pühapäev, 20. august 2017

     Esileht    Uudised  Arvamus  Kultuur  Elva Jooksusari  Sport  Kuu tegija  Retro  Sündmused  
    
REKLAAM   
Kõige kiiremad uudised Elvast.

Jüri Allik presidendivalimistest: see, mis eile toimus, oli täielik jama!

2016.09.25 18:07:19
Elva valijamees Jüri Allik, kes läks eile Tallinnasse eesmärgiga valida Eestile uus president, rääkis Elva24-le, et eilne päev oli täielik läbikukkumine, mis ainult süvendab Eesti demokraatia kriisi.

“Arutasin just sõprade ja tuttavatega, et valimata jäämine on auk meie põhiseadususes,” räägib Allik.

“Võiks kehtida seadus, et kui riigikogu presidenti valida ei suuda, läheb see laiali,” lisab ta.


Eilsed valimised Estonias


“Mul ei tulnud isegi pähe, et võiksin valimissedeli tühjaks jätta,” arutleb Allik. “See on selge seaduse defekt, mis oleks tarvis ära kaotada. Ja 50+1 häält teises voorus on liiga karm, selle reegli looja ei tajunud poliitilisi mänge ning demokraatliku süsteemi kuritarvitamist. Oleks vaja ainult lihtsalt häälteenamust, mitte hääletamisest osavõtnud valimiskogu liikmete enamust," räägib Allik.

ESIMESES VOORUS KALJURAND, TEISES JÕKS

“Kelle poolt ma hääletasin esimeses voorus, võib otsustada selle põhjal, et ma olin üks 26-st valijamehest, kes esitas Kaljuranna presidendikandidaadiks,” räägib Allik.

“Teises voorus ei saanud ma kahjuks Siim Kallase poolt hääletada, kuna eelmisel õhtul esines ta endiselt arvamusega, et valimisliitude ära kaotamine oli õige ja põhjendatud mõte,” selgitab Allik.

Allik räägib, et õhkkond presidendivalimistel Estonias oli huvitav ning tõdeb, et tundis end seal vanana.

“Teadsin peaaegu, et pooli inimesi sealt ning kohtusin paljude vanade tuttavatega,” räägib Allik.

“Aga valijameestest on jube kahju, tulime Tallinnasse, et valida president, mitte raisata oma aega ja kulutada kilomeetreid. Keegi arvutas lausa välja, et kõik valijamehed sõitsid maha pool maakera ümbermõõtu,” tõdeb Allik.

“Suhtlesin lisaks tuttavatele Riigikogu liikmetele ka KOV esindajatega, kellel tundus olema selgem ja konstruktiivsem vaade sellest, kes võiks olla järgmine president,” räägib ta.

Valijamees Jüri Allik osutab, et mitte kunagi pole Eestis nii head ja laia presidendikandidaatide debatti olnud nagu tänavu. “Ühiskond lausa ärkas ellu, palju olulisi teemasid kerkis avalikkuse tähelepanusse,” räägib Allik. “Ja siis lihtsalt ei suudeta presidenti ära valida,” on Allik pettunud.

KAHTLASED VANDENÕUTEOORIAD

“Kuna olen sotsiaalteadlane, siis tegelen palju inimeste käitumisega. Mind üllatas, et paljud poliitikud elavad mingisuguses paralleelmaailmas. Palju räägitakse asjadest, mis eksisteerivad vaid usu ja haiglase fantaasia maailmas. Näiteks levinud linnalegend, et kogu Eesti poliitikasüsteemi juhib üks perekond või üks hääbuv poliitik kasutab väga kavalaid tehnoloogiaid, et dikteerida sündmuste kulgu,” räägib Allik.

“Ja mis veel oli väga kummaline, et mõned poliitikud ja üks ajakirjanik räägivad sellist ajuvaba juttu nagu näiteks see, et Marina Kaljurand on hästi „disainitud toode“, mis on kellegi poolt loodud selleks, et rahvale meeldida. Ma ei tea, kus selliseid inimesed oma hariduse saanud, mis lubab pidada kogu Eesti rahvast ajupestud idiootideks,” küsib Allik.

Kahe nädala pärast lähevad valimised uuele ringile. Juhul, kui praegustest kandidaatidest ei kandideeri keegi uuesti, siis oleks Alliku esimene soovitus Ülle Madise.

“Minu esimene kandidaat oleks professor Ülle Madise, ta tunneb riigikorraldust, politoloogiat ja on ise kena ning tark inimene,” arvab Allik.

“Ja miks ei võiks ka Krista Aru olla väga hea president, kuid ma pole kindel, kas erakondlikud mängud ei saa tema puhul taaskord saatuslikuks,” ütleb Allik.


Uudised

Elva Õppejõudude Kogu 300-eurose stipendiumi võitsid Saskia Tullino ja Stella Eileen Päid

Elva Kohvikutepäev on saamas täistuure: järjestikku avanevad uued paigad

ELVA KOHVIKUTEPÄEV ALANUD! Kasteheina kohvikus on massid
Arvamus

PRIIT SIMSON: Räägime sellest, mida meie tahame, mitte sellest, mida poepidajad tahavad

PRIIT SIMSON: Nägemiseni järgmisel hooajal

Piirkonnapolitseinik Jaana Toode: lemmikloomade eest peab hoolt kandma
Kultuur

Elva kultuurikeskuse juhataja Kätlin Saarela: olen saanud julgustust, et oleme õigel teel ja meilt oodatakse uusi põnevaid ettevõtmisi

FOTOD: Elvas avas uksed kaasaegne kultuurikeskus

Aastavahetuse peotelk on valmis ja ootab külalisi
Elva-Jooksusari

Vaata vanu fotosid kunagisest, vahetult augustitormi eel peetud Vapramäe jooksust!

Laupäeval algab taas Elva jooksusari – Vapramäe jooksuga

Täieneb! Elva mäejooksu võitsid Keio Kits ja Tatjana Mannima
Sport

Jooksuportaal: Hannes Veide katkestas Spartathloni maratoni

Eile lõppes jooksukrosside sari Elva Sügis 2016

Hannes Veide stardib homme Kreekas Spartathloni ultrajooksul
Retro

Einelauast restoranini: Elva jaamahoones hakati süüa pakkuma juba üle saja aasta tagasi

Elva Elu 1936: tehkem oma kodud korda!

Karindosk pani kõrtsi kinni, tuletõrjujad tegid lahti
Kuu-tegija

Septembrikuu tegija on Elva puhkepiirkonna edendaja Kätlin Saarela

Augustikuu tegija on FC Elva treener ja tegevjuht Marek Naaris

Juulikuu tegijad on MTÜ Elva Elama eestvedajad Madis Ess ja Toomas Laatsit

Mis Elvas toimub? Saatke oma kommentaarid, teemad, arvamuslood ja fotod aadressil info(at)elva24.ee või võtke ühendust telefonil 56150280
Päevatoimetaja: Priit Simson

Sündmuste kalender

KES ME OLEME?
Portaal Elva24 on 2014. aastal loodud MTÜ Elva Meediaklubi väljaanne, mille eesmärk on operatiivne, julge ja sõltumatu kajastus kõigest, mis Elvas ja tema lähiümbruses inimestele oluline.
Väljaandja ja peatoimetaja: Priit Simson
Väljaandja: Holger Berg
AITA MEIL SAADA PAREMAKS
Anna meile teada, mis Elvas toimub, saada meile huvitav foto või avalda arvamust päevakajalisel teemal. Saada e-kiri info(at)elva24.ee või helista telefonil 56150280
TOETA ELVA24 VÄLJAANDMIST Elva24 sünnib tegijate entusiasmist ega teeni väljaandjatele tulu. Kui sulle meeldib, mida me teeme ja hoolid Elva arengust, oled teretulnud meid toetama. Annetustest saadud raha läheb portaali elementaarsete püsikulude katteks ja meediahariduse edendamiseks Elva koolinoorte seas.

Meie pangakonto number on: EE382200221059950702(Swedbank)
 


Warning: Unknown: Your script possibly relies on a session side-effect which existed until PHP 4.2.3. Please be advised that the session extension does not consider global variables as a source of data, unless register_globals is enabled. You can disable this functionality and this warning by setting session.bug_compat_42 or session.bug_compat_warn to off, respectively in Unknown on line 0