kolmapäev, 23. august 2017

     Esileht    Uudised  Arvamus  Kultuur  Elva Jooksusari  Sport  Kuu tegija  Retro  Sündmused  
    
REKLAAM   
Kõige kiiremad uudised Elvast.

Eva Kams: protestimeel tuleneb ühe erakonna tegevusest

Autor: Elva24
2016.05.07 16:02:29
Maksimarketi ümber lahvatanud linnarahva protestimeele taga seisab üks partei, ütleb Eva Kams, kellel täitus sel nädalal esimene aasta Elva linnapeana. Tema sõnul on aga hea, et kogukond on hakanud linnaelus kaasa mõtlema.

Eelmise linnavalitsuse ajal oli teatud rahulolematust näha, aga nüüd on asi uuel tasemel. Petitsioonid, videopöördumised, piketid. Millest see kõneleb? Kas peame selle taga nägema Reformierakonna karvast kätt või on asi milleski muus?

Ma lisaks siia juurde allkirjad vaksalihoone restorani vastu, sest siis saaks suurepärase näite kodanikuaktiivsusest. Ma usun, et see on tegelikult hea, et kogukond mõtleb kaasa ja oma arvamust avaldab. Järelikult see puudutab inimesi. Kui alustada Maksimarketi teemast, siis ei ole ju midagi otsustatud. Millegi üle pole veel arvamust avaldada. Samas pole küsitud arvamust nende inimeste käest, kes poodi pooldaksid. Huvitav oleks tõesti teada, palju on neid inimesi, kes poe tulekut toetaksid.

See on erakondadevaheline poliitika. Olen kuulnud, et inimesi on ähvardatud, et kui sa petitsioonile allkirja ei pane, siis tööd sul pole. Igasuguse protestimeele käivitaja on üks partei. Nüüd on valimisliit võimul ja Reform opositsioonis. See on poliitiline võitlus.

-Aga see Igori-nimeline noormees, kes videpöördumise pargi kaitseks tegi, kas tema on siis ka teie arvates mõne erakonna käpik?

Seda ma ei tea. Hea, et inimesed reageerivad toimuvale. Elvast pole tükk aega nii palju juttu olnud üle Eesti.

-Kas Maksimarket tuleb või ei tule?


Seda, kas Maksimarket tuleb, ei oska ennustada. Detailplaneeringut alles hakatakse tegema. Teisipäevases maakomisjonist tuli protokoll ja ma pean veel sellesse süvenema. Maakomisjoni protokoll vaadatakse üle, siis arutatakse ning seejärel peab ettevõtja esitama oma nägemuse ja tegema detailplaneeringu eskiisi. Peale seda korraldame avaliku arutelu ja sealt need arvamused kujunevadki. Kokkuleppe volikoguga on see, et kui detailplaneeringut ei kehtestata, siis ei poodi ei tule.

Rääkides Maksimarketist saadavast rahast, on sellega võimalik katta näiteks kasvõi spordihalli jooksvad kulutused. Tegelikult on raha kõva argument. Paljud inimesed ei tea, mis järgus üldse poe kavandamine on, sellest on tingitud ka emotsionaalsed pöördumised. Aga selle poe tulek ei ole linnavalitsuse jaoks elu küsimus.
-Kevad on toonud kaasa nurina teeaukude üle. Eelmisest linnamajanduse osakonna juhist saadi lahti, uus tuli, aga nüüd on ka see läinud. Millal leitakse uus linnamajanduse osakonna juhataja?

Vestlusvoorud hetkel käivad. Linnamajanduse osakonna juhataja ajutise puudumise tõttu midagi katastroofilist ei juhtu. Oluline on, et oleks olemas keskkonnateenuseid osutav firma. Eesti Keskkonnateenused võitis hanke. Me pole olnud rahul teenusega, mida linnale on pakutud ja seetõttu on terve talv käinud väga keeruline töö selle kallal, et leida õige partner. Me tahame kõige kvaliteetsemat teenusepakkujat. Elva tänavatel olevate aukudega oleme tegelenud ja tegeleme edasi. Eesti Keskkonnateenusel on lepingu järgi aega auke parandada 31. maini. Mulle teadaolevalt on lubatud, et töödega alustatakse lähipäevadel.

Elva kesklinna peatänava arhitektuurivõistluse võitis töö "Sõstrapõõsaste vahel”. Kas projekt realiseerub?

Tahaks loota küll. Konkurssi võitnud töö on kõigest eskiis, mida võiks ju edasi arendada. Me oleme pidanud Tallinna arhitektidega kaks kohtumist seoses selle projektiga. Oleme neile teatavaks teinud elvalaste ootused, mida peaks muutma, millele tähelepanu pöörama. PKT-st (piirkondliku konkurentsivõime tugevdamise toetusmeetmest - toim) on selliste projektide jaoks võimalik raha taotleda. Praegu on teada, et see raha jaotatakse kahte osasse. 4. juulil on esimene voor, kuhu me peaks oma taotluse saatma. Juhul kui me 4. juuliks oma projektiga valmis ei saa, siis on võimalik hiljem ka teises voorus osaleda. Niimoodi on Tartu maavanem meile teada andnud. Eestis on levinud praktika, et piirkondliku konkurentsivõime tugevdamiseks raha saadakse, paljud üle Eesti PKT-st taotletud rahaga projektid on töös.

-Kas see Arbi randa kavandatud välibassein, mida “Sõstrapõõsaste” projekt sisaldas, kujutab ka endast mingit moodi katset vastu tulla elvalaste ootustele?

Õigupoolest on see sild. Paljusid ideid peab ju kontrollima, kas see pole näiteks vastuolus keskkonnaameti nõuetega.
-Aga teile endale see projekt meeldib?

Süvenedes projekti “Sõstrapõõsaste vahel”, leidsin, et seal on väga ägedaid mõtteid ja ideid. Loomulikult olid alguses ootused suuremad, aga üldiselt mulle see töö meeldib. Selle sama kambaga, kelle projekti me valisime, hakkame alles projekti viimistlema, arvestades võimalusi ja evalaste huvisid. Võidutöö on õnneks väga paindlik. Kui ma neid võistlustöid esimest korda nägin, siis alguses ei saanud aru, mida projekt endast kujutab. Sellised eskiisid vajavad süvenemist, et mõista mida arhitektid täpsemalt on mõelnud. Mulle meeldis ka väga eripreemia töö, kus Arbi järve äärde olid planeeritud seened. Miks mitte, Elvas ju seeneriik juba on. Kui autorikaitse seda lubaks, siis võtaks ma igast tööst natuke ja paneks kokku ühe laheda projekti.

-Kuidas kulgeb haldusreformi protsess?

Elva seisukoht on teada. Tegime seitsmele omavalitsusele ettepaneku ühinemiseks. Nõo ja Puhja vastasid meile eitavalt. Jaatavalt vastasid Konguta, Rannu, Rõngu, Puka ja Palupera. Hetkel oleme staadiumis, kus meil on olnud kolm ühinemisläbirääkimiste koosolekut. 4. mail toimus Tartus juhtgrupi koosolek, kuhu oli kaasatud ka ministeeriumi poolt taotletud konsultant, kes andis meile nõu selle osas mida peaksime tegema ja mida mitte. Praegu tundub, et me oleme teinud õigeid valikuid.

Probleem oli Rõngu ja Pukaga, kes said ka teiseltpoolt ettepanekuid ühinemiseks, aga volikogu otsusega on teada, et Rõngu vastas Sangastele ei. Praegult vaadatakse Rõngus Elva poole. Samuti oli probleem Paluperal, kes väidetavalt kaalub terve vallana ühinemist Otepääga või siis valguda pooleks nii, et Nõuni jääb Otepää poole ja Hellenurme piirkond Elva poole. Neil otsust hetkel pole.

Rääkides Rannust, siis nägime alguses üsna selget sõnumit, et neile haldusreformi vaja pole. Samas praegu on siseministeeriumi poolt päris selge, et tagasiteed pole ja haldusreform tuleb. Eelmisel koosolekul tuli jutuks, mis võiks uue valla nimeks saada. Naabervaldade poolt pakuti välja Elva vald, mida ka Elva linn ise pakkus. Haldusreformi suhtes olen ma väga positiivselt häälestatud, siiani on kõik väga meeldivas keskkonnas sujunud. Loodan, et sellest saab asja.
-Kui kaugel on kultuurimaja laienemine?


Sinilinnu laienemist alustatakse juba järgmisel nädalal. 9. mail läheb lammutustöödeks ja seejärel ehituseks. Hoone ise jääb ja tervet maja muidugi maha ei lammutada. Me ei saakski niisama lihtsalt praegust kultuurimaja maha lammutada, sest selleks peab hoone projekteerinud arhitektilt loa saama. Loomulikult toimusid kohtumised kultuurimaja arhitektiga. Ta vaatas projekti üle ja andis oma soovitused. Õnneks oli arhitektile see vastuvõetav ja tema arhitektuuri käekiri siiski säilib.

Praegune kultuurimaja ei rahulda juba ammu linnaelanike vajadusi. Saal on liiga väike, rääkimata lavast. Paljud kutselised teatrid on ruumipuuduse tõttu Elvasse tulemata jätnud. Hetkel olevad 150 kohaline saal asendatakse 250 kohaga. Samuti ehitatakse praegune saalis olev kaldpõrand horisontaalseks. Sellisel juhul saaks toolide eemaldamisel peale lava ka ülejäänud ruumi kasutada. Peale remondi laiendame saali seinu, samuti tulevad juurde ka laiendused kontoriruumide jaoks. Sissepääsust saab katusega varjualune. Suvel saab kasutada seda vabaõhu lavana.

-Kuidas hindaksite viie palli süsteemis oma aastat Elva linnapeana? Mis on siiani kõige raskem otsus olnud?

Ma olen enda suhtes väga kriitiline. Ma annaks kaks punkti. Ideid on palju, aeg vähe ja seetõttu peab valikuid tegema. Inimestega töös on meeskond oluline. Tähtis on, et sellisel töökohal peab meeskond mõtlema sarnases suunas, et saavutada ühised eesmärgid. Meeskonna loomine võtab aga aega. Tekib eeldusi, mis on minu jaoks elementaarsed, aga kellegi teise jaoks tundmatud. Võtame näiteks arvutikasutuse oskuse. Nende oskuste puudumisel tuleb inimestele aega anda ja see omakorda tegelikult aeglustab kõiki protsesse.

Samuti on linnapea kohustuseks igasuguste dokumentite allkirjastamine, mis tegelikult üldse ei kuulu minu kompetentsi. Mäletan kui esimest päeva tööle asusin, ootas mind virn allkirjastamata dokumente. See on lõputu bürokraatia ja mõttetu ajakulu. Võtan ühe näite sünnitoetuse saamise protsessist. Seda menetletakse siin ja seal. Hoolimata sellest, et otsus sünnitoetuse saamisest on tehtudon protsess ikkagi liiga pikaks aetud. Tohutult palju dokumente, et ema saaks kuus 200 euro suurust toetust. Kõige raskem on inimesele öelda, et kahjuks me ei vaja enam sind. Ma mõtlen, et juhile on ilmselt koondamine emotsionaalselt kõige valusam.

-Aga tööd meeskonnana?

Seda ma hindaks viiele. Tehtud on ju palju ja palju on ka tegemisel. Võtame näiteks kultuurimaja laienemise ja spordihalli. Selles suhtes ma tunnen, et ma olen endast andnud parima. Linna arenguks oleme oma meeskonnaga ikka palju ära teinud.

-Kuidas läheb Elva promomisega, tutvustamisega väljaspool?

Mulle tundub, et Elva on viimase aasta jooksul olnud pildis rohkem kui kunagi varem. Tunnen, et seda eesmärki olen saanud täita. Eelmine aasta andsime välja flaieri Elva sündmustega ja ka sellel aastal leiavad kõik Elva elanikud oma postkastidest infovoldiku Elvas toimuvate üritustega. Olen ka väljaspool Elvat neid flaiereid jaganud. Käisin viimati 250-300 osalejaga Danske panga liidrite foorumil. Seal küsisin, et kas ma võiksin siin Elva üritusi presenteerida. Nad olid nõus ja siis olidki Danske panga infovoldikud Elva flaieritega kõrvuti. Samuti oli väga edukas meie sissekirjutamiskampaania. Meedia korjas selle infokillu üles ja ligikaudu 100 siin elavat juba inimest kirjutaski end Elvasse sisse. Ühesõnaga, igal pool, kus võimalik, tuleb Elvat presenteerida.
Uudised

Elva Õppejõudude Kogu 300-eurose stipendiumi võitsid Saskia Tullino ja Stella Eileen Päid

Elva Kohvikutepäev on saamas täistuure: järjestikku avanevad uued paigad

ELVA KOHVIKUTEPÄEV ALANUD! Kasteheina kohvikus on massid
Arvamus

PRIIT SIMSON: Räägime sellest, mida meie tahame, mitte sellest, mida poepidajad tahavad

PRIIT SIMSON: Nägemiseni järgmisel hooajal

Piirkonnapolitseinik Jaana Toode: lemmikloomade eest peab hoolt kandma
Kultuur

Elva kultuurikeskuse juhataja Kätlin Saarela: olen saanud julgustust, et oleme õigel teel ja meilt oodatakse uusi põnevaid ettevõtmisi

FOTOD: Elvas avas uksed kaasaegne kultuurikeskus

Aastavahetuse peotelk on valmis ja ootab külalisi
Elva-Jooksusari

Vaata vanu fotosid kunagisest, vahetult augustitormi eel peetud Vapramäe jooksust!

Laupäeval algab taas Elva jooksusari – Vapramäe jooksuga

Täieneb! Elva mäejooksu võitsid Keio Kits ja Tatjana Mannima
Sport

Jooksuportaal: Hannes Veide katkestas Spartathloni maratoni

Eile lõppes jooksukrosside sari Elva Sügis 2016

Hannes Veide stardib homme Kreekas Spartathloni ultrajooksul
Retro

Einelauast restoranini: Elva jaamahoones hakati süüa pakkuma juba üle saja aasta tagasi

Elva Elu 1936: tehkem oma kodud korda!

Karindosk pani kõrtsi kinni, tuletõrjujad tegid lahti
Kuu-tegija

Septembrikuu tegija on Elva puhkepiirkonna edendaja Kätlin Saarela

Augustikuu tegija on FC Elva treener ja tegevjuht Marek Naaris

Juulikuu tegijad on MTÜ Elva Elama eestvedajad Madis Ess ja Toomas Laatsit

Mis Elvas toimub? Saatke oma kommentaarid, teemad, arvamuslood ja fotod aadressil info(at)elva24.ee või võtke ühendust telefonil 56150280
Päevatoimetaja: Priit Simson

Sündmuste kalender

KES ME OLEME?
Portaal Elva24 on 2014. aastal loodud MTÜ Elva Meediaklubi väljaanne, mille eesmärk on operatiivne, julge ja sõltumatu kajastus kõigest, mis Elvas ja tema lähiümbruses inimestele oluline.
Väljaandja ja peatoimetaja: Priit Simson
Väljaandja: Holger Berg
AITA MEIL SAADA PAREMAKS
Anna meile teada, mis Elvas toimub, saada meile huvitav foto või avalda arvamust päevakajalisel teemal. Saada e-kiri info(at)elva24.ee või helista telefonil 56150280
TOETA ELVA24 VÄLJAANDMIST Elva24 sünnib tegijate entusiasmist ega teeni väljaandjatele tulu. Kui sulle meeldib, mida me teeme ja hoolid Elva arengust, oled teretulnud meid toetama. Annetustest saadud raha läheb portaali elementaarsete püsikulude katteks ja meediahariduse edendamiseks Elva koolinoorte seas.

Meie pangakonto number on: EE382200221059950702(Swedbank)
 


Warning: Unknown: Your script possibly relies on a session side-effect which existed until PHP 4.2.3. Please be advised that the session extension does not consider global variables as a source of data, unless register_globals is enabled. You can disable this functionality and this warning by setting session.bug_compat_42 or session.bug_compat_warn to off, respectively in Unknown on line 0