pühapäev, 20. august 2017

     Esileht    Uudised  Arvamus  Kultuur  Elva Jooksusari  Sport  Kuu tegija  Retro  Sündmused  
    
REKLAAM   
Kõige kiiremad uudised Elvast.

ENDINE ELVA POSTIPOISI JUHT JAAN KAPPO: PÕNEVAIMAD JUTUD AETI SIIS, KUI MÄRKMIK KINNI

2014.11.21 19:40:18
Elvas elav Jaan Kappo on filoloog, kauaaegne ajakirjanik ja toimetaja, kes oli 1990. aastatel tunnistajaks ka "Elva Postipoisi" sünnile. Praegu on Jaan Kappo tegus pensionär, kes lööb kaasa Elva Muuseumisõprade Ühingu tegemistes.

"Lehetööst päris vabaks pole kunagi saanud. Eestis pole pea ühtegi väljaannet, kus ma töötanud poleks," ütleb ta enda kohta.

Elva 24 käis Jaan Kappoga kohtumas ja meenutamas taasiseseisvumise järgset Elva ajakirjanduse sündi ning arengut.Kohtume Jaan Kappoga Elva Matkakeskuses, kus alguses räägime niisama elust- olust. Pildistada ta end paraku ei luba. Siis aga veereb jutt ajakirjandusele ja sellele, kuidas üldse tekkis idee hakata Elvas välja andma oma ajalehte.

Jaan Kappo räägib, et 1990. aastate alguses selline mõte tekkis, sest Elva tundus olevat piisavalt suur linn oma ajalehe väljaandmiseks. Arvo Mälberg oli sel ajal põhiline idee eestvedaja. Ta hakkas ise välja andma lehte "Elva", mis aga oli harrastuslik ja üsna lühiaegne projekt. Sellest omakorda arenes idee, et võiks hakata taas välja andma "Elva Elu," mis oli ilmunud 1930 aastatel. Finantsraskuste tõttu elluviimine venis, kuid päris maha seda mõtet ei maetud. "Elva Elu" taaselustamisest siiski asja ei saanud.

MÕTE ELVA ÄRILEHEST

Asja võttis taas kätte Jaan Rommot, kes oli tegev "Aktuaalse Kaamera" ja Eesti Filmi juures, samuti õpetas ta välja nooremaid kolleege. Ta suutis Elva Ettevõtjate Ühendusele maha müüa idee Elva ärilehest, mida aga ilmus vaid 5 numbrit. Kuna üsna pea sai selgeks, et Elva ärileht ennast ära ei tasu, siis hakati mõtteid mõlgutama laiema kandepinnaga ajakirjandusest. Ka tollane linnapea Väino Uibo toetas seda ideed.

"Küsiti ka minu arvamust ja mul olid sellega seoses mõned mõtted. Nii sündiski otsus asi käima lükata. Kuigi ma üritasin algul eemale hoida, aga ideed olin ju ise välja käinud, ning seetõttu ei saanud ka enam põõsasse hüpata. Tuli teha!," meenutab Jaan Kappo naeratades.

Ajalehe finantseerimiseks nappis vahendeid, seega üritati saada Elva Ettevõtjate Ühenduse toetust. Välja oli vaja anda vähemalt 7000 müügieksemplari, et leht ennast ära majandaks.

"Sel ajal oli lehtede lugemine langustrendis, ajakirjanduses oli madalhooaeg. See aga ei tähendanud, nagu oleks sellise väikese lehe väljaandmine mõttetu. Minu arvates on iga kohaliku omavalitsuse kohuseks oma valijaid teavitada ja asjadega kursis hoida, ning selle jaoks on kõige parem vahend kohalik ajaleht," räägib Kappo.

INFOJAHT OLI RASKENDATUD

"Elva Postipoisi" esimene number ilmus 1. septembril 1994 aastal. Lehe juhtimise ja majandamisega tegeles Jaan Rommot, toimetajaks oli Jaan Kappo. "Palgad olid väga väikesed ja palgal sai hoida ainult üht korrespondenti, kellel suurem osa aega kulus teksti arvutisse sisestamisele ja küljendamisele. Operatiivset infot jahtimas käia polnud eriti võimalik. Ajakirjanik suutis koos redigeerimisega kirjutada kuskil kaks lugu nädalas. Ka inimesed vahetusid pidevalt," meenutab Kappo väljaande algusaegu.

Korrespondendite hulka kuulusid Heldur Karro (fotograaf, endine sportlane ja treener), Ülo Kraan (töötas "Rahva Hääle tometuses, ajakirja "Eesti Jahimees" peatoimetaja) ja Juhan Kivi (teadusajakirjanik). Keskkooli lõpetanud töötasid korrektorite ja kontroll-lugejatena. 1994. aastal hakkas "Elva Postipoisi" majanduskülge juhtima Kersti Koosa.

"Lehe täis saamisega oli suuri raskusi, kuid vaatamata selleleükski number ilmumata ei jäänud. Olemas oli ka kohalike ettevõtjate väga suur toetus," räägib Kappo.

VÕIMUTSESID PIKAD LOOD

Uurin, milline oli tollane lehe ülesehitus, kui Jaan Kappo ise veel toimetaja oli. Jaan Kappo vajub hetkeks mõttesse ning vastab, "Meil oli ühel lehel rohkem sarnast materjali, artiklid olid väga pikad.Kajastasime linnavolikogu istungeid, samuti oli olemas rubriik "Lugeja küsib" jne. Lugeja rubriik vajus pikapeale ära, inimesed eriti aktiivsed polnud." Lahkusite "Elva Postipoisi" toimetusest 2001. aastal.

Küsin, kuidas Kappole meeldib praeguse "Elva Postipoisi" formaat ja sisu. Taas muutub ta väga mõtlikuks, tekib pikk paus, mille järel ta lausub ilma hinnangut andmata: "Peale toimetusest lahkumist olen ennast lehe tegemistest eemale hoidnud. On parem kui endised töötajad hoiavad eemale ja ei sega ennast asjadesse. Ma arvan, et igal toimet ajal on õigus teha just sellist lehte nagu ta tahab ja saab."

LIIGNE SURVE LINNAVÕIMUDELT

Küll aga mainib Kappo, et lehe toimetus on olnud läbi aegade liialt linnavõimuga seotud. Oma toimetajaajast mäletab ta, et oli palju vaidlusi ja õiendamist, kui ta oma arvamust avaldas. Öeldi, et mis ta topib oma nina linna asjadesse.

Küsin, kuidas Jaan Kappo tänase linnajuhtimisega rahul on, mis võiks olla teisiti. Jällegi sigineb meie vestlusesse pikk paus, mille vältel mees mõtlikult aknast välja vaatab. Seejärel vastab ta: "Omavalitsuste peamise probleemina näen ma üksmeele puudumist.Puuduvad ühised seisukohad, kuidas midagi teha. Häirib see, kui linna huvidest on tähtsamad oma isiklikud huvid ja kui ühed tahavad teha, aga teised tõmbavad kohe pidurit."

Kappo arvates võiks Elva kohta rohkem publikatsioone olla. "Kõikidel väikestel valdadel on kodulooraamatud, aga Elvas on vähe ning olemasolevate tase ei ole kiita. Kirjatöö juures on professionaalsus väga oluline. Materjali Elva kohta raamatute välja andmiseks on küllalt, eriti mis puudutab kultuurielu. Kunagi oli endalgi plaan kokku panna oma kirjastusgrupp, aga selle tehnilise küljega ei tahtnud keegi tegeleda, ning nii see idee sinnapaika jäigi."

Intervjuu lõpetuseks pärin, millega Jaan Kappo praegu tegeleb. Kas kirjutamine on endiselt südamelähedane. "Üritan olla rohkem omaette, kuid kuna mul on nii palju tuttavaid, siis päris eemale teistest ei saa," naerab Kappo, ning lisab: " Eks vanus seab samuti juba omad piirid. Kirjutamisega mingil määral ikka tegelen, olen teinud kirjasaatjana kaastööd Eesti Rahva Muuseumile."

Uurin veel, kas pole kunagi olnud mõtet memuaare kirjutada. Selle peale hakkab Kappo naerma ja lausub:" Olen küll, aga memuaaridega on mul see probleem, et kõige huvitavamad asjad on öeldud siis, kui märkmik on suletud. Ma olen andnud oma sõna, et ilma ütlejate loata ma neid asju ei avalda."

JAAN KAPPO
• Sündis Elva lähedal Sassi külas ja alates 5. klassist käis Elva Keskkoolis.
• 1963 aastal lõpetas Tartu Ülikool eesti filoloogia ja žurnalistika erialal.
• 1963- 1967 töötas ta Põlva rajooni väljaande "Koit" juures ajakirjanikuna.
• 1967-1971 töötas taTartu Ülikooli Raamatukogus paljundusaparaatide peal
• 1971- 1979 töötas Jaan Kappo taas "Koit" toimetuses ajakirjanikuna.
• 1979. aastal läks ta tööle ETAsse, kuid kuna püstolreporteri töö ei sobinud, siirdus sealt üsna varsti "Rahva Hääle" vanemkorrespondendiks, kuhu jäi 10 aastaks.
• 1990-1993 töötas Kappo "Videviku" toimetuses. Samuti tegi ta kaastööd Eesti Raadiole ja Noorte Häälele.
• 1994. aastal sai temast "Elva Postipoisi" toimetaja. Sellel ametikohal töötas ta 2001. aastani.Uudised

Elva Õppejõudude Kogu 300-eurose stipendiumi võitsid Saskia Tullino ja Stella Eileen Päid

Elva Kohvikutepäev on saamas täistuure: järjestikku avanevad uued paigad

ELVA KOHVIKUTEPÄEV ALANUD! Kasteheina kohvikus on massid
Arvamus

PRIIT SIMSON: Räägime sellest, mida meie tahame, mitte sellest, mida poepidajad tahavad

PRIIT SIMSON: Nägemiseni järgmisel hooajal

Piirkonnapolitseinik Jaana Toode: lemmikloomade eest peab hoolt kandma
Kultuur

Elva kultuurikeskuse juhataja Kätlin Saarela: olen saanud julgustust, et oleme õigel teel ja meilt oodatakse uusi põnevaid ettevõtmisi

FOTOD: Elvas avas uksed kaasaegne kultuurikeskus

Aastavahetuse peotelk on valmis ja ootab külalisi
Elva-Jooksusari

Vaata vanu fotosid kunagisest, vahetult augustitormi eel peetud Vapramäe jooksust!

Laupäeval algab taas Elva jooksusari – Vapramäe jooksuga

Täieneb! Elva mäejooksu võitsid Keio Kits ja Tatjana Mannima
Sport

Jooksuportaal: Hannes Veide katkestas Spartathloni maratoni

Eile lõppes jooksukrosside sari Elva Sügis 2016

Hannes Veide stardib homme Kreekas Spartathloni ultrajooksul
Retro

Einelauast restoranini: Elva jaamahoones hakati süüa pakkuma juba üle saja aasta tagasi

Elva Elu 1936: tehkem oma kodud korda!

Karindosk pani kõrtsi kinni, tuletõrjujad tegid lahti
Kuu-tegija

Septembrikuu tegija on Elva puhkepiirkonna edendaja Kätlin Saarela

Augustikuu tegija on FC Elva treener ja tegevjuht Marek Naaris

Juulikuu tegijad on MTÜ Elva Elama eestvedajad Madis Ess ja Toomas Laatsit

Mis Elvas toimub? Saatke oma kommentaarid, teemad, arvamuslood ja fotod aadressil info(at)elva24.ee või võtke ühendust telefonil 56150280
Päevatoimetaja: Priit Simson

Sündmuste kalender

KES ME OLEME?
Portaal Elva24 on 2014. aastal loodud MTÜ Elva Meediaklubi väljaanne, mille eesmärk on operatiivne, julge ja sõltumatu kajastus kõigest, mis Elvas ja tema lähiümbruses inimestele oluline.
Väljaandja ja peatoimetaja: Priit Simson
Väljaandja: Holger Berg
AITA MEIL SAADA PAREMAKS
Anna meile teada, mis Elvas toimub, saada meile huvitav foto või avalda arvamust päevakajalisel teemal. Saada e-kiri info(at)elva24.ee või helista telefonil 56150280
TOETA ELVA24 VÄLJAANDMIST Elva24 sünnib tegijate entusiasmist ega teeni väljaandjatele tulu. Kui sulle meeldib, mida me teeme ja hoolid Elva arengust, oled teretulnud meid toetama. Annetustest saadud raha läheb portaali elementaarsete püsikulude katteks ja meediahariduse edendamiseks Elva koolinoorte seas.

Meie pangakonto number on: EE382200221059950702(Swedbank)
 


Warning: Unknown: Your script possibly relies on a session side-effect which existed until PHP 4.2.3. Please be advised that the session extension does not consider global variables as a source of data, unless register_globals is enabled. You can disable this functionality and this warning by setting session.bug_compat_42 or session.bug_compat_warn to off, respectively in Unknown on line 0