kolmapäev, 23. august 2017

     Esileht    Uudised  Arvamus  Kultuur  Elva Jooksusari  Sport  Kuu tegija  Retro  Sündmused  
    
REKLAAM   
Kõige kiiremad uudised Elvast.

SAVISAAR RÕNGUS: "Keda tahate presidendiks?""Trumpi! Trumpi!"

2016.07.26 10:29:21
"Keda teie tahate presidendiks?" küsib Keskerakonna esimees Edgar Savisaar esmaspäeva pärastlõunal poolesajalt Rõngu rahvamajja kogunenud inimeselt. “Trumpi! Trumpi!” hõiguvad rõngulased üksmeelselt vastu. “Siis ma olen teie poolt!” on Savisaar rahul.

Küsimus käib küll USA, mitte Eesti presidendivalimiste kohta.

Savisaare kohtumine rahvaga toimub truumate Riigukogu saadikute toel. Rahvamajja on talle toeks tulnud Oudekki Loone, Marika Tuus-Laul, Olga Ivanova ja Peeter Ernits. Nagu iga staari puhul, eelnevad ka tema ettekandele soojendusesinejad.


Vasakult: Olga Ivanova, Marika Tuus-Laul, Edgar Savisaar, Peeter Ernits ja Oudekki Loone


Iga saalitulija sai Marika Tuus-Lauli poolt südamliku tervituse osaliseks. Erakonna esimehe paarikümne minutilist hilinemist aitasid sisustada Tuus-Laul ja kolleeg Peeter Ernits, kes rääkisid peamiselt ees ootavatest presidendivalimistest.

PEETER ERNITS: JÕKS ON NAISTEAHISTAJA

“Meie poolt on tules Mailis Reps, kes käis hiljuti siin ja naabervaldades,” selgitas Ernits erakonna seisukohta.

“Aga Marina Kaljurand on väljas, samuti Allar Jõks, kes on õiguskantslerina jätnud mitmeid arveid riigi tasuda. Muide, teda tunti õiguskantsleri büroos naisteahistajana,” saavad rõngulased “komprat” teada.

“Kuna IRL-i reiting on madal, siis tuli viimasest õlekõrrest kinni haarata, aga Jõksist ei tule midagi välja,” lisab Ernits.

“Eiki Nestor on minu silmis suhteliselt hall kuju, teda üritatakse presidendiks teha. President peabki vist olema selline, kes pole teisi välja vihastanud. Aga kes presidendiks saab, seda ma ei tea. Poliitiliselt on käimas väga kuum aeg,” räägib Ernits rahvale.

Teine menuteema on käimasolev haldusreform. “Kui vald ise pole otsust teinud, siis 15. veebruaril esitatakse valitsuse poolt ultimaatum. Olukorras kui vald ei taha kellegagi liituda, siis tehakse ettepanek, et liituge näiteks selle vallaga. Peale seda korraldatakse vallas rahvaküsitlus ja kui valla elanikud keelduvad liitumast, kujuneb sellest lihtsalt arvamusküsitlus ning valitsus teeb ikka seda, mida ise tahab,” kõneleb Ernits.

TUUS-LAUL: POLE ÜHTEGI ASJA, MIS OLEKS TORE

Peale Ernitsat astub rahva ette erakonnakaaslane Marika Tuus-Laul.

“Ma ei näe siin riigis enam ühtegi asja, mis oleks tore. Okei, lastetoetused, aga selle eest tõsteti aktsiisi, teisest kohas võeti raha jälle ära - surnud ring,” räägib keskerakondane Tuus-Laul.

“Ja teine asi, nad ei arenda majandust, ma ütleks, et see on samal tasemel, mis aastal 2008. Ainult tegeletakse võimu säilitamisega,” lisab riigikogulane.

Seejärel siseneb rahvamaja saali aplausi ning publiku püstiseisu saatel erakonna esimees Edgar Savisaar koos peasekretär Oudekki Loone ja riigikogu liikme Olga Ivanovaga.

“Ma olen siin kandis sagedamini kui te arvate. “See on imeilus kant, siin on toredad inimesed, “ ütleb Savisaar alustuseks.
Esmalt tuleb teemaks haldusreform. “Hetkel me arvestame liiga palju Brüsseli ja Washingtoni meestega. Eesti inimene peab ajama Eesti asja ja me ei saa kõikides asjades võtta eeskuju välismaalt,” ütleb Savisaar haldusreformi teema alustuseks.

“Mina pole haldusreformi suur pooldaja. Väiksemates kohtades inimesed tunnevad üksteist, nad teavad, kelle poolt hääletada ja see on tähtis,” ütleb erakonna esimees.

Savisaar rääkis, et nüüd muutuvad valimised selliseks nagu linnas. “Kuidas inimene teab, kelle poolt hääletada ja milline on see inimene, kelle poolt ta hääletab?” esitas Savisaar rahvale küsimuse.

Vahepeal jagatakse kuulajatele erakonna häälekandjat Kesknädal, mille esikaant illustreerib presidendikandidaat Mailis Reps ja mis kuulutab, et Reps hakkab maailmas suhteid korraldama.
“Ja see põgenike küsimus,” jätkas Savisaar. “Viimastel päevadel on toimunud ärevad sündmused, nüüd siis Saksamaal,” vestab Savisaar edasi.

PANGAD LÄINUD, VÕLAD JÄÄVAD

Savisaare arvates oleks hädasti vaja üleeuroopalist referendumit, kus inimesed saaksid otsustada kuidas põgenikesse suhtuda, sest kvoodid pole tema arvates hea idee.

“Kõige tähtsam on ikka majandus, et meie endi olukord paraneks. Võime vaielda, et kõik läheb paremaks, aga pange tähele, Rootsi pangad on oma raha siit välja viinud, meile jäävad ainult võlad,” valgustab Savisaar kuulajaid.

“Aga ma tahaksin teid julgustada, et meil on sellele väljapääs,” andis Savisaar rõngulastele lohutust.

Viimaks tulevad jutuks presidendivalimised. “Usun, et Mailis Repsil läheb hästi, mitte ainult sellepärast, et ta on noor ja ta on naine. Asi on selles, et ta hoiab Eestit ja meie hoiame teda. Tema käsi käib sellel alal hästi,” räägib Savisaar Repsist.

Siis sai sõna erakonnaliige Olga Ivanova. “Meie esitatud presidendikandidaat algatab põhiseaduse muutmise, et Eesti rahvas saaks endale järgmine kord ise presidendi valida,” räägib Ivanova plaanidest.

“Otsevalimised presidendi puhul tooks kaasa meie riigi jaoks taasakaalukamat jõudu,” põhjendas Ivanova. “Selline presidendi valimine ei too Eesti rahvale midagi head kaasa. Kui meie president oleks isiksus, keda valib rahvas, siis oleks tal tõeline, suurem ja mõjukam mandaat, aga hetkel valitakse presidendiks lihtsalt see, kes sobib, kes teeb asju nii nagu vaja”.

“Rääkisin Igor Gräziniga, kes on tuntud reformierakondlane ja naljamees. Küsisin temalt, et mis teil siis toimub seal. Kas te ei saa siis ära otsustada, kas Kallas või Kaljurand,” rääkis Ivanova. “Kas te lähete lõhki?” küsis ta Gräzinilt.

“Gräzin vastas mulle, et lõhki nad vist ei lähe, aga võib-olla vaatavad üldse neljandat kandidaati,” rääkis Ivanova edasi. (Reformierakonnas valitakse Marina Kaljuranna, Siim Kallase ja Urmas Paeti vahel- toim.)

“Aga sina ju toetad ikka Kallast, sest tema kutsus sind Reformierakonna asutajaliikmeks,” meenutas Ivanova vestlust Gräziniga.

“Gräzin rääkis mulle, et võib-olla toetabki ta Kallast, aga hääletab näiteks Paeti poolt ja siis ma küsisin, et mispärast?” oli Ivanova segaduses.

“Ta vastas mulle, et Keit (Keit Pentus-Rosimannus- toim.) tahaks Marinat sellepärast, et ta tahab välisministriks saada, aga mina (Igor Gräzin- toim.) tahan Euroopa Parlamenti minna,” jätkas Ivanova.

“Vot niimoodi on Riigikogus presidendivalimised käimas,” võttis Ivanova teema kokku.

PRESIDENTI VALIGU RAHVAS

Viimaks sai sõna peasekretär Oudekki Loone. “Ka minu jaoks pole need presidendivalimised demokraatlikud, aga tee mis sa tahad, üle rahva tahte tegelikult ei saa,” jätkas Loone.

“Me peame püsima selle juures, et presidendi valib rahvas, sest tegelikult on presidendil üks ülesanne: kaitsta oma rahvast,” ütles Loone.

“Mul on väga kahju, ma viimase kümne aasta jooksul leian näiteid nii valitsuse, parlamendi ja kahjuks ka kohtuvõimu kohta, kes ei tegutse etteantud põhiseaduslikes raamides, vaid teevad mida nad tahavad,” ütleb Loone.

“Aga kui presidendi valiks rahvas, siis saaks president teha seda mida ta peab- kaitsema rahvast. Siis saab ta mandaadi rahvalt ja täidab rahva huve,” on Loone kindel.

“Ja kui üleüldse rääkida, siis on oluline, et me julgeksime rääkida asjadest millest me hoolime, et me ei teeks seda nägu, et aaa.. oota Brüsselis on nende praegune plaan niisugune, kõige olulisem küsimus on geiabielud,” tõi Loone näite.

“Aga milliseid teemasid tahab Eesti rahvas ise puudutada?” esitab ta küsimuse.

“Me oleme ainus jõud, mis võib Eesti tuua tagasi sellele teele, millega me alustasime. Meie mõtleme ise,” ütles Loone.

“Näiteks Afganistani, kus 70ndatel kandsid naised seelikud ja käisid ülikoolis, ei tunne enam ära, sest nemad maksid kõige suuremat hinda selle eest, et mingi superriik mõtles, et nad otsustavad kogu maailma üle,” rääkis ta.

“Seda ei tohi lasta siin juhtuda,” ütles Loone kohtumisel rõngulastega kindlameelselt.Uudised

Elva Õppejõudude Kogu 300-eurose stipendiumi võitsid Saskia Tullino ja Stella Eileen Päid

Elva Kohvikutepäev on saamas täistuure: järjestikku avanevad uued paigad

ELVA KOHVIKUTEPÄEV ALANUD! Kasteheina kohvikus on massid
Arvamus

PRIIT SIMSON: Räägime sellest, mida meie tahame, mitte sellest, mida poepidajad tahavad

PRIIT SIMSON: Nägemiseni järgmisel hooajal

Piirkonnapolitseinik Jaana Toode: lemmikloomade eest peab hoolt kandma
Kultuur

Elva kultuurikeskuse juhataja Kätlin Saarela: olen saanud julgustust, et oleme õigel teel ja meilt oodatakse uusi põnevaid ettevõtmisi

FOTOD: Elvas avas uksed kaasaegne kultuurikeskus

Aastavahetuse peotelk on valmis ja ootab külalisi
Elva-Jooksusari

Vaata vanu fotosid kunagisest, vahetult augustitormi eel peetud Vapramäe jooksust!

Laupäeval algab taas Elva jooksusari – Vapramäe jooksuga

Täieneb! Elva mäejooksu võitsid Keio Kits ja Tatjana Mannima
Sport

Jooksuportaal: Hannes Veide katkestas Spartathloni maratoni

Eile lõppes jooksukrosside sari Elva Sügis 2016

Hannes Veide stardib homme Kreekas Spartathloni ultrajooksul
Retro

Einelauast restoranini: Elva jaamahoones hakati süüa pakkuma juba üle saja aasta tagasi

Elva Elu 1936: tehkem oma kodud korda!

Karindosk pani kõrtsi kinni, tuletõrjujad tegid lahti
Kuu-tegija

Septembrikuu tegija on Elva puhkepiirkonna edendaja Kätlin Saarela

Augustikuu tegija on FC Elva treener ja tegevjuht Marek Naaris

Juulikuu tegijad on MTÜ Elva Elama eestvedajad Madis Ess ja Toomas Laatsit

Mis Elvas toimub? Saatke oma kommentaarid, teemad, arvamuslood ja fotod aadressil info(at)elva24.ee või võtke ühendust telefonil 56150280
Päevatoimetaja: Priit Simson

Sündmuste kalender

KES ME OLEME?
Portaal Elva24 on 2014. aastal loodud MTÜ Elva Meediaklubi väljaanne, mille eesmärk on operatiivne, julge ja sõltumatu kajastus kõigest, mis Elvas ja tema lähiümbruses inimestele oluline.
Väljaandja ja peatoimetaja: Priit Simson
Väljaandja: Holger Berg
AITA MEIL SAADA PAREMAKS
Anna meile teada, mis Elvas toimub, saada meile huvitav foto või avalda arvamust päevakajalisel teemal. Saada e-kiri info(at)elva24.ee või helista telefonil 56150280
TOETA ELVA24 VÄLJAANDMIST Elva24 sünnib tegijate entusiasmist ega teeni väljaandjatele tulu. Kui sulle meeldib, mida me teeme ja hoolid Elva arengust, oled teretulnud meid toetama. Annetustest saadud raha läheb portaali elementaarsete püsikulude katteks ja meediahariduse edendamiseks Elva koolinoorte seas.

Meie pangakonto number on: EE382200221059950702(Swedbank)
 


Warning: Unknown: Your script possibly relies on a session side-effect which existed until PHP 4.2.3. Please be advised that the session extension does not consider global variables as a source of data, unless register_globals is enabled. You can disable this functionality and this warning by setting session.bug_compat_42 or session.bug_compat_warn to off, respectively in Unknown on line 0