam rongidelt vastu võtnud tuhandeid. Oli aeg, kui Eesti laskesuusatajate esindus koosnes ainult elvalastest. Siinses lasketiirus aga käidi spordilaagris üle kogu Venemaa.

• Pärast sõda otsustasid nõukogude võimumehed Elva kui suvituskoha uuesti ellu kutsuda. Juba mai lõpus hakkas Moskvast, Leningradist ja Riiast saabuma sadu „nautšnõi sotrudnikuid“ koos peredega. Pereliikmed lahkusid alles sügisel, ning kokkuleppel saadeti neile Moskva rongiga järele Eesti kartulit ja teisi köögivilju.

• Elva jaam on ära näinud kogu raudtee ajaloo artefaktid – inglise, saksa ja vene vedurid, rongi „Balti Ekspress“, mis alates 1935. aastast viis Tallinnast Riiga, teise kiirrongi, mis viia alates 1937. aastast reisijaid Berliini, Riia liinile juba peale sõda (1950) suunatud „Hõbenoole“, Minskisse viinud „Tšaika“ (1964) ja nüüd ka moodsad Stadleri lähimaarongid, mis tulevad Valka ja lähevad Tallinna.

Kõige rohkem on auväärne Elva jaam sajandi ja veerandi jooksul teinud oma põhitööd – ladustanud ja vedanud kaupu, toonud ning viinud inimesi ja posti. Sealhulgas on ta lugematuid kordi saatnud Tartusse tööle ja võtnud vastu töölt tulevaid elvalasi. Seda teeb ta ka täna.


Kalju Hook
ajaloolane,
Elva muuseumisõprade klubi juhatuse liige


Uudised

Elva Õppejõudude Kogu 300-eurose stipendiumi võitsid Saskia Tullino ja Stella Eileen Päid

Elva Kohvikutepäev on saamas täistuure: järjestikku avanevad uued paigad

ELVA KOHVIKUTEPÄEV ALANUD! Kasteheina kohvikus on massid
Arvamus

PRIIT SIMSON: Räägime sellest, mida meie tahame, mitte sellest, mida poepidajad tahavad

PRIIT SIMSON: Nägemiseni järgmisel hooajal

Piirkonnapolitseinik Jaana Toode: lemmikloomade eest peab hoolt kandma
Kultuur

Elva kultuurikeskuse juhataja Kätlin Saarela: olen saanud julgustust, et oleme õigel teel ja meilt oodatakse uusi põnevaid ettevõtmisi

FOTOD: Elvas avas uksed kaasaegne kultuurikeskus

Aastavahetuse peotelk on valmis ja ootab külalisi
Elva-Jooksusari

Vaata vanu fotosid kunagisest, vahetult augustitormi eel peetud Vapramäe jooksust!

Laupäeval algab taas Elva jooksusari – Vapramäe jooksuga

Täieneb! Elva mäejooksu võitsid Keio Kits ja Tatjana Mannima
Sport

Jooksuportaal: Hannes Veide katkestas Spartathloni maratoni

Eile lõppes jooksukrosside sari Elva Sügis 2016

Hannes Veide stardib homme Kreekas Spartathloni ultrajooksul
Retro

Einelauast restoranini: Elva jaamahoones hakati süüa pakkuma juba üle saja aasta tagasi

Elva Elu 1936: tehkem oma kodud korda!

Karindosk pani kõrtsi kinni, tuletõrjujad tegid lahti
Kuu-tegija

Septembrikuu tegija on Elva puhkepiirkonna edendaja Kätlin Saarela

Augustikuu tegija on FC Elva treener ja tegevjuht Marek Naaris

Juulikuu tegijad on MTÜ Elva Elama eestvedajad Madis Ess ja Toomas Laatsit

Mis Elvas toimub? Saatke oma kommentaarid, teemad, arvamuslood ja fotod aadressil info(at)elva24.ee või võtke ühendust telefonil 56150280
Päevatoimetaja: Priit Simson

Sündmuste kalender

KES ME OLEME?
Portaal Elva24 on 2014. aastal loodud MTÜ Elva Meediaklubi väljaanne, mille eesmärk on operatiivne, julge ja sõltumatu kajastus kõigest, mis Elvas ja tema lähiümbruses inimestele oluline.
Väljaandja ja peatoimetaja: Priit Simson
Väljaandja: Holger Berg
AITA MEIL SAADA PAREMAKS
Anna meile teada, mis Elvas toimub, saada meile huvitav foto või avalda arvamust päevakajalisel teemal. Saada e-kiri info(at)elva24.ee või helista telefonil 56150280
TOETA ELVA24 VÄLJAANDMIST Elva24 sünnib tegijate entusiasmist ega teeni väljaandjatele tulu. Kui sulle meeldib, mida me teeme ja hoolid Elva arengust, oled teretulnud meid toetama. Annetustest saadud raha läheb portaali elementaarsete püsikulude katteks ja meediahariduse edendamiseks Elva koolinoorte seas.

Meie pangakonto number on: EE382200221059950702(Swedbank)
 


Warning: Unknown: Your script possibly relies on a session side-effect which existed until PHP 4.2.3. Please be advised that the session extension does not consider global variables as a source of data, unless register_globals is enabled. You can disable this functionality and this warning by setting session.bug_compat_42 or session.bug_compat_warn to off, respectively in Unknown on line 0