neljapäev, 21. september 2017

     Esileht    Uudised  Arvamus  Kultuur  Elva Jooksusari  Sport  Kuu tegija  Retro  Sündmused  
    
REKLAAM   
Kõige kiiremad uudised Elvast.

Kes oli Elva esimene naislinnapea? Saage tuttavaks, Ingeborg Röös!

2015.05.19 11:58:13
Ilmselt vähesed teavad fakti, et Elval on olnud ka varasemalt, enne praegust linnapead Eva Kamsi naisjuht. Aastatel 1966-1974 juhtis Elvat Ingeborg Röös, kelle ametinimetuseks oli Elva Linna Täitevkomitee esimees.

Elva24.ee kohtus Ingeborg Röösi tütre Sirje Kelloga ja usutles, millised mälestused seonduvad tollase linnajuhi tütrel kunagise naisjuhtimisega ja tookordse Elva olustikuga üldse.
Põlise elvakana on Sirje Kello sisse seadnud oma iluteeninduse kabineti vanas teenindusmajas. Töökoha aknast välja vaadates tõdeb Kello, et mäletab Elvat oluliselt teistsugusena.

Elva linnavalitsus asus kõnealusel ajal aadressil Põik tänav 4, mis on nüüdseks eramaja ja kus asub ka juuksuritöökoda "Silva".

Juhtumisi töötasid nii ema kui tütar samas hoones. Ema, nagu mainitud, Elva Linna Täitevkomitee esimehena ja tütar Sirje Kello ametinimetuseks oli sõjaväearvestuse töötaja.
„Linnapeal tollal erilisi õigusi polnud“, meenutab Sirje Kello. Elva linn allus tookord Tartu Rajooni Täitevkomiteele. Kohaliku linnapea hooleks oli tollal eeskätt haljastus ja heakord, lastesõimede järjekorrad ning korterite jagamine.

1921. aastal sündinud Ingeborg Röös oli enne Elvasse tulekut töötanud Sommerlingi sovhoosi direktorina (sovhoos asus nüüdses Jüris Harjumaal), misjärel suunati ta ametisse Nõo sovhoosi direktoriks.

"Ega tollal omistatud haridusele nii suurt tähtsust, kui praegu", tõdes Kello. Tema ema Ingeborg oli lõpetanud Kehra Kodumajanduskooli, kust saadi eeskätt koduperenaisele vajalikke teadmisi. Seda kõike läks edaspidi vaja nii tööpostil kui ka üksi majapidamist juhtides ning kolme last kasvatades.

"Elu läks sedasi, et ema ja isa läksid küllaltki varakult lahku", mõtiskleb Kello. "Kogu majapidamine jäi ema õlule".

NAISJUHT OLI TAVATU

Koduperenaise raske koorma kandmise kõrval oli Röös samavõrd hinnatud ametnik. "Ta oli väga hea organiseerija, oskas inimesi hästi tööle panna, kuid samas suhtus neisse väga austavalt", meenutas Kello. "Ema oli väga hea suhtlemisoskusega. Ta oli sõna otseses mõttes niiöelda juhitüüp".

Töökus, lahkus ja hea suhtlemisoskus olid Kello väitel need kolm põhiomadust, mis tollast linnajuhti iseloomustavad. Küsimusele, kas tollal naislinnajuhi peale ehk viltu vaadati, vastas Kello eitavalt.

Naisjuht sobis Kello meelest sellele ametikohale väga hästi, kuna tema põhitegevused olidki niiöelda pehmemad ja südamlikud (ehituskruntide jagamine, korterijärjekorrad, lasteaiakohad jne), mida tollal teatavasti polnud lihtsasti saada. See valdkond nõudis pehmemat ja naiselikumat lähenemist, kuna pahatihti tuli linnakodanike soovidele vastata eitavalt.
"See oli murettekitav koht tema töös, kuna tollal oli kõik see nimetatu suur defitsiit. Inimesed olid pikkades järjekordades ja nii mõnigi kord tuli teha ka psühholoogi tööd".

Ülejäänud peaspetsialistid olid linna valitsemise juures mehed, kuid Sirje Kello mäletab, et meeskonnatöö sellisena kulges väga edukalt – inimesed olid lõbusad ja toredad, üksteisesse suhtuti väga hästi.

"See oli tore ja ühtne aeg", meenutas Kello.

"VEREVI RAND OLI ILUSAM"

Küsimuse peale, missugune nägi välja Elva linn võrreldes praegusega, vastas Kello veidike järele mõelnuna, et heakord oli tollal tunduvalt parem.

"Verevi rand oli palju ilusam. Elva parkmetsad olid tollal olulisemalt puhtamad. Kommunaali teed olid tollal lausa igapäevaselt luuaga puhtaks tehtud. Polikliiniku vastas olev kõlakoda oli imelises korras. Igal hommiku tehti seal teed puhtaks".

Kõik toimus hea meeskonnatöö alusel. Lisaks korraldati kevadeti ja sügiseti laupäevakuid, mistõttu sai palju ära tehtud.

"Tore on tõdeda, et nüüd on Elvas taas sellised laupäevakud kenaks tavaks saanud ja tänu millele hakkab Elva uuesti heakorra mõttes uut ilmet saama", rõõmustas Kello. Ometi oleks veel palju ära teha.

"Rannas võiks olla veepiirini puidust teerada nagu see on Pärnus, lastele rohkem tegevust ning miks mitte ka kaunis promenaad nagu mõnes muus Eesti linnas".

ELAV MUUSIKA JA KOHVIKUD

"Varasemalt oli Elvas tõeliselt tore, oli kohvikuid, rannahoone, seenekiosk. Sai nautida elavat muusikat, tantsuõhtuid ning polnud ka ime, kui siia tulid kontserti andma näites Olev Vestmann või Ivo Linna".

Isetegevus oli väga heal tasemel. "Eks see oli teine ajastu", mõtsikles Kello, miks tollal elu Elvas oli niivõrd aktiivne. "Nüüd on inimestel kodus rohkem telekaid ja videoteeke ning pole põhjust välja tulla. Kultuuriüritusi saab minna nautima kiviviske kaugusel olevasse Tartusse. Nüüd on liikumisvabadus tänu autode rohkusele ka oluliselt suurenenud".

Küsimusele, mida saaks praegune elvalane muuta, et vana hea Elva õhkkond taastuks, arvas Kello, et "peab hoolitsema linna puhtuse ja mugavuse eest ja et siin midagi ikka toimuks".

KA KODUS JÕUDIS KÕIKE

Perekonna kodumaja asus Peedul. Ingeborg Röös oli aktiivne koduümbruse kaunistaja. Ta rajas Peedule supelranna, kiige, võrkpalliplatsi, organiseeris suvekino. Allee kodust raudteejaamani rehitses alati ise korda.

"See oli aeg, mil Elvas ja selle ümbruses majutati Venemaalt ja ka mujalt pärinevaid juudi soost tuntud inimesi – õpetlasi, näitlejad, baleriine". Ema oli suvilistele nagu oma pereliige – olles väga hea kokk, olid tema teha suured söögilauad, ärasaatmispeod ja uhked peolauad. "Tähtsündmused ja sünnipäevad olid alati tähistatud", meenutas Kello.

Perekond suhtleb siiani ühe tollal sagedase majutujaga – Vitali Amurski on hetkel Pariisis elav vene luuletaja, kes on mitmeid oma luuletusi ka Peedule pühendanud. "Peedu on maailma ilusaim koht", olevat kord öelnud Amurski.

"Kuidas ta küll seda kõike jõudis?" Imestab täna Kello. "Lapsed, loomapidamine, kodu korras hoidmine - ja seda kõike riigitöö kõrvalt".

Ema õpetas lastele, et töö on elus kõige tähtsam. "Aiamaa ja kasvuhoone olid juba varakult laste aidata. Ta õpetas meid tööd tegema".

Ingeborg Röösi linnavalitsemise ajal valmis Elva surnuaias kabel. Ta suri 1974. aastal 52-aastaselt insuldi tagajärjel, mil polnud jõudnud olla aastatki välja teenitud personaalpensionil.

"Ema andis linnapeana endast kõik", arvas Kello. "Ehk ka seetõttu lahkus ta niivõrd varases elueas".

Ingeborg Röös on maetud kohe kabeli kõrvale.

Uudised

Elva Õppejõudude Kogu 300-eurose stipendiumi võitsid Saskia Tullino ja Stella Eileen Päid

Elva Kohvikutepäev on saamas täistuure: järjestikku avanevad uued paigad

ELVA KOHVIKUTEPÄEV ALANUD! Kasteheina kohvikus on massid
Arvamus

PRIIT SIMSON: Räägime sellest, mida meie tahame, mitte sellest, mida poepidajad tahavad

PRIIT SIMSON: Nägemiseni järgmisel hooajal

Piirkonnapolitseinik Jaana Toode: lemmikloomade eest peab hoolt kandma
Kultuur

Elva kultuurikeskuse juhataja Kätlin Saarela: olen saanud julgustust, et oleme õigel teel ja meilt oodatakse uusi põnevaid ettevõtmisi

FOTOD: Elvas avas uksed kaasaegne kultuurikeskus

Aastavahetuse peotelk on valmis ja ootab külalisi
Elva-Jooksusari

Vaata vanu fotosid kunagisest, vahetult augustitormi eel peetud Vapramäe jooksust!

Laupäeval algab taas Elva jooksusari – Vapramäe jooksuga

Täieneb! Elva mäejooksu võitsid Keio Kits ja Tatjana Mannima
Sport

Jooksuportaal: Hannes Veide katkestas Spartathloni maratoni

Eile lõppes jooksukrosside sari Elva Sügis 2016

Hannes Veide stardib homme Kreekas Spartathloni ultrajooksul
Retro

Einelauast restoranini: Elva jaamahoones hakati süüa pakkuma juba üle saja aasta tagasi

Elva Elu 1936: tehkem oma kodud korda!

Karindosk pani kõrtsi kinni, tuletõrjujad tegid lahti
Kuu-tegija

Septembrikuu tegija on Elva puhkepiirkonna edendaja Kätlin Saarela

Augustikuu tegija on FC Elva treener ja tegevjuht Marek Naaris

Juulikuu tegijad on MTÜ Elva Elama eestvedajad Madis Ess ja Toomas Laatsit

Mis Elvas toimub? Saatke oma kommentaarid, teemad, arvamuslood ja fotod aadressil info(at)elva24.ee või võtke ühendust telefonil 56150280
Päevatoimetaja: Priit Simson

Sündmuste kalender

KES ME OLEME?
Portaal Elva24 on 2014. aastal loodud MTÜ Elva Meediaklubi väljaanne, mille eesmärk on operatiivne, julge ja sõltumatu kajastus kõigest, mis Elvas ja tema lähiümbruses inimestele oluline.
Väljaandja ja peatoimetaja: Priit Simson
Väljaandja: Holger Berg
AITA MEIL SAADA PAREMAKS
Anna meile teada, mis Elvas toimub, saada meile huvitav foto või avalda arvamust päevakajalisel teemal. Saada e-kiri info(at)elva24.ee või helista telefonil 56150280
TOETA ELVA24 VÄLJAANDMIST Elva24 sünnib tegijate entusiasmist ega teeni väljaandjatele tulu. Kui sulle meeldib, mida me teeme ja hoolid Elva arengust, oled teretulnud meid toetama. Annetustest saadud raha läheb portaali elementaarsete püsikulude katteks ja meediahariduse edendamiseks Elva koolinoorte seas.

Meie pangakonto number on: EE382200221059950702(Swedbank)
 


Warning: Unknown: Your script possibly relies on a session side-effect which existed until PHP 4.2.3. Please be advised that the session extension does not consider global variables as a source of data, unless register_globals is enabled. You can disable this functionality and this warning by setting session.bug_compat_42 or session.bug_compat_warn to off, respectively in Unknown on line 0