pühapäev, 20. august 2017

     Esileht    Uudised  Arvamus  Kultuur  Elva Jooksusari  Sport  Kuu tegija  Retro  Sündmused  
    
REKLAAM   
Kõige kiiremad uudised Elvast.

Valgustavad metsavaimud parki, kabelauad turuplatsi – kunstitudengid pakkusid ideid

2015.10.06 21:35:44
Valgustavad puuskulptuurid Supelranna tänava lähistele, laudadest terrassid Arbi äärde ja seeneringid kesklinna – selline oli 2. oktoobril esitletud ideedesaak Tartu Kõrgema Kunstikooli skulptuuriosakonna tudengitelt.

Koostöös Eesti Maaülikooli maastikuarhitektuuri tudengitega ja Elva linnavalitsusega tehti Elvas eelmisel nädalal töötuba, mille vilju tutvustati reedel Elva Matkakeskuses.
Tudengid jalutasid mööda Elvat ringi ning nende ülesandeks oli korjata linnast esmamuljeid, tähelepanekuid, vaatamisväärsusi, konflikte ning mõista, millise mulje jätab Elva linnapilt ning seejärel käia välja ideid, kuidas seda paremaks muuta.
Tudengid jaotati kolme gruppi ning iga grupp pidi tegema esitluse koos näidiste ja joonistega oma ideest. Välja käidi palju põnevaid ideid.

Esimese grupi arvates võiks teha vanast kultuurimajast koht noortele, kus noorem generatsioon saaks koos käia aega veetmas. Tudengitele jäi ka silma, et kuna Arbi järve ümber on palju soist ala, võiks ehitada sinna laudadest terassi, kus saaks istuda ja päikest nautida. Samuti tõid välja noored probleemi, et metsatee, mis läheb Arbi ning Verevi järve vahel, on õhtuti õõvatekitavalt pime.

Selle probleemi lahenduseks mõtlesid tudengid välja valgustid, mida nad paigutaksid igale poole metsa sisse. Valgustid oleksid nii-öelda „metsavaimud“ ehk näiteks puudest skulptuurid, mis kumaksid kuskilt puu otsast või põõsaste seest, ehk otsesel vaatamisel neid ei näekski ja et avastusrõõmu oleks mitmeks korraks.

KUS ON KESKUS?

Teise grupi esmamuljed Elvast olid väga positiivsed. Noored tõid välja et siin on väga mõnus värske õhk, palju järvesid, mände, seeni. Ainukeseks probleemiks oli ainult, et kus asub Elva keskus? Mis on Elva keskpunktiks? Tudengitele jäigi silma, et selleks võiks olla turuplats.

See on väga ilus ja korralik koht keset linna, seega noored küsitlesid mööduvatelt inimestelt, miks seal üldsegi rahvast pole. Konsumi nurga peal olevad müüjad sõnusid, et see pole praktiliselt läbi mõeldud koht. Müügilauad on väikesed, katused on liiga lühikesed ning pingid on lauspäikese käes, ehk müügil olevad asjad riknevad kohe ära. Lisaks on seal tihti palju joodikuid.

Seega mõtlesidki noored välja plaani, kuidas turuplatsile elu sisse puhuda.

TÜKELDATUD VÄLJAK

Plaaniks on muuta turuplats eraldi osadeks, kus oleks näiteks turuosa, laste mänguväljakud ning istumiskohad.

Tudengid käisid ka Elva Gümnaasiumi noori küsitlemas, ning tuli välja, et noored sooviksid hea meelega seal näha male- ja kabelaudu ning paar lauda, et saaks koos sõpradega ka lauatennist mängida.

Samuti rääkisid tudengit juttu ka noorte emadega, kes tundsid väga suurt muret, et Elvas puudub üks korralik mänguväljak lastele just kesklinnas. Just selletõttu olekski turuplats selle jaoks hea koht, kuna peale poes käiku saaksid emad korra jalga puhata ning lasta lastel turnida ja lõbutseda.

Ka kolmas grupp leidis mööda Elvat jalutades, et Elva keskpunkt on defineerimata. Selle lahenduseks mõtlesid tudengid välja, et loovad omaenda „seeneringi“, ehk 25 seent, mis moodustaksid ringi ümber Elva kesklinna. Selle eesmärgiks olekski Elva linna mitmekesisuse ja ainulaadsuse eksponeerimine.

Seente kujundus ning funktsionaalsus tuleneksid täiesti seene asukohast, näiteks panna metsa alla seenekujulised valgustid, istumiskohad, teadetetahvlid jne. Just kujundus pidavat sõltuma täiesti seente asukohast, näiteks kui ümberringi on betoonist majad, siis ka seened oleksid betoonist, kui seen oleks metsa all, siis oleks ta valmistatud looduslikest materjalidest jne. Samuti sooviksid tudengid nende seente ehitamisel anda võimaluse ka Elva kunstnikele neid disainida.

Noorte tudengite ideid olid kuulamas ka abilinnapea Marika Saar ning arendusjuht Margus Ivask. Tudengid said peale esitlusi kohe linna esindejatelt ka tagasisidet oma ideede kohta ning koostöö kahe osapoole vahel jätkub. Tudengeid juhendasid Anne Rudanovski ja Jekaterina Balicka.

Mirjam Linn

Uudised

Elva Õppejõudude Kogu 300-eurose stipendiumi võitsid Saskia Tullino ja Stella Eileen Päid

Elva Kohvikutepäev on saamas täistuure: järjestikku avanevad uued paigad

ELVA KOHVIKUTEPÄEV ALANUD! Kasteheina kohvikus on massid
Arvamus

PRIIT SIMSON: Räägime sellest, mida meie tahame, mitte sellest, mida poepidajad tahavad

PRIIT SIMSON: Nägemiseni järgmisel hooajal

Piirkonnapolitseinik Jaana Toode: lemmikloomade eest peab hoolt kandma
Kultuur

Elva kultuurikeskuse juhataja Kätlin Saarela: olen saanud julgustust, et oleme õigel teel ja meilt oodatakse uusi põnevaid ettevõtmisi

FOTOD: Elvas avas uksed kaasaegne kultuurikeskus

Aastavahetuse peotelk on valmis ja ootab külalisi
Elva-Jooksusari

Vaata vanu fotosid kunagisest, vahetult augustitormi eel peetud Vapramäe jooksust!

Laupäeval algab taas Elva jooksusari – Vapramäe jooksuga

Täieneb! Elva mäejooksu võitsid Keio Kits ja Tatjana Mannima
Sport

Jooksuportaal: Hannes Veide katkestas Spartathloni maratoni

Eile lõppes jooksukrosside sari Elva Sügis 2016

Hannes Veide stardib homme Kreekas Spartathloni ultrajooksul
Retro

Einelauast restoranini: Elva jaamahoones hakati süüa pakkuma juba üle saja aasta tagasi

Elva Elu 1936: tehkem oma kodud korda!

Karindosk pani kõrtsi kinni, tuletõrjujad tegid lahti
Kuu-tegija

Septembrikuu tegija on Elva puhkepiirkonna edendaja Kätlin Saarela

Augustikuu tegija on FC Elva treener ja tegevjuht Marek Naaris

Juulikuu tegijad on MTÜ Elva Elama eestvedajad Madis Ess ja Toomas Laatsit

Mis Elvas toimub? Saatke oma kommentaarid, teemad, arvamuslood ja fotod aadressil info(at)elva24.ee või võtke ühendust telefonil 56150280
Päevatoimetaja: Priit Simson

Sündmuste kalender

KES ME OLEME?
Portaal Elva24 on 2014. aastal loodud MTÜ Elva Meediaklubi väljaanne, mille eesmärk on operatiivne, julge ja sõltumatu kajastus kõigest, mis Elvas ja tema lähiümbruses inimestele oluline.
Väljaandja ja peatoimetaja: Priit Simson
Väljaandja: Holger Berg
AITA MEIL SAADA PAREMAKS
Anna meile teada, mis Elvas toimub, saada meile huvitav foto või avalda arvamust päevakajalisel teemal. Saada e-kiri info(at)elva24.ee või helista telefonil 56150280
TOETA ELVA24 VÄLJAANDMIST Elva24 sünnib tegijate entusiasmist ega teeni väljaandjatele tulu. Kui sulle meeldib, mida me teeme ja hoolid Elva arengust, oled teretulnud meid toetama. Annetustest saadud raha läheb portaali elementaarsete püsikulude katteks ja meediahariduse edendamiseks Elva koolinoorte seas.

Meie pangakonto number on: EE382200221059950702(Swedbank)
 


Warning: Unknown: Your script possibly relies on a session side-effect which existed until PHP 4.2.3. Please be advised that the session extension does not consider global variables as a source of data, unless register_globals is enabled. You can disable this functionality and this warning by setting session.bug_compat_42 or session.bug_compat_warn to off, respectively in Unknown on line 0