esmaspäev, 25. september 2017

     Esileht    Uudised  Arvamus  Kultuur  Elva Jooksusari  Sport  Kuu tegija  Retro  Sündmused  
    
REKLAAM   
Kõige kiiremad uudised Elvast.

FRED KOPPEL: KUIDAS MÕNESAJA ELANIKUGA ELVA ENDALE KULTUURIMAJA EHITAS

Autor: Elva24
2015.01.10 15:24:25
19. sajandil toimunud rahvuslik ärkamisaeg tõi kaasa mitmete üle-Eestiliste seltside loomine. Nõnda tekkisid sajandi keskpaigas näiteks, Eesti Kirjameeste Selts, Haritud Eesti Selts, jne, kuid ka mitmeid kohalikke kultuuriseltse nagu nt Vanemuine, Sakala, Estonia.

Seltsielu absoluutses keskmes olid ka pragmaatilise eesmärgiga tuletõrjeseltsid üle maa. Nii loodi esimesed tuletõrjeseltsid samamoodi 19. sajandi keskpaigas ja teises pooles Tartus, Tallinnas, Pärnus ning peatselt juba ka maapiirkondades.

20. sajandi alguses oli Elva raudteejaama ja postijaama vahele tekkinud aktiivse nooremapoolse elanikkonnaga asula. Kui 20. mail 1907. toimus raudteejaama lähedal suur tulekahju, oli kindel ajend olemas ka Elvasse tuletõrjeseltsi loomiseks.


Foto: Muinsuskaitseameti kodulehekülg


Asutamiskoosolek toimuski 1907. aasta juulikuus. Kuna toona Elvas üldse ligi 40 „kindlamat majaomanikku ja elanikku“ oli, siis olid need kõik ka asutamiskoosolekule kutsutud. Nõnda võib öelda, et ehkki toona Elvat omavalitsusena ei eksisteerinud, sai Elva Tuletõrjeselts moodustatud ehk esimese laiapõhjalise ühiskondliku kokkuleppena Elva tänasel territooriumil. Seltsile tehti asutajate poolt sissemakse, valiti juhatus ning kogukond sai end korraldama hakata.

Lühikese ajaga kasvatas noor tuletõrjeselts enda liikmeskonna mitmekordseks. Oli ju selts midagi enamat kui vaid tuleennetus ja – kustutus. Ta täitis kogukonnaühenduste katusorganisatsiooni ülesannet. Sedasi oli loogiliseks sammuks sellele kogukonnaühendusele oma seltsimaja ehitamine.

Kui 1907. aasta paiku võis kogu elanikkonda kokku lugeda maksimaalselt paarisaja elaniku ringis, siis selts seadis ülesandeks endale 500-kohalise seltsimaja ehitamise, koos näitelavaga. Nõnda oli selge, et tulevane kultuurikeskus sai olema mõeldud mitte vaid Elvale, vaid ka selle lähemale ümbruskonnale.

KUUE KUUGA VALMIS

Lisaks suurtes kogustes nii materjali- kui ka rahalisetele annetustele Elva ja lähiümbruse elanikelt, otsustas selts võtta maja ehituseks laenu. NB! Laenu käendasid 43 seltsiliiget oma isikliku varaga.

Ehitamine kulges üpris kiiresti – ca 6 kuud ning augustiks 1908 oli uus kultuurimaja valmis. Maja kujunes kiiresti kogu Elva asula ja ümberkaudsete külade rahva lemmikpaigaks. Uus hoone koormati üritustega kohe ja põhjalikult.

Lisaks kultuurimajale omaste laulukoori, näiteringi ja puhkpilliorkestrile sai see hoone tugevat kasutust ka pidude ja teatrietendamise pidamise kohana. Multifunktsionaalsust suurendasid veelgi üldine ruumipuudus Elvas. Nõnda oli seltsimaja ulualuseks nii kirikule, kohtusaalile kui ka koolile.

Juba 1910. aastal laiendati seltsimaja teist korrust ning 1921. aastal rajati jalutussaal. Seltsimajale rahvamaja ülesannete panemine oli toona täitsa tavaline praktika – kohaliku omavalitsuse ülesannete nimekirjas seltsielu korraldamist ei olnud – pigem vastupidi - tuletõrjeselts oligi siinse kohaliku omavalitsuse eest.

Kui 1918. aastal hakkas kehtima naiste üldine valimisõigus Eestis, hakkas ka Elva Tuletõrjeselts liikmeks naisi võtma. 1930. aastatel oli küpses eas tervetest teovõimelistest elanikest pea iga teine kas seltsi liige või sellega tihedalt seotud. Oma tegutsemise algusaastatel oli tuletõrjujate selts kahtlemata Elva kultuuri keskpunkt. Muide tänapäeval on selline traditsioon säilinud näiteks Põhja-Saksamaal.

28 PIDU AASTAS

Seltsi kultuurisündmuseid ja pidusid korraldas seltsi pidutoimkond. Esimene pidu toimus täismajale - toimus seltsimaja sisseõnnistamine, pidusöök laulukoori ja orkestri esinemine. Pidusöögi pääse maksis naistele 100 kopikat ja meestele 150 kopikat. Alkoholi polnud, mehed sõid rohkem.

1909. aastal esitas pidutoimkond näiteks niisuguse aruande: peeti kokku 28 pidu, millest 15 olid seltsi oma peod, sealhulgas 9 näitemängu, 2 näokattepidu, perekonnaõhtu, 2 tantsuõhtut ja udupiltide näitamine. Puhastulu pidudest oli 414 rubla ja loteriidest ligi 700 rubla. Seltsimaja toimis hästi. Raamatus "Elva Vabatahlik Tuletõrje Ühing 1907-2007" on loetletud lisaks ca 20 organisatsiooni, kes pidusid/kultuurisündmusi korraldasid.

VABATAHTLIK TEGEVUS

Oma esimese kümne tegutsemisaasta jooksul oli tuletõrjeselts asula ainuke stabiilselt toimiv ühiskondlik organisatsioon, kes olulisel määral kujundas kogu asula elu. Sestap kandis selts muuhulgas ka kohalikule omavalitsusele omaseid kohustusi.

Nende hulgas saab mainida lisaks kultuurimajaks olemisele ka kooli hoolekogu rolli, annetuste kogumist, korravalvet, vaktsineerimist, kooli ja raamatukogu ruumideks olemist, kaitseliidu korraldamist jne. Seltsielu olemus oligi natukene teine - see polnud pandud kohustuseks ja nuhtluseks kohalikule omavalitsusele või selle allasutusele.

Õhinapõhine seltsielu oli sada aastat tagasi "in", ning heameel on seda osalt näha üha rohkem ka tänases Elvas.

Uudised

Elva Õppejõudude Kogu 300-eurose stipendiumi võitsid Saskia Tullino ja Stella Eileen Päid

Elva Kohvikutepäev on saamas täistuure: järjestikku avanevad uued paigad

ELVA KOHVIKUTEPÄEV ALANUD! Kasteheina kohvikus on massid
Arvamus

PRIIT SIMSON: Räägime sellest, mida meie tahame, mitte sellest, mida poepidajad tahavad

PRIIT SIMSON: Nägemiseni järgmisel hooajal

Piirkonnapolitseinik Jaana Toode: lemmikloomade eest peab hoolt kandma
Kultuur

Elva kultuurikeskuse juhataja Kätlin Saarela: olen saanud julgustust, et oleme õigel teel ja meilt oodatakse uusi põnevaid ettevõtmisi

FOTOD: Elvas avas uksed kaasaegne kultuurikeskus

Aastavahetuse peotelk on valmis ja ootab külalisi
Elva-Jooksusari

Vaata vanu fotosid kunagisest, vahetult augustitormi eel peetud Vapramäe jooksust!

Laupäeval algab taas Elva jooksusari – Vapramäe jooksuga

Täieneb! Elva mäejooksu võitsid Keio Kits ja Tatjana Mannima
Sport

Jooksuportaal: Hannes Veide katkestas Spartathloni maratoni

Eile lõppes jooksukrosside sari Elva Sügis 2016

Hannes Veide stardib homme Kreekas Spartathloni ultrajooksul
Retro

Einelauast restoranini: Elva jaamahoones hakati süüa pakkuma juba üle saja aasta tagasi

Elva Elu 1936: tehkem oma kodud korda!

Karindosk pani kõrtsi kinni, tuletõrjujad tegid lahti
Kuu-tegija

Septembrikuu tegija on Elva puhkepiirkonna edendaja Kätlin Saarela

Augustikuu tegija on FC Elva treener ja tegevjuht Marek Naaris

Juulikuu tegijad on MTÜ Elva Elama eestvedajad Madis Ess ja Toomas Laatsit

Mis Elvas toimub? Saatke oma kommentaarid, teemad, arvamuslood ja fotod aadressil info(at)elva24.ee või võtke ühendust telefonil 56150280
Päevatoimetaja: Priit Simson

Sündmuste kalender

KES ME OLEME?
Portaal Elva24 on 2014. aastal loodud MTÜ Elva Meediaklubi väljaanne, mille eesmärk on operatiivne, julge ja sõltumatu kajastus kõigest, mis Elvas ja tema lähiümbruses inimestele oluline.
Väljaandja ja peatoimetaja: Priit Simson
Väljaandja: Holger Berg
AITA MEIL SAADA PAREMAKS
Anna meile teada, mis Elvas toimub, saada meile huvitav foto või avalda arvamust päevakajalisel teemal. Saada e-kiri info(at)elva24.ee või helista telefonil 56150280
TOETA ELVA24 VÄLJAANDMIST Elva24 sünnib tegijate entusiasmist ega teeni väljaandjatele tulu. Kui sulle meeldib, mida me teeme ja hoolid Elva arengust, oled teretulnud meid toetama. Annetustest saadud raha läheb portaali elementaarsete püsikulude katteks ja meediahariduse edendamiseks Elva koolinoorte seas.

Meie pangakonto number on: EE382200221059950702(Swedbank)
 


Warning: Unknown: Your script possibly relies on a session side-effect which existed until PHP 4.2.3. Please be advised that the session extension does not consider global variables as a source of data, unless register_globals is enabled. You can disable this functionality and this warning by setting session.bug_compat_42 or session.bug_compat_warn to off, respectively in Unknown on line 0