pühapäev, 20. august 2017

     Esileht    Uudised  Arvamus  Kultuur  Elva Jooksusari  Sport  Kuu tegija  Retro  Sündmused  
    
REKLAAM   
Kõige kiiremad uudised Elvast.

RETROHUUMORIT KAH: Kuidas 1930. aastate kevadises Elvas munadest ilma võis jääda

2015.04.02 20:16:10
Seoses lähenevate kevadpühadega ning äsjamöödunud 1. aprilliga oleks huvitav heita pilk 80 aasta tagusesse aega ning uurida, mida toonased Elva ajalehed lihavõtete aegu heaks arvasid kirja panna.

Ajaleht „Elva Elu“ avaldas 31. märtsil 1933 lood imeujujast ja vanapoistemaksust. Imeujuja loos pidi Elvat külastama fantastiline ujuja härra Väärpuu, kes „kui kork vee peal seisab ega põhja vaju“. Keda aga Elvasse ei saabunud, oli Väärpuu ise.

VANAPOISID MAKSU ALLA

Samuti tehti aprillinali sellest, kuidas Uru vallavolikogu oli vastu võtnud otsuse kehtestada vanapoiste maks ehk kõik meeskodanikud, kes olid vanemad kui 28 aastat, pannakse viiekroonise maksu alla. Seda, et inimesed kihama pannud ettevõtmised ära jäid, avalikustati linnarahvale järgmises numbris 7. aprillil.
Samas numbris ilmus ka teadaanne, et kevadpühade number ilmub lausa värvilisena ja suuremate lehekülgede arvuga. Tänapäeval väga huvitav nähtus, sest enamus väljaandeid on ju praegu värvilised. Ja nädal hiljem, 14. aprillil, pühadevariant „Elva Elust“ ilmuski - tavapärase kuue lehekülje asemel vapustavad kaheksa ning üllatusena veel värvilisena!
Kui jätta nüüd aasta vahele ja hüpata 16. aprilli 1935, siis ajaleht „Elva Tulevik“ on täis kevadpühade tervitusi ning teateid pidudest kevadpühade tähistamiseks. Ei puudu ka erinevate ettevõtete reklaamid pühade jaoks vajalike meenete jaoks (šokolaadimunad, kaardid, munavärvid ja kõik, mis munadepühadega veel seostuda võib).

Tol ajastul tundusid lihavõtted olevat palju populaarsem ja rohkem tähistatav püha kui praegu, sest tänapäeval on kevadpühad pigem vabade päevade nautimiseks kui suuremaks tähistamiseks. Ühtlasi sooviti kõikjal äripartnereile lehe vahendusel häid pühi.

ÕUDNE MUNANÕUDLUS

8. aprillil 1936. aastal ilmus „Elva Elus“ pisikene artikkel Julius Sibulski nimeliselt autorilt, kes kirjutas sellest, kuidas ta käis Elva turul munadepühadeks mune ostmas ning sai ebameeldiva kogemuse osaliseks, sest mune osteti inimeste poolt meeletult kokku ja lootus ise lihavõteteks mune saada oli üsna väike.

Samuti pani ta tähele, et mõni kauplus tegi pühade puhul surnud kärbsete odavmüüki, aga hind, mille eest neid soetada, puudus. Oma jutukese lõpetab ta pühade rahusooviga: „Abielunaised, ärge jookske pühade ajaks meeste juurest ära, abielumehed, võtke pits, aga pidage aru, noored neiud, andke poistele vähemalt pühadekski rahu, noored mehed, teie aga olge valid munadejahti pidama.“

Aasta hiljem ja juba on näha arengut linnakese eluolus elektroonikavallas, sest algava kevade puhul reklaamitakse iluhuvilistele 1937. aasta 24. märtsi lehes elektri-aurulokkide tegemist „VELLO“ aparaadil, millega saab suuri lokke, mis võivad isegi terve aasta kesta! Aparaat tundus olevat väga populaarne ja tolle aja suur tehnikasaavutus, sest Velloga ei teinud lokke mitte ainult üks, vaid lausa kaks juuksurit Elvas.


Uudised

Elva Õppejõudude Kogu 300-eurose stipendiumi võitsid Saskia Tullino ja Stella Eileen Päid

Elva Kohvikutepäev on saamas täistuure: järjestikku avanevad uued paigad

ELVA KOHVIKUTEPÄEV ALANUD! Kasteheina kohvikus on massid
Arvamus

PRIIT SIMSON: Räägime sellest, mida meie tahame, mitte sellest, mida poepidajad tahavad

PRIIT SIMSON: Nägemiseni järgmisel hooajal

Piirkonnapolitseinik Jaana Toode: lemmikloomade eest peab hoolt kandma
Kultuur

Elva kultuurikeskuse juhataja Kätlin Saarela: olen saanud julgustust, et oleme õigel teel ja meilt oodatakse uusi põnevaid ettevõtmisi

FOTOD: Elvas avas uksed kaasaegne kultuurikeskus

Aastavahetuse peotelk on valmis ja ootab külalisi
Elva-Jooksusari

Vaata vanu fotosid kunagisest, vahetult augustitormi eel peetud Vapramäe jooksust!

Laupäeval algab taas Elva jooksusari – Vapramäe jooksuga

Täieneb! Elva mäejooksu võitsid Keio Kits ja Tatjana Mannima
Sport

Jooksuportaal: Hannes Veide katkestas Spartathloni maratoni

Eile lõppes jooksukrosside sari Elva Sügis 2016

Hannes Veide stardib homme Kreekas Spartathloni ultrajooksul
Retro

Einelauast restoranini: Elva jaamahoones hakati süüa pakkuma juba üle saja aasta tagasi

Elva Elu 1936: tehkem oma kodud korda!

Karindosk pani kõrtsi kinni, tuletõrjujad tegid lahti
Kuu-tegija

Septembrikuu tegija on Elva puhkepiirkonna edendaja Kätlin Saarela

Augustikuu tegija on FC Elva treener ja tegevjuht Marek Naaris

Juulikuu tegijad on MTÜ Elva Elama eestvedajad Madis Ess ja Toomas Laatsit

Mis Elvas toimub? Saatke oma kommentaarid, teemad, arvamuslood ja fotod aadressil info(at)elva24.ee või võtke ühendust telefonil 56150280
Päevatoimetaja: Priit Simson

Sündmuste kalender

KES ME OLEME?
Portaal Elva24 on 2014. aastal loodud MTÜ Elva Meediaklubi väljaanne, mille eesmärk on operatiivne, julge ja sõltumatu kajastus kõigest, mis Elvas ja tema lähiümbruses inimestele oluline.
Väljaandja ja peatoimetaja: Priit Simson
Väljaandja: Holger Berg
AITA MEIL SAADA PAREMAKS
Anna meile teada, mis Elvas toimub, saada meile huvitav foto või avalda arvamust päevakajalisel teemal. Saada e-kiri info(at)elva24.ee või helista telefonil 56150280
TOETA ELVA24 VÄLJAANDMIST Elva24 sünnib tegijate entusiasmist ega teeni väljaandjatele tulu. Kui sulle meeldib, mida me teeme ja hoolid Elva arengust, oled teretulnud meid toetama. Annetustest saadud raha läheb portaali elementaarsete püsikulude katteks ja meediahariduse edendamiseks Elva koolinoorte seas.

Meie pangakonto number on: EE382200221059950702(Swedbank)
 


Warning: Unknown: Your script possibly relies on a session side-effect which existed until PHP 4.2.3. Please be advised that the session extension does not consider global variables as a source of data, unless register_globals is enabled. You can disable this functionality and this warning by setting session.bug_compat_42 or session.bug_compat_warn to off, respectively in Unknown on line 0