pühapäev, 20. august 2017

     Esileht    Uudised  Arvamus  Kultuur  Elva Jooksusari  Sport  Kuu tegija  Retro  Sündmused  
    
REKLAAM   
Kõige kiiremad uudised Elvast.

“Õnnelik part saia ei söö”: Arbi järve kaldale kerkis lindude toitmise eest hoiatav kuju

2016.07.01 07:34:01
Kahe Elva Gümnaasiumi neiu, Gerli Helbre ja Dajana Juškini eestvedamisel püstitati Arbi järve äärde puuskulptuur, mis manitseb, et inimesed ei söödaks parte. Skulptuuril on kujutatud parti, kelle jala otsa on seotud sai.

“Inimesed toidavad pahaaimamatult parte, aga sellega häirivad nad partide rändeinstinkti ning sai ei kuulu üleüldse pardi toidulauale, vaid hoopiski kahjustab nende seedeorganeid,” selgitab Gerli Helbre. “Nii jäävadki nad siia järve talvituma, inimesed hoiavad neid kinni,” lisab ta.

Gerli Helbre, ühe projekti autori sõnul sai kõik alguse uurimistööst. “Meie uurimistöö koosnes praktilistest töötubadest lasteaedades ning skulptuuri organiseerimisest.” Tema sõnul tahtsid nad leida partide toitmise probleemile mingisugust lahendust.
“Alustasime teavitustööga lasteaedadest ning seal viisime läbi mängulisi töötube, et lastele selgitada, miks inimene ei tohiks parte saiaga sööta või üldse toita,” ütleb Helbre. “Tuli välja, et kolmes Elva lasteaias toidavad parte ligikaudu 72% lastest,” lisab tüdruk.

Tüdrukud tahtsid kuidagi ka täiskasvanute seas probleemi esile tõsta. “Alguses mõtlesime plakatite peale, aga kohe sai selgeks, et skulptuur mõjutaks inimesi oluliselt rohkem,” meenutab Gerli Helbre.

Mõttele järgnes teostus. Puuskulptuuri autoriks on kunstnik Anni Irs, selle paigaldas Matti Silber.

TOETAS NOORTEKESKUS JA ELVA LINNAVALITSUS

Skulptuuri jaoks oli vaja ka rahalist tuge. Noorsootöötaja Mirja Jõgi räägib, et noortekeskus taotles juba 2015. aastal Elva Linnavalitsuselt raha selleks, et koolitada noori projekte kirjutama. “Alguses tahtsime luua kooli õppeaine, mis õpetaks noortele projektide kirjutamist ning raha taotlemist, aga kahjuks sellest asja ei saanud, “ räägib Mirja Jõgi.

“Selle asemel sain juhendada nelja tüdrukut, kes ühendasid projekti kirjutamise ja elluviimise kogemuse 11. klassi uurimistööde kirjutamisega, nii saigi seda raha kasutada noorte projektide elluviimiseks, nagu need kaks noort tegid,” ütleb Jõgi.
Jõgi räägib, et noorsootöötajana peab ta selle projekti juures oluliseks seda, et noored saavad uusi kogemusi, ning julgustab kõiki teisigi projekte kirjutama. “Projektikirjutamise, raha taotlemise ning lõpuks selle elluviimise oskus kulub tulevikus kindlasti ära,” arvab Mirja Jõgi.

Dajana Juškini arvates oli projekti tegemine talle suureks proovikiviks. “Ma olen harjunud pigem üksi tegutsema, siis planeerin enda aega ise ning tean, kuidas asjad toimivad,” räägib neiu. “Kogu selle projekti vältel tuli saavutada kokkuleppeid paljude inimestega ning seetõttu oli ka ajakulu suurem, aga lõppkokkuvõttes sain palju uusi oskusi,” lisab ta.
Gerli Helbre jaoks oli see uurimistöö osa täiesti uus kogemus. “Kui valmis saime, siis mõtlesin, et tehtud töö on ikka väga lahe, võiks midagi sarnast veel teha,” meenutab Gerli.

Puuskulptuur, mis hoiatab, et partide söötmine teeb neile rohkem kahju kui kasu, seisab alates eilsest Arbi järve kaldal, ülekäigusilla kõrval.
Uudised

Elva Õppejõudude Kogu 300-eurose stipendiumi võitsid Saskia Tullino ja Stella Eileen Päid

Elva Kohvikutepäev on saamas täistuure: järjestikku avanevad uued paigad

ELVA KOHVIKUTEPÄEV ALANUD! Kasteheina kohvikus on massid
Arvamus

PRIIT SIMSON: Räägime sellest, mida meie tahame, mitte sellest, mida poepidajad tahavad

PRIIT SIMSON: Nägemiseni järgmisel hooajal

Piirkonnapolitseinik Jaana Toode: lemmikloomade eest peab hoolt kandma
Kultuur

Elva kultuurikeskuse juhataja Kätlin Saarela: olen saanud julgustust, et oleme õigel teel ja meilt oodatakse uusi põnevaid ettevõtmisi

FOTOD: Elvas avas uksed kaasaegne kultuurikeskus

Aastavahetuse peotelk on valmis ja ootab külalisi
Elva-Jooksusari

Vaata vanu fotosid kunagisest, vahetult augustitormi eel peetud Vapramäe jooksust!

Laupäeval algab taas Elva jooksusari – Vapramäe jooksuga

Täieneb! Elva mäejooksu võitsid Keio Kits ja Tatjana Mannima
Sport

Jooksuportaal: Hannes Veide katkestas Spartathloni maratoni

Eile lõppes jooksukrosside sari Elva Sügis 2016

Hannes Veide stardib homme Kreekas Spartathloni ultrajooksul
Retro

Einelauast restoranini: Elva jaamahoones hakati süüa pakkuma juba üle saja aasta tagasi

Elva Elu 1936: tehkem oma kodud korda!

Karindosk pani kõrtsi kinni, tuletõrjujad tegid lahti
Kuu-tegija

Septembrikuu tegija on Elva puhkepiirkonna edendaja Kätlin Saarela

Augustikuu tegija on FC Elva treener ja tegevjuht Marek Naaris

Juulikuu tegijad on MTÜ Elva Elama eestvedajad Madis Ess ja Toomas Laatsit

Mis Elvas toimub? Saatke oma kommentaarid, teemad, arvamuslood ja fotod aadressil info(at)elva24.ee või võtke ühendust telefonil 56150280
Päevatoimetaja: Priit Simson

Sündmuste kalender

KES ME OLEME?
Portaal Elva24 on 2014. aastal loodud MTÜ Elva Meediaklubi väljaanne, mille eesmärk on operatiivne, julge ja sõltumatu kajastus kõigest, mis Elvas ja tema lähiümbruses inimestele oluline.
Väljaandja ja peatoimetaja: Priit Simson
Väljaandja: Holger Berg
AITA MEIL SAADA PAREMAKS
Anna meile teada, mis Elvas toimub, saada meile huvitav foto või avalda arvamust päevakajalisel teemal. Saada e-kiri info(at)elva24.ee või helista telefonil 56150280
TOETA ELVA24 VÄLJAANDMIST Elva24 sünnib tegijate entusiasmist ega teeni väljaandjatele tulu. Kui sulle meeldib, mida me teeme ja hoolid Elva arengust, oled teretulnud meid toetama. Annetustest saadud raha läheb portaali elementaarsete püsikulude katteks ja meediahariduse edendamiseks Elva koolinoorte seas.

Meie pangakonto number on: EE382200221059950702(Swedbank)
 


Warning: Unknown: Your script possibly relies on a session side-effect which existed until PHP 4.2.3. Please be advised that the session extension does not consider global variables as a source of data, unless register_globals is enabled. You can disable this functionality and this warning by setting session.bug_compat_42 or session.bug_compat_warn to off, respectively in Unknown on line 0