kolmapäev, 23. august 2017

     Esileht    Uudised  Arvamus  Kultuur  Elva Jooksusari  Sport  Kuu tegija  Retro  Sündmused  
    
REKLAAM   
Kõige kiiremad uudised Elvast.

Elva uus linnapea Eva Kams: "Tõsi, on toimunud väike revolutsioon!"

Autor: Elva24
2015.05.10 09:08:14
Värskelt linnapeaks valitud kinnisvaraettevõtja ja koorijuht Eva Kams (43) räägib intervjuus Elva24-le oma plaanidest linna arendamisel. Ta väidab, et linna juhtimisel vajavad prioriteedid ümberseadmist.

Mõned inimesed räägivad Reformierakonna võimu lõpust Elvas, kuid Teie olete ju ometi Reformierakonna liige. Kuidas nii? Kas kavatsete sinna edasi jääda?

Eks see ole tõsi, et toimunud on väike revolutsioon. Siiski ei tooks suuri paralleele üleriigiliste erakondadega, Elva kohalik elu nii selgepiiriliselt ei jagune erakondade vahel. Kui viimased 13 aastat on muudatused Elva juhtimises olnud suuresti etteaimatavad ning võim on sisuliselt parteiliini mööda edasi pärandatud, siis praegu see sedasi pole. Seega võiks öelda, et senine valitsemisstiil on küll lõppenud.

Kui vaadata viimase kümne aasta trendi, siis on opositisoon iga paari aasta tagant suurenenud, nüüd suurenes senise linnavalitsusega rahulolematute volinike arv üle poole volikogu koosseisust ning suurim fraktsioon - valimisliitude fraktsioon otsustas koos Sotsiaaldemokraatidega, et järsem muudatus on tarvis teha. Olen veendunud, et selle suurim põhjus ongi volinike rahulolematus linnavalitsuse senise tööga, ei maksa otsida kusagilt miskit muud alternatiivteooriat. Minuga vestlemisel väljendasid volinikud selget soovi saada aktiivsem linnajuht ja annan parima, et soovidele vastata.

Olen Reformierakonna liige olnud viimased 10 aastat ja kavatsen edasi liikmeks jääda, kuniks see Elva hea käekäiguga ega isiklike põhimõtetega vastuollu ei lähe. Nagu eelnevalt öeldud, pean üleriigilisse erakonda kuuluvust pigem maailmavaateliseks küsimuseks. Elvas olen viimastel valimistel eelistanud kandideerida valimisliitudes.

Kriitikud on osutanud, et Teil puudub avaliku sektori kogemus ja võimalik, et saame omale "õpipoiss-linnapea". Kuidas Te neile selles osas vastaksite? 31 häält valimistel pole ju palju. Mis kohalikel valimistel puudu jäi?

Õpetajaametis olen muidugi enda elu jooksul rohkem olnud kui õpipoiss. Lisaks sellele olen kokku puutunud enda hilisemates tegemistes nii Elva kui Rõngu omavalitsustööga päris lähedalt. Neljandat põlvkonda elvalasena olen volikogu liige olnud ning kaalutud linnapeakandidaat juba kaheksa aastat tagasi. Töötanud olen nii avalikus, era- kui kolmandas sektoris. Ma ei tea, kas seda on palju või vähe - minu poolehoidjad on mind ametisse usaldanud eelkõige seetõttu, et olen hingelt ettevõtja, mitte elukutseline vallavanem. Õppimine on iseenesest aga elukestev protsess, loomulikult õpin pidevalt ja seda palju ka lähipäevadel.

Mis puudutab kohalike volikogude varasemaid valimisi, siis ei tooks siin suurt paralleeli. Ka Elvas on linnapead olnud, kes pole kandideerinud volikogusse ning tööga hästi hakkama saanud: Väino Uibo, Kalle Jürgenson, Reno Laidre, ka Aare Anderson vist tuli sedasi. Arvan, et hea, kui volikogu ja linnavalitsus teineteisest lahus on. Volikogusse suurte häältega valitud kodanikuesindajad saavadki enda volinikutööd teha. Ses osas on Elva praegu heas seisus - 2013. aasta valimiste suurimad häältekogujad on volikogus ning seega julgen öelda, et volikogu on viimase aja üks tugevamaid. Mis häältesaaki puudutab, siis tänan väga neid elvalasi, kes mind valimistel toetanud on. Samuti erilised tänud neile 11 volikogu liikmele, kes mind linnapea hääletusel toetasid. Tegelikult on see ju viimaste linnapea valimistega võrreldes üks paremid tulemusi ning tähendab, et toetajaid oli igast volikogu fraktsioonist. 11 on ka ilus number, see on rootsi keeles "elva".

Teie kriitikud ilmselt uurivad, miks oli üldse vaja linnavõimu vahetada, kui kõik oli niigi hästi. Kuidas Te seda kommenteeriksite?

Mina ei olnud linnavõimu väljavahetajaks, need olid ikka need 11 volinikku, kes mind usaldasid. Seda, kas varem oli hästi või halvasti, saab igaüks ise otsustada. Ma ei hakka ajalugu kritiseerima. Aga tulevikku vaadates on meil väljakutseid küll: Elva rahvaarv kahaneb ligi viimased kümme aastat. See on murettekitav trend, millele ei saa läbi sõrmede vaadata või põhjendada vaid üleriigilise olukorraga. Elanike arv on muidugi omavalitsuse jaoks nii tulubaas, kuid ka oluline indikaator siinse elukeskkonna atraktiivsusele. Kui kahaneme kiiremini kui naabervallad ja linnad, siis peab miskit valesti olema. Elva elanike arvul on ka emotsionaalne väärtus, igaüks meist on kaaslinlane, naaber, töökaaslane või sõber, keda tuleb hoida ning kellele parimat elukeskkonda pakkuda. Elval on kõik need eeldused olemas ning linnavalitsus saab kaasa aidata nende eelduste realiseerimisele.

Kas Teil on silme ees mõni väikelinn Eestis või välismaal, mis võiks olla Elvale eeskujuks?


Elva on nõnda unikaalne, et vaid ühte eeskuju ei saagi sel olla. Aga on palju väikelinnasid, millelt eeskuju võtta. Näiteks Valga enda kultuurimaja osas, Abja-Paluoja spordihoone tõttu, Türi lillerohkuse poolest või Rakvere enda SPAga. Ka mõned maakohad on eeskujuks pakkudes head elukeskkonda ning omades tugevat kogukonnatunnet. Selge on see, et elvalasele parimat pakkuda, on meil veel suur tee minna.

Mis puudutab Elvat kui külastuskohta, siis omame tugevat unikaalsust juba täna. Meil on hea palett järvesid, oleme hilissuvisel perioodil lähim ujula tartlastele. Meil on ilus loodus, hea asukoht, ning vägagi kultuurilooline ajalugu ning inimesed. Elvas elab või Elvast on pärit märkiväärselt palju Eesti tippe igal elualal. Veelgi enam, ka maailma mastaabis on Elval unikaalsust - olgu see näiteks Straussi ühing, Elva mark, või oma olümpiavõitja.

Oskate Te tänasel päeval öelda, mitme aasta pärast on meil olemas korralik spordihoone ja kultuurimaja?

Oskan öelda seda, et mõlemad saavad olema. Kolmapäeval, 10 minutit linnapea olnuna, tutvustasin linnavalitsuse struktuuri. Selle järgi kaotasime ühe abilinnapea koha ning selle asemel värbame arendusjuhi, kelle esmane ülesanne on suurinvesteeringute kiire ja kindel teostamine. Seega võib öelda, et need kaks olulist nurgakivi elvalaste elu parandamiseks on südameasjad, millega olen tegelenud esimesest hetkest alates.

Eeskätt just vanemad (kuid miks mitte ka nooremad) inimesed tunnevad puudust Elva saunast. Kuidas suhtute Teie sellesse ideesse, et Elvas võiks olla üks korralik saun?

Sauna puudumise teema on oluline ja terav. Seda nii hügieeni otstarbel, kui ka kogukonnakeskusena. Jah, Elva linnasauna laval arutlesid elanikud tihti selle üle, kellel kodus kuidas leiliruumid tehtud on. See, et saun asub keskuses võiks olla elementaarne. Senine saunamaja oleks saanud hea tahtmise juures ilmselt ära mahtunud noortekeskusega ka sama katuse alla.

Praegu on lootus, et ehk on saun teostatav Elva haigla juurde planeeritava tervisekeskuse juurde. Kui see võimalikuks ei osutu, peab leidma alternatiivse asukoha kas spordihoone juurde, keskkatlamaja juurde või eraldi hoonena.

Mida ja millal võetakse ette "tondilossiga" Arbi järve kaldal?

See ja mõned teised hooned on Elva jaoks üsna negatiivsed maamärgid. Ma olen üsna veendunud, et vähemalt kindla plaani saab see konkreetne hoone selle aasta jooksul. Kohtuda selle omanikega on planeeritud juba järgmisesse nädalasse. Tahaks loota, et see ei jää pelgalt lammutuseks vaid leiab ka uue ühiskondliku funktsiooni.

Kas linnaametnike arv suureneb, väheneb või jääb samaks?

Pooldan efektiivset tööjaotust, eeskuju oleme näidanud juba eelnimetatud linnavalitsuse koosseisu vähendamisega. Kus on võimalik tööd efektiivsemalt korraldada, seal seda korraldan. Murettekitavad on ametnike väikesed palgad. Kuna jätkusuutlikult kogukulu linnaaparaadile suurendada ei saa, siis on pikas plaanis on paratamatu, et palga tõstmiseks tuleb rohkem tööd teha. Kindlasti ei kasva ametnike arv niipea. Vähemalt mitte enne, kui on näha selget trendi elanike arvu kahanemise peatumises.

Kas linnal on võimalik kulusid kokku hoida ja mille arvelt? Kas Te näete Elvas selles osas kasutamata ressursse?

Pooldan pigem tulude suurendamist (loe: elanike arvu). Arvan, et püsikulusid on üsna raske vähendada, aga kus võimalik, seda teen. Muutuvkulude (investeeringute) osas arvan, et peame prioriteedid ümber hindama. Rumalaid vigu ei tohi teha, linnavalitsus peab olema veendunud, enne kulutuse tegemist, kui paljud elanikud seda tegelikult soovivad.

On üldteada, et Elvas pole kohvikuid ega korralikku restorani. Samas Otepääl need on olemas. Miks neid Teie arvates pole ja kas Te usute, et need võiks siia tekkida? Millest see sõltub? Millal ise Elvas kohvikus/pubis/baaris käisite ja millises? Millised olid muljed?


Elva üks suuremaid plusse ja teisalt ka miinus on Tartu lähedus. Viimastel aastakümnetel on mu arvates elvalased harjunud osade teenuste puhul eelistama Tartut. Suurem linn annab lihtsalt märksa avaramad valikuvõimalused. Mis aga puudutab kohvikuid, siis on näha, et sensed harjumused on hakanud muutuma. Elva kohvikutepäev on suurepärane algatus, mis on Elvas käivitunud ülihästi, ootan ka selle aasta sündmust väga. Eelmisel aastal osalenud külaliste arv oli muljetavaldav, võiks öelda, et Verevi ranna kõrval on kohvikutepäev saamas Elva tuntust toetavaks traditsiooniks. Üldisemalt on trend aga sinnapoole, et eelistatakse väiksemaid kohti - maal küll suletakse poode, kuid mitte kohvikuid. Kohvikukultuuri juurdumine Elvas on seega mu arvates aja küsimus, loomulikult aitab linnavalitsus kaasa seal, kus saab, eelkõige esimestele julgetele ettevõtjatele heade tingimuste loomisega.

Mis Otepääd puudutab, siis tuhatkond aastat tagasi oli Otepää üks muinas-Eesti keskuseid, kaheksakümmend aastat tagasi oli Elva märksa kuumem sihtpunkt ning Otepää vaikne väikelinn. Praegu on lähipiirkonnas ja ka üleriigiliselt populaarne vaba aja veetmise koht talvepealinn Otepää, kuid miski ei välista, et kaugemas tulevikus Elvaga jälle rollid vahetatakse. Kindlasti ei tohiks lubada suhtumist, et “me ei jõua kunagi Otepääle järgi”. Teisalt on Otepäält ka palju eeskuju võtta. Elvas on kesktänava sillutis julgelt 30 aastat vana, raekoja ruumid aga üsna värsked – Otepääl on täpselt vastupidi. Prioriteedid vajavad ümberseadmist.

Elvas olen sellel nädalal külastanud Mägra pubi, eile sõin lõunat Waide motellis. Nüüd, kui minu töökoht on Elva linnas, saangi hakata suure rõõmuga Elva söögikohtade püsikliendiks.

Millal viimati Elvas mõnel kontserdil käisite ja missugused olid muljed?

Viimati elasin kaasa lasteaia Õnneseene laululastele, kes osalesid vabariiklikul lauluvõistlusel. Minule on väga olulisel kohal minu lapsed ja kuna nad on väga aktiivsed kultuurivaldkonnas, siis palju kontserte on seotud just nende tegevusega. Tütar laulab kahes segakooris, mängib viiulit, poeg lauluab segakooris ja tantsib rahvatantsurühmas. Kuna olen oma tööga olnud seotud Tartu ja Tallinnaga, siis ka kontserdi- ja teatrielamused on rohkem sinna piirkonda jäänud. Aga nüüd kui olen 100% Elvas, siis saan aktiivselt osa võtta Elva linna sündmustest.

Elvas on olnud ja on tulemas suurepäraseid kontserte. Elva Gümnaasiumi muusikaõpetaja Merike Allik on kooli muusikanädala raames Elvasse toonud Eesti tuntud tegijaid. Kultuurikeskusel Sinilind on olnud ja on tulemas väga palju kultuurisündmusi. Direktor Leelo Suidt on andnud väga suure panuse, et meil siin väikelinnas Elvas astuvad üles sellised suurnimed nagu Francis Goya (1. juuli kell 20.00) ja Suzi Quatro (18. juuli kell 20.00). Pigem on minu mureks, kuidas info Elva ja Eesti elanikele jõuaks, et infopuuduse tõttu kontserdid kuulmata ei jääks.

Suvi pole enam kaugel. Millal Te puhkusele kavatsete minna?

Puhkuseplaane hetkel peas ei ole.

Kas Tartu Hansa segakoor jääb nüüdsest juhita?

Tartu Hansa Segakoor ei jää juhita. Kooril on kaks dirigenti, teiseks koorijuhiks on H.Elleri nim Tartu muusikakooli dirigeerimise õppejõud Karin Herne, kellega on meil ülihea koostöö ja saame palju üksteist aidata. Sellel hooajal on meil kavas veel kaks kontserti, millest üks on Kuressaares ja teine Tartu linnas. Septembris osaleme rahvusvahelisel koorikonkursil Kreekas, kuhu oleme juba kvalifitseerunud.

Küsis Margit Herbst


Uudised

Elva Õppejõudude Kogu 300-eurose stipendiumi võitsid Saskia Tullino ja Stella Eileen Päid

Elva Kohvikutepäev on saamas täistuure: järjestikku avanevad uued paigad

ELVA KOHVIKUTEPÄEV ALANUD! Kasteheina kohvikus on massid
Arvamus

PRIIT SIMSON: Räägime sellest, mida meie tahame, mitte sellest, mida poepidajad tahavad

PRIIT SIMSON: Nägemiseni järgmisel hooajal

Piirkonnapolitseinik Jaana Toode: lemmikloomade eest peab hoolt kandma
Kultuur

Elva kultuurikeskuse juhataja Kätlin Saarela: olen saanud julgustust, et oleme õigel teel ja meilt oodatakse uusi põnevaid ettevõtmisi

FOTOD: Elvas avas uksed kaasaegne kultuurikeskus

Aastavahetuse peotelk on valmis ja ootab külalisi
Elva-Jooksusari

Vaata vanu fotosid kunagisest, vahetult augustitormi eel peetud Vapramäe jooksust!

Laupäeval algab taas Elva jooksusari – Vapramäe jooksuga

Täieneb! Elva mäejooksu võitsid Keio Kits ja Tatjana Mannima
Sport

Jooksuportaal: Hannes Veide katkestas Spartathloni maratoni

Eile lõppes jooksukrosside sari Elva Sügis 2016

Hannes Veide stardib homme Kreekas Spartathloni ultrajooksul
Retro

Einelauast restoranini: Elva jaamahoones hakati süüa pakkuma juba üle saja aasta tagasi

Elva Elu 1936: tehkem oma kodud korda!

Karindosk pani kõrtsi kinni, tuletõrjujad tegid lahti
Kuu-tegija

Septembrikuu tegija on Elva puhkepiirkonna edendaja Kätlin Saarela

Augustikuu tegija on FC Elva treener ja tegevjuht Marek Naaris

Juulikuu tegijad on MTÜ Elva Elama eestvedajad Madis Ess ja Toomas Laatsit

Mis Elvas toimub? Saatke oma kommentaarid, teemad, arvamuslood ja fotod aadressil info(at)elva24.ee või võtke ühendust telefonil 56150280
Päevatoimetaja: Priit Simson

Sündmuste kalender

KES ME OLEME?
Portaal Elva24 on 2014. aastal loodud MTÜ Elva Meediaklubi väljaanne, mille eesmärk on operatiivne, julge ja sõltumatu kajastus kõigest, mis Elvas ja tema lähiümbruses inimestele oluline.
Väljaandja ja peatoimetaja: Priit Simson
Väljaandja: Holger Berg
AITA MEIL SAADA PAREMAKS
Anna meile teada, mis Elvas toimub, saada meile huvitav foto või avalda arvamust päevakajalisel teemal. Saada e-kiri info(at)elva24.ee või helista telefonil 56150280
TOETA ELVA24 VÄLJAANDMIST Elva24 sünnib tegijate entusiasmist ega teeni väljaandjatele tulu. Kui sulle meeldib, mida me teeme ja hoolid Elva arengust, oled teretulnud meid toetama. Annetustest saadud raha läheb portaali elementaarsete püsikulude katteks ja meediahariduse edendamiseks Elva koolinoorte seas.

Meie pangakonto number on: EE382200221059950702(Swedbank)
 


Warning: Unknown: Your script possibly relies on a session side-effect which existed until PHP 4.2.3. Please be advised that the session extension does not consider global variables as a source of data, unless register_globals is enabled. You can disable this functionality and this warning by setting session.bug_compat_42 or session.bug_compat_warn to off, respectively in Unknown on line 0