pühapäev, 20. august 2017

     Esileht    Uudised  Arvamus  Kultuur  Elva Jooksusari  Sport  Kuu tegija  Retro  Sündmused  
    
REKLAAM   
Kõige kiiremad uudised Elvast.

Keskkonnaameti spetsialist: Verevi järve vesi on ujumiskõlbulik

2016.05.19 00:30:57
Maaülikooli professor Ingmar Ott rääkis Eesti Rahvusringhäälingule, et kui Elvas asuva Verevi järve põhja sadestunud setted liikuma pääsevad, võib puhkajate seas populaarne ujumiskoht muutuda ühe kevadega põhimõtteliselt solgitiigiks.

“Mis puutub Ingmar Otti väitesse, et Verevi järv võib muutuda solgitiigiks, siis on raske defineerida, mida ta solgitiigi all täpsemalt mõtleb,” räägib Keskkonnaameti Jõgeva-Tartu regiooni vee spetsialist Triin Mägi.

JÄRVEVEE SEISUND ON HINNATUD HEAKS

2015-2021 Ida-Eesti veemajanduskava kohaselt on Verevi järve koondseisundiks määratud "hea", kuid  Verevi järve üheks peamiseks probleemiks on kunagise suure reostuskoormuse tõttu suur toiteainete soolade sisaldus vees ning veekogu kihistumine, räägib Triin Mägi.

Inimesed kasutavad supluseks Verevi järve pealmisi veekihte ja Terviseameti andmetel on 2011-2015 Verevi järve supluskoha veekvaliteet olnud eranditult väga hea.

Triin Mägi sõnul on aga Verevi järve alumistes kihtides olukord järve iseloomu tõttu ebastabiilne: kui ilmaolud muutuvad ja järve vesi kevadel ja sügisel korralikult seguneb, kahjustab see kindlasti järve ökosüsteemi.

“Ilm on seni kihistumist soosinud ning suuremaid õitsenguid ei ole täheldatud,” lisab Mägi. Seega hetkeseisuga on järvevesi ujumiskõlbulik.

PROBLEEM SEISNEB JÄRVEVEE VÄHESES RINGLUSES

“Üks põhiline probleem on temperatuurikihistumine, mille üheks põhjuseks on järve paiknemine orus, kus puudub tuul, mis segaks vett, lisaks põhjustab kihistumist ka vee vähene vahetus”, põhjendab Verevi järve olukorda Triin Mägi.

“Nimelt vahetub järvevesi veerikkal aastal üks kord, veevaesel aastal 0,37 ja keskmisel aastal 0,63 korda, vee vähest vahetust põhjustab vähene sisse- ja väljavool," selgitab Mägi.


Foto: Ragnar Vutt


Peamine sissevool järve toimub kraavidest, mis on suurema osa aastast kuivad ning vett võib neis olla vaid suurvee ja vihmade ajal. Suur fosfori kuhjumine põhjakihtidesse tekitab vees hapnikukihistumise suvel ja talvel, kui vesi on süvakihtides väga eutroofne.

Põhjaallikatest tagasi järvevette jõudev anaeroobsetes tingimustes tekkinud fosfor ongi peamine järve ebastabiilsust põhjustav tegur”, räägib vee spetsialist.

JÄRVEVEE PARANDAMISEL ON TAKISTUSI

Mägi sõnul on Verevi järve probleemi vähendamiseks kaalutud mitmeid erinevaid võimalusi, kuid head lahendust pole veel leitud.

“Olukorda Verevis parandaks oluliselt järve läbivoolu suurendamine, kuid selleks puuduvad reaalsed võimalused, sest Elva jõgi on liiga kaugel ja Verevi järv asub jõest madalamal,” tõdeb vee spetsialist.

Triin Mägi sõnul on teiseks võimaluseks järve noorendamine, mis seisneb muda väljapumpamises.

“Selle protsessi käigus toimuks mudasette, eriti pealmise fosforirikka kihi eemaldamine kogu põhjamuda ulatuses, mis on keeruline Verevi reljeefi tõttu,” selgitab Mägi.

“Üks peamisi noorendamise probleeme on see, et Verevi järv on sügav ja muda on raske kätte saada ning selle töötlemisvõimalused on kallid,” räägib Keskkonnaameti vee spetsialist.

Mägi sõnul pole Verevi järve sügavus ainsaks probleemiks, sest muda väljapumpamisega kaasneks ka toitesoolade rikka vee jõudmine pinnakihti, mis omakorda tekitaks vee õitsemise.

“Erinevaid võimalusi järve tervendamiseks on kaalutud, aga tööde keerukuse ning suure eeldatava maksumuse tõttu pole neid tänaseks ette võetud,” tõdeb Triin Mägi.

Uudised

Elva Õppejõudude Kogu 300-eurose stipendiumi võitsid Saskia Tullino ja Stella Eileen Päid

Elva Kohvikutepäev on saamas täistuure: järjestikku avanevad uued paigad

ELVA KOHVIKUTEPÄEV ALANUD! Kasteheina kohvikus on massid
Arvamus

PRIIT SIMSON: Räägime sellest, mida meie tahame, mitte sellest, mida poepidajad tahavad

PRIIT SIMSON: Nägemiseni järgmisel hooajal

Piirkonnapolitseinik Jaana Toode: lemmikloomade eest peab hoolt kandma
Kultuur

Elva kultuurikeskuse juhataja Kätlin Saarela: olen saanud julgustust, et oleme õigel teel ja meilt oodatakse uusi põnevaid ettevõtmisi

FOTOD: Elvas avas uksed kaasaegne kultuurikeskus

Aastavahetuse peotelk on valmis ja ootab külalisi
Elva-Jooksusari

Vaata vanu fotosid kunagisest, vahetult augustitormi eel peetud Vapramäe jooksust!

Laupäeval algab taas Elva jooksusari – Vapramäe jooksuga

Täieneb! Elva mäejooksu võitsid Keio Kits ja Tatjana Mannima
Sport

Jooksuportaal: Hannes Veide katkestas Spartathloni maratoni

Eile lõppes jooksukrosside sari Elva Sügis 2016

Hannes Veide stardib homme Kreekas Spartathloni ultrajooksul
Retro

Einelauast restoranini: Elva jaamahoones hakati süüa pakkuma juba üle saja aasta tagasi

Elva Elu 1936: tehkem oma kodud korda!

Karindosk pani kõrtsi kinni, tuletõrjujad tegid lahti
Kuu-tegija

Septembrikuu tegija on Elva puhkepiirkonna edendaja Kätlin Saarela

Augustikuu tegija on FC Elva treener ja tegevjuht Marek Naaris

Juulikuu tegijad on MTÜ Elva Elama eestvedajad Madis Ess ja Toomas Laatsit

Mis Elvas toimub? Saatke oma kommentaarid, teemad, arvamuslood ja fotod aadressil info(at)elva24.ee või võtke ühendust telefonil 56150280
Päevatoimetaja: Priit Simson

Sündmuste kalender

KES ME OLEME?
Portaal Elva24 on 2014. aastal loodud MTÜ Elva Meediaklubi väljaanne, mille eesmärk on operatiivne, julge ja sõltumatu kajastus kõigest, mis Elvas ja tema lähiümbruses inimestele oluline.
Väljaandja ja peatoimetaja: Priit Simson
Väljaandja: Holger Berg
AITA MEIL SAADA PAREMAKS
Anna meile teada, mis Elvas toimub, saada meile huvitav foto või avalda arvamust päevakajalisel teemal. Saada e-kiri info(at)elva24.ee või helista telefonil 56150280
TOETA ELVA24 VÄLJAANDMIST Elva24 sünnib tegijate entusiasmist ega teeni väljaandjatele tulu. Kui sulle meeldib, mida me teeme ja hoolid Elva arengust, oled teretulnud meid toetama. Annetustest saadud raha läheb portaali elementaarsete püsikulude katteks ja meediahariduse edendamiseks Elva koolinoorte seas.

Meie pangakonto number on: EE382200221059950702(Swedbank)
 


Warning: Unknown: Your script possibly relies on a session side-effect which existed until PHP 4.2.3. Please be advised that the session extension does not consider global variables as a source of data, unless register_globals is enabled. You can disable this functionality and this warning by setting session.bug_compat_42 or session.bug_compat_warn to off, respectively in Unknown on line 0