esmaspäev, 25. september 2017

     Esileht    Uudised  Arvamus  Kultuur  Elva Jooksusari  Sport  Kuu tegija  Retro  Sündmused  
    
REKLAAM   
Kõige kiiremad uudised Elvast.

Koolimehe ja kultuuritegelase Arvo Mälbergi sünnist möödub 90 aastat

Autor: Elva24
2014.10.24 17:34:10
Elva kultuuritegelane ja pikaaegne koolidirektor Arvo Mälberg sündis Räpina vallas Naha külas Kaldapera talus 1924. aasta 8. novembril.

Koolitee kulges tal Naha algkoolis, Raadamaa 6-klassilises koolis, Räpina Aianduskeskkoolis ja Tartu gümnaasiumis. Edasi on ta õppinud EPA-s ja Tartu Ülikoolis.

Mälberg jõuti 1944.aastal mobiliseerida Saksa armeesse, mida tal tuli nõukogude perioodil varjata. 1948. aastal alustas ta tööd juba kooliõpetajana Raadamaa algkoolis. 1952.aastal asus Mälberg Nõkku, kus temast sai Nõo keskkooli õpetaja ja õppealajuhataja. Arvo oli sel ajal juba abielus Magda Konsapiga, kes õpetas eesti keelt ja kirjandust.

Mälbergi koolis õpetasid õpilasi kogu Eestis tuntud nimed.

1956. aastal asus Mälberg Elvasse, kus elas ta kuni oma surmani 9. märtsil 1999. aastal Mälbergite perekond ehitas Kulbilohku omale kodu.

KURADITOSIN AASTAT KOOLIJUHT

Arvo Mälbergi elu olulisem periood on aastad 1960- 1973.a. , mil ta töötas Elva keskkooli direktorina. Ta suutis muuta keskkooli nägu. Mälbergi ja Karl Muru initsiatiivil rajati keskkooli kirjanduse süvaõppega klass. Selles klassis õpetati ladina, soome ja hispaania keelt, tõlkimist andis Ain Kaalep, teatriõpetust Lembit Eelmäe, psühholoogiat Kalju Toim, kodu-uurimist Mälberg ise ja 1980-tel ka religiooni Toivo Pill.

1960. aastal ilmus almanahh „Esimesed Vaod I – kus avaldati õpilaste omaloomingut. Selle toimetajaks Karl Muru ja Jaak Põldmäe. Hilisemad almanahhid kandsid nime „Männikasvud“.

1975.aastal toimus esimene ametlik emakeelepäev. Selle vedajaks sai õpetaja Uno Kuresoo ja tava jätkus 1990-ndateni. Sellele juurde tulid rahvaluulepäevad, huumoripäevad, sürrealismipäevad.

Elva õpilastega kohtus enamus Eesti kirjanikkonnast. Nii mõnigi käis siin korduvalt, omainimene oli muidugi Ain Kaalep. 1975/76.õppeaastal külastati Jaan Krossi ja Ellen Niidu kodu, Kirjanike maja musta laega saali.

ÄRKAMISAJA TÜÜPI MEES

Tõlkija ja kirjamees Ain Kaalep on kirjutanud Arvo Mälbergi kohta: „Mälbergi-aegne Elva kooli hing oli eesti rahvusliku kultuuri mõttes kindlasti tervem ja tugevam kui tol ajal mõne teise kooli hing. Mälberg oli ärkamisaja tüüpi rahvamees, nagu need ärkamisaegsed koolmeistrid , kes Eesti rahvusliku kultuuri lõid. Tema jätkas nende traditsioone. Ta oli Elvas absoluutselt populaarne, kõik tundsid teda.“

Mälberg suutis kirjandusklassile lisada ka spordiklassi. Selle ainuke lend lõpetas 1969. aastal.

Mälberg oli ka üks Tartumaa Muuseumi asutajatest 1959. aastal. Tema võitles alati selle eest, et säilitataks minevikku. Ta korraldas õpilaste üritusi Hanseni majas ja Udernas.
Elu viimastel aastatel töötas ta Tartumaa Muuseumis, jõudis koostada mitmeid trükiseid. Näiteks“ Kusta Toom“ August Toomingas:elukäik ja kirjanduslik tegevus“,“Näpuotsatäis Elvast“ jt.

Tema organiseeris laulva revolutsiooni perioodil Elvas Muinsuskaitse Seltsi, elvalaste Balti ketti sõidu, mitu sõitu Tallinna tolle aja üritustele.

Raamatukoguga seob teda kirjandussõprade klubi Arbi asutamine ja aastatepikkune tegevus. 8. novembril 2014.a. kell 12 on Elva linna raamatukogu kaminasaali oodatud kõik Arvo Mälbergi kaastöötajad ja õpilased, et üheskoos tähistada tema 90. sünniaastapäeva.

Heli Zink
ajaloolane

Uudised

Elva Õppejõudude Kogu 300-eurose stipendiumi võitsid Saskia Tullino ja Stella Eileen Päid

Elva Kohvikutepäev on saamas täistuure: järjestikku avanevad uued paigad

ELVA KOHVIKUTEPÄEV ALANUD! Kasteheina kohvikus on massid
Arvamus

PRIIT SIMSON: Räägime sellest, mida meie tahame, mitte sellest, mida poepidajad tahavad

PRIIT SIMSON: Nägemiseni järgmisel hooajal

Piirkonnapolitseinik Jaana Toode: lemmikloomade eest peab hoolt kandma
Kultuur

Elva kultuurikeskuse juhataja Kätlin Saarela: olen saanud julgustust, et oleme õigel teel ja meilt oodatakse uusi põnevaid ettevõtmisi

FOTOD: Elvas avas uksed kaasaegne kultuurikeskus

Aastavahetuse peotelk on valmis ja ootab külalisi
Elva-Jooksusari

Vaata vanu fotosid kunagisest, vahetult augustitormi eel peetud Vapramäe jooksust!

Laupäeval algab taas Elva jooksusari – Vapramäe jooksuga

Täieneb! Elva mäejooksu võitsid Keio Kits ja Tatjana Mannima
Sport

Jooksuportaal: Hannes Veide katkestas Spartathloni maratoni

Eile lõppes jooksukrosside sari Elva Sügis 2016

Hannes Veide stardib homme Kreekas Spartathloni ultrajooksul
Retro

Einelauast restoranini: Elva jaamahoones hakati süüa pakkuma juba üle saja aasta tagasi

Elva Elu 1936: tehkem oma kodud korda!

Karindosk pani kõrtsi kinni, tuletõrjujad tegid lahti
Kuu-tegija

Septembrikuu tegija on Elva puhkepiirkonna edendaja Kätlin Saarela

Augustikuu tegija on FC Elva treener ja tegevjuht Marek Naaris

Juulikuu tegijad on MTÜ Elva Elama eestvedajad Madis Ess ja Toomas Laatsit

Mis Elvas toimub? Saatke oma kommentaarid, teemad, arvamuslood ja fotod aadressil info(at)elva24.ee või võtke ühendust telefonil 56150280
Päevatoimetaja: Priit Simson

Sündmuste kalender

KES ME OLEME?
Portaal Elva24 on 2014. aastal loodud MTÜ Elva Meediaklubi väljaanne, mille eesmärk on operatiivne, julge ja sõltumatu kajastus kõigest, mis Elvas ja tema lähiümbruses inimestele oluline.
Väljaandja ja peatoimetaja: Priit Simson
Väljaandja: Holger Berg
AITA MEIL SAADA PAREMAKS
Anna meile teada, mis Elvas toimub, saada meile huvitav foto või avalda arvamust päevakajalisel teemal. Saada e-kiri info(at)elva24.ee või helista telefonil 56150280
TOETA ELVA24 VÄLJAANDMIST Elva24 sünnib tegijate entusiasmist ega teeni väljaandjatele tulu. Kui sulle meeldib, mida me teeme ja hoolid Elva arengust, oled teretulnud meid toetama. Annetustest saadud raha läheb portaali elementaarsete püsikulude katteks ja meediahariduse edendamiseks Elva koolinoorte seas.

Meie pangakonto number on: EE382200221059950702(Swedbank)
 


Warning: Unknown: Your script possibly relies on a session side-effect which existed until PHP 4.2.3. Please be advised that the session extension does not consider global variables as a source of data, unless register_globals is enabled. You can disable this functionality and this warning by setting session.bug_compat_42 or session.bug_compat_warn to off, respectively in Unknown on line 0