laupäev, 19. august 2017

     Esileht    Uudised  Arvamus  Kultuur  Elva Jooksusari  Sport  Kuu tegija  Retro  Sündmused  
    
REKLAAM   
Kõige kiiremad uudised Elvast.

REPORTAAŽ VEREVI UISURAJALT: 98 protsenti tehnikat, kaks protsenti toorest jõudu

2015.01.24 21:18:05
Missassja??? See mees suusatab seal? Aga siin pidi ju uisurada olema? Härra punases annab keppidega hoogu ja liugleb mööda Verevi järve.

Järvepind paistab valdavalt valge, lumega kaetud ja nii ei saagi alguses kaugemalt kaedes kohe aru, kuidas selle uisutamisega täpsemalt on.

Aga ei, algmulje on petlik. Kuuldused Verevi suurepärasest uisurajast peavad täiesti paika. Ja keppidega hoogu andval härral on jalas ikkagi pikad matkauisud, sellised, mis kannast lahti lõksuvad.

Paraku küll peale meesterahva punases kedagi enne küll uisutamisega ei tegelenud. Ka väiksem lasteplats kõrval, lastebasseini koha peal, mis on ideaalselt puhtaks lükatud, on täiesti tühi. On laupäev, kusagil 15.45 paiku ja üsna valge ning üsna nullilähedaste miinuskraadidega.


VELKAM TU SUVITUSLINN: Müügiedu nimel peab ka ajakirjanik õhemaks võtma.


Ajan siis minagi purdeserval oma hokiuisud jalga ja astun areldi rajale. Selle peal on õhuke lumekiht, aga paistab, et uisutada täiesti saab. Rannapoolne rajaserv on pisut krobe ja sunnib ettevaatusele. Ilmselt on siin sulailmaga mingid huvilised peal tatsanud ja endast põhjalikumad jäljed jätnud, mis nüüd on kinni külmanud.

Annan hoogu juurde ja ka jää läheb rannast kaugemal paremaks. Mu ees on ligi kolme meetri laiune uisurada, mõningase lumekirmega, kuid iga sammuga saab üha selgemaks, et karta pole midagi. Ringi tagasirgel saab juba igati kenasti sõita. Mõõdan Endomondo rakendusega ringi ära – see on umbkaudu 550 meetrit. Endomondo pole küll alati hiilgavalt täpne,kuid avamaastikel ja lamedal pinnal petab ta üsna vähe. Ja siin ma just olengi. Keset järve.

Esimene kilomeeter, 3.36. Natuke uimasevõitu. Nii jõuaks ju joostagi. Aga uisk peaks ometi kiirem olema. Heakene küll, saan julgust juurde, teen libisemise pikemaks, tõuke tugevamaks ja järgmine tuleb 3.21ga. Hingamine on üsna rahulik, aga ega tegelikult uisutamises on iseõppijal paraku nii, et teatud hetkest edasi kiiremini ei saa. Lihtsalt ei oska.


Jää on igati sile ja isegi kalamehed pole veel auke sisse puurinud.


Meenub sõbra iseloomustus uisutamise kohta pärast Peipsi uisumaratoni. „Mul on 98 protsenti toorest jõudu ja kaks protsenti tehnikat. Nagu aru saad, oleks toorest jõudu juurde vaja, sest tehnika on ju keeruline.“

AJALOOLINE UISUMEKA

Aegamisi leiab iseõppija keha siiski ökonomiseerimisvõimalusi. Kolmas kilomeeter 3.18-ga. Kunagi Ants Antsoniga toore jõu ja tehnika sellist vahekorda tutvustades ütles ta just, et profid sõitjad liigutavad ennast ülivähe. Ehk siis – ma teen kõike nii nagu tegema ei peaks. Antsoni jaoks oli Arbi järv põhiline treeningupaik, kui ta Eestis viibis.

Viies kilomeeter tuleb kiiremini, 3.12. Liigun umbes 18-kilomeetrise tunnikiirusega, mis tähendab, et Eesti parimad sõidavad järvemaratonidel ligikaudu 30 kilomeetrit tunnis ja neile oleks ma umbkaudu nagu traktor kiirteel.

Ega 1964. aasta taliolümpia kullavõitja Ants Antson tühjalt kohalt tulnud. Elva oli siis täielik uisuspordi meka. Eesti kiiruisutamise ajaloo raamatus on pea kõik olulisemad sündmused ja paremad fotod seotud Elvaga. Ka ratturite tollane talvine pühitreening möödus uisukudel.

Elav legend, spordiorganisaator Richard Anton leiutas igasugu kaadervärke, millega Arbi järve rada kuumaveelapiga hooldada. Sulavesi kattis augud kinni ja külmudes oli kõik klaar.

Mäletan, et 1980. aastate keskel kui ma Arbi järvel uisutama õppisin, oli puruvana Richard Anton ikka veel tegev. Igal talvel oli Arbil mitmesajameetrine hästi hooldatud uisurada pluss lasteplats. Talvisel spordipäeval pandi algklasside lapsi isegi võidu uisutama 60 meetri distantsil. Isegi sinakat karva diplom on sellest ajast säilinud.

VEREVI JÄRV VERSUS PISIKESED PLATSID

Kaheksas kilomeeter, 3.12. Panen vaardi juurde. Oleks huvitav vaadata, kas saab natuke kiiremini liikuda. Vähemasti pole kalamehed rajasse auke puurinud.

See on kogu Eestis üks väheseid kohti, kus on võimalik teha distantsuisutamist – koguda kilomeetreid umbes nagu suusatades või joostes. Adaveres on ehk hooldatum ring, kuid vaid 260-meetrine. Siin, loodusrüpes on asi ikkagi ehedam.

Viljandlastel on järve peal olnud mitu aastat päris kena pikk rada. Kuid valdava enamuse Eesti jaoks tähendab uisutamine tasast tiirutamist ristkülikul mõnikümmend korda mõnikümmend meetrit. Ehh, võrreldes sellega siin on mingisugune platsiuisutamine puhas puurilooma elu.

Üheksas kilomeeter, 3.05 ja seni kiireim. Ikkagi pool minutit tempokam kui esimene. Kui vaid seda lumekirmet peal poleks, sõidaksin paar kilomeetrit tunnis kindlasti veelgi kiiremini.

Hokiuisud pole sellise distantsuisutamise jaoks just parim variant, libisemine tikub lühikeseks jääma. Kunagi Adaveres anti korraks tänapäevast proffide klapp-uisku proovida ja see oli päris hirmutav. Võrreldes hokiuisuga jahmatavalt ebastabiilne, kuid isegi oskamatule jalatõukele järgnes seninägematu libisemine.

Kedagi pole jääle lisandunud. Kunagise uisuspordi meka elanikele on selline tegevus vist võõraks jäänud.

Arusaadav, polnud ju pikalt radagi. Aga võiks saada tuttavaks. Sõidan viimase, 11. kilomeetri pisut lõdevamalt, 3.16ga. 36-minutisest treeningust piisab mulle sedapuhku küll.

Jätkuks vaid talve.Uudised

Elva Õppejõudude Kogu 300-eurose stipendiumi võitsid Saskia Tullino ja Stella Eileen Päid

Elva Kohvikutepäev on saamas täistuure: järjestikku avanevad uued paigad

ELVA KOHVIKUTEPÄEV ALANUD! Kasteheina kohvikus on massid
Arvamus

PRIIT SIMSON: Räägime sellest, mida meie tahame, mitte sellest, mida poepidajad tahavad

PRIIT SIMSON: Nägemiseni järgmisel hooajal

Piirkonnapolitseinik Jaana Toode: lemmikloomade eest peab hoolt kandma
Kultuur

Elva kultuurikeskuse juhataja Kätlin Saarela: olen saanud julgustust, et oleme õigel teel ja meilt oodatakse uusi põnevaid ettevõtmisi

FOTOD: Elvas avas uksed kaasaegne kultuurikeskus

Aastavahetuse peotelk on valmis ja ootab külalisi
Elva-Jooksusari

Vaata vanu fotosid kunagisest, vahetult augustitormi eel peetud Vapramäe jooksust!

Laupäeval algab taas Elva jooksusari – Vapramäe jooksuga

Täieneb! Elva mäejooksu võitsid Keio Kits ja Tatjana Mannima
Sport

Jooksuportaal: Hannes Veide katkestas Spartathloni maratoni

Eile lõppes jooksukrosside sari Elva Sügis 2016

Hannes Veide stardib homme Kreekas Spartathloni ultrajooksul
Retro

Einelauast restoranini: Elva jaamahoones hakati süüa pakkuma juba üle saja aasta tagasi

Elva Elu 1936: tehkem oma kodud korda!

Karindosk pani kõrtsi kinni, tuletõrjujad tegid lahti
Kuu-tegija

Septembrikuu tegija on Elva puhkepiirkonna edendaja Kätlin Saarela

Augustikuu tegija on FC Elva treener ja tegevjuht Marek Naaris

Juulikuu tegijad on MTÜ Elva Elama eestvedajad Madis Ess ja Toomas Laatsit

Mis Elvas toimub? Saatke oma kommentaarid, teemad, arvamuslood ja fotod aadressil info(at)elva24.ee või võtke ühendust telefonil 56150280
Päevatoimetaja: Priit Simson

Sündmuste kalender

KES ME OLEME?
Portaal Elva24 on 2014. aastal loodud MTÜ Elva Meediaklubi väljaanne, mille eesmärk on operatiivne, julge ja sõltumatu kajastus kõigest, mis Elvas ja tema lähiümbruses inimestele oluline.
Väljaandja ja peatoimetaja: Priit Simson
Väljaandja: Holger Berg
AITA MEIL SAADA PAREMAKS
Anna meile teada, mis Elvas toimub, saada meile huvitav foto või avalda arvamust päevakajalisel teemal. Saada e-kiri info(at)elva24.ee või helista telefonil 56150280
TOETA ELVA24 VÄLJAANDMIST Elva24 sünnib tegijate entusiasmist ega teeni väljaandjatele tulu. Kui sulle meeldib, mida me teeme ja hoolid Elva arengust, oled teretulnud meid toetama. Annetustest saadud raha läheb portaali elementaarsete püsikulude katteks ja meediahariduse edendamiseks Elva koolinoorte seas.

Meie pangakonto number on: EE382200221059950702(Swedbank)
 


Warning: Unknown: Your script possibly relies on a session side-effect which existed until PHP 4.2.3. Please be advised that the session extension does not consider global variables as a source of data, unless register_globals is enabled. You can disable this functionality and this warning by setting session.bug_compat_42 or session.bug_compat_warn to off, respectively in Unknown on line 0