neljapäev, 21. september 2017

     Esileht    Uudised  Arvamus  Kultuur  Elva Jooksusari  Sport  Kuu tegija  Retro  Sündmused  
    
REKLAAM   
Kõige kiiremad uudised Elvast.

ELVA KOHVIKUELU EELMISEL SAJANDIL: Kümned pagariärid ja kuulsad toidunautlejad

2014.08.18 11:32:05
Raamat "Suvituslinn Elva" viitab, et väljaanded Postimees ja Elva Elu kirjutasid 30ndatel hoogsalt väikelinna suvitajatest ja sealsest elust. Nüüd, kus Elvas on vastavatud uus kohvik ja käima lükatud Kohvikutepäeva traditsioon, on ehk põnev vaadata veidi tagasi sellele, kuidas möödunud sajandil suvituslinnas toitlustusäri aeti.

Postimees 6. juuli 1930. "Suvepäevad Elvas: Pagarite õnnistus"

Elva tänavail liikudes ei saa jääda silma paistmata suurte ja väikeste kringlite rohkus: iga maja kohal ripub kui mitte kaks, siis vähemalt üks kuldkringel tingimata. Ja selle kringli all asub pagariäri ise. Ühel ainsal tänaval lugesin 7 pagariäri – kes aitab?

Tekib küsimus, kes need kuklid ja kringlid lõpuks hävitab, ega ometi alevisaksad ja supelsaksad kokku ise selle ametiga hakkama ei saa. Tuleb välja, et tõepoolest ei saa. Elva kringleid veetakse mööda maad laiali laatadele ja küllap seal juures tehakse ka mõni teine väike äri. Ümbruskonna laatade puhul voorib igast pagariärist oma laadung saiu teele, mees ise istub kõrgel koorma otsas ja laksutab keelt.

Elva Elu, 4. juuni 1933

Tänavu pole Elval põhjust nukralt suvele vastu astuda. Alevivalitsuse korraldusel on läbi viidud jällegi uuendusi, millised peaksid Elvale aina uusi sõpru juurde tooma.

Mis puutub alevi ilustamisse, siis seltside kaasabil loodetakse ses suhtes üht-teist tänavu ära teha. Kasiinos avatakse tänavu esmakordselt alkoholiline einelaud.

Elva linnasekretär Laine Karu maja, 1930ndad. Foto: FB grupp Elva linn vanadel fotodel

Kuidas aga aeti restoraniäri 30 aastat hiljem? Heidame pilgu August Vesteri meenutusele sellest perioodist.

Järk-järgult hakkas tulema neid kuulsusi, neid tutvusi, Elva suvitajaid, neid professoreid, neid akadeemikuid – neid on siin olnud tohutult ja kõik nad käisid ju Elva restoranist läbi! Kõik tookordsed Nõukogude Liidu relvakonstruktorid, relvameistrid, kes olid üle ilma tuntud. Ka vana Kalašnikov ise käis restoranis lõunatamas. Restorani külastasid ka Tõravere observatooriumi teadlane Charles Villmann ning kolm korda kosmoses käinud NSV liidu kosmoselendur Aleksei Leonov.

Kui 1963. Aastal avati Elva restoran, siis tuli kõrtsi administraatoril niisugune häda, et ei olnud anda süüa Nõukogude liidu koondise sportlastele 5 rubla eest päevas. Mida sa annad süüa?

Sellest on nüüd üle neljakümne aasta, kui mina hakkasin Elva restoranile angerjaid suitsetama, et saaks neile angerjaid sööta, et saaks neile kalamarja sisse sööta, et millega see viis rubla päevas ära teha. Olukorras, kus lõunasöök maksis 70 kopikat. Lõunaks oli supp, praad, magustoit, ja veel koor ka, tead. Noh, aga kuhu siis see viis rubla läheb?


Raamatus "Suvituslinn Elva" meenutab ka Are Altraja Elva restoranielu - seda juba üsna hiljuti, täpsemalt 90ndatel aastatel.

Kohalike elanike sissetulekud muutusid ebastabiilseks, algas kauboikapitalism, kus esteetika ja eetika nimelised sõnad muutusid võõrsõnadeks. Nooore riigi tsentraalsed ressursid väikelinna Elva jaoks olid olematud ja nn. linnavalitsuse otsesidemed Moskvaga loomulikult katkesid.

Elu muutus äriks ja suurimad elumehed suurimateks ärimeesteks. Õnneks olid Elva ärielu kandjateks mitmendat põlve elvalased, kellele väikese kodulinna armastus ja 100 aastat vanade väärtuste tajumine probleeme ei valmistanud. Legendaarsete ettevõtjate Rein Abeli ja August Vesteri vastasseis ja konkurents on õnneks hoidnud mitteelvalasest ärikontingendi siit linnast eemal, kui üksikud erandid välja arvata.

Kuna kõige kiiremini on võimalik nullist alustades teenida toitlustuses ja meelelahutuses, siis muutusidki Elva majanduselu kandvateks jõududeks kiirest avatud baarid ja pubid.
Tiiru baar, Soodoma baar, Kadaka baar, Angaste baar, Verevi motell, Verevi baar – need olid uued, küll mitte üleliidulise tähtsusega, aga siiski sageli üle-eestilise tähtsusega kogunemiskohad nii nahktagides erinevate maffiagrupeeringute esindajatele kui ka kohalikele elanikele.

Raha tuli küll Elvasse, aga sellel rahal ei olnud mingit pistmist esteetika ja eetikaga, kuultuuri ja intelligentsiga. Tavaliselt piirdus esteetika märja asfaldi värvi autoga ja kultuur džinni ja toonikuga. Aga nii oli see kõikjal Eestis.


Uudised

Elva Õppejõudude Kogu 300-eurose stipendiumi võitsid Saskia Tullino ja Stella Eileen Päid

Elva Kohvikutepäev on saamas täistuure: järjestikku avanevad uued paigad

ELVA KOHVIKUTEPÄEV ALANUD! Kasteheina kohvikus on massid
Arvamus

PRIIT SIMSON: Räägime sellest, mida meie tahame, mitte sellest, mida poepidajad tahavad

PRIIT SIMSON: Nägemiseni järgmisel hooajal

Piirkonnapolitseinik Jaana Toode: lemmikloomade eest peab hoolt kandma
Kultuur

Elva kultuurikeskuse juhataja Kätlin Saarela: olen saanud julgustust, et oleme õigel teel ja meilt oodatakse uusi põnevaid ettevõtmisi

FOTOD: Elvas avas uksed kaasaegne kultuurikeskus

Aastavahetuse peotelk on valmis ja ootab külalisi
Elva-Jooksusari

Vaata vanu fotosid kunagisest, vahetult augustitormi eel peetud Vapramäe jooksust!

Laupäeval algab taas Elva jooksusari – Vapramäe jooksuga

Täieneb! Elva mäejooksu võitsid Keio Kits ja Tatjana Mannima
Sport

Jooksuportaal: Hannes Veide katkestas Spartathloni maratoni

Eile lõppes jooksukrosside sari Elva Sügis 2016

Hannes Veide stardib homme Kreekas Spartathloni ultrajooksul
Retro

Einelauast restoranini: Elva jaamahoones hakati süüa pakkuma juba üle saja aasta tagasi

Elva Elu 1936: tehkem oma kodud korda!

Karindosk pani kõrtsi kinni, tuletõrjujad tegid lahti
Kuu-tegija

Septembrikuu tegija on Elva puhkepiirkonna edendaja Kätlin Saarela

Augustikuu tegija on FC Elva treener ja tegevjuht Marek Naaris

Juulikuu tegijad on MTÜ Elva Elama eestvedajad Madis Ess ja Toomas Laatsit

Mis Elvas toimub? Saatke oma kommentaarid, teemad, arvamuslood ja fotod aadressil info(at)elva24.ee või võtke ühendust telefonil 56150280
Päevatoimetaja: Priit Simson

Sündmuste kalender

KES ME OLEME?
Portaal Elva24 on 2014. aastal loodud MTÜ Elva Meediaklubi väljaanne, mille eesmärk on operatiivne, julge ja sõltumatu kajastus kõigest, mis Elvas ja tema lähiümbruses inimestele oluline.
Väljaandja ja peatoimetaja: Priit Simson
Väljaandja: Holger Berg
AITA MEIL SAADA PAREMAKS
Anna meile teada, mis Elvas toimub, saada meile huvitav foto või avalda arvamust päevakajalisel teemal. Saada e-kiri info(at)elva24.ee või helista telefonil 56150280
TOETA ELVA24 VÄLJAANDMIST Elva24 sünnib tegijate entusiasmist ega teeni väljaandjatele tulu. Kui sulle meeldib, mida me teeme ja hoolid Elva arengust, oled teretulnud meid toetama. Annetustest saadud raha läheb portaali elementaarsete püsikulude katteks ja meediahariduse edendamiseks Elva koolinoorte seas.

Meie pangakonto number on: EE382200221059950702(Swedbank)
 


Warning: Unknown: Your script possibly relies on a session side-effect which existed until PHP 4.2.3. Please be advised that the session extension does not consider global variables as a source of data, unless register_globals is enabled. You can disable this functionality and this warning by setting session.bug_compat_42 or session.bug_compat_warn to off, respectively in Unknown on line 0