esmaspäev, 25. september 2017

     Esileht    Uudised  Arvamus  Kultuur  Elva Jooksusari  Sport  Kuu tegija  Retro  Sündmused  
    
REKLAAM   
Kõige kiiremad uudised Elvast.

Rõngu Vabadussõja monumendist ilmub raamat

2015.04.21 18:03:43
Peatselt on päevavalgust nägemas raamat Rõngus oleva Vabadussõja ausamba püstitamise lugudest. Ilmuva raamatu nimeks saab ”Minu Rõngu. Vabadussõja monumentide lugu” ja annab ülevaate Vabadussõja monumentide püstitamisest Rõngus.

Ilmuv teos loodab kaasa aidata uutele Rõnguga seotud trükistele. Raamatu kaasautor Anu Laas ütleb, et on tore tõdeda, et ülevaade Rõngus asuva monumendi loost on kirja saanud ja ilmub Vabadussõjas langenute monumendi avamise juubeliaastal.
Raamatu autor Jüri Orupõld on Rõnguga seotud 1980. aastast ja on aktiivne seltsitegelane ja kogukonna eestvedaja. 1989-1995 oli Rõngu Monumendi Komitee liige.

VÄRVIKAD LOOD MONUMENDI VALMIMISEST

1934. aastal Rõngusse püstitatud Aleksander Elleri Vabadussõja kaksikskulptuur oli hävitatud ning juba 1980ndate lõpus olid Rõngus aktiivsemalt tegevad inimesed seda meelt, et Rõngusse tuleb püstitada uus ausammas, siis nii ka tehti. Rõngus loodi muinsuskaitseklubi ja 1989. aasta algul loodi Rõngu Monumendi Komitee.

Raha kogumine uue monumendi tarvis läks algul üsna hästi, nõusse saadi skulptor ning tundus, et ausamba valmimine on ainult paari aasta küsimus. Monumendi valmimine aga venis erinevatel põhjustel ning skulptuur valmis mõni aasta hiljem. 1995. aasta mais, avatigi Rõngus uus monument Vabadussõjast langenutele, mille algne idee on pärit skulptor Villu Jaanisoolt ning kuju autoriks on kunstnik Al Paldrok.

Raamatu ilmumise põhjuseks on see, et autor Jüri Orupõld on juba aastaid ärgitanud inimesi monumendi püstitamise protsessist oma mälestusi kirja panema, kuna monumendi valmimise perioodist on mitmeid värvikaid lugusid.

TULISED LAHINGUD RÕNGUS

Just Rõngus leidsid 1919. aasta jaanuaris aset Vabadussõja üsna tulised lahingud. Hukkunuid oli nii Uderna mõisa kui ka Palupera jaama juures ning Kirepi kõrtsi juures toimunud lahingus sai haavata neli ohvitseri ja viis sõdurit, kellest mitme eluleek kustus.

Samuti on kuulus Vabadussõjast rääkiv film ”Nimed marmortahvlil” filmitud Rõngus. Võtted toimusid Rõngu Keskkooli taga asuva Hiugemäe metsa ääres ja tolle metsa taga asuvate Luigemäe ja Kingu kinnistu aladel. Mõned võtted toimusid ka paar kilomeetrit Rõngust Valguta pool Lossimäel. Huvitav fakt on ka see, et filmi lahingustseenides said osaleda Rõngu kandi mehed.

MÄLESTUSED ON OLULISED

Raamatu autor Jüri Orupõld (pildil) on öelnud, et tahab noori innustada mõtlema oma kodukohast kui olulisest paigast. Kunagi oma elu andnud mehed ja naised väärivad mäletamist ning riigi ja rahva jaoks olulistel päevadel on kohane minna Rõngus asuvale Monumendiplatsile ja austada iseseisva Eesti eest võidelnuid. Viimastel aastatel mõistame üha segadamini, et vabadus ei ole midagi iseenesestmõistetavat. Vabaduse ja rahu nimel tuleb tööd teha igapäevaselt, iga inimene saab sellele kaasa aidata.
Elvalastele on Rõngus asuv Vabadussõja monument oluline kui kihelkondlik aumärk. Raamatu koostamisel on tehtud koostööd mitmete inimestega, kes seotud Rõngu ning Vabadussõja Ajaloo Seltsiga. Sellise koostöö tulemusel on teada saadud nendest Vabadussõjas langenud Rõngu kihelkonna inimestest, kes seni tähelepanuta on jäänud. Näiteks võib tuua kaks aadlitiitliga meest, kelle nimed monumendilt puudu on ning Aakrest pärit naine nimega Liina-Elisabeth Kurich (Raudjalg), kes Tallina evakuatsioonipunktis töötas.

Üks raamatu sünnile kaasa aidanutest Anu Laas ütleb, et käesoleva raamatu kokkupanemine näitab selgesti, et lisaks omavalitsuste dokumentidele on oluline säilitada mittetulundusühingute dokumente. ”Oluline on koguda mälestusi ja mälestuste mälestusi, sest lisaks dokumenteeritud ajaloole on väga tähtis iga inimese lugu. Suuline pärimus tuleb kirja panna, see on kodukoha aja- ja kultuurilugu,” ütleb Laas.

MEENUTADES VABADUSSÕJAS LANGENUID

Rõngu kandis elab palju inimesi, kelle esivanemad või sugulased on on võidelnud või langenud Vabadussõjas. Raamat kutsub üles meenutama Vabadussõjas langenuid ning annab sissevaate Rõngus toimunud kodanikeliikumisest, mille keskmes 1990ndate aastate algul oli Rõngu Monumendi Komitee.

Rõngus elab inimesi, kes mäletavad oma vanemate ja vanavanemate jutustusi kunagistest lahingupaikadest ja Nõukogude Venemaa eest võidelnud langenute matmisest Hiugemäele. Rõngusse on maetud mitmeid hiinlasi, kellele nõukogude võim oli püssi kätte andnud ja väikese võõra riigi vastu sõtta saatnud, keegi ei küsinud nende saatusest. Need lood vajavad samuti kokkukogumist ja avaldamist.

PALVE ELVALASTELE

Raamatu kaasautoril Anu Laasil on Elva inimestele küsimus Elvast pärit mehe Ernst-Johannes Mägrakeni kohta, kes Vabadussõjas 21. juunil 1919 Loode jaama juures langes. Mainitud langenu võiks Geni andmetel tegu olla Mihkel ja Amalie Mägrakeni pojaga. Ernst-Johani nimeline isik on Mihkel Mägrakeni poeg ning tema arvatav täisnimi võiks olla Ernst-Johannes.

Loodetavasti on Elvaga seotud inimestel veel infot Vabadussõjas hukkunute kohta, kellest midagi ei ole teada. Kui kellelgi siiski peaks olema teateid veel inimestest, kes Vabadussõjas on langenud, siis võib sellest teavitada Ain Krillole Vabadussõja Ajaloo Seltsist (ainkrillo@yahoo.com) või Jüri Orupõllule Rõngust (jyriorupõld@gmail.com).

Raamat ilmub 16. mail 2015, kui Rõngus toimub kodukandipäev ja selle päeva üheks sündmuseks on Vabadussõjas langenute monumendi avamise 20. aastapäeva meelespidamine.


Uudised

Elva Õppejõudude Kogu 300-eurose stipendiumi võitsid Saskia Tullino ja Stella Eileen Päid

Elva Kohvikutepäev on saamas täistuure: järjestikku avanevad uued paigad

ELVA KOHVIKUTEPÄEV ALANUD! Kasteheina kohvikus on massid
Arvamus

PRIIT SIMSON: Räägime sellest, mida meie tahame, mitte sellest, mida poepidajad tahavad

PRIIT SIMSON: Nägemiseni järgmisel hooajal

Piirkonnapolitseinik Jaana Toode: lemmikloomade eest peab hoolt kandma
Kultuur

Elva kultuurikeskuse juhataja Kätlin Saarela: olen saanud julgustust, et oleme õigel teel ja meilt oodatakse uusi põnevaid ettevõtmisi

FOTOD: Elvas avas uksed kaasaegne kultuurikeskus

Aastavahetuse peotelk on valmis ja ootab külalisi
Elva-Jooksusari

Vaata vanu fotosid kunagisest, vahetult augustitormi eel peetud Vapramäe jooksust!

Laupäeval algab taas Elva jooksusari – Vapramäe jooksuga

Täieneb! Elva mäejooksu võitsid Keio Kits ja Tatjana Mannima
Sport

Jooksuportaal: Hannes Veide katkestas Spartathloni maratoni

Eile lõppes jooksukrosside sari Elva Sügis 2016

Hannes Veide stardib homme Kreekas Spartathloni ultrajooksul
Retro

Einelauast restoranini: Elva jaamahoones hakati süüa pakkuma juba üle saja aasta tagasi

Elva Elu 1936: tehkem oma kodud korda!

Karindosk pani kõrtsi kinni, tuletõrjujad tegid lahti
Kuu-tegija

Septembrikuu tegija on Elva puhkepiirkonna edendaja Kätlin Saarela

Augustikuu tegija on FC Elva treener ja tegevjuht Marek Naaris

Juulikuu tegijad on MTÜ Elva Elama eestvedajad Madis Ess ja Toomas Laatsit

Mis Elvas toimub? Saatke oma kommentaarid, teemad, arvamuslood ja fotod aadressil info(at)elva24.ee või võtke ühendust telefonil 56150280
Päevatoimetaja: Priit Simson

Sündmuste kalender

KES ME OLEME?
Portaal Elva24 on 2014. aastal loodud MTÜ Elva Meediaklubi väljaanne, mille eesmärk on operatiivne, julge ja sõltumatu kajastus kõigest, mis Elvas ja tema lähiümbruses inimestele oluline.
Väljaandja ja peatoimetaja: Priit Simson
Väljaandja: Holger Berg
AITA MEIL SAADA PAREMAKS
Anna meile teada, mis Elvas toimub, saada meile huvitav foto või avalda arvamust päevakajalisel teemal. Saada e-kiri info(at)elva24.ee või helista telefonil 56150280
TOETA ELVA24 VÄLJAANDMIST Elva24 sünnib tegijate entusiasmist ega teeni väljaandjatele tulu. Kui sulle meeldib, mida me teeme ja hoolid Elva arengust, oled teretulnud meid toetama. Annetustest saadud raha läheb portaali elementaarsete püsikulude katteks ja meediahariduse edendamiseks Elva koolinoorte seas.

Meie pangakonto number on: EE382200221059950702(Swedbank)
 


Warning: Unknown: Your script possibly relies on a session side-effect which existed until PHP 4.2.3. Please be advised that the session extension does not consider global variables as a source of data, unless register_globals is enabled. You can disable this functionality and this warning by setting session.bug_compat_42 or session.bug_compat_warn to off, respectively in Unknown on line 0